۱۹ دلیلِ ناموفق‌بودن نیروی اراده و راه های مقابله با آن (۲)

۱۹ دلیلِ ناموفق‌بودن نیروی اراده و راه های مقابله با آن (۲)
  • کم‌پنداشتن تاثیر غذا

اگر می­خواهید با نیروی اراده، خود را از‌خوردن بعضی از غذاها منع کنید، باید زیرک باشید. دلیل اینکه نمی­توانید از نیروی اراده­ خود برای نخوردن بعضی از غذاها استفاده کنید، این است که مرکز پاداش ذهن شما به آن غذاها نیاز دارد. ذهن، خواهان دوپامین­هایی است که توسط غذا ترشح می­شوند و تا زمانی‌که به آن نرسد دست‌بردار نیست. دانستن این واقعیت که ذهنتان نیاز به دوپامین­ دارد، به شما در پایداری تلاشتان کمک می­کند و همچنین به شما در درک این موضوع که چرا قبل از کسب موفقیت شکست را تجربه کرده­اید کمک می‌کند.

  • کم‌باوری

پیش از این از ذهن ‌به‌عنوان یک منبع انرژی صحبت کردیم، اما در بعضی مواقع ذهن می‌تواند عامل کم‌‌شدن انرژی نیز باشد. اگر واقعا باور ندارید که می­توانید هر کاری را انجام دهید یک بازتاب درونی را تحریک کرده­اید که به مغزتان دستور می­دهد انرژی به آن کار اختصاص ندهد. اگر باور ندارید که می­توانید کاری را انجام دهید، انجامش نخواهید داد. مسلما منظور این نیست که چون معتقدید می­توانید کاری انجام دهید بدون‌شک در آن موفق خواهید بود. باور یکی از شرط­­های موفقیت است نه‌تنها دلیل آن. اگر مایلید که ذهن شما تصمیماتتان را جادو کند بهتر است که به باارزش‌بودن کاری که درحال انجامش هستید، ایمان داشته باشید.

  • ما به پی­آمدهای رها‌کردن کار عادت می­کنیم

پال بیر برایانت، مربی تیم فوتبال آلاباما گفته است: «اولین‌‌بار که کاری را ‌‌نیمه‌تمام رها می­کنید خیلی سخت است. اما ‌‌بار دوم که کاری را رها می­کنید آسان­تر می­شود.‌‌ بار سوم دیگر حتی درباره­اش فکر هم نمی­کنید.» اگر برایانت روان‌شناسی شناختی خوانده بود متوجه می­شد که آنچه بیان کرده تنها یک سخن رضایت‌بخش نیست، بلکه ازنظر علمی نیز معتبر است. دلیلش این است که درست مانند هرچیزی که ما به آن عادت می­کنیم، به رها‌کردن کارها هم خو می‌گیریم. عملکرد نیروی اراده بر این مبنا استوار است که با رها‌کردن کار و تکرار آن، رفته‌رفته احساس بی‌تفاوتی نسبت به آن پیدا کنیم.

  • عدم‌واکنش دیگران شما را بی‌انگیزه می‌کند

یک دلیل برای مشورت‌کردن با چند نفر مورداعتماد درباره­ برنامه­هایتان این است که می‌توانید با شنیدن نظرات و واکنش­های دیگران، از روند پیشرفت کارهایتان مطلع شوید. اما اگر بخواهید به‌تنهایی و بدون‌مشورت اراده­تان را به کار گیرید در چند جبهه خواهید باخت عدم‌دیدگاه، عدم‌مسئولیت و حس بی‌علاقگی روز افزون به انجام کار. تحقیقات نشان می­دهد اگر شما خودتان خردمندانه نظر دیگران را دررابطه‌با کارهایتان بخواهید بازخوردی سریع­تر و بهتر می­گیرید. توجه داشته باشید که بازخورد دیرهنگام عملکرد را تضعیف می‌کند؛ پس زود بازخورد بگیرید و به آن عمل کنید.

