۸ تدبیر ساده برای برداشتن گامی بلند به سوی حال خوب

راه رسیدن به حال خوب

در این مقاله تدابیر ساده‌ای را می‌خوانید که به شما کمک می‌کنند تا راحت‌ بگذرید، باطراوت شوید و زندگی بهتری را از سر بگیرید.

***

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که انگیزه‌تان بالا و پایین شود، اهدافتان دور از دسترس به نظر برسند یا فقط کمی احساس سکون و بی‌حالی کرده باشید؟

روان‌شناسی به نام «برینا جین سادا» در این مورد می‌گوید: «نگران نباشید؛ این امر بسیار رایج است و در بیشتر مواقع، نشانه این است که شما دربند و درگیر عاداتی هستید. اگر هم در زندگی خود خنثی هستید، نشانه این است که وقت آن رسیده برخی حوزه‌ها را دوباره ارزیابی کنید. برای این منظور، لازم نیست همه چیز را کنار بگذارید یا حتی همه چیز را از نو شروع کنید. چراکه این کار، آسان و مثل تنظیم اهدافی دست‌یافتنی و حرکت به سمت آن‌هاست.«

هر چه در اهداف خود مصمم‌تر و فعال‌تر باشید، دوستانی خواهید یافت که در این سفر خوب شما را حمایت خواهند کرد، محیط منزلتان را سالم‌تر خواهید کرد، امور مالی‌تان را مورد ارزیابی قرار خواهید داد و یا در زمینه کاری خود، دوباره به جنب و جوش خواهید افتاد. به این ترتیب، استرس کمتری خواهید داشت و با ایجاد تغییرات کوچک، کنترل بیشتری روی خود اعمال خواهید کرد. برای موفقیت در این راه، تدابیر ساده‌ای را تنظیم کرده‌ایم که همین الان می‌توانید به کمک آن‌ها زندگی خود را به مسیر درست مدیریت کنید.

مهم نیست که چه چیزهایی برای دوباره شارژ شدن نیاز دارید؛ زدن کلید روشن و آغاز دوباره، آسان‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید…

در مورد روابط

آیا شما آنچه را که نیاز دارید، از شبکه پشتیبانی‌تان دریافت می‌کنید؟ تشویق و پشت‌گرمی از طرف خانواده، دوستان یا شریک زندگی می‌تواند انگیزه شما را دو چندان کند و به طور مثبتی بر جنبه‌های مختلف زندگی‌تان تاثیر بگذارد.

 1. تنظیم ذهنی

 • ارتباطات خود را ارزیابی کنید

آنچه که واضح است، این است که باید دوستان و خانواده موجب تشویق، دلگرمی و انگیزه در شما باشند. اگر دور‌و‌بری‌های شما این ویژگی‌ها را ندارند، پس نقش آنان در زندگی شما چیست؟

برینا می‌گوید: «اگر کسی در اطراف شماست که موجب می‌شود نسبت به خودتان احساس بد و منفی داشته باشید، باید از خود بپرسید که آیا او یک دوست واقعی است؟ پرسش دیگر این است که آیا این شخص سد و مانعی در مسیر اهداف و رشد شخصی من است؟»

در صورت جواب مثبت به این پرسش‌ها، بهتر است که عقب‌نشینی کنید. به جای اینکه هر هفته با چنین افرادی ملاقات کنید یا به کافه و رستوران بروید، با آنان کمتر قرار بگذارید یا برنامه دیگری ترتیب دهید.

برینا می‌گوید: «لازم نیست روابطتان را قطع کنید، ولی اولویت‌های شخصی خود را مشخص کنید. از خودتان بپرسید که آیا این کار به نفع من است یا اگر این کار را انجام دهم، کسی ناراحت نمی‌شود؟»

 1. تنظیم ذهنی

 • یاد بگیرید که متفکرانه معاشرت کنید

دکتر «اریک گودمن» می‌گوید: «اغلب وقتی که شلوغی زندگی به اوج می‌رسد، اولین چیزی که لطمه می‌بیند، معاشرت‌های اجتماعی ما هستند. با این وجود، باید بدانید که معاشرت با دیگران، به ویژه وقت‌هایی که دچار استرس هستید، واقعا برایتان سودمند است.»

