زندگی

عاشقانه و ذهن‌آگاهانه غذا بخورید!

غذاخوردن ذهن‌آگاهانه-مجله موفقیت

مراقبه با غذا

– من هر روز صبحانه‌ام را در مسیر محل کار، با عجله می‌خورم.
– تماشای فیلم‌های مهیج هنگام غذاخوردن، باعث افزایش وزن من شده است.
– همیشه موقع غذاخوردن، به خاطرات تلخ گذشته و مشکلاتم فکر می‌کنم.
– من سعی می‌کنم، موقع غذاخوردن، آرامش داشته باشم و از یک موسیقی ملایم لذت ببرم.

شما جزو کدام گروه هستید؟

****

متأسفانه عده زیادی از ما، به خاطر مشکلات و درگیری‌های ذهنی، سبک زندگی سالم را از یاد برده‌ایم و حتی شیوه صحیح غذاخوردن را به دست فراموشی سپرده‌‌ایم، اما خوشبختانه تکنیک‌هایی وجود دارند که به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم افکار و احساسات خود را مدیریت کنیم و به آرامش برسیم.

«مایند فولنس» یا «ذهن‌آگاهی»، یک توانایی برای توجه هدفمند در زمان حال است؛ برای اینکه بتوانیم در زمان انجام هر کاری، ذهن و فکر خود را تنها به آن فعالیت معطوف کنیم و به مسائلی جز آن نیندیشیم.

ذهن‌آگاهی، یکی از روش‌های اصلی سنت مراقبه بودایی است که سابقه آن به بیش از 2500 سال پیش برمی‌گردد. «کابات زین»، اولین فردی بود که از تکنیک ذهن‌آگاهی، برای کاهش استرس بیماران در دانشگاه ماساچوست استفاده کرد.

معمولا ذهن انسان، در زمان انجام هر فعالیت، به صورت اتوماتیک و غیر ارادی به امور دیگر هم می‌پردازد و در زمان‌ها و مکان‌های دیگر به پرواز درمی‌آید، اما اگر بتوانیم این نیروی عظیم را تحت کنترل خود درآوریم، به صورتی که ضمن انجام هر فعالیت، تنها روی آن فعالیت تمرکز کنیم، با حفظ آرامش و کاهش استرس، امکان دسترسی به موفقیت برای ما بیشتر می‌شود.

ذهن‌آگاهی، یک روش درمانی مدرن برای مبارزه با استرس، افسردگی و فشارهای روانی است. گرچه توانایی ذهن‌آگاهی، یک استعداد ذاتی است، اما ارتقای این استعداد و حضور هدفمند در زمان حال بدون قضاوت، کار مشکلی است و برای فراگیری این مهارت، تمرین‌های خاصی وجود دارند که به ما کمک می‌کنند، با سرکوب هیجانات منفی، سطح زندگی خود را ارتقا بخشیم.

غذاخوردن ذهن‌آگاهانه-مجله موفقیت

در تکنیک غذاخوردن ذهن‌آگاهانه، مانند سایر فعالیت‌های ذهن‌آگاهانه، باید از تمام حواس پنج‌گانه خود، یعنی بویایی، بینایی، چشایی، شنوایی و لامسه کمک بگیریم و به جای توجه کردن به اتفاقاتی که پیرامون ما رخ می‌دهند و فکر کردن به مسائلی که ذهن ما را درگیر می‌کنند، فقط روی غذایی که می‌خوریم، تمرکز کنیم. بنابراین هنگام صرف غذا، نباید کارهای زیر را انجام دهیم:

1- برنامه‌ریزی ذهنی در مورد فعالیت‌هایی که قرار است در آینده انجام دهیم، چه به صورت کوتاه‌مدت برای فعالیت‌هایی که قرار است بلافاصله بعد از صرف غذا انجام شود و چه به صورت درازمدت، برای فعالیت‌هایی که قرار است در آینده انجام شود.

2- تماشای تلویزیون و گوش دادن به رادیو.

3- استفاده از اینترنت و پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی.

4- مکالمه تلفنی.

