۱۲ راه برای دستیابی به مهارت‌های بهتر در تربیت فرزندان

۱۲ راه برای دستیابی به مهارت‌های بهتر در تربیت فرزندان

افسون بدر

هر فردی که به تربیت و پرورش كودكان پرداخته می‌داند که كار آسانی نیست. به همین دليل بعضی افراد، تربیت و پرورش فرزندان را دشوارترین وظیفه توصیف می‌کنند که والدین پیوسته به آن علاقه‌مند خواهند بود. تربیت و پرورش فرزندان می‌تواند بسیار سخت باشد و متاسفانه هیچ کتاب راهنما و دستورالعملی وجود ندارد که همه‌چیز را در این خصوص آسان كند. علاوه بر آن، هر کودکی منحصربه‌فرد است، بنابراین آن‌چه برای تربیت و پرورش یک کودک موثر بوده ممکن است برای کودکی دیگر، کارساز نباشد. حقیقت این است که هیچ پدر و مادری، در پرورش فرزندانش، کامل و بی‌عیب و نقص نیست.

در این‌جا، توصیه‌هایی شده که هر پدر و مادری می‌تواند براي دستیابی به مهارت‌های بهتر در تربیت و پرورش فرزندان خود، از آنها استفاده كند.

 • اهمیتِ رفتار و حرکات والدین

کودکان با مشاهده دنیای اطراف خود، آموزش می‌بينند. شما اولین سرپرست و مراقب فرزندتان هستید، از این‌رو، کلام، گفتار، رفتار و حرکات شما، بر فرزندتان تاثیر خواهد گذاشت. اين موضوع را دايم به خود یادآوری کنید. هرگونه ارتباط متقابل با فرزندتان را بر مبنای اهداف نهایی و اساسی خود قرار دهید. فرض کنید فرزندتان در مهدکودک، چون اسباب‌بازی‌هایش را به بقيه بچه‌ها نداده، دچار مشکل ‌شده و شما می‌خواهید به او ارزش و اهمیت شراکت را آموزش دهید. بهترین شیوه برای دستیابی به این هدف، مطرح كردن موضوع شراکت، در قالب گفت‌وگوها و از طرفي به شراکت گذاشتن موارد مختلف با فرزندتان و اشخاصی است که به شما نزدیک هستند.

 • ابراز عشق و محبت به فرزندان

پدر و مادری که از لحاظ عاطفی، سرد و خشک و بی‌احساس یا غیرقابل دسترس هستند، اغلب بدون اين‌كه بدانند صدمه زيادي به فرزندان خود وارد می‌کنند. لازم است عشق و محبت خود را به فرزندانتان ابراز کنید، حتی اگر این‌کار، برخلاف طبیعت‌تان باشد. هنگامی که فرزندان، مورد علاقه و محبت والدینشان قرار مي‌گيرند، رشد كرده و شاداب و بانشاط می‌شوند. مرتب به فرزندانتان بگویید که دوستشان دارید و آنها را ببوسید و در آغوش بگیرید. فكر نكنيد که فرزندانتان، میزان عشق و محبت شما را نسبت به خود، می‌دانند. به خاطر داشته باشید که ابراز عشق و محبت به فرزند، باعث نابودی و بدبختی او نمي‌شود.

 • با فرزندانتان ارتباط نزدیک داشته باشيد

زمانی که بچه‌ها بدانند براي والدینشان مهم است كه آنها چه كاري انجام می‌دهند، سطوح عالیِ عزت‌نفس در آنها شکوفا می‌شود. اگر می‌خواهید پدر یا مادر خوبی باشید، به توانایی‌ها، دلبستگی‌ها و فعالیت‌های فرزندانتان علاقه نشان دهید.

 • تطبیق گفتار، کلام، رفتار و عمل با سن فرزندان

هنگامی که سخن از تربیت و پرورش فرزندان به میان می‌آید، تمام بچه‌ها خواسته‌ها و نیازهای متفاوتی دارند. کودکی که پنج سال دارد، خواسته‌ها و نیازهایش همانند یک نوجوان چهارده ساله نیست. به همین ترتیب، اگر یکی از فرزندان شما، درونگرا و فرزند دیگرتان، سرزنده و بانشاط است، آن‌چه برای یکی از فرزندانتان کارساز است، برای فرزند دیگر موثر نیست. پرورش و تربیت خوب فرزندان، به مفهوم تعدیل و اصلاح گفتار و کلامتان، متناسب با سن و خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی فرزندانتان است.

