کسب و کار, مقالات

6 راه عملی برای موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار
موفقیت در کسب و کار

شما در اطرافیانتان کسی را می‌شناسید که به دنبال موفقیت در کسب وکار خود نباشد؟ یا تقریبا می‌توانم بگویم در این روزها کسی را نمی‌شناسم که به فکر راه‌اندازی یک کسب و کار نباشد و برای موفقیت در کسب و کارش جست‌وجو نکند یا از افراد با تجربه مشورت نگیرد.

این روزها در همه جمع‌ها صحبت‌هایی درباره موفقیت در کسب و کار یا راه‌های ارتقاء سطح شغلی به عنوان یک کارمند یا به عنوان یک کارآفرین، حسابی داغ است.

موفقیت در کسب و کار، هر چند این روزها بر سر همه زبان‌هاست، اما باید حواسمان باشد که موفقیت در کسب و کار به عواملی بستگی دارد که برای تمام کسب و کارها یکسان نیست.

ما در این مقاله صرفا به یک‌سری از عواملی که می‌تواند سبب موفقیت در کسب و کار شود و تقریبا برای همه افراد یکسان است، می‌پردازیم.

1. خودت را در بُعدی دیگر بشناس

شاید شما به عنوان یک پدر یا همسر یا یک پسر به خوبی از خودتان شناخت داشته باشید، اما آیا به عنوان یک کارآفرین، یک کارمند و یا یک آزاد کار و فریلنسر از دیگر ابعاد شخصیتتان که باعث رشد و موفقیت کسب و کار شما می‌شود، اطلاعی دارید؟

بله، دقیقا درست متوجه شده‌اید؛ گاهی این خود ما هستیم که مانع موفقیت در کسب و کارمان می‌شویم، نه شرایط و افراد دیگری که مقصر می‌دانیم.

پس اگر می‌خواهید عوامل موفقیت در کسب و کارتان را بررسی کنید، اولین گزینه شخصیت حرفه‌ای کاری‌تان را بررسی کنید، یادتان باشد همیشه همه چیز از خود ما شروع می‌شود.

شناخت استعداد و توانایی‌هایتان و هماهنگ‌کردن آن‌ها با شرایط موجود کار و استفاده از آن‌ها به عنوان نقطه قوت و همزمان شناسایی پتانسیل‌های فضای کار و تطبیق دادن این‌ها با هم، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در کسب و کار است.

برای رسیدن به این شناخت در جهت رشد و توسعه فردی، یکی از پیشنهادات ما استفاده از آزمون‌هایی است که به شناخت شما از خودتان بسیار کمک خواهد کرد.

قطعا قابل ذکر است که صرفا این آزمون‌ها نمی‌توانند تمام شناخت شما را کامل کنند و مستقیم شما را به موفقیت در کسب و کار برسانند، اما می‌توانند چراغی روشن برای شروع یک مسیر طولانی باشند.

به عنوان پیشنهاد از تست «MBTI» استفاده کرده و شخصیتتان را تحلیل کنید.

کتاب‌هایی هم در این راستا، یعنی تحلیل علمی مدل شخصیتی‌تان در MBTI وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

2. خلاق و ایده‌پرداز باشید

خلاقیت برای شروع یک کسب و کار، ادامه آن و حتی برای ارائه درست بسیار حائز اهمیت است. برای هر یک از این‌ها لطفا خلاق باشید.

گاهی اوقات خلاقیت در نحوه ارائه یک محصول و یا یک خدمت سکوی پرش و عامل موفقیت کسب و کاری می‌شود که نمونه‌های مشابه فراوانی در بازار دارد.

اگر در یک تیم فعالیت می‌کنید، خلاقیت داشتن در نحوه انجام کارها و یا متفاوت نگاه‌کردن به مسائل برای حل‌کردنشان می‌تواند شما را به یک فرد بسیار موثر در تیم تبدیل کند.

یا اگر به عنوان یک مدیر در یک سازمان مشغول به فعالیت هستید، لطفا خلاق باشید. خلاقیت سبب ایجاد انگیزه در کارکنان و ارتقاء سطح کیفی عملکرد کارکنان می‌شود.

خلاقیت در شروع کار و به‌پایان‌رساندن یک کار در یک روز سخت و یا خلاقیت در ارائه خدمات به کارکنان خود قطعا سبب رشد و موفقیت کسب و کار شما خواهد شد. خلاق باشید و از ایده‌پردازی‌کردن و تجربه‌های جدید نترسید.

3. بیزینس پلن (بوم کسب و کار) داشته باشید

اگر در فکر راه‌اندازی یک کسب و کار هستید و به ایده خودتان خیلی اطمینان دارید و فکر می‌کنید صد‌در‌صد موفقیت در کسب و کار مورد نظرتان کسب می‌کنید، اما بیزینس پلنی برای کار و ایده‌تان طراحی نکرده‌اید، باید بگویم متاسفم؛ امکان شکست شما بسیار زیاد است.

داشتن یک بیزینس پلن که در آن تمام ابعاد کسب و کار شما بررسی شده باشد، از بازار هدف تا مسائل مالی و دارایی‌ها و تجهیزات و بررسی منابع انسانی و …. اولین کاری است که باید حتما انجام بدهید تا به موفقیت در کسب و کارتان نزدیک شوید.

از مهم‌ترین زیر‌مجموعه‌های بیزینس پلن که باید برای آن وقت و انرژی کافی بگذارید و از یک متخصص در این امر حتما کمک بگیرید، مارکتینگ پلن است.

