زندگی

14 راز موفقیت که هرکسی باید بداند

موفقیت از آن کلمه‌هاییست که از ابتدای نوجوانی‌مان همه ما به آن خیلی جدی فکر می‌کنیم و از ورود به دهه 20 و آغاز روزهای جوانی به دنبال راه حلی هستیم که بتوانیم سال‌های آینده و پیش رو را مدیریت کنیم تا در نهایت احساس موفقیت کنیم و یا در جامعه فردی موفق و کاردرست معرفی شویم.

 از اولین سوال‌هایی که در ابتدای راه برای هر فردی پیش بیاید این است که افراد موفق چه کارهایی انجام داده‌‌اند و یا دنبال راز موفقیت آن‌ها بگردیم، قطعا راز و یا رازهایی برای موفقیت وجود دارد اما نه رازهایی مگو و اسرار دست یافتنی. هر آن چیزی که بوده است قابل شناسایی و دست‌یابی برای همه افراد است فقط تفاوت در تفکر و نحوه عملکرد است. قطعا هدف‌گذاری، برنامه ریزی، اراده و پشتکار جز نکات اساسی محسوب می‌شود اما در این مقاله با جزییات بیشتر و جنبه‌های دیگر این نکات آشنا می‌شویم که شاید یکی از آن‌ها همان راز موفقیت شما باشد.

1. هدف گذاری

شاید اولین و مهم‌ترین نکته یا اولین راز موفقیت هدف‌گذاری صحیح باشد. موضوعی که خیلی از افراد اشتباه می‌کنند این است که نمی‌دانند چیزی که تحت عنوان هدف برای خودشان تعیین و مشخص کرده‌اند، فقط یک ارزش است نه هدف، در واقع بین هدف و ارزش تفاوت‌های بسیاری وجود دارد.

به عنوان مثال اینکه من میخواهم در شغلم خیلی خوب باشم و یا بدرخشم یک ارزش است اما اینکه مشخص کنم در حوزه شغلی که در آن فعالیت می‌کنم من باید بعد از دو سال به سمت مدیریت و یا بعد از یک سال کارشناس ارشد در حوزه و یا در شرکت باشم را میتوان هدف نامید.

هدف شما باید مشخضات دقیق داشته باشد، دقیقا مثل پرتابی که مختصات دقیق نداشته باشد به هدف نمی‌خورد، هدف شما هم اگر گرای دقیقی به آن داده نشود نه میتوان آن را هدف نامید و نه اصلا در نهایت به نتیجه درستی دست پیدا می‌کنید.
در نظر بگیرید آشپزی که می‌خواهد غذا درست کند و یگوید فقط میدانم غذای سبزی‌دار میخواهم درست کنم اما چه غذایی؟؟ نمیدانم!! و بعد  مواد غذایی را همین طور بدون هیچ حساب و کتابی داخل قابلمه بریزد نتیجه کار مشخص است؛ که احتمالا تمام محتویات داخل قابلمه سهم سطل زباله خواهند شد.

 برای هدف‌گذاری‌تان بیشتر از هر چیز درگیر جزییات باشید، تا می‌توانید به جزییات هدف‌ خواسته‌تان فکر کنید، اینکه در چه رشته‌ای، چه گرایشی، چه رتبه‌ای می‌خواهید قبول شوید؟!! یا برای کدام کار؟! چه شرکتی؟! چه سمتی و یا ماشین یا خانه ای که مدنظرتان هست را با تمامی جزییات بنویسید.

 بزرگترین اشتباهی که وجود دارد این است که ما فقط یک چشم انداز کلی برای هدف و یا هدف هایمان داریم اما در صورتی که هدف‌گذاری باید در سطوح مختلف انجام دهیم و تقریبا انقدر این موضوع مهم است که می‌توانم بگویم شما با دومین راز موفقیت آشنا شدید.

اگر درباره هدف‌گذاری سازمان‌های بزرگ و یا افراد موفق مطالعه کنید متوجه می‌شوید که همه آن‌ها در 3 سطح بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت هدف‌گذاری انجام می‌دهند.

هدف گذاری

2. هدف گذاری بلند مدت، میان مدت، کوتاه مدت

هدف گذاری بلند مدت برای 5 سال آینده انجام می‌شود، چه برای یک سازمان چه برای شخص باید به تفصیل نوشت که چه هدف‌هایی داریم و می‌خواهیم به کدام نقطه دقیقا برسیم؟؟ دقیقا به همین ترتیب و با جزییات کامل برای 3 سال دیگر هدف‌گذاری خواهیم کرد.

موضوعی که باید به آن توجه کنیم و بسیار حائز اهمیت است نگاه واقعی داشتن به هدف و آن چیزی که برای طولانی مدت می‌خواهیم است. قطعا باید زمان هدف‌گذاری هم شرایط خودمان و هم شرایط جامعه را هم در نظر گرفت.

