زندگی

زنده باد مغزی که درست کار می‌کند!

زنده باد مغزی که درست کار می‌کند!مجله مخوفقیت

10 کار موثر و مفید به نفع مغز

از ذهن باید درست استفاده کرد، چون چیز ارزشمندی است؛ یعنی در واقع ارزشمندترین دارایی ماست؛ پس باید از آن مراقبت کنیم. در اینجا فهرستی برای شما آورده‌ایم که با مطالعه و به‌کارگیری توصیه‌های آن، می‌توانید هر روز مغز خود را روغن‌کاری کنید:

1. از چرت‌زدن غافل نشوید

با استراحت‌دادن به بدن و تجدید‌قوا می‌توانید کارکرد مغز خود را بالا ببرید، حافظه‌تان را قوی کنید و خلق و خوی‌تان را هم بهبود بخشید. حتی یک چرت 15 دقیقه‌ای هم می‌تواند تفاوت زیادی در زندگی روزمره شما ایجاد کند؛ بنابراین چرتی بزنید و سرحال شوید و قوای مغزتان را تجدید کنید. مخلص کلام اینکه چرت‌زدن عملکرد مغز شما را بهبود می‌بخشد؛ پس چرا هنوز بیدارید؟!

2. قبل از خواب، یک کار خلاقانه انجام دهید

هنگامی که خسته هستید، مغز شما می‌تواند خلاق‌تر عمل کند؛ پس از این فرصت استفاده کنید! اگر در حال نوشتن بزرگ‌ترین رمان قرن حاضر هستید یا می‌خواهید یک شاهکار نقاشی خلق کنید، پیدا‌کردن یک راه خلاقانه، درست قبل از رفتن به رختخواب، می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد؛ بنابراین به پیکاسوی درون خود ضربه‌ای بزنید و صدایش کنید.

3. روی یک کار تمرکز کنید

آیا می‌دانستید که مغز واقعا و به‌درستی نمی‌تواند در آن واحد به چند چیز فکر کند؟ با تمرکز بر یک کار در یک زمان، می‌توانید کارایی مغز خود را تا حداکثر ممکن بالا ببرید و بیش از آنچه که تصور می‌کنید، انجام دهید؛ پس فقط روی کاری که باید انجام دهید، تمرکز کنید، تلفن را در اتاق دیگری بگذارید، تلویزیون را خاموش کرده و تمرکز کنید؛ مغزتان از شما تشکر خواهد کرد.

4. ورزش کنید

حتما شنیده‌اید که انجام ورزش و نرمش برای داشتن یک جسم سالم و نیرومند ضروری است. در اینجا اضافه می‌کنیم که این دو به سلامتی و تقویت مغز و ذهن هم کمک می‌کنند؛ بنابراین روزانه، دست‌کم بین 15 تا 30 دقیقه برای این کار وقت بگذارید! حتما هم نیازی به تجهیزات فانتزی یا عضویت در باشگاه نیست؛ یک پیاده‌روی ساده در اطراف خانه عالی است و به جسم و روح و مغز شما کمک می‌کند.

5. روی کاغذ بنویسید

وجود رایانه‌، آیپد، تبلت و گوشی‌های هوشمند و اتصال به اینترنت در همه جا، یعنی احتمال اینکه شما یک تکه کاغذ بردارید و روی آن چیزی بنویسید، خیلی ضعیف است؛ اما تحقیقات نشان می‌دهند که نوشتن، شما را باهوش‌تر می‌کند و مغز را شاداب تر نگه می دارد؛ بنابراین طی جلسه‌های بعدی یادداشت بردارید و از کاغذ و قلم بیشتر استفاده کنید.

زنده باد مغزی که درست کار می‌کند!مجله موفقیت

6. هر روز مولتی ویتامین بخورید

خودرو نیاز به روغن، گوشی تلفن نیاز به باتری و مغز نیاز به مواد مغذی دارد. روزانه یک عدد قرص مولتی ویتامین نیاز بدن را تامین می‌کند و بر اساس تحقیقات انجام شده، به مغز نیز کمک خواهد کرد؛ پس روز خود را با مولتی ویتامین شروع کنید تا روزی پرانرژی و خوش‌فکر داشته باشید.

7. یک زبان جدید بیاموزید

یادگیری زبان جدید یکی از بهترین راه‌ها برای کارکرد مغز است. این کار مغز را به وفق و انطباق وامی‌دارد و می‌تواند زندگی شما را غنی‌تر کرده و به شما در کشف فرهنگی جدید کمک کند؛ در‌عین‌حال برای کارکرد مغزتان هم مفید است. برای این منظور می‌توانید از آموزشگاه‌ها یا مدرسان خصوصی و همچنین از خودآموزها بهره ببرید.

8. با دوستانتان اسم و فامیل بازی کنید

این بازی، علاوه بر اینکه خیلی هیجان‌انگیز است، مغز را هم حسابی به کار وامی‌دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این بازی‌ها، هوش را زیاد کرده و قدرت مغز را بهبود می‌بخشند؛ پس بازی کنید و از بودن با دوستان خود لذت ببرید و در همین حین، مغزتان را هم تقویت کنید.

زنده باد مغزی که درست کار می‌کند!مجله موفقیت

9. مراقبه کنید

مراقبه یکی از بهترین و قدیمی‌ترین روش‌های دستیابی به آرامش است؛ در ضمن، به بدن و ذهن شما کمک می‌کند! مطالعات نشان می‌دهند که مراقبه تقریبا برای تمام بخش‌های مغز مفید و موثر است؛ بنابراین هر روز برای مدیتیشن وقت بگذارید! به این ترتیب، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت و حقیقتا در وضعیت ذهنی بهتری قرار خواهید گرفت.

10. مثبت‌اندیش باشید

خوش‌بینی نه‌تنها به شما کمک می‌کند که از زندگی‌تان لذت ببرید، بلکه تاثیرات شگفت‌انگیزی هم بر مغز می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهند که وقتی مثبت فکر می‌کنید، مغز شما بهره فراوانی می‌برد؛ بنابراین از‌این‌به‌بعد، نیمه پر لیوان را ببینید و به نگرش و مغز خود کمک کنید.

مجله موفقیت : شماره 376

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code