زندگی

نوشتن، حالم را بهتر می‌کند!

نوشتن، حالم را بهتر می‌کند!مجله موفقیت

نوشتن و زندگی روزمره

شاید در ابتدا این‌طور به نظر برسد که نویسندگان، مدیران، تاجران، روزنامه‌نگاران و سخنرانان بیشترین بهره را از نوشتن می‌برند، اما این باور دیگر درست به نظر نمی‌رسد. هر یک از ما می‌توانیم با تقویت مهارت نوشتاری‌مان از آن بهره‌مند شویم، حتی اگر آن تمرین نوشتن خاطرات روزانه باشد.
از آنجایی‌که انسان‌ها موجودات اجتماعی هستند، ما نیازمند برقراری ارتباط با یکدیگر به طور روزانه هستیم. با وجود اینکه بیشتر این ارتباط‌ها به صورت کلامی و غیرکلامی صورت می‌گیرد، میزان زیادی از آن‌ها مستلزم نوشتن است. مثال روشن این موضوع پست‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر و … منتشر می‌شوند؛

همچنین شامل پیام‌هایی است که با گوشی‌های تلفن همراه یا از طریق برنامه‌های اسکایپ، وایبر یا واتس‌آپ برای یکدیگر ارسال می‌کنیم. البته ایمیل هم هنوز جایگاه خود را دارد و حتی بعضی‌ها از آن برای نوشتن نامه، همان هنر فراموش‌شده، استفاده می‌کنند. همه این‌ها مثال‌هایی است از فضاهایی که می‌توان در آن‌ها نوشت. اما فواید نوشتن چیست و چطور می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

لیست زیر شامل هفت دلیل است که چرا نوشتن زندگی شما را بهبود می‌بخشد و از شما فردی شاداب‌تر و کامل‌تر می‌سازد:

1. نوشتن به شما کمک می‌کند تا ذهن سالم‌تری داشته باشید. همه ما گاهی احساس می‌کنیم که نیاز به صحبت‌کردن و تخلیه ذهنی داریم تا بتوانیم موضوعی را که در ذهن داریم، به روشنی بیان کنیم. پس نوشتن به شما کمک می‌کند تا به هدف خود برسید. تلاش کنید و تمام افکار، خیالات، غم و تردید‌ها و هر آنچه را که در ذهنتان جریان دارد، روی کاغذ بیاورید. فقط بنویسید.

بدون اینکه به این فکر کنید که چه چیزی روی برگه کاغذ یا صفحه کامپیوتر خود می‌نویسید. احتمالا نتیجه کار آشفته و به‌همریخته به نظر برسد؛ اما موضوع مهم برای شما این است که ذهن خود را پاک کنید و سپس با حال بهتری روز خود را بگذرانید، سرکار بروید، مشکلات را حل کنید و از زندگی خود لذت ببرید؛ بدون آن افکار مزاحمی که حواستان را پرت می‌کنند. بعد از این کار شما متوجه می‌شوید که تمرکز بهتری دارید و کار خود را بهتر پیش می‌برید.

2. نوشتن کمک می‌کند تا خاطرات خود را به یاد آورید. برایتان غافل‌گیر‌کننده است اگر بدانید که نوشتن چطور باعث یادآوری خاطراتتان خواهد شد. شروع کنید و هر آنچه را به خاطر می‌آورید، بنویسید. پیش از اینکه متوجه شوید، کلمه یا جمله اولی که می‌نویسید، جرقه‌ای می‌شود برای یادآوری خاطراتی که شاید هرگز به ذهنتان هم خطور نمی‌کرد.

برخی از آن خاطرات، خاطرات خوشی نخواهند بود، اما با نوشتنشان می‌توانید آن‌ها را از دور و با دقت بیشتری ببینید و بیندیشید که از آن‌ها چه تجربیاتی به‌دست آورده‌اید. از سوی دیگر، خاطرات خوش لبخندی بر صورتتان می‌نشاند و افراد و اتفاقاتی را که برایتان اهمیت دارند، به یاد می‌آورید و همین باعث می‌شود تا دوباره با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

نوشتن، حالم را بهتر می‌کند!مجله موفقیت

3. به شما توانمندی ذخیره ایده‌هایتان را می‌دهد. این نقش خوب انگشتان است که ایده‌هایی را می‌نویسد که از هیچ کجا می‌آید و با نوشتنشان احتمال کمتری هست که آن‌ها را فراموش کنید. می‌توانید هر طور شده، ایده‌ها را در ذهن خود نگه دارید، اما همان‌طور‌که می‌دانید ما در دنیای دیجیتال زندگی می‌کنیم و در جریان مقدار دیوانه‌کننده‌ای از اطلاعات هستیم.

