مراقبه چیست؟ تاثیر آن در زندگی و درمان بیماری‌ها

مراقبه چیست

مراقبه ممکن است یک سنت باستانی باشد، اما هنوز هم در فرهنگ‌های مختلف جهان برای ایجاد احساس آرامش و هماهنگی درونی انجام می‌شود. اگرچه این عمل با آموزه‌های مختلف دینی ارتباط دارد، اما مراقبه کمتر به ایمان و بیشتر به تغییر آگاهی، آگاهی یافتن و رسیدن به آرامش مربوط است.

درباره مراقبه و انواع آن بیشتر بدانید

مراقبه ممکن است یک سنت باستانی باشد، اما هنوز هم در فرهنگ های مختلف جهان برای ایجاد احساس آرامش و هماهنگی درونی انجام می‌شود. اگرچه این عمل با آموزه‌های مختلف دینی ارتباط دارد، اما مراقبه کمتر به ایمان و بیشتر به تغییر آگاهی، آگاهی یافتن و رسیدن به آرامش مربوط است.

هزاران سال است که مدیتیشن انجام می‌شود. در ابتدا این برای کمک به تعمیق درک نیروهای مقدس و عرفانی زندگی توصیه می‌شد. این روزها معمولاً از مدیتیشن برای آرامش و کاهش استرس استفاده می شود.

در واقع از آن به عنوان نوعی داروی مکمل ذهن و بدن استفاده می شود. این می‌تواند حالت عمیقی از آرامش روحی و ذهنی ایجاد کند. در طول مدیتیشن، شما توجه خود را متمرکز می‌کنید و جریان افکار آشفته ای را که ممکن است، ذهن شما را شلوغ کرده و استرس ایجاد کنند، را از بین می‌برید.

این فرآیند ممکن است منجر به افزایش بهزیستی جسمی و احساسی شود. این روزها، با نیاز بیشتر به کاهش استرس در میان برنامه‌های شلوغ و زندگی طاقت فرسا، محبوبیت مراقبه در حال افزایش است.

اگرچه روش کاملا درست یا غلطی برای مراقبه وجود ندارد، اما مهم است که روشی مناسب برای پاسخ به نیازها، آرامش درونی  و تکمیل شخصیت خود پیدا کنید.

فواید مراقبه چیست؟

مدیتیشن می‌تواند استرس را از بین ببرد و باعث ایجاد آرامش درونی شود. اگر استرس و فشارهای زندگی شما را ناتوان کرده است، انجام چند دقیقه تمرینات مراقبه می‌تواند آرامش درونی شما را بازگرداند.

هر کسی می‌تواند این تمرینات را انجام دهد، زیرا ساده و ارزان هستند و به تجهیزات خاصی نیاز ندارند. شما می‌توانید تمرینات مدیتیشن یا مراقبه را در هر کجا که هستید، انجام دهید، چه برای پیاده روی بیرون بروید، چه سوار اتوبوس شوید، چه در مطب پزشک منتظر بمانید یا حتی در وسط یک جلسه کاری دشوار هیچ چیز نمی‌تواند مانع انجام این تمرینات شود.

مدیتیشن می‌تواند به شما احساس آرامش و تعادل دهد، که هم می‌تواند برای سلامتی عاطفی و هم برای سلامتی شما مفید باشد. این مزایا با پایان یافتن جلسه پایان نمی‌یابند. انجام این تمرینات علاوه بر حفظ و تقویت آرامش فواید دیگری نیز دارند، که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره شده است.

انواع مراقبه
اگر استرس و فشارهای زندگی شما را ناتوان کرده است، انجام چند دقیقه تمرینات مراقبه می‌تواند آرامش درونی شما را بازگرداند.