  • نتیجه­های فرضی باعث صرف انرژی در راه اشتباه می­شود

‌بیش‌از‌حد فکر‌ و پیش‌داوری‌کردن بدترین اتفاقی است که ممکن است در هر شرایطی بیفتد. ذهن شدیدا نسبت به تهدید حساس است که البته ذاتا چیز خوبی است. اما هرچه بیشتر به شکست و باخت فکر کنیم، انرژی بیشتری صرف آن تهدید می­کنیم که درواقع باید صرف رسیدن به موفقیت و کامیابی شود؛ درنتیجه با وجود افکار منفی، اراده، توانایی خود را قبل از اینکه شما متوجه شوید از دست می­دهد.

  • جست‌وجو در گمراهی مانع رسیدن به هدف است

ما ذاتا می­دانیم که در جست‌وجوی پاداش‌بودن در مقایسه با رسیدن به آن برای ذهنی که نیازمند دریافت پاداش است، لذت‌بخش­تر است. مشکل آنجاست که ما به‌سادگی فراموش می­کنیم که چرا کاری را شروع کرده­ایم. زمانی می­رسد که ما دیگر دلیل قرارگرفتن در این راه را درک نمی­کنیم و یا به خاطر نمی­آوریم؛ درنتیجه نیروی اراده­ ما منحرف می­شود. اگر در مسیر جست‌وجو گم شدیم، به‌سختی در مسیر درست قرار خواهیم گرفت؛ لذا متمرکزماندن برای رسیدن به هدف، ضروری است.

  • چرخه­ گمراه‌کننده تغییر عادت

تلاش برای ترک عادات بد، همراه با قصه­ قدیمی پریشانی و غصه است که همه­ ما با آن آشنا هستیم. مشکل از عدم اراده­ ما نیست، بلکه مشکل اینجاست که ما دانش کافی برای استفاده از اراده­مان را نداریم. همان‌طور که «چارلز داهیگ» در کتاب خود به نام «قدرت عادت» توضیح داده، تغییر عادت سه فرایند جداگانه دارد: مرحله­ اول بازخورد است که با یک اشاره یا انگیزه شروع می­شود، سپس مرحله­ روزمرگی است و درآخر مرحله­ پاداش است؛ مثلا سیگارکشیدن از استرس شروع می­شود و با مرورزمان این امر به یک روزمرگی تبدیل می­شود و در آخر به مرحله­ پاداش ختم می­شود که در اینجا همان کاهش‌یافتن استرس است. از این سه مرحله­ عنوان‌شده شما فقط می­توانید مرحله­ روزمرگی را تغییر دهید. شما همیشه استرس خواهید داشت و همیشه خواهان کاسته‌‌شدن این استرس خواهید بود. اما سوال این است: «کدام روزمرگی شما را به مقصد موردنظر خواهد رساند؟» نیروی اراده نمی­تواند روزمرگی را از وجود شما بیرون کند اما می­تواند در تعویض روزمرگی­های بد با روزمرگی­های خوب به شما کمک کند.

  • نیروی اراده بدون تکنیک

حتی مصمم­ترین و با اراده­ترین افرد روی کره­ زمین هم برای رسیدن به موفقیت نیاز به تمرین دارند که یک شیوه­ امتحان‌شده برای دستیابی به موفقیت و کامیابی است. هیچ‌کس صرفا به‌خاطر داشتن اراده، بدون سوق‌دادن انرژی­شان در جهت مناسب و بدون تمرین و تکرار به یک قهرمان ورزشی و یا یک فرد حرفه­ای تبدیل نمی­شود. معدود افرادی هستند که بدون تمرین مداوم به وزن و هیکل ایده‌آل­ می­رسند.

  • کارت رایگان آزادی از اسیری با صدور مجوز اخلاقی

همه­ ما در یک الاکلنگ زندگی می­کنیم. اگر ابتدا کاری ضداخلاقی و پس از آن یک کار اخلاقی ستودنی انجام دهیم، احساس می‌کنیم که به یک تعادل رسیده­ایم. روان‌شناسان به این کار «صدور مجوز اخلاقی» می­گویند که در میان انسان­ها همه‌گیر شده است. دراصل این مجوز نیروی محرک اراده را شکست می­دهد؛ چون ما به‌راحتی می­توانیم استاندارد خود را طوری تطبیق دهیم که دیگر نیازی به‌کارانداختن اراده نباشد. به‌نفع همه­ ماست که نگاهی به الاکلنگ زندگی­مان بیندازیم، اگر الاکلنگ ما مخالف جهت زندگی ایده‌آلمان است، باید آن را در جهت مناسب قرار دهیم.

دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code