اریک می‌گوید: «خوشتان بیاید یا نه، انسان یک حیوان اجتماعی است. دوستان و زندگی اجتماعی می‌توانند یک سپر در برابر استرس‌های روزانه باشند.»

به عقیده او، دو دلیل باعث می‌شوند که ما احساس کنیم که وقت نداریم، حتی برای دوستانمان: شاید واقعا گرفتار و پر مشغله باشید یا نگرانی‌های معمول باعث شده باشند که فکر کنید برای آن‌ها نمی‌توانید وقت صرف کنید. اگر در دسته دوم هستید، ناراحت نباشید. اریک می‌گوید که در برخی موقعیت‌ها، میزانی از نگرانی کاملا طبیعی است. او رویکردی متفکرانه را برای چنین واقعی توصیه می‌کند که شامل سه مرحله می‌شود:

الف) به صلح رسیدن با اضطراب و نگرانی‌های خود

به خودتان اجازه دهید که به عنوان یک انسان چنین احساس‌های ناخوشایندی را تجربه کنید. این جور احسا‌س‌ها را سرکوب نکنید.

ب) پذیرش ذهن شلوغ و پر‌سر‌و‌صدای خود

پیام‌های نامفید درونی را نادیده بگیرید؛ پیام‌های مثل «تو به اندازه کافی خوب نیستی». یادتان باشد که شما افکار و احساساتتان نیستید. در عوض، روی آگاهی خود کار کنید و یاد بگیرید که ذهن پر سر‌و‌صدای انسانی خود را بپذیرید و به مسیر خود در راه اهدافتان ادامه دهید.

ج) پذیرش احساسات خود

گاهی وقت‌ها که با دوستان خود نشسته‌اید، احساس اضطراب می‌کنید؛ این احساس را بپذیرید. ولی اگر آن‌ها احساس یا رفتاری را در شما برمی‌انگیزند که دوست ندارید یا بدتر از آن، دوستان سوءاستفاده‌گری هستند، در این صورت، وقتش رسیده که در پی دوستان جدیدی باشید.

 

هنر نه گفتن

هنر «نه» گفتن

اغلب «نه» گفتن یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست، ولی می‌تواند رمز صرفه‌جویی در وقت و کاهش استرس باشد.

برینا می‌گوید: «واژه «نه» همیشه مضمون منفی ندارد. بیشتر وقت‌ها، ما قصد ناراحت کردن دیگران را نداریم یا شاید هم از اینکه نیازهای خود را در اولویت قرار دهیم، می‌ترسیم.»

از خودتان بپرسید: «آیا این بیش از هر چیزی به نفع من است یا به نفع دیگری؟» این روش برای اطمینان‌دادن به خود و بنای عزت نفس بسیار کارآمد است.

برینا می‌گوید: «فراموش نکنید که شما می‌توانید هم‌زمان نه بگویید و قابل‌احترام نیز باشید. نه گفتن به طرز صحیح و صمیمانه باعث می‌شود که احساس خوبی نسبت به آن پیدا کنید.

در مورد خانه

خانه شما برای داشتن احساس خوب نقش کلیدی دارد. وقت صرف‌کردن برای فضای شخصی، حال و هوای جسم و روح شما را بهبود می‌بخشد.

 1. تنظیم ذهنی

 • آشپزخانه خود را به مکانی سالم تبدیل کنید

«زو بینگلی-پولین»، متخصص تغذیه، معتقد است که اگر غذای سالم بخورید، هر روز نرمش یا ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید، ولی آشپزخانه‌تان اصولی و سلامت نباشد، فایده‌ای ندارد. او می‌گوید که فضای نگهداری مواد غذایی باید حساب‌شده و تمیز باشد، چون در غیر این صورت، تاثیر منفی روی سلامت شما دارد. برای این منظور، چهار روش عالی برای سر‌و‌سامان‌دادن به آشپزخانه ارائه کرده است که با هم مرور می‌کنیم:

