زندگی

14 تعریف متفاوت از موفقیت

موفقیت از نگاه آدم‌های موفق می‌تواند با دیدگاه و انتظار ما از موفقیت بسیار متفاوت باشد. اگر ما موفقیت را در پول، شغل مناسب، ازدواج و یا هر چیز دیگری خلاصه کنیم؛ قطعا آنها که به موفقیت‌های ویژه رسیده‌اند بازتعریف متفاوتی از ما برای واژه موفقیت دارند.

تفاوت دیدگاه مردم و افراد قدرتمند و ثروتمند در این خلاصه می‌شود:

  • افراد موفق لزوما موفقیت را به عنوان ثروت یا قدرت تعریف نمی‌کنند.
  • در عوض، آنها اغلب درباره روابط، رفاه و تاثیر اجتماعی صحبت می‌کنند.
  • در زیر 14 تعریف افسانه‌ای از موفقیت، از جان پل دجوریا (کار سخت) تا مایا آنجلو (دوست داشتن خود) را می‌توانید مرور کنید.

هنگامی که ما در مورد یک فرد “موفق” صحبت می‌کنیم، معمولا درباره فردی با میلیاردها دلار در حساب بانکی صحبت می‌کنیم، کسی که چندین کتاب پرفروش را نوشته، یا شاید کسی که رهبری و مسئولیت یک ملت را به عهده دارد.

اما اگر شما از افرادی که به همه‌‌ی این موارد یا بخشی از آن رسیده‌اند این سوال را بپرسید، به شما خواهند گفت که این دستاوردها چیزی نیست که تحقق آنها سخت باشد. تعریف آنها شاید با تعریف‌های متعارف از موفقیت و یا آنچه شما می‌خواهید متفاوت باشد.

برخی از قدرتمند ترین و موفق‌ترین مردم جهان – از باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا تا نویسنده مرحوم مایا آنجلو – در مورد موفقیت می‌گویند.

میلیاردر معروف ریچارد برانسون معتقد است موفقیت در شادی است.

اگرچه سر ریچارد برانسون، بنیانگذار گروه ویرجین، دارایی‌ای به ارزش 4.1 میلیارد دلار دارد، اما او در LinkedIn نوشت: “افراد بیش از اندازه اندازه گیری می‌کنند که چقدر موفق هستند و چه مقدار پول در حساب آنهاست یا با چه افرادی ارتباط برقرار می‌کنند.” “به نظر من، موفقیت واقعی باید با این موضوع بررسی شود که چه میزان شادی هستید.”

آریانا هافینگتون، مؤسس Huffington Post می‌گوید پول و قدرت برای اندازه‌گیری موفقیت کافی نیست.

هافینگتون می‌گوید که در حالیکه ما تمایل داریم به موفقیت در قالب دو معیار پول و قدرت فکر کنیم، اما باید یک معیار سوم را اضافه کنیم.

او می‌گوید: “برای تداوم یا رسیدن به زندگی‌هایی که ما واقعا می‌خواهیم و شایستگی آن را داریم و نه فقط زندگی‌هایی که ما برای آن زندگی می‌کنیم، ما به سومین معیار هم نیاز داریم.”  “سومین معیار اندازه‌گیری موفقیت فراتر از دو معیار پول و قدرت است و شامل چهار ستون است: رفاه، خرد، شگفتی، و بخشیدن. ”

این عوامل به شما کمک می‌کند که از زندگی روانی خود مراقبت کنید و واقعا موفق باشید.

سرمایه‌گذار میلیاردر مارک کوبان می گوید که برای موفقیت نیازی به پول ندارید.

کوبان از موفقیت یک تعریف شگفت‌آور و ساده ارائه می‌دهد.

او در مصاحبه با استاینر اسپورت، گفت:

“برای من، تعریف موفقیت این است که صبح با لبخند بر روی صورت بیدار شوم، و دانستن این که روز خوبی خواهد بود. هر صبح خوشحال بیدار می‌شوم و احساس می‌کنم که موفق هستم چرا که یادم می‌آید وقتی فقیر بودم، شش بچه بودیم که در یک آپارتمان کوچک، مجبور به خوابیدن بر روی زمین بودیم.”