هدف‌های غیرواقعی؛ فقط سبب ناکامی و انصراف از ادامه راه می‌شوند.

3. چرا، چطور ؟؟

اگر قرار باشد راز موفقیت را در کلمه‌ها جستجو کنیم؛ قطعا در این دو کلمه است: چرا ؟ چطور؟؟

مشخص کردن چرایی هدف هایمان به ما در حفظ انگیزه کمک میکند . بعد از نوشتن اهدافتان برای خودتان بنویسید چرا این هدف و یا اهداف را انتخاب کرده‌اید؟؟ زمانی که علت انجام یک کاری برای‌مان واضح و شفاف باشد، قطعا مسیر طولانی که در پیش داریم را خیلی آسان‌تر می‌کند.

سوال بعدی که باید از خودمان بپرسیم؛ چگونه و چطور باید به این اهداف و خواسته‌ها برسیم ؟؟

پرسیدن این سوال کمک بزرگی برای گام بعدی‌تان یعنی برنامه ریزی برای شروع و یا ادامه انجام اهداف‌مان است. با این سوال بسیاری از گره‌های ذهنی‌مان باز می‌شود.

برنامه ریزی

4. برنامه ریزی

همه ما به  تاب و تب پایان سال که می‌رسیم  شوق و شور یک شروع پر انرژی را در ذهنمان مجسم می‌کنیم و برای آن شوق و انگیزه و انرژی مضاعف داریم.

تقریبا برای همه آدم‌ها چه در پایان یک سال میلادی، چه پایان سال شمسی یکی از جذابیت هایش این است که برای سال جدید برنامه ریزی کنیم، تقویم ها و سررسیدهای سال نو می‌شوند شاهدان هدف های ریز و درشت ما برای یک شروع دوباره، برای یک امید تازه شکل گرفته، برای یک رویا و بلند پرواژی جدید، می‌شوند راز موفقیت ما برای یک آینده درخشان در ذهنمان.

بدون شک برنامه ریزی داشتن برای چگونگی انجام کار و اینکه در چه ساعت و چه روزی، چگونه کار را انجام دهیم، دقیقا همان چیزیست که اکثرا از آن غافلیم.

مکتوب کردن برنامه‌هایمان برای با تمام جزییات، نه تنها چراغی برای ادامه راه و راز موفقیت است بلکه این موضوع تاثیر جدی و بسزایی در تمرکز برای اداره امور و انجام کارها دارد.

5. مداومت، مداومت، مداومت

خیلی از ما این مرحله را به خوبی و با موفقیت به پایان می‌رسانیم اما برویم سراغ مرحله بعدی …

برنامه روز اول، برنامه هفته اول، برنامه ماه اول و بعد تقویم هایی که بقیه صفحاتش خالی هستند.

دنیا پر است از آدم‌های باهوشی که شروع کردند و ادامه ندادند و پر است از آدم‌هایی که در معمولی‌ترین شرایط ذهنی به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کرده‌اند. شاید به همین خاطر می توان گفت یکی از مهم ترین رازهای موفقیت مداومت است.  این مسئله‌ای هست که اغلب مردم با ان دست به گریبان هستند؛ عدم مداومت و استمرار در کار و یادگیری.

لازمه‌ی رسیدن به مرحله‌ای دلخواه در شغل و یادگیری موضوعی جدید هر دو مداومت در تمرین هر روز است. شاید روزی نیم ساعت و حتی یک ربع؛ اما این مداومت با وجود زمان کم گذاشتن برای تمرین؛ می‌شود همان راز موفقیت شما در برابر دیگران.

برای خواندن مقاله گام‌های مهم و کاربردی برای ایجاد انگیزه  همین حالا کلیک کنید

6. پیشنهاد کاربردی برای تمرین مداومت و پشتکار:

HABIT TRACKER دیواری

روی یک کاغذ و یا مقوای بزرگ بزرگ ( کاغذها و مقواهای 70*50 ابعاد مناسبی برای این کار هستند ) روزهای هفته را با فاصله زیاد از هم در ردیفی عمودی برای یک ماه بنویسید.

در ردیف‌های افقی از 1 تا حداکثر 3 کار یا رفتاری که دل‌تان می‌خواهد به یک عادت در سبک زندگی‌تان تبدیل کنید بنویسید.

حالا برای هر کدام یک قدم کوچک طراحی کنید؛ بر فرض مثال اگر شما می‌خواهید انگیزه را در خودتان تقویت کنید،  یا در طول روز افکار مثبت‌تری داشته باشید، سال‌هاست که دوست دارید سحرخیزتر باشید در عنوان جدول‌تان؛ ایجاد انگیزه، سحرخیز بودن و جذب انرژی مثبت را بنویسی.