5- مطالعه کتاب، روزنامه و …

6- به یاد آوردن خاطرات تلخ گذشته و نشخوار ذهنی.

7- فکر کردن در مورد مسائل نگران‌کننده.

8- مرور ذهنی فعالیت‌هایی که قبل از صرف غذا انجام داده‌ایم.

غذاخوردن ذهن‌آگاهانه-مجله موفقیت

چگونه در زمان غذا خوردن، مراقبه کنیم؟

دقت کنید که بهتر است، زمانی در حدود 20 تا 30 دقیقه را به غذاخوردن اختصاص دهید. قبل از شروع مصرف مواد غذایی، چند نفس عمیق بکشید. در ابتدا باید بوی غذا را با تمام وجود استشمام کنید و از آن لذت ببرید، سپس با نگاه کردن به غذا، بافت، شکل و رنگ آن را مورد توجه قرار دهید.

در این مرحله، رنگ و اندازه ظرف غذا، برای افرادی که قصد اضافه وزن یا کاهش وزن دارند، می‌تواند به صورت غیرمستقیم، در کاهش یا افزایش اشتها تأثیرگذار باشد.

به عنوان مثال رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی، رنگ‌هایی انرژی‌بخش هستند و باعث افزایش اشتها می‌شوند. رنگ سبز هم یادآور غذاهای تازه و سالم است و اشتها را زیاد می‌کند.

غذاخوردن ذهن‌آگاهانه-مجله موفقیت

رنگ آبی، تأثیر آرامش‌بخش دارد و اشتها را کاهش می‌دهد.

رنگ سبز لجنی نیز باعث کاهش اشتها می‌شود.

رنگ سبز متمایل به آبی، یادآور غذاهای فاسد و کپک‌زده است، بنابراین اشتها را کاهش می‌دهد.

رنگ زرد مایل به سبز، مواد سمی و شیمیایی را به یاد ما می‌آورد و باعث کاهش اشتها می‌شود.

رنگ‌های قهوه‌ای و سیاه، ذهن ما را به سمت غذاهای فاسد و سوخته می‌کشانند، بنابراین اشتها را کم می‌کنند. برای کاهش اشتها می‌توانید از ظروف کوچک نیز استفاده کنید.

توجه به رنگ، شکل و بافت غذا بسیار مهم است. در این زمینه، می‌توانید به تضاد رنگی مواد غذایی، به عنوان مثال تیرگی و روشنی دانه‌های عدس در کنار برنج و یا رنگ سبز فلفل دلمه‌ای در کنار رنگ قرمز گوجه فرنگی (رنگ‌های مکمل)، دقت کنید؛ یا با نگاه کردن به ماکارونی‌هایی که مانند طناب درهم تنیده شده‌اند و دانه‌های انار که مانند چراغ‌هایی قرمز می‌درخشند، لذت ببرید. همچنین می‌توانید با دقت بیشتری به مواد غذایی نگاه کنید و ببینید که هر قطعه غذا به کدام شکل هندسی شباهت دارد.

بررسی بافت غذا که با کمک زبان و دندان‌ها صورت می‌گیرد نیز یکی از نکاتی است که باید در غذاخوردن ذهن‌آگاهانه، مورد توجه قرار دهید. بعضی از غذاها، بافت نرمی دارند و بعضی خشک و ترد هستند. سعی کنید مواد غذایی جامد را به‌طور کامل بجوید و هیچ‌گاه از صدای غذایی که زیر دندان‌هایتان خرد و له می‌شود، غافل نشوید و از آن لذت ببرید و مهم‌تر از همه، احساس خوشایند از طعم غذا است.

همچنین برای این‌که ذهن خود را از هر آن‌چه که به غذایتان مربوط نمی‌شود دور سازید، می‌توانید به نحوه آماده‌سازی و طبخ غذا فکر کنید. حتی می‌توانید برای غذاخوردن از دست مخالف استفاده کنید، یعنی اگر راست‌دست هستید، با دست چپ و اگر چپ‌دست هستید، با دست راست غذا بخورید.