 

جان وودن، مربی افسانه‌ای بسکتبال می‌گوید که موفقیت رضایت است.

جان وودن با 620 پیروزی و 10 عنوان ملی، موفق‌ترین مربی در تاریخ بسکتبال است.

اما تعریف او از موفقیت بیشتر در مورد رقابت با خودتان از طرف دیگر بود:

او در یک گفتگو TED در سال 2001 گفت: “آرامش ذهن فقط از طریق رضایت از خود بدست آمد و شما پس از آن است که تلاش می‌کنید بهترین کار را انجام دهید.”

 

سرمایه گذار افسانه‌ای وارن بافت روابط درست ارزش‌های بالاتری دارد.

وارن بافت ثروتی به ارزش 86 میلیارد دلار دارد، بافت یکی از ثروتمندترین افراد جهان است. در عین حال تعریف او از موفقیت هیچ ارتباطی با پول یا شهرت ندارد.

یک بار در یک نشست سالانه به سهامداران گفت: “من به اندازه کافی موفق هستم چرا که بسیاری از مردم من را دوست دارند.”

 

 

نویسنده معروف مایا آنجلو معتقد است موفقیت لذت بردن از کار شما است.

برنده جایزه بزرگ شعر، که در 86 سالگی درگذشت، با انبوهی از کتاب و جوایز و افتخارات موفقیت را این‌گونه تعریف می‌کند: “موفقیت این است که به خودتان افتخار کنید، آنچه را که انجام می‌دهید دوست داشته باشید، و از کارتان لذت ببرید”.

 

 

بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت معتقد است که در مورد تاثیرگذاری بر جامعه است.

گیتس سال‌هاست از ثروتمند‌ترین افراد در جهان است و ارزش خالص دارایی او 100 میلیارد دلار است اما موفقیت از نگاه او نوع روابط با اطرافیان و ترک یک میراث و خودساختگی است.

در یک نشست وارن بافت از گیتس در مورد تعریف او از موفقیت سوال کرد و جواب گیتس این چنین بود:

وارن بافت همیشه می‌گوید اندازه گیری موفقیت این است که آیا مردم نزدیک به شما خوشحال هستند و شما را دوست دارند. ”

من این جمله را تکمیل می‌کنم: “آیا احساس تفاوت می‌کنید؟ اینکه چیزی را اختراع کنید یا بچه‌هایتان را کمک کنید که به سطوح بالا برسند یا به افراد نیازمند کمک کنید.”

 

معلم معنوی دپاک چوپرا معتقد است که موفقیت یک روند رشد ثابت است.

دیاک چوپرا پزشک و نویسنده می‌گوید این موضوع یعنی موفقیت؛ رشد دائمی است.

چوپرا در ” هفت قانون روحانی موفقیت ” می نویسد: “موفقیت در زندگی می‌تواند به عنوان گسترش و مداومت شادی و تحقق اهداف شایسته تعریف شود.”

 

 

پرزیدنت باراک اوباما قصد دارد زندگی مردم را تغییر دهد.

باراک اوباما یک دوره هشت ساله را در جایگاه بالاترین مقام یک کشور سپری کرد. اما او قدرت را با موفقیت برابر نمی کند.

در کنفرانس ملی دموکراتیک 2012، خانم اول میشل اوباما به مخاطبان گفت: “برای باراک، موفقیت در مورد میزان پولی نیست که شما به دست می‌آورید، موفقیت از نظر او ایجاد تفاوت مثبت در زندگی مردم است.”

 

 

توماس ادیسون مخترع بزرگ به این نتیجه رسیده است که موفقیت سخت کار کردن است.

ادیسون – دارنده بیش از 1000 اختراع– دارای اخلاق کار زیاد و سخت‌کوشی بود. گزارش شده است که او 60 ساعت متوالی هم مشغول کار بوده و از کار زیاد هراسی نداشته است.

