کسب و کار

اصول سخنرانی برای مدیران

اصول سخنرانی برای مدیران-مجله موفقیت

اگر شما مدیر هستید، قطعا به دفعات زیاد در طول روز یا هفته مجبورید در جمع‌های متفاوت صحبت کنید یا در جلسات مختلف سخنرانی داشته باشید.

قصد داریم نکات مهمی را در خصوص سخنرانی و صحبت در جمع مخصوص شما مدیران ارائه کنیم که رعایت این نکات تاثیر فوق‌العاده‌ای را بر نحوه سخنرانی شما خواهد داشت و نتایج آن برایتان خیره‌کننده خواهد بود. فقط باید تصمیم بگیرید که این نکات را در صحبت‌های روزانه خود به‌کار ببندید.

یادمان باشد که موفقیت نتیجه رعایت نکات کوچکی است که قطعا نتایج فوق‌العاده‌ای به بار خواهد آورد.

***

جایگاهی به نام تریبون

یکی از محل‌هایی که به‌خودی‌خود ترس و وحشت را برای هر مدیری به همراه دارد، جایگاهی به نام «تریبون» است. این جایگاه آن‌قدر معروف است که بعضی از مدیران به جای استفاده درست، از آن به‌عنوان سنگر برای فرار از دید مخاطب استفاده می‌کنند و به نوعی پشت آن پنهان می‌شوند.

از خوبی‌های تریبون سخنران این است که سخنران می‌تواند پشت آن بایستد و متن سخنرانی و میکروفون را روی آن قرار دهد؛ اما تريبون می‌تواند دغدغه‌هایی را هم برای سخنران ایجاد کند. اگرچه این محل موجب راحتی می‌شود، اما ممکن است مانعی هم میان سخنران و مخاطبان ایجاد کند که غلبه‌کردن بر آن چالشی بزرگ است.

قبل از رفتن پشت تریبون:

 • از خوانا‌ بودن متن و نکات مهم سخنرانی خود مطمئن شوید.
 • سخنرانی خود را با قلم درشت و واضح به صورت یک‌رو چاپ کنید و در متن خود نکته‌هایی را برای تاکید علامت بزنید.
 • مطمئن شوید که هر ویرایش یا یادداشت دست‌ نویسی را به‌ راحتی می‌توانید بخوانید.
 • به یاد داشته باشید که لحن ما هنگام سخنرانی بسیار مهم و تاثیر‌گذار است. طبق یک تحقیق انجام‌شده، حدود 38% میزان علاقه مخاطبان به سخنرانی ما به خاطر لحن صدای ماست.

اصول سخنرانی برای مدیران-مجله موفقیت

پرداختن به اتاق

برای مقابله با محدودیت‌ های تریبون، در حرکت‌ های دستتان اغراق کنید تا واضح دیده شوید. حتی می‌توانید از میکروفون دستی یا لب يقه‌ای استفاده کنید تا مخاطبان بدون مانع صورتتان را ببینند. زمان‌هایی را برنامه‌ ریزی کنید که بتوانید هر چند کوتاه، برای بیان نکته‌ای به سمت مخاطبان بروید. جلسه‌های پرسش و پاسخ بعد از سخنرانی می‌توانند این فرصت را بدهند.

اگر پشت تریبون گیر کرده‌اید، به یاد داشته باشید که باز هم باید راه‌هایی برای ارتباط با مخاطبان پیدا کنید؛ پس ارتباط چشمی را به‌خوبی حفظ کنید.

یکی از بهترین نکات در ارتباط چشمی این است که سعی کنید به صورت یکپارچه نگاهتان را در سالن پخش کنید و به هر فرد در حد یک رفت و برگشت توپ پینگ‌پنگ نگاه کنید. نه آن‌قدر زل بزنید که افراد معذب شوند و نه قسمت‌هایی از سالن را کلا از دید خود حذف کنید.

چه کارهایی را هنگام استفاده از تریبون انجام دهیم:

 • سعی کنید کاغذها را در بالای تریبون قرار دهید تا هنگام خواندن از روی کاغذها مجبور نشوید مدام سر خود را «بالا و پایین» کنید.
 • برای کاهش صدا و حواس‌پرتی سعی کنید کاغذها را به جای برگرداندن، به گوشه تریبون سر بدهید.
 • به مخاطبان خود اجازه دهید تا با شما همراه شوند و برای واکنش نشان‌ دادن آن‌ها به ایشان زمان بدهید.
 • برای اعتنا به تشویق یا خنده‌ ای که سخنرانی را قطع می‌کند، مکث‌ کنید.
 • لحن و سرعت صدایتان در مدت سخنرانی تغییر دهید.
 • قبل از شروع سخنرانی ارتفاع میکروفون را بررسی و تنظیم کنید.
 • تمرین کنید که در تمام مدت، صاف و متوازن روی هر دو پا بایستید و از لم‌دادن به تریبون اجتناب کنید.
 • به دلیل اینکه تریبون برای سخنران محدودیت حرکت می‌آورد، سعی کنید از زبان بدن خود، مخصوصا از دست‌ها و صورت نهایت استفاده را ببرید.

اصول سخنرانی برای مدیران-مجله موفقیت

چه کارهایی را هنگام استفاده از تریبون انجام ندهیم:

 • در طول سخنرانی، تمام مدت لبه‌ های تریبون را محکم نگیرید!
 • از خم‌ شدن و لم‌ دادن روی تریبون پرهیز کنید.
 • از ضربه‌زدن با دست یا با انگشتان روی تریبون یا نزدیک میکروفون اجتناب کنید.
 • در پایان جمله‌ها، کلمات و صدای خود را ضعیف نکنید و حروف را نخورید.
 • یکی از اشتباهات سخنرانان حرفه‌ای این است که مدام سر خود را از میکروفون ثابت برمی‌گردانند و صدایشان ضعیف می‌شود.
 • از بازی‌کردن با خودکار، گیره کاغذ یا هرچیز دیگری روی تریبون اجتناب کنید.

اطمینان‌بخش صحبت کنید

برای اینکه پشت تریبون حرفه‌ای به نظر برسید و مخاطبان خود را جذب کنید، سعی کنید بیش از حالت معمول، جمله‌های خود را بشکنید تا بتوانید راحت‌تر آن‌ها را بیان کنید. همیشه ساده و موجز صحبت‌کردن را تمرین کنید. روی نوشته‌تان یادآوری‌ هایی را درباره ارائه برای خودتان بنویسید؛ مثلا کلمه‌هایی را که می‌خواهید روی آن‌ها تاكيد شود، مشخص تا برایتان یادآوری شود. البته لازم است از قبل آن‌ق در سخنرانی خود را تمرین کنید که هیچ نکته نامشخصی برایتان باقی نماند.

اگر می‌توانید تمرینات تندخوانی و تمرین‌های تقویت چشم را انجام دهید تا جلو‌جلو بخوانید. هر چه بیشتر با نگاه به سمت مخاطبان سخن بگویید، نفوذ کلام و تاثیرگذاری صحبت‌های شما بیشتر می‌شود. اگر متن سخنرانی‌تان را فرد دیگری تهیه کرده است، طوری آن را بازنویسی یا تنظیم کنید که بازتاب «صدای» خودتان باشد و از داستان‌های شخصی و تجربیات خود به آن بیفزایید تا حس رسمیت آن کمتر شود. ضمنا می‌توانید هر چند وقت یکبار به روش‌های مختلف از مخاطبانتان بازخورد بخواهید و از آن بیاموزید.

مجله موفقیت : شماره 396

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code