۱۰ باور اشتباه در مورد افسردگی

۱۰ باور اشتباه در مورد افسردگی که فکر می‌کنیم حقیقت دارند و طبق آن‌ها رفتار می‌کنیم

افسردگی مثل یک اثر هنری است و هیچ‌وقت نمی‌توان آن را با کلمات توضیح داد. اگر به حال و روز بسیاری از کسانی که افسرده‌اند دقت کنید، چیزهای متفاوتی می‌شنوید. شاید یکی از دلیل‌هایی که به این بیماری لقب «بیماری پنهان» داده‌اند هم همین باشد؛ چون بیماری‌ای است که به‌صورت معمول و مثل سرماخوردگی قابل‌تشخیص نبوده و در افراد مختلف به‌گونه‌ای متفاوت بروز پیدا می‌کند. این باعث شده تا بسیاری در مورد آن افسانه‌ بسازند و البته در ترس مبتلا‌شدن به آن به سر ببرند.

طبق پیش‌بینی‌ها، تا سال ۲۰۲۰ این بیماری تبدیل به دومین مشکل شایع برای سلامت انسان شده و افراد زیادی را درگیر خود خواهد کرد؛ افرادی که بعضا هیچ‌وقت متوجه نشده و درمان هم نمی‌شوند. برای اینکه کاملا با زوایای پنهان این بیماری آشنا شده و بدانید که چه چیزهایی در مورد آن حقیقت ندارند، ۱۰ باور غلطی را که بین عموم مردم وجود دارد، بررسی کرده‌ایم و به شما می‌گوییم هرکدام چه مشکلاتی دارند.

  1. افسردگی چیزی است که به‌راحتی می‌توان از آن خارج شد

افسردگی بیماری ذهن است. این بیماری به انتخاب خود انسان نبوده و رهایی از آن هم این‌گونه نیست؛ هیچ انسانی هم به‌دنبال تجربه علائم افسرگی نبوده و مسلما از بودن در این حالت لذت نمی‌برد. ارتباطات پیچیده و متقابلی بین مغز، محیط اطراف و البته عملکرد شیمیایی آن وجود دارد و به‌همین‌خاطر عوامل مختلف تاثیرگذار در این مسئله، اصلا در کنترل انسان نیست. با توجه به این پیچیدگی و تاثیرگذار‌بودن متغیرهای زیاد، اصلا نمی‌توان به‌درستی مسیر بیرون‌ رفت از این وضعیت را پیدا کرد و از آن خارج شد.

  1. اگر می‌توانید به کار و زندگی خود برسید، بیماری شما افسردگی نیست

معمولا وقتی به یک بیماری ساده مثل سرماخوردگی دچار می‌شویم، از کار و زندگی افتاده و ترجیح می‌دهیم فقط در خانه استراحت کنیم؛ ولی افسردگی با اینکه بیماری خطرناکی است، در این مواقع خود را پنهان می‌کند. بسیاری از افراد اصلا از این بیماری خبر نداشته و زندگی و کار خود را به‌صورت روزانه ادامه می‌دهند؛ شاید به همین دلیل است که به این بیماری، «بیماری پنهان» هم می‌گویند.

  1. افسردگی بیماری نیست

بسیاری از مردم معتقدند افسردگی به‌خاطر ضعیف‌بودن اراده شما یا غم و اندوه به‌وجود آمده است؛ اما باید گفت این عارضه، یک اختلال پیچیده با ریشه‌های روانی، اجتماعی و بیولوژیکی است. افسردگی یک بیماری روانی است که سبک زندگی شما را تغییر داده و می‌تواند با راه‌های مختلف از جمله دارو و روان‌درمانی درمان شود؛ به‌همین‌خاطر رسما بیماری محسوب می‌شود.