 • هر دو یاسه ماه یک بار، محتوای قفسه‌های آشپزخانه خود را بیرون بریزید. داخل قفسه‌ها را تمیز کنید، موادی را که تاریخ مصرفشان گذشته، دور بیندازید و دوباره همه چیز را بچینید. با این کار متوجه می‌شوید که دقیقا چه خوراکی‌هایی در خانه دارید.
 • مواد غذایی را از پلاستیک‌ها و بسته‌بندی‌هایشان بیرون آورید، سپس در بانکه‌های شیشه‌ای بریزید و تاریخ انقضایشان را روی هر بانکه‌ بنویسید.
 • خوراکی‌های سالم و مفید را در جلوی قفسه‌ها و در دسترس بچینید. به این ترتیب، آن‌ها به صورت خودکار انتخاب اول شما خواهند بود. تنقلات تفریحی را عقب‌تر بچینید.
 • در فریزر، روی بسته‌‌بندی‌های گوشت خام و غذاهای پخته شده، برچسبی با ذکر تاریخ فریز‌کردن بزنید تا متوجه باشید که چند وقت است آن‌ها را دارید. در یخچال، گوشت پخته را جدا و دور از مواد غذایی تازه یا آن‌هایی که از بسته‌بندی خارج کرده‌اید، بگذارید تا از هر آلودگی به دور بمانند.
 • محل زندگی خود را سر و سامان دهید

هر چه سنمان بالاتر می‌رود و وسایل بیشتری می‌خریم، نظم و ترتیب دادن به خانه‌مان مشکل‌تر می‌شود. با این حال، مطالعه اخیر دانشگاه دوپل در ایالت متحده حاکی از این است که انباشتگی، تاثیر منفی روی سلامت ذهن ما دارد. در اینجا سه ایده آسان برای پیشگیری از چنین وضعیتی پیشنهاد می‌کنیم:

الف) روش ماریه کندو/Marie Kondo

مینی‌مالیست‌های ژاپنی فلسفه ساده‌ای دارند: اگر چیزی موجب حال خوب در شما نمی‌شود یا خوب کار نمی‌کند، لازم نیست آن را نگه دارید؛ پس دور بیندازیدش.

ب) ترفند چوب لباسی

این ترفند توسط «اپرا وینفری» مشهور شد که روش ابداعی یک نویسنده استرالیایی به نام «پیتر والش» است. پیتر می‌گوید که همه لباس‌های خود را طبق یک نظم، مثلا همه رو به جلو، به چوب لباسی‌ها بیاویزید. وقتی یکی از آن‌ها را می‌پوشید، چوب لباسی‌اش را بر خلاف جهت دیگر چوب لباسی‌ها در کمد قرار دهید. پس از شش ماه، هر لباسی که هنوز تکان نخورده است و چوب لباسی‌اش طبق روال اول است، یک مورد «غیر مطلوب» به شمار می‌آید و می‌توانید از شر آن خلاص شوید.

ج) طرح ۳۶۵ روز

تمام کاری که باید انجام دهید، این است که هر روز یک چیز را دور بیندازید یا ببخشید. در پایان سال، شما از شر ۳۶۵ موردی که استفاده‌ای برایتان نداشته‌اند، راحت شده‌اید.

 

پول خرج کردن

در مورد پول

سرمایه و دارایی شما روی هر کاری که انجام ، تاثیر دارد و پول می‌تواند مایه افتخار و همچنین شرمساری باشد. در اینجا می‌خواهیم در مورد اینکه چگونه استرس کمتری راجع به آن داشته باشیم و همچنین مدیریت بهتر آن صحبت کنیم.

 1. تنظیم ذهنی

 • سرمایه‌تان را از نو تنظیم کنید

وقتی پول باعث عصیان ما شود، ضربه‌زننده است و موجب استرس در ما می‌شود. یک کارشناس مالی به نام «ملیسا براون» پیشنهاد می‌کند که با هر گونه نگرانی در مورد موجودی خود مبارزه کنید که عمده این نگرانی‌ها، در مورد «از دست دادن پول» است.

او می‌گوید: «قدم اول این است که در مورد پول خود بیندیشید و دخل و خرجتان را از نو تنظیم کنید. به این ترتیب می‌توانید زندگی دلخواه خود را بسازید.» او سه نکته پیشنهاد می‌کند که می‌توانید به کمک آن‌ها عادت‌های خرج‌کردن را در خود بازیابی کنید.

