زندگی

راهکارهای آرامش در زندگی مشترک

راهکارهای آرامش در زندگی مشترک-مجله موفقیت

۱۱ راهکار آرامش در زندگی مشترک

امروزه پدیده «ازدواج‌هراسی» در میان جوانان، مخصوصا در بافت شهری، رواج پیدا کرده است. شاید به دور از سختی راه‌های منتج به ازدواج، کاهش اشتیاق جوانان یکی از دلایل اصلی این ازدواج‌هراسی باشد. به‌راستی چطور می‌شود جوانان با آن همه حرارت، انرژی و عشق قبل از ازدواج، وقتی که ازدواج کرده و زیر یک سقف زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند، با شیب و سرعت بالایی از حرارتشان کم می‌شود؟ به طوری که آمار کشور نشان می‌دهد، طلاق در سال‌های اولیه (سال اول تا پنجم) درصد زیادی را به خود اختصاص داده است. شاید نقاب اولیه که زوجین قبل از ازدواج بر صورت خود دارند یا شاید دخالت بزرگ‌ترها یا اختلاف فرهنگی میان زوجین و صدها علت و دلیل دیگر از عوامل آن باشد. اما ریشه همه این اختلافات را باید در تفاوت ساختار زنان و مردان جست‌وجو کرد. در این مقاله راهکارهای اولیه جهت ایجاد آرامش در زندگی مشترک را برای شما بر‌خواهیم شمرد.

1- از مسائل کوچک به‌راحتی عبور نکنید

زوجین باید یک دفترچه را در جایی مناسب برای خود بگذارند. هر صفحه این دفتر به دو نیم تقسیم شود؛ بخشی برای زوج و بخشی برای زوجه. فقط کافی است در پایان هر شب زوجین توقعات به حق و ناحق خود را از طرفین در آن دفتر بنویسند. طرف مقابل یا دلیل منطقی برای آن خواهد داشت و یا پذیرش و عذرخواهی پایان کار خواهد بود. با این روش طلوع فردا برای زوجین روز جدیدی است و با انبوه‌نکردن مسائل کوچک، از بزرگ‌کردن و تبدیل‌ آن‌ها به بی‌تفاوتی و نفرت رها خواهند شد.

2- رنجش‌هایتان را به زباله‌دان ذهنتان بسپارید

آیا می‌دانید ریشه بسیاری از امراض روحی همچون وسواس، اختلال‌های اضطرابی و افسردگی‌ها در رنجش‌ها است؟ رنجش‌هایی که هرگز بر زبان جاری نکرده و هرگز آن‌ها را برای خودمان حل نکرده‌ایم. بگذارید مثالی ساده برایتان بزنم. وقتی کیسه زباله منزلتان پر می‌شود شما آن را به خارج منزل منتقل خواهید کرد. حالا اگر زباله‌ها برای چند شب از منزل خارج نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قطعا بوی نامطبوعی فضای منزل شما را پر خواهد گرفت. ذهن شما هم همین طور است. شما باید رنجش‌هایتان را که حکم همان زباله‌های متعفن را دارد، به زباله‌دان ذهنتان بسپارید و آن‌ها را پاک کنید. به این ترتیب دیگر رنجشی باقی نخواهد ماند تا در دراز‌مدت شما را تحت‌تاثیر قرار دهد.

3- هر روز نسبت به هم ابراز احساسات کنید و به هم یک پیام مثبت بدهید

خانم‌ها، آقایان! سعی کنید هر روز و در ساعات آغاز روز، زمانی که از هم جدا شده‌اید و به محل کار رفته‌اید، برای همدیگر یک پیام پر‌انرژی بفرستید؛ مثلا، «همسرم! با اینکه چند ساعتی است که از تو جدا شده‌ام، اما انگار روزهاست که تو را ندیده‌ام و دلم برایت تنگ شده است.» این پیام‌ها جادو کرده و میل به عاشق‌بودن را هر روز در شما احیا می‌کنند؛ به‌طوری‌که شما هر لحظه و هر ثانیه دلتان برای همسرتان تنگ می‌شود. حیف که غرورهای بیجا مانع دستیابی به عشق پایدار در زوجین می‌شود. حیف که بسیاری از زوجین از واژه‌های جادویی همچون «عزیزم»، «تمام هستی من» و … برای همدیگر استفاده نمی‌کنند.

