۴H، جدیدترین الگوی آموزش مهارت­های زندگی

۴H، جدیدترین الگوی آموزش مهارت­های زندگی

مجله موفقیت، به عنوان اولین مجله روانشناختی کاربردی و مثبت­نگر در ایران، که همواره به روزترین و کارآمدترین الگوهای آموزشی را جهت افزایش توانمندی­ها و ارتقای مهارت­های نرم مخاطبین، به کار گرفته است، این­بار نیز پس از پژوهش­های فراوان، ساختار محتوایی مجله را بر اساس الگوی آموزشی ۴H طراحی و تدوین کرده است تا به عنوان اولین مجموعه­ای که به صورت رسمی و مدون به آموزش این الگوی علمی و نوین می­پردازد، بهبود مستمر دانش و مهارت همراهان خود را در هر دوره با جدیدترین آموزش­های کاربردی، به ارمغان آورد.

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، مهارت­های زندگی شامل توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت است به گونه‌ای که فرد بتواند با چالش­ها و ضروریات زندگی روزمره خود کنار بیاید. توانایی‌هایی که منجر به ارتقای بهداشت روانی افراد جامعه، غنای روابط انسانی، افزایش سلامت و رفتارهای سالم در سطح فرد و جامعه می­شوند.

این مهارت‌ها مجموعه‌ای از شایستگی‌های فردی و گروهی ضروری برای زیستن در هزاره جدید هستند که با تمرین مداوم، پرورش می‌یابند و شخص را برای روبه‌رو شدن با مسایل روزمره زندگی و افزایش توانایی‌های روانی، اجتماعی و بهداشتی آماده می‌کنند.

۴H جدیدترین الگوی آموزش مهارت­های نرم است که با شعار «بهترین را ساختن»، به منظور رشد قابلیت‏های افراد طراحی شده و بر روی مهارت‏های پرورشی مفید و سازنده تمرکز دارد. این برنامه علمی و جامع، به شما می­آموزد که چگونه استعداد و مهارت­های چهارگانه خود را کشف کنید، تا بتوانید با تکیه بر آنها برای انتخاب هدف­های فردی، تحصیلی، شغلی و اجتماعی، مسیرهای مطمئن­تری را برگزینید تا به زندگی پربار و رضایت‏بخشی دست پیدا کنید.

این الگوی جدید، روشی موثر و برنامه­ای ساختارمند، شیوه «آموزش از طریق عمل کردن» را سرلوحه قرار داده و به افراد آموزش می­دهد تا شهروندانی مسئول، بهره­مند از رفتار سازنده و دارای سبک زندگی سالم، بوده و به کشف نوآوری­های مبتنی بر دانش و تجربه بپردازند و نیروهای پیش­گیرانه در جامعه خود را شناسایی کنند تا کمتر مورد تهاجم چالش­های روزمره اجتماعی و شغلی واقع شوند و یا حداقل بتوانند در این مواقع تصمیمات و عکس العمل­های مناسب اتخاذ کنند.

هدف ۴H این است که انعطاف­پذیری، اصول شهروندی، مهارت رهبری، مسئولیت فردی و جمعی و زندگی سالم را از طریق برنامه‌های آموزش تجربی و رهیافتی مثبت به رشد افراد، پرورش دهد تا هم خودشان و هم جامعه را از آسیب‌های روانی ـ اجتماعی حفظ کرده و سطح بهداشت روانی خویش و جامعه را ارتقاء بخشند.

همچنین همزمان با بهینه­سازی عملکرد افراد در خانواده، محل تحصیل، محل اشتغال و جامعه، علاوه بر رسیدن به آرامش و تعادل در زندگی فردی و اجتماعی، از طریق ساختن، اجرا کردن و انجام دادن، به افراد فرصت یادگیری داده و به آنها کمک می­کند تا قابلیت­های خود را برای زندگی متبلور سازند.

الگوی جهانی ۴H که در دهه اخیر در آمریکا رو به گسترش نهاده و به سرعت در حال تصاحب شهرت و جایگاه روش سنتی
مهارت­های ده­گانه زندگی است، میان دستاوردهای علمی و تجربیات حاصل از آموزش عالی و محل کار پیوند برقرار کرده و به افراد به منظور رفع نیازهای اولیه خود و دستیابی به صلاحیت‏های لازم برای حرکت به سوی موفقیت توان مضاعت می­بخشد.

چنانکه در شکل زیر مشاهده می­فرمایید، در الگوی ۴H مهارت­های اصلی و قابلیت­های لازم برای انسان توانمند در هزاره سوم، به ۴ بخش کلی و ۸ زیربخش تقسیم شده است که هر کدام از آنها نیز دارای زیرمجموعه­ های مخصوص به خود هستند.

4h

مطالب مجله موفقیت در دوره جدید، به دو بخش اصلی زندگی و کار تقسم شده تا هر دو حوزه مهم از مقتضیات و الزامات همراهان عزیز را پوشش دهد. همچنین هر یک از این دو بخش اساسی و ضروری نیز بر مبنای ۴H  به ۴ بخشی که در بالا شرح داده شد، تقسیم شده است تا دسته بندی بهتری را برای مخاطبین ارجمند فراهم کند.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. Mohamad
  10:02 2020/08/12

  چجوری میشه همزمان از همه این موارد با هم استفاده کرد ؟

  • movafaghiat
   10:23 2020/08/12

   همراه گرامی برای عملیاتی کردن تمام این موارد به این نکته توجه فرمایید که : مهارت­های زندگی شامل توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت است به گونه‌ای که فرد بتواند با چالش­ها و ضروریات زندگی روزمره خود کنار بیاید. توانایی‌هایی که منجر به ارتقای بهداشت روانی افراد جامعه، غنای روابط انسانی، افزایش سلامت و رفتارهای سالم در سطح فرد و جامعه می­شوند. اگر هر کسی این را تمرین کند قطعا موارد عملیاتی خواهد شد.