بنابراین طبیعتا تعریف او از موفقیت به همان اندازه جاه طلبانه است: “موفقیت  به اندازه یک درصد الهام و ایده و 99 درصد عرق ریختن و سخت‌کوشی است.”

 

 

نویسنده مشهور استفن کووی می‌گوید که تعریف موفقیت عمیقا یک مسئله فردی است.

دوران تاثیرگذاری کووی با موفقیت کتاب ” هفت عادت بسیار موثر مردم ” در سال 1989 آغاز شد و اینکه بیش از 25 میلیون نسخه از این کتاب فروخته شده است، موفقیتی عظیم که نام او را در لیست نویسندگان پرفروش تضمین کرده است.

با این حال، برای کووی، موفقیت به طور جدی یک مسئله فردی است.

او در این کتاب می‌نویسد: “اگر شما به دقت در مورد آنچه که می‌خواهید تامل کنید، تعریف خود را از موفقیت پیدا خواهید کرد.”

 

 

میلیاردر جان پل دجوریا موفقیت را به عنوان کار سخت کار و تمام وقت می‌داند.

دجوریا در مصاحبه با بیزینس اینسایدر دورانی که به عنوان یک کارگر جوان در یک خشکشویی کار می‌کرد را به یاد می‌آورد.

ظاهرا او رئیس فروشگاه را به خاطر جدیت در کارش تحت تاثیر قرار داده بود چرا که پیش از او کسی کف محل کار را تمیز نمی‌کرد و این نشانه تعهد او به کار بود.

به همین دلیل است که او معتقد است:

“موفقیت این نیست که چقدر پول داشته باشید. موفقیت شما این نیست که موقعیتتان چگونه باشد. موفقیت شما این است که چقدر خوب کار می‌کنید، زمانی که دیگر کسی به دنبال این معیارها نیست”.

 

 

اپرا وینفری موفقیت را تعریف می‌کند؛ به صدای درون خود اعتماد کنید.

اپرا وینفری، مجری معروف و میلیاردر اپرا شو روزگار تلخ و سختی را پشت سر گذاشت تا به موفقیت رسید. وینفری در حالی که کسی به او باور نداشت ولی کار را انجام داد و به یکی از مشهورترین چهره های تلویزیون تبدیل شد. چرا؟ چون که او به “صدای درون” خود گوش داد.

وینفری برای اینکه استعدادهای جدیدی را کشف کند؛ فارغ التحصیلان کالج اسکیدمور را در سال 2017 فراخواند تا صدای درونی خود را پیدا کنند و آنها را به موفقیت هدایت کند.

او گفت: “این یک دنیای بزرگ و بد است که وجود دارد.” “هیچ چیز قوی تر از استفاده از شخصیت شما برای خدمت به خواسته‌های خود نیست.”

 

مدیر عامل شرکت مایکروسافت ساتیا نادلا می‌گوید همدلی برای موفقیت بسیار مهم است.

ساتیا نادلا، مدیر عامل شرکت مایکروسافت، معتقد است که مردم بدون نشان دادن همدلی موفق نمی‌شوند. او و همسرش آنوپاما اهمیت همدلی را در 29 سالگی کشف کردند آنجا که همسرش فرزندی با فلج مغزی به دنیا آورد. فرزندی با اختلالات حرکتی که دشواری‌هایی برای آنها ایجاد کرد.

در حالی که نادلا در ابتدا با شرایط پسرش مبارزه کرد، متوجه شد که او نیاز دارد که از نقطه نظر دیگر جهان خود را تقویت کند و جهان را ببیند. همدلی این زوج به آنها اجازه داد تا موفق شوند، زیرا شرایطی که پشت سر گذاشتند به آنها اجازه می‌داد تا نیازهای غیرقابل قبول مشتریان را درک کنند.

پست های مرتبط

1 نظر در “14 تعریف متفاوت از موفقیت

  1. البته الان نظر جدیدی روی نظر توماس ادیسون مطرح شده که میگه موفقیت سخت کار کردن نیست، “هوشمندانه” کار کردنه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code