راهکارهای آرامش در زندگی مشترک-مجله موفقیت

4- از روزمرگی‌ها فرار کنید

سعی کنید از بوی خوش غافل نشوید، لباس‌های مرتب بپوشید و خوش‌پوش باشید. سعی کنید بعضی از روزها خارج از عرف روزهای هفته (به غیر از پنج‌شنبه و جمعه)، همسرتان را به صرف قهوه، ناهار یا چای دعوت کنید. سعی کنید بدون هیچ مناسبتی، بدون اینکه همسرتان بفهمد، برای او شاخه گلی به محل کارش ارسال کنید؛ البته مناسبات کاری او را هم در نظر داشته باشید. سعی کنید برای همسرتان خسته‌کننده نباشید. خیلی خوب است اگر همسران زمانی را به حال خود رها شوند؛ مطمئن باشید دلتان بیش از هر زمان دیگری برای همدیگر تنگ خواهد شد.

5- در بحث و جدل‌ها موقع‌شناس باشید

بسیاری از زوجین هستند که وقت و بی‌وقت با هم مجادله می‌کنند. سعی کنید دعوایتان زمان و مکان مناسب داشته باشد. سر میز شام، در حضور پدر و مادرها، در یک جمع خانوادگی، پیش روی فرزندانتان، محل کار و … زمان‌ها و مکان‌های خوبی برای مجادله و بحث نیستند. چه خوب می‌شود که خانم‌ها وقتی مرد زندگی‌شان با تمام خستگی از راه می‌رسد، با همه خشم خود یک سینی چای برای همسرشان بیاورند. شاید باور نکنید که این سینی چای جادو می‌کند؛ به‌طوری‌که شاید حرف‌های شما تبدیل به قرصی آرام‌بخش با دوز بالا شود و در به ثمر نشاندن خواسته‌هایتان پیروزی را با شکست تلخ بعد از یک دعوا عوض کنید.

6- از جادوی کلام غافل نشوید

از جملات و کلمات جادویی در زندگی استفاده کنید؛ مثلا اگر اسم همسرتان «محمد» است، او را «محمدم» خطاب کنید. شاید باورش سخت باشد اما همین «م» کاری با روح و روان همسر شما می‌کند که صدها روانکاو قادر به انجامش نخواهند بود. از به‌کار‌بردن جملات عاشقانه هرگز و تحت هیچ شرایطی، حتی در مجادلات، پرهیز نکنید. این کار باعث می‌شود تا همچون پدران و مادرانتان حرمت‌های یک زن و شوهر واقعی را حفظ کنید. متاسفانه در زندگی زوج‌های امروزی (فارغ از روزگار قبل از ازدواج) استفاده از واژه‌های عاشقانه منسوخ شده و جای خود را به واژه‌های زننده و به دور از احساس داده است.
خانم‌ها و آقایان، یادتان باشد شما موظف هستید برای احیای عشقتان هر ثانیه، هر روز و هر لحظه احساسات و عواطف خود را تقویت کنید.

راهکارهای آرامش در زندگی مشترک-مجله موفقیت

7- در زندگی زناشویی گذشت کنید

همواره در زندگی زناشویی گذشت کنید، اما از همه چیز نگذرید. یادتان باشد گذشت‌کردن با «سر خود را زیر برف‌کردن» متفاوت است. گذشت‌کردن یعنی دعوای سخت شب گذشته را فراموش کنید و فردا روزی نو را آغاز کنید و با یک سلام عاشقانه و پر از احساس و انرژی به زندگی خود ادامه دهید. اما اگر شریک زندگی شما به حریم شما متعرض شد، حق طبیعی شماست تا جواب او را با حرف حق و حساب بدهید تا شعور شما لگدمال نشود. همه انسان‌ها در زندگی خطا می‌کنند. پروردگار یکتا بارها انسان را جایزالخطا خوانده است. اگر از همسر خود دلگیر هستید و در ذهن شما افکار منفی جولان می‌دهند، کافی است کمی عادل باشید. کفه ترازوی عدل خود را در خلوت خود بگذارید و مسلما همسرتان علاوه بر خطاها، خوبی‌هایی هم دارد. اگر کفه به‌سمت خوبی‌ها رفت یا میزان شد، به حرمت زندگی و به حرمت عاشقی روزهای خوش گذشته به او فرصتی تازه بدهید.