بنابراین هنگامی‌که آن‌ها را می‌نویسید، نه‌تنها از فراموش‌شدنشان جلوگیری می‌کنید، بلکه به شما کمک می‌کند که راحت‌تر آن‌ها را پرورش دهید و با دیگران ارتباط برقرار کنید و افکار بکری را ارائه دهید.

4. به وقایع زندگی خود توجه کنید. یکی از مثال‌های اصلی این تمرین نوشتن خاطرات است، اما این تنها راه توجه به زندگی نیست. نوشتن داستان هم به شما کمک می‌کند تا مسائل را تحلیل کرده و از دیدگاه متفاوتی به مسائل نگاه کنید. می‌توانید بین وقایع داستانی و موقعیت و هر آنچه در زندگی واقعی می‌گذرد، مقایسه و ارزیابی انجام دهید و با دیدگاه بی‌طرفانه‌ای به آن نگاه کنید.

شیوه موثر دیگر این است که نوشتن وبلاگ را شروع کنید. نوشتن وبلاگ به شما کمک می‌کند تا پیش از نوشتن، تعمق بیشتر و سنجیده‌تری داشته باشید، چون مخاطبانی دارید که نوشته‌های شما را می‌خوانند.

5. مهارت‌های کلامی و نوشتاری خود را تقویت کنید. زمانی‌که چیزی می‌نویسید، در انتخاب کلمات دقت بیشتری پیدا می‌کنید و این بدان معناست که نوشته شما فصیح‌تر، کوتاه‌تر و زیباتر از سخنرانی واقعی شما خواهد بود. اما اگر به اندازه کافی آن را ادامه دهید، تعداد زیادی از کلمات، عبارات و جملاتی که در کنار هم آمده‌اند، مسیر خود را پیدا می‌کنند و مهارت‌های ارتباط کلامی شما را بهبود می‌بخشند. ضمنا دایره لغات شما افزایش می‌یابد و کلامتان تاثیر بهتری روی مخاطبی که می‌خواهید با او ارتباط برقرار کنید، می‌گذارد.

6. احساس می‌کنید که کاری را با موفقیت به سرانجام رسانده‌اید. آیا طعم دلپذیر موفقیت بعد از ساختن یا برنده‌شدن در یک بازی ساده را چشید‌ه‌اید؟ دقیقا همان احساس را هنگام تمام‌کردن داستان کوتاهتان، گذاشتن مطلب جدید در وبلاگ شخصی‌تان یا آخرین نوشته‌تان در دفترچه یادداشت خود تجربه خواهید کرد.

کسانی‌که بلند‌پرواز‌تر هستند، می‌توانند نوشتن رمان یا یک کتاب را بر عهده بگیرند که حتی خوشحال‌کننده‌تر است و احساس موفقیت بیشتری به شما می‌دهد. اما در حال حاضر به قالب‌های کوچک‌تر نوشتاری اتکا کنید. چه کسی می‌داند، شاید بتوانید برخی از کارهایتان را منتشر کنید یا با مهارت‌های نوشتاری خود بتوانید درآمدی هم کسب کنید.

7. این یک تمرین ذهنی بزرگ است. خوش‌استایل‌بودن از طریق ورزش‌کردن فقط مختص فرم بدن شما نیست، بلکه با انجام این تمرین‌ها شما می‌توانید ذهن خود را هم ورزیده‌تر کنید. نوشتن، چندین فرایند شناختی را در شما فعال کرده و موتور خلاقیت را روشن می‌کند. تمام این کارها ذهن شما را تیز و فعال نگه می‌دارد؛ حتی می‌تواند به عنوان بازدارنده در بسیاری از بیماری‌های ذهنی مانند آلزایمر یا جنون عمل کند.

راه‌های بسیاری برای بهره‌مندی از نوشتن به طور منظم وجود دارد؛ حتی اگر شما نویسنده حرفه‌ای نیستید. تمام این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند تا شخصی خوشحال، موفق و سخنور باشید. مهارت‌های اصلی نوشتن به شما کمک می‌کند تا تبدیل به شخص کامل‌تری شوید، زندگی اجتماعی‌تان را بهبود ببخشید و در کار خود حرفه‌ای‌تر عمل کنید.

پس همین امروز نوشتن را شروع کنید و از فوایدش بهره مند شوید.

مجله موفقیت : شماره 390

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code