 • نگرش خود را ارزیابی کنید

مطالعات نشان می‌دهند که افکار مثبت نه‌تنها حاصل و نتیجه یک موقعیت را تغییر می‌دهند، بلکه می‌توانند موجب سلامت ذهنی بزرگی شوند. بنابراین، هر بار که گفتید «من از پول شانس ندارم» یا «من پول جمع‌کن نمی‌شوم»، سریع مچ خود را بگیرید و این گفت‌وگوی ذهنی را این‌طور به سمت مثبت هدایت کنید: «من در مورد پول خیلی خوش‌شانس هست» یا «من می‌توانم پولم را جمع کنم». آن‌قدر بگویید تا برایتان عادی و طبیعی شود.

 • سم‌زدایی از عادات خرید‌کردن

برای یکی دو هفته، فقط روی خرید موارد ضروری تمرکز کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا هنگام پول خرج‌کردن برای خریدها، موارد ضروری را از غیر‌ضروری تشخیص دهید. در پایان این مدت، شما باید تصمیم‌های جدی و سختی در مورد خریدهایتان بگیرید. فقط با یک سوال می‌توانید کم‌کم عادات خرید خود را تغییر دهید: «آیا این مورد ضروری است؟»

 • مراقب خرج‌های خود باشید

پس از سم‌زدایی از عادات خرید، می‌توانید به روشی خرج‌های خود را طی دو هفته آتی ثبت و ضبط کنید. یادداشت‌برداری هنگام خرج‌کردن به شما کمک می‌کند تا پول خود را ذخیره کنید. به عنوان مثال، اگر شما هر روز برای خود یک فنجان قهوه می‌خرید، می‌توانید آن را به سه بار در هفته کاهش دهید و بقیه روزها، قهوه‌تان را در محل کار یا در خانه میل کنید.

 1. تنظیم ذهنی

 • پس‌انداز خود را توسعه دهید

برای خیلی از ما، داشتن یک قلک بزرگ برای پس‌انداز‌کردن تبدیل به هدفی شده که به عقیده ملیسا برای اکثر مردم ناممکن شده است. در این خصوص، او سه مرحله آسان برای پس‌انداز تا آخرین حد نهایت ممکن توصیه می‌کند که با هم می‌خوانیم:

الف) پس‌انداز کنید

به این معنا که مبلغ مورد نظرتان را پس‌انداز کرده و سپس باقی‌مانده آن را خرج کنید. البته بیشتر ما بر عکس این جریان عمل می‌کنیم. وقتی که مرتب پس‌انداز داشته باشید، می‌توانید در طولانی‌مدت، آن را برای بیشترین خواسته‌های خود سرمایه‌گذاری کنید.

ب) درآمدتان را افزایش دهید

اگر احساس می‌کنید آن‌قدر درآمد ندارید که بخواهید پس‌اندازی داشته باشید، پس باید منبع درآمد خود را گسترش دهید؛ یعنی باید در صدد کار دوم باشید، یا اجناس قدیمی خود را بفروشید یا در کنار کارتان، کاری جدید راه‌اندازی کنید.

ج) وام‌دهنده به خود باشید

حساب‌هایتان را طوری تنظیم کنید که انگار باید هر ماه وام خود را پرداخت کنید. نظمی محکم و دقیق برای کنار گذاشتن مبلغی منظم به صورت ماهانه می‌تواند تبدیل به پس‌انداز بزرگی بشود.

 

در مورد شغل

تعهدات کاری و شغلی بخش مهمی از زندگی روزانه شما را در بر می‌گیرند، درست مثل سلامتی ذهنی‌تان.

 1. تنظیم ذهنی

 • هدف خود را پیدا کنید

«چانتال هافستی»، روان‌شناس بالینی و نویسنده «بدون استرس به هدف‌هایتان برسید» می‌گوید: «رسیدن به شغل دلخواه چالش‌برانگیز است، اما جست‌وجو، به آن ارزش می‌دهد.» او معتقد است که لازم نیست از هر چیزی در مورد کار خود لذت ببرید، ولی اگر احساس می‌کنید که شغلتان به هیچ وجه نظر و علاقه شما را تامین نمی‌کند، ممکن است که واقعا شما را از لحاظ احساسی و ذهنی پایین بکشد.