مراقبه و بهزیستی عاطفی

وقتی مدیتیشن انجام می‌دهید، ممکن است اضافه بار اطلاعاتی را که هر روز جمع شده و باعث استرس شما می‌شوند، پاک کنید. فواید اصلی مراقبه عاطفی شامل موارد زیر باشد:

 • به دست آوردن دیدگاه جدید در مورد شرایط استرس زا
 • ایجاد مهارت برای مدیریت استرس خود
 • افزایش خودآگاهی
 • تمرکز بر زمان حال
 • کاهش احساسات منفی
 • افزایش تخیل و خلاقیت
 • افزایش صبر و تحمل
 • مراقبه و بهبود بیماری

مراقبه و درمان بیماری‌ها

مراقبه همچنین برای درمان بیماری‌های مرتبط با استرس مفید باشد. مجموعه ای از تحقیقات علمی از مزایای بهداشتی مدیتیشن پشتیبانی می‌کنند. مراقبه برای درمان و بهبود شرایط بهداشتی زیر توصیه می‌شود:

 • اضطراب
 • آسم
 • سرطان
 • درد مزمن
 • افسردگی
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • مشکلات خواب
 • سردردهای تنشی

در صورت داشتن هر یک از این شرایط یا سایر مشکلات بهداشتی، حتماً با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد جوانب مثبت و منفی استفاده از مراقبه صحبت کنید. مدیتیشن جایگزینی برای درمان پزشکی سنتی نیست. اما می‌تواند یک درمان مکمل مفید در کنار سایر درمان‌ها باشد.

انواع مراقبه

نه نوع معروف از مراقبه وجود دارد:

 • ذهن آگاهی
 • معنوی
 • متمرکز
 • حرکتی
 • مانترا
 • استعلایی
 • آرامش تدریجی
 • مهربانی
 • تجسم

همه سبک‌های ذکر شده برای همه افراد مناسب نیستند. این شیوه‌ها به مهارت‌ها و ذهنیت‌های مختلفی نیاز دارند. در زیر به بررسی بیشتر این سبک‌ها پرداخته شده است.

ذهن آگاهی

ذهن آگاهی از آموزه‌های بودایی نشات می‌گیرد و محبوب‌ترین روش مراقبه در غرب است. در ذهن آگاهی، هنگامی که افکار از ذهن عبور می‌کنند، به آنها توجه می‌کنید.

شما افکار را قضاوت نمی‌کنید و با آنها درگیر نمی‌شوید. شما به سادگی هر الگویی را مشاهده و یادداشت می‌کنید. این عمل، ترکیبی از تمرکز و آگاهی است. هنگامی که احساسات، افکار یا احساسات بدنی را مشاهده می‌کنید، تمرکز روی یک شی یا نفس مفید خواهد بود.

 

تاثیر مراقبه بر ذهن
مراقبه همچنین برای درمان بیماری‌های مرتبط با استرس مفید باشد.

معنوی

نوع معنوی در ادیان شرقی مانند هندوئیسم و ​​تائوئیسم و ​​ایمان مسیحی محبوب است. از این نظر که به سکوت اطراف خود تأمل می‌کنید و به دنبال ارتباط عمیق تری با خدا یا جهان خود هستید،  شبیه نماز است.

از روغن‌های اساسی مانند روغن کندر و پالوسانتو معمولاً برای افزایش تجربه معنوی نیز استفاده می‌شود. این مدیتیشن را می‌توان در خانه یا عبادتگاه انجام داد. این عمل برای کسانی مفید است که در سکوت به دنبال رشد معنوی هستند.

متمرکز

در این نوع از مدیتیشن به کارگیری حواس پنجگانه بسیار مهم است. به عنوان مثال، شما با تمرکز بر نیروهای درونی خود مانند نفس کشیدن می‌توانید به مرور شرایط را برای تمرکز بر عوامل بیرونی ایجاد کنید.

این عمل ممکن است از نظر تئوری ساده باشد، اما افراد مبتدی برای بیش از چند دقیقه نمی‌تواند ذهن خود را متمرکز کنند. اگر ذهن شما سرگردان است، بازگشت به تمرین و تمرکز مجدد مهم است. همانطور که از نام این مراقبه پیداست، این روش برای هر کسی که نیاز به تمرکز بیشتری در زندگی خود دارد ایده آل است.

حرکتی

بسیاری از افراد، مراقبه حرکتی را همان یوگا می دانند، اما این تمرین ممکن است شامل قدم زدن در جنگل، باغبانی، چیگونگ و سایر اشکال آرام حرکت باشد. این یک نوع فعال مدیتیشن است که در آن حرکت شما را راهنمایی می‌کند. نوع حرکتی برای افرادی که آرامش را در عمل می یابند، بسیار مفید است.