غذاخوردن ذهن‌آگاهانه-مجله موفقیت

غذاخوردن با استفاده از تکنیک ذهن‌آگاهی، چگونه به سلامتی ما کمک می‌کند؟

اگر هنگام غذاخوردن، فقط بر روی غذایی که مصرف می‌کنیم، تمرکز داشته باشیم، توجه لحظه به لحظه به غذاخوردن، با دور کردن هر گونه تفکر آسیب‌رساننده و یا ایجاد احساس آرامش، باعث کاهش سطح کورتیزول در بدن شده و باعث می‌شود، هضم و جذب غذا بهتر صورت گیرد.

همچنین کاهش سطح هورمون‌های استرس در بدن، با کاهش گرسنگی هیجانی به ما فرصت می‌دهد تا فقط در زمان گرسنگی فیزیولوژیکی، غذا مصرف کنیم و هر وقت احساس سیری کردیم، از غذاخوردن دست بکشیم. اگر با عجله غذا نخوریم و موقع غذاخوردن، آرامش داشته باشیم، سیگنال‌های سیری، به موقع به مغز ارسال می‌شوند و ما را از مصرف غذای اضافه باز می‌دارند.

غذاخوردن با تکنیک ذهن‌آگاهی، یک شیوه نوین است که در کنار رژیم‌های کاهش وزن، به ما کمک می‌کند تا وزنی ایده‌آل و بدنی سالم داشته باشیم.

امروزه برای کاهش وزن از شیوه‌های جدید ذهن‌آگاهانه در کنار رژیم‌های کاهش وزن و افزایش فعالیت استفاده می‌شود و متخصصان تغذیه با همکاری روان‌شناسان، دسترسی به وزن ایده‌آل را برای انسان‌ها، آسان‌تر می‌کنند.

غذاخوردن با تکنیک ذهن‌آگاهی، باعث می‌شود که ما مثبت‌اندیش شویم و هرگونه تصویر منفی از فرم بدن خود را از ذهن‌مان پاک کنیم، با خوراکی‌ها ارتباط دوستانه داشته باشیم و بدون قضاوت و برچسب زدن به مواد غذایی در رابطه با سالم بودن و نبودن یا ممنوع کردن بعضی غذاها، تغذیه سالمی داشته باشیم. البته گاهی اوقات ممنوع کردن بعضی از غذاها، انسان را نسبت به مصرف آنها حریص‌تر می‌کند.

باید این موضوع را نیز مورد توجه قرار داد که افراد بیمار، هیچ‌گاه نباید مواد غذایی را که باعث تشدید بیماری آن‌ها می‌شود، مصرف کنند.

غذاخوردن ذهن‌آگاهانه-مجله موفقیت

چگونه مهارت تغذیه ذهن‌آگاهانه را در خود تقویت کنیم؟

همه انسان‌ها به صورت غریزی از این استعداد برخوردار هستند. اگر به غذاخوردن کودکان توجه کرده باشید، هنگام مصرف غذای مورد علاقه‌شان، بدون توجه به موقعیت زمانی و مکانی، از تمام حواس خود برای لذت بردن هرچه بیشتر از ماده غذایی مصرفی استفاده می‌کنند و مدت زمان زیادی با خوردن یک ماده غذایی هرچند کوچک سرگرم می‌شوند.

اما متأسفانه با بالا رفتن سن و آموزش و فراگیری سایر مهارت‌ها، افزایش ارتباطات و هنگام برخورد با انواع موانع و مشکلات در زندگی، این استعداد هم مانند بسیاری از استعدادهای دیگر که به صورت بالقوه در نهاد انسان‌ها گذاشته شده، زیر کوله‌باری از هیجانات، مسئولیت‌ها و دغدغه‌های ذهنی دفن می‌شود و نیاز به استخراجی دوباره و پرورش دارد.

برای تقویت این تکنیک به ظاهر ساده و آسان، می‌توانید مراقبه را با مصرف یک وعده غذایی در روز شروع کنید. در نوبت اول بهتر است پنج دقیقه به انجام این کار، اختصاص دهید و به تدریج زمان و تعداد دفعات مراقبه را در طول روز افزایش دهید و پس از مدتی آن را به یک عادت تبدیل کنید.

مجله موفقیت : شماره 423

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code