چانتال می‌گوید با چنین پرسش‌هایی احساس خود را نسبت به موقعیت شغلی‌تان بررسی کنید:

 • چه کنم تا از شغل فعلی‌ام لذت ببرم؟
 • چه چیزی باعث می‌شود صبح‌ها از جا برخیزم؟
 • چه چیزی باعث می‌شود که احساس کنم در زندگی‌ام کاره‌ای هستم؟
 • اگر نمی‌ترسیدم، چه کار جدیدی انجام می‌دادم؟
 • من واقعا چه چیزی را مثل یک بچه یا یک جوان دوست دارم؟

و اگر هنوز مطمئن نیستید، برای خود یک «زندگی ذهنی» تنظیم کنید.

می توانید با چنین پرسش‌هایی شروع کنید:

 • در شغل و زندگی من چه کاری خوب است و چه کاری خوب نیست؟
 • چه تغییری برای بهتر شدن می‌توانم ایجاد کنم؟
 1. تنظیم ذهنی

 • نام تجاری خود را به‌روز کنید

انگار این روزها هر کسی را که می‌بینید، در مورد نام تجاری خود صحبت می‌کند. ولی نام تجاری دقیقا چیست؟ و اگر شما وبلاگ‌نویس یا تاثیرگذار نباشید، نام تجاری به چه دردی می‌خورد؟

«الیسون مورگان»، مربی کسب‌و‌کار و کارشناس بازاریابی، می‌گوید: «نام تجاری اهمیت دارد، چراکه راهی است که به‌سادگی ویژگی‌های متمایزکننده شما را نشان می‌دهد. اگر شما بین دوستان و آشنایانتان شهرتی به هم زده‌اید، نام تجاری شخصی‌تان به گسترش، حمایت و تعریف کار شما کمک می‌کند.»

هدف از این کار این است که همکاران و روسا یا استخدام‌کننده‌های آتی شما بدانند که مشخصات شما چیست و در چه زمینه‌ای مهارت دارید. این سه نکته را برای معرفی خود و ارتقای موقیت شغلی‌تان در نظر بگیرید:

 • چیزهای لازم و ضروری را در رزومه خود بنویسید و آن را به زیر دو صفحه محدود کنید. می‌توانید توضیح و تفسیر کارهایی را که خیلی قدیم‌ها انجام داده‌اید، حذف کنید. در عوض، تشویق‌ها یا جوایزی را که اخیرا دریافت کرده‌اید یا دوره‌های درخشانی را که دیده‌اید، در رزومه خود لحاظ کنید.
 • در لینکدین ثبت‌نام کنید. این کار رایگان است و شما می‌توانید تمام سوابق کاری، تحصیلات، جوایز و پاداش‌ها و همچنین یک زندگی‌نامه مختصر از خود را در آن ثبت کنید. کارفرماهای بسیاری در لینکدین جست‌وجو می‌کنند. شما نیز می‌توانید کمپانی‌های تخصصی را در رابطه با شغل و علایق خود دنبال کنید. لینکدین برای کارآفرین‌ها و مشاغل کوچک نیز مفید است، چراکه این امکان را دارد که مقاله‌ها را بارگذاری و به‌روز کنند که موجب ارتقای حرفه‌شان می‌شود.
 • صفحه‌های اجتماعی شخصی و کاری خود را از هم جدا کنید. لزومی ندارد در صفحه کاری، عکس‌های فرزندان و زندگی خصوصی شما باشند و بر عکس.

***

مترجم: ناهید مومن‌خانی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سیامک کوچکی
  1:39 2020/08/10

  بشدت آموزنده بود و بی نظیر
  سپاس از تیم مجله موفق موفقیت

 2. نادر سلامی
  9:58 2020/08/12

  قسمت هنر نه گفتن عالی بود و تحلیل کاملا بجای داشت
  کاش روزی برسه که براحتی بشه در برابر هر مانعی بدون تعارف نه گفت

  • movafaghiat
   10:14 2020/08/12

   درود، هنر نه گفتن ، پس‌انداز خود را توسعه دهید و یاد بگیرید که متفکرانه معاشرت کنید ، از موارد مهم و پر کاربرد در زندگی روزمره هستند