یادداشت

جست‌وجوگرهای همیشه‌موفق!

سهیلا ثقفی

خیلی‌ها وقتی می‌پرسند: «موفقیت یعنی چه؟» منظور اصلی‌شان این است که روحیه آدم موفق با فرد معمولی چه فرقی دارد؟ درواقع همه می‌خواهند بدانند یک شخص موفق دنیا را چگونه می‌بیند و چه برخوردی با مشکلات دنیا و سختی‌های آن دارد؟

به‌عنوان یک اصل کلی باید بپذیریم همه آدم‌ها ظرفیت موفقیت و استعداد خوشبخت‌شدن را دارند؛ یعنی هیچ‌کس به‌طور مادرزادی، موفق زاده نمی‌شود و حق هم ندارد آدم‌های دیگر را به‌شکل ژنتیکی شکست‌خورده و ناموفق تصور کند. همه می‌توانند سوار اسب خوشبختی شوند و به‌سمت قله‌های موفقیت بتازند. آنچه باعث تفاوت موفقیت آدم‌ها می‌شود، نوع نگاه و نگرش ذهنی و روانی آن‌ها به دنیا و زندگی است. افراد موفق به دلیل سبک زندگی و نوع انتخاب‌هایی که دارند، نسبت به دنیا و پدیده‌های آن نگاهی جست‌وجوگر و کاوشگرانه دارند. ذهن آن‌ها به‌مرور طوری تربیت می‌شود که پیوسته به‌دنبال فرصت‌های طلایی و موفقیت‌آمیز باشد. همین نگاه جست‌وجوگرانه سبب می‌شود تا فرد موفق در بین جمعی که به خود مشغولند، به‌دنبال چیزهایی بگردد که دیگران اصلا نمی‌بینند و علاقه‌ای هم به آن ندارند.

جست‌وجوگربودن باعث می‌شود فرد به چیزی که دنبال می‌کند، دل ببندد و به آن علاقه‌مند شود. حالت جست‌وجوگری سبب می‌شود تا تمام نظام ذهنی، عاطفی، جسمی ‌و هیجانی و روانی فرد به‌صورت یکپارچه برای یافتن آن گم‌شده بسیج شوند و این «هماهنگی یکپارچه تمام اجزای وجود» سبب می‌شود فرد جست‌وجوگر از تمام ظرفیت و قابلیت‌های پنهان و آشکار خود برای رسیدن به چیزی که دنبالش است، استفاده کند.

روحیه جست‌وجوگری ساده به دست نمی‌آید. یکی از سرراست‌ترین و درواقع کارآمدترین روش‌ها برای ایجاد روحیه جست‌وجوگرانه، هدف‌ریزی و برنامه‌ریزی دقیق و شفاف و حسابگرانه و قابل‌دفاع چیزی است که طالب رسیدن به آن هستیم. وقتی انسان هدفی هماهنگ با ارزش‌ها و باورهای درونی خود انتخاب می‌کند و تمام راه‌ها و مسیرهای دستیابی به آن هدف را مورد بررسی قرار می‌دهد، برای رسیدن به آن هدف زمان‌بندی و برنامه‌ریزی می‌کند و با خرد‌کردن فعالیت‌ها درطول زمان، برای تک‌تک روزهایش کار و فعالیتی را تعریف می‌کند؛ درواقع فرد با هدف‌گذاری به‌طور غیرمستقیم روحیه جست‌وجوگری‌اش را به‌صورت 24ساعته و شبانه‌روزی آماده و فعال نگه می‌دارد.

اگر شما هم در جست‌وجوی موفقیت در حوزه‌های مختلف زندگی خود هستید، باید این روحیه و نگاه کاوشگرانه را در تمام جنبه‌های زندگی خود گسترش دهید. نگاه جست‌وجوگرانه باعث می‌شود در همه جوانب زندگی خود به‌صورت فعال و هشیار ظاهر شوید و تک‌تک فرصت‌ها را به‌محض آشکار‌شدن زودتر از بقیه ببینید و پیشاپیش در مسیر این فرصت‌ها قرار بگیرید.

موفق‌ها خوشبختی را زودتر می‌بینند، فقط به این دلیل ساده که دنبالش می‌گردند و به‌صورت لحظه‌به‌لحظه و دائم در جست‌وجویش هستند. فقط کسی می‌تواند چیزی را پیدا کند که قبل از آن دنبالش بگردد. راز موفقیت جست‌وجوگرها همین است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code