زندگی

ده مهارتی که زندگی‌تان را حمایت خواهد کرد

ده مهارتی که زندگی‌ تان را حمایت خواهد کرد-مجله موفقیت

ده مهارتی که زندگی‌تان را حمایت خواهد کرد

همه ما به دنبال آن هستیم که خودمان را در همه‌کاره‌ترین وضعیت ممکن تصور کنیم! که بدانیم به درد همه چیز می‌خوریم و بقیه بدون ما ضرر خواهند کرد، نه ما بدون آن‌ها. شاید برایتان جالب باشد بدانید که یک سری مهارت‌های اساسی در زندگی هستند که آموختن و داشتنشان بار شما را برای هر موقعیت و وضعیتی می‌بندد و شما قادر خواهید بود همان آچار فرانسه‌ای باشید که از خود انتظار داشته‌اید!

1. صحبت‌کردن

شما باید بتوانید در جمع صحبت کنید. اینکه بتوانید محکم، شمرده و شیوا در برابر گروه یا حتی یک نفر سخن بگویید، به شما در بسیاری از مراحل شغلی و حتی زندگی کمک خواهد کرد. این یکی از بهترین توانایی‌ها برای آموختن است.

افرادی که می‌توانند موثر و محکم صحبت کنند، جذاب‌تر به نظر می‌آیند و قادرند حرف مورد‌نظرشان را به کرسی بنشانند و حتی محصول، عقیده یا باوری را که دیگران نمی‌خواهند، به آن‌ها بقبولانند.

سخنور خوب بودن یک توانایی است که بسیاری از افراد موفق در زندگی دارند و این چیزی نیست که نشود با تمرین به دست آورد. در دوره‌ای که گفتا‌ردرمانی لکنت را به‌سادگی رفع می‌کند، امکان سخنور خوب‌شدن که جای خود را دارد!

2. نوشتن

نوشتن تقریبا مزایایی مشابه خوب‌صحبت‌کردن دارد. افرادی که بهتر می‌نویسند، می‌توانند حرف‌هایشان را حداقل در نوشتار بهتر به دیگران بقبولانند. چه یک ایده و چه یک محصول، تفاوتی ندارد؛

آن‌ها حرف‌هایشان خواندنی است و تاثیر‌گذار. اینکه شما بدانید برای هر مقصودی دقیقا از چه کلماتی باید استفاده کرد، هنر بزرگی است و حتی می‌تواند تاثیر مستقیمی بر خوب صحبت کردن باشد. درست است که بخش عظیمی از خوب صحبت‌کردن، اعتماد‌به‌نفس و صدای گیرا و لحن محکم است، ولی قدرت کلمه و جمله‌هایی که می‌سازند را نادیده نگیرید.

خوب نوشتن به شما فرصت می‌دهد تا افکارتان را به شکلی باور‌نکردنی سامان‌دهی کرده و راحت‌ترین راه برای بیان مقصود و گرفتن بهترین نتیجه را پیدا کنید. علاوه بر این، در دنیای مجازی امروز که بخش اعظم مکالمات مجازی به شکل نوشتار است، این توانایی می‌تواند در برقراری ارتباط بهتر نیز کمک کند.

3. مدیریت فردی

موفقیت به عمل بستگی دارد و کسی در این مسئله شکی ندارد. بزرگ‌ترین ایده‌ها تا زمانی که عملی نشوند، از هیچ فردی انسان بهتری نمی‌سازند. اغلب افراد شاید در ذهنشان توان بالایی داشته باشند، ولی تا کاری انجام ندهند، هیچ نکرده‌اند.

عمل شماست که موفقیتتان را می‌سازد؛ ولی ماهیت عمل موثر از کجا نشات می‌گیرد؟ شما باید قادر باشید حواستان را در جایی که بیشتر نیاز به دقت دارد، متمرکز کنید. شما با سامان‌دهی قوی توانایی‌هایتان و نظم‌بخشیدن به آن‌ها و همچین زمانتان، قادرخواهید بود که با کمترین عمل، بیشترین بهره را داشته باشید.

4. روابط

بله؛ همه‌جا شنیده‌اید و حتی گاهی گفته‌اید که روابط همه‌چیزند و هر کس به هر جایی رسیده، با پارتی‌بازی بوده و جز این برای موفقیت راهی نیست! در این بخش می‌خواهیم شما را با بهره‌بردن از روابط آشنا کنیم. اشتباه نکنید؛

قرار نیست شما هم تبدیل به یکی از آن انسان‌های پارتی‌باز شوید. شما تنها قرار است بدانید که چگونه می‌توانید از انسان‌ها کمک بگیرید. نکته اصلی این است که هیچ انسانی در روی کره زمین وجود ندارد که نتواند به شما چیزی بیاموزد یا ببخشد.

نکته اصلی‌تر اینکه با این وجود قرار نیست هر کسی را به امید اینکه یک فایده‌ای در زندگی برایتان داشته باشد، دور خود جمع کنید. بهتر است شناخته‌شده بوده و معاشرت درستی داشته باشید، گرم برخورد کنید و خوش‌رو باشید؛ ولی لازم نیست با همه طرح رفاقت داشته باشید؛

چون تمامی زمانتان به معاشرت و رفیق‌بازی خواهد گذشت و زمانی برای استفاده از آموخته‌هایتان ندارید. از طرف دیگر، شما با روابط وسیع، جامعه آماری گسترده‌تری دارید، جهان بزرگ‌تری را می‌شناسید و نیازهای بیشتری را درک می‌کنید. این شما را از سطح کوته‌فکری بسیار فراتر خواهد برد.