  1. با داروهای ضد‌افسردگی همیشه خوب می‌شویم

با اینکه افسردگی یک اختلال قابل‌درمان است، اما داروهای ضد‌افسردگی برای درمان آن کافی نیستند. با اینکه این داروها قابلیت تغییر شیمی مغز و رفع مشکلات بیولوژیکی ریشه‌دار را دارند، اما افسردگی گاهی نیاز به روان‌درمانی نیز دارد.

  1. افسردگی بعد از یک اتفاق تلخ به‌وجود می‌آید

اگرچه رویدادهای تلخ مانند مرگ منجر‌به ایجاد افسردگی می‌شود، اما این بیماری می‌تواند بدون هیچ رویداد منفی نیز رخ دهد؛ حتی زمانی که همه‌چیز در زندگی مثبت به‌نظر می‌رسد. حالت‌های رفتاری مثل غم، بی‌حالی، تمایل به خودکشی و … هم اغلب می‌توانند بدون توضیح و به‌طور ناگهانی ظاهر شوند.

  1. افسردگی از والدین به فرزندان سرایت می‌کند

اگرچه تحقیقات نشان می‌دهد که افسردگی می‌تواند پایه‌های ارثی داشته باشد، اما به‌طور‌کلی این مسئله ارثی نیست و گاهی مشکلات روانی یکی از اعضای خانواده می‌تواند سبب شود این مسئله در بین افراد دیگر خانواده نیز شایع شود؛ اتفاقی که با دوری از محیط‌ها، افراد و دیگر عوامل افسردگی کاملا قابل‌پیشگیری است.

  1. برای درمان افسردگی باید تا آخر عمر دارو مصرف کرد

داروهای افسردگی به‌عنوان یک راهکار طولانی‌مدت برای درمان افسردگی مطرح شده‌اند؛ اما طول دوره درمان بستگی به شدت اختلال دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی لازم نیست بعد از دوره درمان، این داروها را تا آخر عمر خود مصرف کنند. به‌همین‌دلیل گزینه روان‌درمانی نیز در کنار درمان‌های دارویی پیشنهاد شده و فرد افسرده می‌تواند راهکارهای جدید و سالم را برای مقابله با افسردگی با هدف از‌بین‌بردن نیاز به دارو بیاموزد.

  1. فقط زنان افسرده می‌شوند

هرچند با توجه به تحقیقات، زنان دو‌برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند، اما این بیماری مختص هر دو جنس است؛ در واقع نرخ خودکشی ناشی از افسردگی در مردان بالاتر از زنان است.

  1. حرف‌زدن درباره افسردگی، روند آن را وخیم‌تر می‌کند

اینکه با حرف‌زدن افسردگی وخیم‌تر می‌شود، یک تصور کاملا غلط است و بحث با دیگران درباره افسردگی، احساسات مخرب را تقویت نمی‌کند. شاید فکرکنید با حرف‌زدن باعث می‌شوید فردی بیشتر به این مسئله فکرکند و بدتر شود، ولی در‌واقع تنها‌بودن با احساسات منفی خطرناک‌تر است. داشتن یک شنونده و حمایت‌کننده قابل‌اعتماد برای درمان افسردگی بسیار مهم است. در حقیقت گفتاردرمانی، برای درمان افسردگی‌های خفیف تا متوسط می‌تواند بسیار مفید باشد.

  1. افسردگی بخشی از روند پیری است

بسیاری از افراد مسن افسرده نیستند، اما اگر افسردگی در افراد مسن به وجود آید، ممکن است نادیده گرفته شود. سالمندان ممکن است غم خود را پنهان کنند یا دارای علائم مبهمی باشند؛ علائمی مثل اینکه طعم غذاها را دوست نداشته باشند، دردهایشان بدتر شود یا تغییر الگوی خواب داشته باشند. با توجه به تغییرات فیزیکی بدن و حالات روحی در این سن نمی‌توان گفت این بیماری با پیری شروع می‌شود؛ هرچند ممکن است پیری در بروز آن نقش ایفا کند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code