راهکارهای آرامش در زندگی مشترک-مجله موفقیت

8- برای مهربانی‌کردن به افراد درجه اول خانواده تعادل داشته باشید

پدر، مادر، فرزند، خواهر و برادر جزء لاینفک زندگی هستند. اینکه در تقسیم عاطفه میان عزیزترین‌های زندگی خود تعادل و شرط انصاف را رعایت کنید، یک هنر است؛ هنری که متاسفانه بسیاری از زوجین آن را ندارند. مخصوصا این موضوع در میان زنان بیشتر نمایان می‌شود که البته امری طبیعی به حساب می‌آید. خانم‌ها یادتان باشد مردان شما به دلیل عشق و علاقه‌ای که به شما دارند، نسبت به شما حسادت می‌کنند. این حسادت مخصوصا نسبت به پدر و مادر شما بیشتر است. در بسیاری از موارد، خانم‌ها این موضوع را مدیریت نمی‌کنند و متاسفانه به رغم عشق و علاقه میان زوجین رفته‌رفته سردی و خاموشی آتش عاطفه را شاهد هستیم.

9- یادتان باشد که مردان کلی‌نگر هستند و زنان جزئی‌نگر

خانم در فاصله زمانی که آقا قرار است که به منزل بیاید، خود را آراسته می‌کند و آقا زمانی که به منزل می‌آید، جز خستگی و البته توقع چیزی به همراه نخواهد داشت. خانم با نگاه ریزبین خود جوراب‌های کثیف آقا را می‌بیند، اما آقا به‌هیچ‌وجه رنگ موی همسرش را که نسبت به صبح که از خانه خارج شده، به رنگ دیگری درآمده است را هم نمی‌بیند. این همان اختلاف اساسی و ساختاری زنان و مردان است. زنان باید بپذیرند که مردان کلی‌نگر هستند و مردان هم باید نسبت به جزئی‌نگری زنان کمی بیشتر توجه کنند و با تمرین و ممارست از همسرشان تعریف کنند و به مسائل ریز توجه بیشتری داشته باشند.

10- خودتان را دوست بدارید و در مقابل امراض از خودتان محافظت کنید

یادتان باشد اگر شما جسم و روح سالمی داشته باشید و خودتان را دوست داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید زندگی شاداب و به دور از خشم و دعوا را تجربه کنید. هرگز خانم‌های وسواسی با خانم‌هایی که وسواس ندارند، قابل‌مقایسه نیستند. شاید باورش برایتان سخت باشد، ولی زندگی‌کردن با وسواسی‌ها بسیار سخت است؛ به‌طوری‌که بسیاری از روان‌شناسان در مشاوره‌های قبل از ازدواج، زیر سقف رفتن با خانم‌ها و آقایان وسواسی را جایز نمی‌دانند. تصور کنید که یکی از زوجین مشکل تیروئید داشته باشد. یکی از علائم تیروئید کم‌کار، عدم کنترل خشم است. حال با کوچک‌ترین مسئله، شما نمی‌توانید خشم خود را کنترل کنید و دعوا شروع خواهد شد. فرض کنید که خانم‌ها، آزمایش‌ها و معاینات روتین زنانه را انجام ندهند؛ افسردگی شاید اولین چیزی باشد که به سراغشان خواهد آمد.

11- ورزش کنید و بانشاط باشید

هر روز صبح حداقل 30 دقیقه پیاده‌روی را فراموش نکنید. جدا از سالم‌ماندن در برابر امراض جسمی، هورمون آندروفین (مخدر مغزی) باعث می‌شود که شما شاداب و بانشاط باشید و استرس و اضطراب از شما دور شود. به این ترتیب شما هیجانات منفی خود را با هیجانات مثبت عوض می‌کنید و به این ترتیب تا پایان روز با انرژی و با نشاط خواهید بود.

مجله موفقیت : شماره ۳۸۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code