برای روز اول با کاغذهای نوت چسب دار رنگی قدمی که باید برای ان کار انجام بدهید را یادداشت کنید، پایان هر هفته برای هفته بعد این‌کار را انجام بدهید. اما اگر این کار به شما استرس می‌دهد چون هنوز دقیقا نمی‌دانید چه می‌خواهید انجام دهید، هر شب برای روز بعد یادداشت بگذارید.

حتی من به شما باز توصیه می‌کنم اگر از شب قبل هم انجام این کار، سبب استرس شما می‌شود و یا آنقدر سر در گم هستید در طول روز برای یک ساعت آینده‌تان این قدم کوچک را طراحی کنید و انجام دهید.

جدول برنامه ریزی

7. بدون استرس؟؟ مگر می‌شود؟

Do it now  ، همین حالا انجام بده، این جمله را زیاد دیده‌ایم و شنیده‌ایم، اما موضوع چیز دیگریست بهتر است این سوال را جور دیگری از خودمان بپرسیم؟ همین حالا بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم چیست؟

یک راز موفقیت بسیار بزرگ در این جمله ساده نهفته است؛ اگر شما در هر لحظه بهترین عملکرد را خودتان را انجام بدهید  و در تمام لحظه هایی که مضطرب و پر استرس هستید این سوال را ازخودتان بپرسید، می‌بینید که چطور به خوبی توانسته‌اید تمام لحظات بحرانی و سردرگمی‌تان را مدیریت کنید و در پایان روز حس رضایت کامل از خودتان دارید و شاید برای شما اینطور باشد که همین نکته کوچک و کاربردی دقیقا راز موفقیت است.

8. تعهد به بهتر شدن و ادامه دادن

یک پله بالاتر برای شما در زندگی‌تان چیست؟ بهتر شدن در دوخت یک نوع لباس به عنوان یک خیاط یا روان‌تر صحبت کردن به عنوان یک زبان‌آموز، شاید هم ترفیع رتبه در شغل‌تان و یا رسیدن به یک درجه علمی.

موضوعی که باید در نظر داشته باشیم این است که حواس‌مان باشد بدون در تله کمال‌گرایی افتادن باید لیستی داشته باشیم از کارها  و مهارت‌هایی که باعث پیشرفت ما می‌شوند و برای آنها اقدام جدی کنیم، داشتن لیستی از چیزهایی که باید یاد بگیریم تا بهتر از قبل بشویم و یک قدم جلوتر برویم یک جور نماد بیرونی برای بهتر شدن است. فقط یک قدم برای بهتر شدن شاید این هم یک راز موفقیت است که خیلی وقت ها به آن توجه نکردیم.

برای خواندن مقاله کاربردی ترین تکنیک های جذب انرژی مثبت همین الان کلیک کنید

9. شفاف ببین

اگر می‌خواهید کاری را شروع کنید و یا شروع کرده‌اید و موفقیت در آن برای شما خیلی مهم است اما تا به الان چیزی جز سر در گمی نصیبتان نشده احتمالا باید موضوع را در دامنه و ابعاد کوچک تر نگاه کنید، آنقدر این دامنه را کوچک کنید تا تمام ابعاد کار هدف و خواسته‌تان قابل ارزیابی باشد. هر چقدر راحت‎‌تر بتوانیم  یک مسئله و یا یک هدف را بدون ابهام بررسی کنیم، می‌توانیم شفاف‌تر برای آینده قدمی برداشت و برای موفقیت برنامه ریزی کرد.

10. لطفا این دفعه برای تفریح کردن برنامه ریزی کنید

احتمالا هر مقاله‌ای که درباره راز موفقیت خوانده‌اید به شما اکیدا توصیه کرده‌اند که برای همه کارهای روزمره‌تان برای درس خواندنتان و برای همه فعالیت های مهم تان برنامه ریزی کنید اما هیچ کس نه نوشته و نه گفته که برای تفریح کردن هم برنامه ریزی کنید؛ بله دقیقا همین الان در سررسید پلنرتان برای هفته و ماه اینده یک جدول برای تفریح کردن لطفا تنظیم کنید .

تفریح کردن و سرگرمی داشتن به شما کمک میکند که یه بعد جدیدی از هویت و شخصیت شما آشکار و یا حتی شکل بگیرد. وقتی شما با بعدها و جنبه‌های جدیدی از خود اشنا شوید قطعا به شناخت بهتری از خودتان می‌رسید و هرچقدر شناخت بهتری از خودتان پیدا کنید یک قدم به موفقیت نزدیکتر می‌شوید.

