کمک گرفتن از گوجه‌فرنگی برای مدیریت زمان

کمک گرفتن از گوجه‌فرنگی برای مدیریت زمان

زمان مهمترین مفهوم از ابتدای خلقت بشر تا به امروز بوده است. اگر زمانی انسان غارنشین زمان زیادی برای گذراندن داشت و مسیر او تنها به غار و شکار و فرار می‌گذشت اما با آغاز شهرنشینی و انقلاب صنعتی و پیچیده شدن زندگی بشر زمان مفهوم تازه‌ای پیدا کرد. انگار که عقربه‌های ساعت سرعت بیشتری گرفته باشند و زمان برای بشر اهمیت بیشتری پیدا کرد.

تعبیر زمان طلاست برای بشر خلق و مدیریت زمان یکی از دغدغه‌های بشر شد. در یک تعبیر مشخص؛ مدیریت زمان عمل یا فرایند طراحی به‌کارگیری کنترل آگاهانه بر روی زمانی است که صرف فعالیت‌های مشخص می‌شود، به خصوص به منظور افزایش اثر بخشی، کارایی یا بهره‌وری می‌شود.

یکی از کسانی که برنامه‌ای ابداعی برای مدیریت زمان خلق کرد فرانچسکو چیریلو (Francesco Cirillo)  کارآفرین ایتالیایی است. فرانچسکو در دهه ۸۰ میلادی دانشجوی رشته نرم افزار بود و زمان درس خواندن به دنبال تکنیکی می‌گشت تا بتواند زمان بیشتری برای تمرین برنامه نویسی داشته باشد و در عین حال در این زمان‌ها انرژی و خلاقیتش را هم حفظ کند.

فرانچسکو بالاخره توانست تکنیکی اختراع کند، که تا به امروز در بهترین کلاس‌های آموزشی مدیریت زمان توسط بهترین اساتید نیز توصیه و تجویز می‌شود. تکنیک او با نام پامودورو شناخته می‌شود و کتابی هم در این زمینه نوشت که بیش از ۲ میلیون نسخه از آن منتشر شده است.

این تکنیک با اینکه در دهه ۸۰ خلق شد اما از دهه ۹۰ بر سر زبان‌ها افتاد و تا به امروز هم کارآیی خود را حفظ کرده و تدریس می‌شود. امروزه نرم افزارهای موبایل مختلفی تکنیک پامادورو را شبیه سازی کرده‌اند و در تلفن‌های هوشمند هم می‌توان از آن استفاده کرد.

نام “پامادورو” را فرانچسکو از گوجه فرنگی در زبان ایتالیایی الهام گرفته بود.  زیرا در ابتدای کشف این روش، از تایمر آشپزخانه‌ای اسفاده می‌کرد که شبیه گوجه فرنگی بود. ضمن اینکه  ۲۵ دقیقه برابر است با مدت زمان لازم برای درست‌کردن سس پومودورو که یک سس گوجه‌فرنگی سنتی ایتالیایی است.

بر اساس این تکنیک؛ فرد پس از ۲۵ دقیقه کار باید برای مدت کوتاهی مثلاً ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کند. در این فن، هر بازهٔ زمانی ۲۵ دقیقه‌ای یک پومودورو نامیده می‌شود و پس از هر چهار پومودورو یک استراحت طولانی‌تر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای وجود دارد.

شما به یک تایمر نیاز دارید که آن را روی ۲۵ دقیقه تنظیم می‌کنید. در آغاز پامادور اول شما با تمرکز کامل شروع به کار می‌کنید. این به این معنی است که چک کردن تلفن همراه، سر زدن به شبکه‌های اجتماعی و هرکار دیگری را فراموش کنید. اگر کار مهمی هم پیش آمده می‌توانید تایمرتان را متوقف کنید.

پس از یک پامادور شما ۳ تا ۵ دقیقه فرصت استراحت دارید که چیرلو توصیه می‌کند به حرکات کششی، نوشیدن آب، قدم زدن یا مرتب کردن فضای کارتان اختصاص یابد. این کار باید حرکتی باشد نه پیامک بازی یا صحبت با تلفن.

پایان چهارمین پامادور که حدودا ۹۰ دقیقه زمان کار و استراحت بوده نوبت به یک استراحت طولانی‌تر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای برای دور شدن از کار و بیشتر یک زمان برای تمرکز و آرامش ذهنی است.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است