 • گوشزد كردن خطاي فرزندان

گاهی تصمیم گرفتن در این خصوص که آیا فرزندمان، سزاوار تنبیه هست یا نه، دشوار به نظر مي‌رسد. باید مراقب باشید که در چه زمان و چگونه خطاهاي فرزندتان را به او گوشزد کنید. فرض کنید دختر نوجوانتان مرتب در مورد هر تصمیمی که شما می‌گیرید، سوال می‌كند و با نظرات شما مخالف است. شايد تصور کنید دخترتان، گستاخ و بی‌ادب شده است، با این‌كه، ممکن است سوالات او صرفا در نتیجه رشد تحصیلی و آموزشی‌اش باشد. اگر زمانی که فرزندتان، شما را می‌آزماید و محک می‌زند، عصبانی شويد و عکس‌العمل نشان دهید، فرزندتان به اشتباه مي‌افتد که بیان عقاید، كار اشتباهي است.

 • برقراری قوانین و مقررات

اگر می‌خواهید والدين خوبی باشید، باید مقرراتی وضع کنید و هرگاه فرزندتان از این قوانین سرپیچی كرد، او را تنبیه كنید. تنبیه بايد متناسب با سن كودك باشد. وضع قوانین و مقررات زمانی که مساله رشد شخصیتی فرزندتان مطرح است، اهمیت بسیاری دارد. قوانین و مقررات، به فرزندان کمک می‌کند تا انضباط شخصی را در خود بپرورانند. بدون برقراری قوانین و مقررات و تنبیه و مجازات، فرزند شما نمي‌آموزد که چگونه در دنیای بزرگسالان، موثر و کارآمد عمل کند. علاوه بر آن، ياد نمي‌گيرد که خودش در صورت لزوم، چگونه نظم و انضباط را برقرار کند. اگر والديني نظم و انضباط و قوانین را به اندازه کافی برقرار نکنند، در این‌صورت، به احتمال زياد فرزندان آنها در بزرگسالی، نامنظم خواهند شد. هیچ کارفرمایی نمی‌خواهد فردی را استخدام کند که انضباط و مدیریت ندارد.

 • پرورش استقلال و عدم وابستگی

هرچند برقراری قوانین، بخش مهمی از تربیت خوب خانوادگی است، اما کمک به استقلال فرزندان نیز به همان نسبت، ضروری است. بعضی از والدین، مي‌كوشند بپذیرند که مقاومت و سرپیچی از قوانین و مقررات، امری طبیعی برای یک کودک است.

تمام کودکان، برخلاف میل و خواست پدر و مادرشان، از خود مقاومت نشان می‌دهند و معمولا این مقاومت، با بزرگ‌تر شدن آنها تشدید می‌شود. این طبيعت بشر است که برای دستیابی به استقلال كوشش کند و مایل نباشد توسط دیگران، کنترل شود. فرزندان برای آزار پدر و مادرشان نافرمانی نمی‌کنند. هر فرزندی باید به تنهایی پرواز کردن را بیاموزد. به‌جای آن‌که در مقابل فرزندتان مقاومت کنید، سعی نمایید که با او به سازش و توافق عملی برسید.

 • استوار و ثابت‌قدم باشید

اگر فرزندتان بداند که دقیقا از او چه انتظاری می‌رود، در این صورت، با جریان عادی پیش می‌رود و احساس امنیت می‌کند. به همین دلیل، فکر خوبی است که قوانین را زودتر از زمان پیش‌بینی شده برقرار کنید و در برابر وسوسه تغییر دادن آنها مقاومت کنید. اگر فرزندتان دقیقا بداند که مجاز به انجام چه کارهايی هست و چه کارهايی را نبايد انجام دهد، در این‌صورت، احساس امنیت و اطمینان بیشتری خواهد كرد. فرض کنید پسر كوچك شما، خارج از خانه، مشغول توپ‌بازی است و به پنجره‌ای بسیار نزدیک است. در این حالت، تصویری که از او در ذهن خود دارید، شکستن شیشه پنجره است. پس از خانه بیرون می‌روید و به او هشدار می‌دهید که كمي دورتر بازی کند، زیرا در صورت شکستن شیشه خودش باید خسارت پرداخت كند يا يك ماه در كار باغباني كمك كند. بعد از یک ساعت، پسرتان شیشه پنجره را می‌شکند. در این موقع، اگر شما تصمیم بگیرید که او را براي تنبيه در خانه نگه داريد، به جاي اين‌كه كار باغباني كند، اندکی از اعتماد و اطمینان او را نسبت به خود از دست می‌دهید.