مانترا

مانترا هجا، کلمه یا عبارتی است که در هنگام مراقبه تکرار می‌شود. در این نوع از مدیتیشن می‌توان از طریق ذهن صحبت کرد، شعار داد، زمزمه کرد و کلمات را در ذهن تکرار کرد.

امروزه، تمرین مانترا به عنوان بخشی از تمرینات ذهن آگاهی محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. در واقع مانترا نوعی محافظت ذهنی در برابر حواس پرتی یا احساسات ناخواسته است.

این نوع از مدیتیشن برای مبارزه با بی خوابی یا کنار آمدن با ترس‌ها توصیه می‌شود. مانترا همچنین برای افرادی که از تنهایی و سکوت لذت می‌برند، می‌تواند کاربردی و آرام بخش باشد.

متعالی

مراقبه متعالی یک نوع محبوب مدیتیشن است. این موضوع مطالعات بی‌شماری در جامعه علمی بوده است. با استفاده از یک مانترا یا مجموعه ای از کلمات که مختص هر پزشک است، بیشتر از انواع دیگر قابل تنظیم است.

این عمل برای کسانی است که ساختار را دوست دارند و در حفظ یک روش جدی هستند، توصیه می‌شود. مدیتیشن متعالی یک تکنیک ساده و طبیعی است. این نوع به بدن شما اجازه می‌دهد در یک حالت استراحت و آرامش عمیق قرار بگیرید و ذهن شما به یک حالت آرامش درونی بدون نیاز به استفاده از تمرکز و تلاش می‌رسد.

 

فواید مراقبه
در مراقبه تمرکز شما با تمرکز بر نیروهای درونی خود مانند نفس کشیدن می‌توانید به مرور شرایط را برای تمرکز بر عوامل بیرونی ایجاد کنید.

آرامش پیش رونده

آرامش تدریجی که به عنوان مدیتیشن اسکن بدن نیز شناخته می‌شود، عملی با هدف کاهش تنش در بدن و ارتقا آرامش است. اغلب اوقات، این شکل از مدیتیشن شامل سفت و شل شدن یک گروه عضلانی در یک زمان مشخص در سراسر بدن است.

در بعضی موارد، این آرامش تدریجی به شما کمک می‌کند تا از هر گونه تنش خود را آزاد کنید. این فرم مدیتیشن اغلب برای تسکین استرس و آرام شدن قبل از خواب استفاده می‌شود.

مهربانی

مراقبه مهربانی برای تقویت احساس شفقت، مهربانی و پذیرش خود و دیگران استفاده می‌شود. این به طور معمول شامل باز کردن ذهن برای دریافت عشق از دیگران و سپس ارسال یک سری آرزوهای خوب برای عزیزان، دوستان، آشنایان و همه موجودات زنده است.

از آنجا که این نوع مدیتیشن برای ارتقا عطوفت و مهربانی در نظر گرفته شده است، این ممکن است برای کسانی که احساس خشم یا کینه دارند، ایده آل باشد.

تجسم

مدیتیشن تجسم نوعی تکنیک متمرکز بر افزایش احساس آرامش با تجسم صحنه‌ها یا تصاویر مثبت است. با استفاده از این تمرین، مهم است که صحنه را به وضوح تصور کنید و از هر پنج حس استفاده کنید تا جزئیات بیشتر را اضافه کنید.

شکل دیگر مدیتیشن تجسم شامل تصور موفقیت در اهداف خاص است که هدف آن افزایش تمرکز و انگیزه است. بسیاری از افراد از این نوع مراقبه برای تقویت روحیه خود، کاهش سطح استرس و ایجاد آرامش درونی استفاده می‌کنند.

چه طور باید مراقبه را شروع کرد

ساده ترین راه برای شروع مراقبه این است که ساکت بنشینید و روی نفس خود تمرکز کنید. شما باید هر روز ۲۰ دقیقه در مراقبه بنشینید. در لحظات کمی از زمان، حتی با ۵ یا ۱۰ دقیقه شروع کنید و به مرور این زمان را افزایش دهید.
روزانه ۲۰ دقیقه به طور مداوم بنشینید و این کار را به مدت ۱۰۰ روز انجام دهید. این کار را با ۲ تا ۵ دقیقه مدیتیشن اضافی در طول روز برای از بین بردن هرج و مرج و بی‌نظمی ذهنی می‌توان انجام داد.

دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code