علاوه بر این تفریح کردن شما را به کودک درونتان نزدیک می‌کند یا بهتر است بگویم با کودک درونتان آشتی می‌دهد، اگر درباره خلاقیت جستجو کرده باشید و خوانده باشید می‌دانید یکی از رازهای موفقیت و رسیدن به خلاقیت، آشتی با کودک درون است. پس برای تفریح کردن همین الان برنامه ریزی کنید و لذت ببرید و به موفقیت نزدیک شوید.

اگر دفتر برنامه ریزی (پلنر) یا سررسید ندارید می‌توانید همین الان تهیه کنید

11. بترس اما انجام بده.

بزرگی می‌گفت شجاعت این نیست که نترسی، بترس اما انجام بده. اگر فکر کرده‌اید افراد موفق که ما به دنبال راز موفقیت آنها می‌گردیم هیچ‌وقت نترسیده‌اند، همیشه آنقدر شجاع بوده‌اند که بدون هیچ تردید و ترس و اضطرابی مسیرشان را شروع کرده اند و ادامه داده‌اند و به موفقیت رسیده‌اند سخت در اشتباه هستید، تمام تفاوت آنها با ما در این است که ترسیده‌اند اما ادامه دادند .

12. بیوگرافی بخوانید.

 خواندن زندگینامه بزرگان و یادگیری راه و رسم و منش‌شان کمک شایانی به ما در طریقت و مشق زندگی می‌کند.

 راز موفقیت دقیقا نهفته است در تک تک کلمات و صفحاتی که بزرگان درباره نحوه زندگی و درباره نوع تفکرشان یا نگاه‌شان به زندگی دارند. پس از این به بعد در برنامه مطالعاتی‌تان کتاب‌های بیوگرافی بیشتری بگنجانید.

13. لطفا با خودت درست صحبت کن.

اگر یک نفر روبروی شما بایستد و بدترین حرف‌ها را درباره شما بگوید قطعا دربرابر آن فرد با تمام جدیت می‌ایستید، پس چرا زمانی که درون ذهنمان وارد گفتگو‍‌های مخرب با خودمان می‌شویم با آن برخورد قاطع نمی‌کنیم، گفتگوی ذهنی درست راز موفقیت و یکی از موثرترین راه‌ها برای تمرکز و مداومت برای حفظ انگیزه است تا رسیدن به موفقیت.

 یادتان باشد که ما باید ذهنمان را کنترل کنیم نه ذهنمان ما را.

14. بالاخره راز موفقیت چیست؟

جایی خوانده‌ام که یک روش و الگوریتم برای زندگی و مشکلات همه جواب نمی‌دهد، می‌خواهم به شما بگویم برای هر کسی راز موفقیت متفاوت است. قبل از هر چیزی با شناخت خودتان و هدف گذاری صحیح و نگاه کلی به مسیر پیش رو ببینید که درست کردن کدام نقطه ضعف و یا کار کردن روی کدام نقطه قوتتان شما را به موفقیت می‌رساند.

موفقیت حجم ثابت از کار و یا سطح مشخصی از یک موضوع و خواسته نیست، موفقیت موضوعی بیشتر کیفی است که به شرایط کلی ما برمی‌گردد، فقط به خود ما. پس بهتر است آخرین راز موفقیت را در گوش‌تان بگویم: استادی داشتم که وقتی درمورد نحوه نمره‌ دادنش سوال می‌پرسیدیم، در جواب‌مان می‌گفت: من خودتان را با خودتان مقایسه می‌کنم از اول ترم تا آخر ترم، با توجه به میزان تلاش‌تان. همین است راز موفقیت؛ عملکرد خودتان را فقط با خودتان مقایسه کنید نه با هیچ کس دیگری.

سفر زندگی شما، فقط منحصر به شماست و راز موفقیت شما، فقط برای شما کاربرد دارد.

 ****

من فائزه زمانی هستم؛ و راز موفقیت را در یادگیری هر روز و برداشتن قدم‌های خیلی کوچک پیدا کردم .

4 دیدگاه در “14 راز موفقیت که هرکسی باید بداند

 1. رضا ابراهیمی گفت:

  یک سلام پر از انرژی به تیم موفق موفقیت
  مثل همیشه مقالات تون عالی بود، در کنار این مقاله، هدف گذاری ویژه نامه نوروز مجله هم میتونه مفید باشه. شاد و سالم باشید. 🌺

  1. movafaghiat گفت:

   درود سپاس از همراهی شما دوست عزیز

 2. fazel گفت:

  سلام برتیم پرتوان موفقیت
  خانم زمانی عزیز بسیاربسیار زیبا باقابلیت اجرا و همچنین دربطن متن یک انگیزه بخش عالی بود
  سپاس سپاس سپاس

  1. movafaghiat گفت:

   از همراهی شما سپاسگزاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code