۱۹ دلیلِ ناموفق‌بودن نیروی اراده و راه های مقابله با آن (۱)

۱۹ دلیلِ ناموفق‌بودن نیروی اراده و راه های مقابله با آن (۱)

مائده غیور

 

«سعی کردی، شکست خوردی، اشکالی ندارد. دوباره سعی کن. دوباره شکست بخور، اما بهتر شکست بخور» ساموئل بکت

اراده، اصل پیروزی و موفقیت است؛ پس چرا با داشتن نیروی اراده بازهم شکست می‌خوریم؟

 

در ادامه با ۱۹ دلیل علمی ثابت می­کنیم که به چه دلایلی تنها اراده کافی نیست:

  • اراده­ ‌بیش‌از‌حد، تعادل کم

نیروی اراده یک بازی تعادل و تعادل، یک بازی پایدار است. مراکز تناسب اندام به این امر کاملا واقف هستند. در آغاز هر سال جدید، تقریبا نزدیک‌های اول ماه ژانویه، مراکز تناسب‌اندام با تعداد بالایی از اعضای جدید روبه‌رو می­شوند. کافی است در هفته­های اول سال جدید به یکی از باشگاه­های ورزشی بروید تا با چشم خودتان ببینید همه مردم مشغول ورزش هستند، انگار که مفهوم تناسب‌اندام تازه کشف شده باشد. اما با گذر رو­ز­ها و هفته­ها از تعداد این افراد کم می­شود و بعد از چند ماه دوباره تنها همان افراد ثابت و قدیمی در باشگاه مشغول ورزش‌ هستند. ما معمولا به‌اشتباه فکر می­کنیم که اراده داریم یا بی‌اراده هستیم که این افراط یکی از چندین اختلال شناختی ماست. ما فورا فراموش می‌کنیم که بدون اعتدال حتی سرسخت‌ترین اراده­ها هم پایدار نخواهند بود.

  • ترس از مهار تمایلات

ذهن، نیروی اراده­ ما را بیشتر از آنچه هست، برآورد می­کند و در همین حین است که احتمال سقوط و شکست ما بالاتر می‌رود. هر زمانی‌که فکر می­کنید بر وسوسه، اضطرار و شرایط تسلط دارید، دوباره خودتان را محک بزنید. تحقیقات و تجربیات شخصی حاکی از آن است که اگر خود را درمعرض چیزهایی قرار دادید که نسبت به‌ آن‌ها اراده ضعیف دارید؛ چه تنقلات باشد، چه سیگارکشیدن و …، یک بازگشت به عقب خواهید داشت.

  • کم‌‌شدن اراده

ما روز خود را با انرژی ذخیره و تمرکز بالا شروع می­کنیم. اما هرچه ساعات روز می‌گذرد، انرژی ما بیشتر تحلیل می­رود و درنتیجه اراده­ شخصی ما نیز کمتر می­شود. براساس تحقیقات احتمال خیانت‌ افراد در شب، بیشتر از روز است؛ پس حواستان به میزان انرژی خود درآخر روز­تان باشد.

  • بار شناختی، انرژی را تضعیف می­کند

قسمتی از انرژی ما صرف تامین انرژی مغز درطول روز می­شود؛ یعنی تقریبا حدود ۲۵درصد از گلوکز خون چرخشی در بدن. هرچه استرس ذهنی بیشتری داشته باشیم، نیازمان به سوخت بیشتر می­شود. این یعنی زمانی‌که نیازمند نظارت بیشتری بر خویش هستیم، انرژی کمتری برایمان باقی مانده است.

  • الگوهای ثابت همواره پرقدرت هستند

خود را درحال دویدن روی پله‌برقی تصور کنید، اما در جهت مخالف آن. پله‌برقی پایین می­آید ولی شما به‌سمت بالا می­دوید و هرچه سریع­تر می­دوید، پله‌برقی نیز سریع­تر حرکت می­کند. ممکن است بالاخره به بالا برسید، اما با خستگی زیاد یا ممکن است روی آن نه به بالا بروید و نه پایین، درواقع فقط درجا بزنید و از آن بدتر ممکن از پله برقی به پایین بیفتید. پله برقی نمایانگر الگوهای ثابت ذهنی است که زمانی‌که شما از اراده­ خود استفاده می­کنید درواقع در مخالف جهت آن قدم برداشته­اید. این الگو­ها مدت‌های مدیدی، بیشتر از آنچه تصور می­کنید، در ذهن شما قرار داشته­اند و به‌سختی قابل‌تغییرند. تغییر این الگوها نیاز به تفکر طولانی دارد.

  • افکار غیرارادی، مخرب پیشرفت

چطور افراد به‌ظاهر قوی با وجود زبانی چرب و توانایی لاف‌زنی بالا باز هم شکست می‌خورند؟ بیشتر اوقات دشمنی مخرب در وجود این افراد است نه یک نیروی خارجی. درطول روز ضمیر ناخودآگاه شما افکاری غیرارادی (طبق گفته­ روان‌شناس پیشگام، آرون بک) تراوش می‌کند. دلیل این تراوشات برای ما روشن نیست ولی می­دانیم که این افکار عموما افکاری منفی، ضدخود و کاملا سمی هستند. هرچه این افکار در ذهن رنگ بیشتری بگیرند بیشتر بیانگر حرکات و رفتار ما می­شوند. چه زیبا فیلسوف بزرگی گفته است: «آنچه در افکارت همیشگی می­شود، ملکه­ ذهنت خواهد شد.»

  • استقلال سردرگم

اگر بگوییم انسان­ها مانند جزیره­ها مستقل از یکدیگر هستند، درواقع حقیقت را کتمان کرده‌ایم. ممکن است فکر کنیم ما مستقل هستیم، ولی ما هم­زمان با تکامل‌یافتن به یک فرد وابسته­ اجتماعی نیز تبدیل شده­ایم. در فیلم­های اکشن نیروی عظیم منهدم‌کننده­ اراده یک اسطوره­، موردقبول بوده، ولی برای موقعیت­های دیگر زندگی کاملا مخرب است. اگر فکر می­کنید به‌تنهایی کار‌کردن یک ایده­ خوب است، پس باید آماده­ شکست‌خوردن در تنهایی هم باشید.

  • توهم درون‌گرایی

می­خواهید کنترل ضمیر ناخودآگاه خود را در دست بگیرید (همان سیستم وسیع پردازشی مطلق که تازه شروع به درک آن کرده­ایم) و بااراده از تمام موانع عبور کنید؟

درون‌گرایی یک تمرین صحیح تمرکز است، ولی هیچ‌کدام از ما نمی­توانیم به‌طورمطلق ذهنمان را طوری کنترل کنیم که بدون سخت‌کوشی و شکست‌خوردن به موفقیت دست یابیم؛ درواقع این یک ترفند بسیار هوشیارانه است که درک کنیم کنترل چه مقدار از امور از دست ما خارج است.

  • روی کاغذ خوب به نظر می‌آمد

از سخنان مشهور یک زن آهنین، مارگارت تاچر «کار امروز و بقیه روزها را برنامه­ریزی کن، بعد به برنامه­ات جامه­ عمل بپوشان.» این یک نصیحت خوب است و با نظریه­ مایک تایسون به اعتدال می­رسد. مایک تایسون، بوکسور آهنین و مشهور به شکستن فک­ها، می­گوید: «همه برای خود برنامه­ای دارند، اما تنها تا زمانی‌که مشت محکمی به دهان‌ آن‌ها زده نشده است.» تنها اینکه یک برنامه یا ماموریت بی­نقص به نظر می­رسد دلیل بر آن نیست که حتما به مرحله­ عمل برسد. این تنها بدین معنی است که شما مصمم هستید فکر کنید حتما برنامه­تان به مرحله­ عملِ بدون نقص خواهد رسید. قبول‌کردن شکست، یک سقوط آزاد سخت به حساب می­آید و درنتیجه به یک تغییر مدیریت داخلی نیاز است. شما نمی‌توانید یک برنامه را تنها با داشتن اراده به‌سمت موفقیت ببرید، اما می­توانید با تمرین، اراده خود را با مسیر خود تطبیق دهید.

  • فقدان خواب تلاش­ها را بی‌نتیجه باقی می‌گذارد

ممکن است شما اراده­ای قوی، برنامه­ای عظیم و ایده­هایی عالی داشته باشید، اما اگر خوابتان به‌اندازه­‌کافی نباشد، همه­‌ آن‌ها بی­فایده خواهند بود. تحقیقات حاکی از آن است که کم‌‌شدن مدت‌زمان خواب برروی مدار مغزی تاثیر می­گذارد. نتیجه­ چنین است: «قدرت پردازش کندتر، انرژی ذهنی کمتر و زودرنجی ‌بیش‌از‌حد خصوصا در زمان­هایی که امور برطبق میل پیش نمی­روند و این­ها به‌هیچ‌عنوان خصیصه­های یک نیروی اراده­ موفق نیستند. (ادامه دارد…)

دسته بندی ها: پلاس

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code