کسب و کار

13 ویژگی کارآفرینان موفق

 

کارآفرینان موفق ویژگی‌های مشترکی دارند که قصد داریم در این مقاله، مختصر و کوتاه به آن‌ها بپردازیم؛ البته معنایش این نیست که اگر شما این ویژگی‌ها را نداشته باشید، نمی‌توانید موفق شوید، ولی با خواندن این مقاله، به طور حتم، ایده‌های بسیاری دریافت خواهید کرد که در موفقیتتان نقش به‌سزایی خواهند داشت.

1. کارآفرینان موفق از سخت‌کوشی هراسی ندارند. سخت‌کوشی سنگ بنای موفقیت است. «کالین پاول» می‌گوید: «رویای شما با چوب جادو به واقعیت نمی‌پیوندد؛ بلکه مستلزم تصمیم‌گیری، اراده و سخت‌کوشی است.»

2. کارآفرینان موفق تسلیم نمی‌شوند. در‌واقع آن‌ها از کم‌آوردن و دست‌از‌کار‌کشیدن متنفرند؛ حتی اگر شکست هم بخورند، تا زمانی که راه‌حلی برای برطرف‌کردن مشکلات بیابند و در کارشان پیشرفت کنند، به مسیر ادامه می‌دهند.

3. این اخلاق کاری و عزم و اراده ناشی از یک چیز است: اشتیاق. کارآفرینان موفق به کار خود عشق می‌ورزند و آن را در جهت رضایتمندی انجام می‌دهند، نه به‌خاطر پول. این به‌معنای نفی پول درآوردن و کسب درآمد نیست؛ بلکه به این معناست که عشق به کار، به مراتب قوی‌تر از عشق به پول است.

4. کارآفرینان موفق خلاق هستند. شاید شما ریاضی‌دان باشید، ولی این به شما کمک نمی‌کند که با اعداد و ارقام چه کارهایی انجام دهید؛ این مثل یک معامله بزرگ نیست. شما باید با ایده‌ها راه خود را بسازید. شاید بعضی‌ها هیچ‌وقت به طلا نرسند، ولی برخی هم می‌توانند تبدیل به قهرمانان داستان‌های موفقیت شوند. افرادی مانند «توماس ادیسون» و «جورج واشنگتن» به ایده‌های شگرفی دست پیدا کردند که از دید دیگران پنهان ماندند.

5. کارآفرینان موفق در جریان و به‌روز هستند. آن‌ها هیچ وقت درجا نمی‌زنند و از یادگیری در مورد گرایش‌ها و علایقشان و اینکه چگونه می‌توانند رویاها یا ایده‌هایشان را اجرایی کنند، نمی‌ترسند.

6. توانایی و تمایل به یادگیری مهم هستند. می‌گویند: «بهترین رهبران، بهترین شنوندگان هستند.» لازم نیست که شخص فرهیخته و دانشمندی سخنی بگوید تا شما چیزی از او یاد بگیرید؛ شاید یک کشاورز ساده بتواند بهتر از یک متخصص تغذیه در مورد خوراکی‌ها به شما اطلاعات بدهد.

7. کارآفرینان موفق مشتاقند که از فرصت‌ها استفاده کنند؛ این به‌معنای بی‌گدار به آب زدن نیست، بلکه در مورد ریسک‌های حساب‌شده است؛ برنامه‌هایی که خوب در موردشان فکر می‌کنند.

8. کارآفرینان موفق باهوش هستند. داشتن تحصیلات خوب است، ولی شما نیاز به تیزهوشی هم دارید. صاحبان کسب و کار موفق، افرادی با هوش بالاتر از حد متوسط هستند.

9. کارآفرینان موفق دوردست‌ها را می‌بینند. این یعنی آن‌ها می‌توانند تصویر بزرگ‌تری را ببینند. این دسته از افراد می‌توانند فراتر از ایده شگفت‌انگیز خود را ببینند؛ اینکه چطور آن ایده رشد کرده و دنیا را دگرگون می‌کند.

10. کارآفرینان موفق تا آخر راه می‌روند. این افراد هیچ‌وقت کارها را نیمه‌کاره رها نمی‌کنند.

11. کارآفرینان موفق از نقاط ضعف خود آگاهند. آن‌ها از کمک‌گرفتن در کاری که نمی‌توانند به تنهایی از پسش بربیایند، بیم و ابایی ندارند.

12. کارآفرینان موفق پرشور هستند. مردم از معاشرت و مصاحبت با آن‌ها لذت می‌برند، چراکه از انرژی جذب بالایی برخوردارند و این امر حائز اهمیت است؛ زیرا قرار نیست که آن‌ها کوه‌های موفقیت را به تنهایی بالا روند، بلکه باید بتوانند افرادی مانند سرمایه‌گذارها یا متخصصان دیگر را جذب کنند تا با کمک هم پیش بروند و چه بهتر از اینکه خود این افراد به سمت کارآفرین‌ها بیایند.

13. کارآفرینان موفق مراقب خودشان هستند. هیچ‌کس از کارآفرینان توقع ندارد که خوشگل و خوش‌تیپ باشند؛ با این وجود، این دسته از افراد به سلامت جسم و ذهن و روان خود اهمیت می‌دهند تا بتوانند به خوبی از آن‌ها در جهت دستیابی به اهداف خود بهره ببرند.

مجله موفقیت : شماره 375

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code