5. دید نقادانه

روزانه حجم بسیار بالایی اطلاعات به دست ما می‌رسد. مثلا همین مقاله ساده به شما می‌گوید چکار کنید و چکار نکنید! اما آیا شما آن را مو‌به‌مو انجام می‌دهید؟ اگر حرف‌های بی‌ربطی داشته باشد که به هیچ دردی نخورند، چه؟

حواستان را در مقابل تک‌تک اطلاعاتی که در زندگی دریافت می‌کنید، جمع کنید و به آن‌ها با دید نقادانه نگاه کنید و پس از آن وارد عمل شوید. شنیده‌ها و خوانده‌هایتان را تجزیه و تحلیل کنید و ارتباطشان را با دیگر شنیده‌ها و خوانده‌های خود پیدا کنید و پس از همه این‌ها به بانک اطلاعاتی مغزتان واردش دهید. این‌گونه راحت‌تر می‌دانید که باید با دانسته‌های تایید‌شده‌تان چه کنید!

6. تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری ارکان مهمی دارد که یکی از آن‌ها خود تصمیم و دیگری زمان گرفتن آن است. همیشه شرط درست تصمیم‌گرفتن را گرفتن بهترین تصمیم در بهترین زمان می‌دانند. شما همواره باید بدانید که دریافت چه داده‌هایی برای گرفتن تصمیم ضروری است و چه زمانی باید هر تصمیمی گرفته شود.

متاسفانه تمرین‌کردن این مسئله می‌تواند کمی خطر‌آفرین باشد، چون شانس همیشه نمی‌تواند منتظر شما بماند تا روش‌های تصمیم‌گیری را یاد بگیرید. بنابراین حواستان را جمع کنید، مفید‌ترین اطلاعات برای اخذ تصمیم را جمع‌آوری کنید و زمان را تلف نکنید.

7. ریاضیات

معروف است که انتگرال در زندگی به هیچ دردی نمی‌خورد! البته نمی‌توان چندان با این گزاره مخالفت کرد، ولی خیالتان راحت باشد که ریاضیات همواره به دردتان خواهد خورد. جدا از حساب‌و‌کتاب‌های ساده، داشتن درک ریاضی در زندگی بسیار کمک‌کننده است.

ریاضیات ذهن را منظم می‌کند و روش‌های حل مسائل را به ما می‌آموزد. در کنار همه این‌ها، شما چگونه می‌خواهید نمودار پیشرفتتان را متصور شوید یا آمار و ارقام را مطالعه کنید، وقتی سوادی در این مورد ندارید؟

8. تحقیق

مسلم است که شما نه همه‌چیز را می‌دانید و نه همه‌چیز را باید بدانید؛ حتی در حوزه تخصصی‌تان. ولی شما باید بلد باشید که چطور همه چیز را پیدا کنید، آن هم در سریع‌ترین زمان ممکن. اینکه چه منابعی برای یافتن پاسخ و دریافت اطلاعات لازم است و چطور می‌توان در سریع‌ترین حالت ممکن به آن دسترسی پیدا کرد، چیزی است که نیاز است بدانید.

مهارت‌های اساسی

9. آرامش

استرس نه‌تنها منجر به مرگتان خواهد شد که در زندگی هم راحتتان نمی‌گذارد. توانایی سخنوری شما، تصمیم‌گیری و خیلی از دیگر قابلیت‌هایتان تحت‌تاثیر استرس نابود خواهد شد. شما اگر نتوانید و ندانید که چگونه باید آرامشتان را حفظ کنید، بسیاری از دیگر مهارت‌های لیست ما را هم از دست خواهید داد.

موفقیت نیاز به ذهنی آرام و بدون تنش دارد. از خون‌سردی افراد موفق زیاد شنیده‌اید و بهتر است بدانید که لازمه حفظ آرامش برای موفقیت یک افسانه نیست. بهترین رهبران می‌دانند چطور و کجا آرامش خود را به دست بیاورند و بر خود مسلط شوند.

10. حسابداری فردی

پول خوشبختی نمی‌آورد، ولی بی‌پولی ممکن است بدبختی بیاورد! لازم نیست در زندگی درآمد بالایی داشته باشید تا بیچاره نشوید. خیلی‌ها با بیشترین درآمد‌ها قادر نیستند پس‌اندازی داشته باشند؛ در‌حالی‌که برخی با کمتر از آن، استفاده‌های زیادی برده‌اند.

شما باید بدانید که هزینه برای هر مسئله‌ای تا چه اندازه صرفه اقتصادی دارد و می‌توان بر روی چه چیزی سرمایه‌گذاری کرد. شما باید آگاه باشید که چگونه و برای چه خرج می‌کنید. کافی است حساب دخل و خرجتان را داشته باشید و برای اهداف مالی‌تان برنامه‌های بلند‌مدت بریزید و پایشان بایستید.

مجله موفقیت : شماره 421

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code