در واقع می‌توان گفت مارکتینگ پلن مهم‌ترین قسمت بیزینس پلن است و یا اصلا بهتر است بگویم: بازاریابی، قلب تپنده کسب و کار است و یکی از تاثیرگذارترین عامل‌های موفقیت در کسب و کار.

برای خواندن مقاله جامع با موضوع موفقیت کلیک کنید

4. منابع انسانی شما بزرگ‌ترین سرمایه شماست

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید پولی که در حساب بانکی‌تان دارید، سرمایه شما است، باید بگویم متاسفانه شما محکوم به شکست هستید.

بزرگ‌ترین سرمایه هر کسب و کار، منابع انسانی هستند. توجه به منابع انسانی و هزینه برای ارتقاء سطح فرهنگ درون سازمانی‌ از اولویت‌های یک سازمان برای رسیدن موفقیت در کسب و کار باید باشد.

در مرکز توجه قرار‌دادن منابع انسانی و ارتقاء فرهنگ درون‌سازمانی چنان مهم است که بزرگ‌ترین کمپانی‎‌های دنیا از جمله «مایکروسافت» برای این مهم بودجه فراوانی اختصاص می‌دهند و انرژی ویژه‌ای برای پیشبرد این موضوع می‌گذارند.

در کمپانی معروف و بزرگ ماشین «بنز» کلیپی ساخته شد در ستایش اهمیت منابع انسانی. گروهی از کارکنان این کمپانی با آواهایی، صدای یک ماشین بنز در حال حرکت را تولید می‌کردند و ما در ابتدای کلیپ، فقط ماشین در حال حرکت در جاده را می‌دیدیم که با سرعت پیش می‌رود و بعد از گذشت چند دقیقه تصویر، گروه کارکنان این کمپانی را نشان می‌داد که صدایی که بر روی تصویر است، صدای طبیعی ماشین نیست و قضیه از چه قرار است.

این ویدئوی خلاقانه و صد البته هوشمندانه به‌خوبی یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت کسب و کار کمپانی قدرتمندی مانند بنز را نشان داد.

پس هر چقدر برای موفقیت، یادگیری و پیشرفت و بالا‌بردن تمرکز و انرژی منابع انسانی‌تان هزینه کنید، به موفقیت در کسب و کارتان یک پله نزدیک شده‌اید.

یادتان باشد به‌عنوان یک مدیر، ایجاد احساس رضایت و شادی و توانمندی در کارکنانتان برای شما از نان شب هم واجب‌تر است. اگر آن‌ها احساس رضایت کامل از فضا و شرایط کاری‌شان داشته باشند، شما به موفقیت در کسب و کارتان بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید، نزدیک هستید.

موفقیت در کسب و کار

5. به‌روز باشید و همواره در حال یادگیری

با توجه به اینکه فضای کسب و کار از سنتی به مدرن در حال گذار است، به‌گوش باشید که شما هم فضای کارتان را به‌روز کنید و در فضای دیجیتال از خدمات آنلاین استفاده کنید.

به روز و آپدیت نبودن نه‌تنها موجب ضرر و زیان شما می‌شود، بلکه امکان دارد شما از فضای کسب و کار حذف شوید.

پس یکی دیگر از راه‌های موفقیت در کسب و کار، به‌روز‌شدن و آموزش دیدن درباره حوزه دیجیتال، مخصوصا یادگیری دیجیتال مارکتینگ است.

علاوه بر آموزش‌دیدن، مطالعه‌کردن کتاب و مقاله‌ها از سایت‌های معتبر حوزه کاری‌تان را در لیست انجام کارهای روزانه‌تان حتما قرار دهید. سعی کنید حداقل روزی یک نکته جدید درباره کار و علاقمندی‌تان یاد بگیرید.

6. همه راه‌های موفقیت در کسب و کار ختم می‌شود به …

هدف داشته باشید، برنامه ریزی کنید، چشم‌انداز داشته باشید، بیزینس پلن و مارکتینگ پلن تدوین کنید، همواره در حال یادگیری باشید و اطلاعاتتان را به روز نگه دارید، اما قطعا می‌دانید که احتمال شکست‌خوردن هم وجود دارد.

پس شکست‌هایتان را هم بپذیرید و تحلیل کنید و از یک تهدید، فرصتی طلایی بسازید و یادتان بماند که تلاش‌هایتان را دنبال کنید و هر روز اگر فقط یک قدم به موفقیت در کسب و کارتان هم نزدیک بشوید، یعنی کارتان را درست انجام داده‌اید.

لطفا هم  به جسمتان اهمیت دهید و هم به روح و ذهنتان. ورزش و تفریح کرده و سعی کنید از زندگی‌تان لذت ببرید تا ذهنی سالم و پویا و خلاق داشته باشید. داشتن یک ذهن سالم و استراتژیست می‌تواند ضامن موفقیت در کسب و کار برای شما باشد.

***

نویسنده: فائزه زمانی

موفقیتی عزیز

اگر شما هم راهی برای موفقیت در کسب و کار در نظر دارید در کامنت‌ها با بقیه به اشتراک بگذارید.

یک فکر در مورد “6 راه عملی برای موفقیت در کسب و کار

 1. خانه هوشمند الفا گفت:

  خیلی عالی بود زنده باشید

  1. movafaghiat گفت:

   درود سپاس از همراهی شما

 2. armash گفت:

  سپاس گذارم از سایت جامعتون

  1. movafaghiat گفت:

   سپاس از همراهی شما دوست عزیز

 3. armash گفت:

  سپاس گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code