 • منصفانه رفتار کنید

در هنگام اجراي قوانین، باید محتاط و مراقب باشید. آیا قوانین و مقررات بر پایه درک و شناختِ عمیق و تجارب زندگی و عقلِ سلیم است یا بر مبنای به اثبات رساندنِ قدرت و نفوذ بر فرزندانتان؟ فرزندان بزرگ‌تر و نوجوان می‌توانند بگویند که آیا یک قانون، معقول و عاری از تبعیض هست یا خیر. حتی فرزندانِ کوچک و خردسال نیز می‌توانند فریب داده شدن خود را درک و احساس کنند. هنگامی که فرزندتان متوجه می‌شود قانونی که شما تعیین کرده‌اید، ناعادلانه است، در این صورت، واکنش و عکس‌العمل طبیعی‌اش، سرپیچی از آن است.

 •  از تنبیه كردن و مجازات شدید خودداری كنید

فرزندان می‌توانند صبر و شکیبایی شما را تا آخرین لحظه امتحان کنند و مَحَک بزنند. گاهی اوقات ممکن است اعمال و رفتار فرزندتان، آن‌چنان ناخوشایند شود که شما فریاد بكشيد و حتی او را کتک بزنید. هميشه به‌خاطر داشته باشید که فرزندتان، نمونه رفتار و حرکات شما را ياد می‌گیرد. اگر هنگامی که فرزندتان شما را عصبانی می‌کند، بر سرش فریاد بزنید، در این ‌صورت، به او می‌آموزید که تضادها و اختلافات را با داد و فریاد، حل و فصل كند. زمانی که از دست فرزندتان عصبانی می‌شويد، اگر با گفتن حرف‌های نامهربانانه واکنش نشان دهید، به او می‌آموزید که با کسانی که با او به بحث و مشاجره می‌پردازند، با نامهربانی برخورد کند.

 •  روشن و واضح كردن قوانین و مقررات

بعضی از والدين، در این‌که فرزندانشان علتِ قرار گرفتن هر قانوني را در جای خود، می‌دانند، اشتباه می‌کنند؛ به‌ویژه در مورد خردسالان و نوجوانان. ممكن است او نسبت به سنش، بسیار پخته و سنجیده عمل کند، اما این بدان ‌معنی نیست که او تیزفهمی و دانایی شما را در تشخیص و قضاوت دارد. به فرزندتان یادآوری کنید که مقرراتی که گاه‌وبیگاه وجود دارند، می‌توانند به او درک و آگاهی بهتری بدهند.

 •  رعایت کمی احترام نسبت به فرزندان

طبیعی است که از فرزند خود بخواهید با برخورداری از مهارت‌های زندگی از عهده همه چیز برآید و به رشد و شکوفایی برسد. اگر به کودکی آموخته نشود که با دیگران با مهربانی و احترام رفتار کند، در این‌صورت، در بزرگسالي او نمی‌تواند این‌ رفتار را داشته باشد. شما باید سخت تلاش کنید تا با فرزند خود، با محبت و احترام رفتار کنید.

پدران و مادران خوب زیادی وجود دارند؛ اما هيچ پدر و مادری کامل و ایده‌آل نيست. تربیت فرزندان، کار دشواری است و شايد شما گاهي احساس ‌کنید كه نسبت به آنها كوتاهي کرده‌اید. تمام والدین خوب از جهاتی، همین احساس را دارند. اگر شما واقعا یک پدر یا مادر بد بودید، در این‌صورت، برایتان اهمیت نداشت و این احساس در شما به‌وجود نمی‌آمد. زمانی که اشتباه می‌کنید، به خود کمی فرصت بدهید. اشتباه کردن، امری مسلم است، اما بايد از این خطاها درس گرفت.

دسته بندی ها: پلاس

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

We keep your data private and share your data only with third parties that make this service possible. Read our Privacy Policy.

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *