گلوله برفی را آب کن

گلوله برفی را آب کن

سهند حزین
یادم می‌آید زمانی که بچه بودم، در نزدیکی خانه‌مان یک اسباب‌بازی‌فروشی وجود داشت که هرروز موقع برگشتن از مهدکودک و بعدها مدرسه از جلوی آن رد می‌شدم. در ویترین این اسباب‌بازی‌فروشی یک اسب پلاستیکی نسبتا بزرگ سبزرنگ گذاشته بودند که من خیلی دلم می‌خواست آن را داشته باشم. یادم هست در آن دوران پس از یک سرماخوردگی، دو سه روزی سردرد گرفته بودم و هر چه دارو می‌خوردم، خوب نمی‌شدم. یک روز مادربزرگم برای دیدن من به خانه‌مان آمد. قبلا وقتی یک‌بار با هم از جلوی آن اسباب‌بازی‌فروشی رد شده بودیم، به او گفته بودم که این اسب پلاستیکی را خیلی دوست دارم. آن روز دیدم که مادربزرگم همان اسب را دستش گرفته و نفس‌نفس‌زنان از پله‌ها بالا می‌آید.

من که از دریافت هدیه دلخواهم بسیار هیجان‌زده شده بودم، یکی دو ساعتی را سوار بر اسب پلاستیکی رویایی‌ام در خانه می‌چرخیدم و جالب اینکه پس ‌از آن حس کردم که دیگر خبری از سردردم نیست.

آن روز من، بدون اینکه چیزی از نظریات پیچیده روان‌شناسی بدانم، کارکرد مفهومی را لمس کردم که بعدها فهمیدم در روان‌شناسی «هیجان مثبت» نامیده می‌شود؛ پدیده‌ای که هم‌زمان می‌تواند هم بر روح و هم بر جسم و ذهن انسان اثرگذار باشد.

هیجانات مثبت در بسیاری از موارد باعث ترشح هورمون‌هایی مانند «سروتونین» در بدن انسان می‌شوند که شادی‌آفرین هستند. این‌گونه احساسات و هیجانات ذهن را به سمت آفرینندگی و خلاقیت بیشتر می‌کشانند و به همین دلیل در زمان برخورداری از هیجانات مثبت، اندیشه‌های خلاقانه و الهام‌بخش بیشتری به ذهن انسان می‌رسد. اگرچه به‌طورکلی هیجان یک حالت احساسی گذراست، اما در برخی موارد حتی می‌تواند اثرات درازمدتی را هم در انسان باقی بگذارد.

هیجانات مثبت معمولا باعث رفتار گرایشی یا علاقه به انجام کارهای بزرگ و متنوع می‌شوند؛ حال‌آنکه هیجانات منفی عموما گرایش به انفعال و کناره‌گیری از فعالیت‌ها را به دنبال دارند. دکتر «دانیل گولمن»، یکی از پژوهشگران مشهور در زمینه هوش هیجانی، می‌گوید: «هیچ‌چیز بزرگی تاکنون در دنیا به دست نیامده، مگر آنکه پشت آن قدرت هیجان نهفته باشد.»

باوجود همه تاثیرات مثبتی که هیجانات مثبت بر روح و جسم انسان دارند، نمی‌توان این انتظار را داشت که همه زندگی یکسره سرشار از هیجانات مثبت باشد. زندگی مجموعه‌ای از فراز و نشیب‌هاست و همین موضوع مانع از یکنواختی و خسته‌کننده‌شدن زندگی می‌شود. اغلب افراد در طول زندگی خود درجاتی از هیجانات منفی (مانند خشم، اضطراب، عصبانیت و…) را هم تجربه می‌کنند و تلاش بیش‌ازحد برای سرکوب این هیجانات و احساس گناه به خاطر تجربه‌کردن آن‌ها می‌تواند نتیجه‌ای معکوس دربر داشته باشد. باید احتمال بروز حدی از هیجانات منفی در زندگی را نیز پذیرفت و با یادگرفتن راهکارهای کنترل و مدیریت این هیجانات تبعات منفی آن‌ها را به حداقل رساند.

 

نخستین گام در جهت مدیریت هیجانات منفی، شناخت آن‌هاست. «آنتونی رابینز»، سخنران برجسته انگیزشی، در این زمینه می‌گوید: «در هر لحظه‌ای که احساس منفی دارید، اولین قدم شما شناسایی نشانه یا سیگنال حرکتی است. نشانه یا سیگنال حرکتی پیامی است که درواقع معنای نهفته در آن احساس منفی را به شما نشان می‌دهد. قدم بعدی پس از شناسایی سیگنال حرکتی موردنظر، برداشتن قدمی در جهت تغییر درک و برداشت یا تغییر رفتار خودتان است. شما باید برداشت خود را با تغییر خود یا تغییر چیزی که بر روی آن تمرکز دارید، تغییر دهید. شما روش برخورد و رفتار خودتان را با تغییر رویکرد یا چگونگی پاسخ دادن به مسائل محیطی پیش می‌برید. هر هیجان و احساسی پیامی برای شما دارد که باید این پیام‌ها را باارزش بدانیم.»

درواقع ازآنجاکه هر هیجان مثبت یا منفی از ترکیب یک رویداد با تفسیر و برداشت ذهنی ما از آن پدید می‌آید، در مواقعی که اصل وقوع یک رویداد خارج از حیطه اختیار ماست، با تغییر تفسیرها و برداشت‌های خود می‌توانیم بر هیجاناتمان مدیریت داشته باشیم.

«برایان تریسی» نیز در آخرین کتاب خود به نام «قورباغه را ببوس» نوشته است: «هیجانات منفی شبیه گلوله‌های برفی هستند؛ هرچه بیشتر آن‌ها را در فضای ذهن خود بغلتانیم، بزرگ‌تر می‌شوند.» یکی از خصوصیات ذهن انسان این است که معمولا نمی‌تواند دو فکر یا احساس متضاد را برای مدت طولانی در خود جای دهد؛ بنابراین هر چه بیشتر زندگی‌مان را از افکار، احساسات و هیجانات مثبت سرشار کنیم، فضا برای احساسات و هیجانات منفی تنگ‌تر می‌شود و در بسیاری از مواقع افکار و هیجانات مثبت همچون خورشیدی می‌توانند گلوله برفی هیجانات منفی را آب کنند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code