کسب و کار

کلینیک ثروت آفرینی

مي‌خواهيم در پيش رو از تجربه گذشته خود درس بگيريم و با برنامه‌ريزي دقيق و واوكاوي گذشته خود، يك برند بسازيم و يا اگر برند هستيم، از رقیبانمان فاصله بگیریم و پیشاپیش آن‌ها حرکت کنیم، نه اينكه به برندبودنمان غره شويم تا رقبا از ما سبقت بگيرند. درواقع ما در این مسیر باید بارها به خودمان گوشزد كنيم که لازم است انرژی‌مان را صرف خودمان کنیم، نه صرف رقبایمان. به‌قول هنري فورد: «اسب اصيل هرگز درطي مسابقه به اسب ديگر نگاه نمي‌كند و تمام توجهش را معطوف به سريع‌تر دويدن مي‌كند.» همچنین يادمان باشد تمام نوابغ جهان تمركز فوق‌العاده‌اي برروي يك موضوع و يك حوزه داشتند تا درنهایت بتوانند به قله موردنظر خود برسند؛ پس اجازه بدهید باقاطعیت بگویم موفقیت یعنی «تمرکز، تمرکز و تمرکز.»
گفته می‌شود روزگاری مردی که شغلش پیکان‌سازی بود، در دهکده‌ای در هند زندگی می‌کرد. روزی که او مشغول ساخت و پرداخت دقیق تیرها در کارگاهش بود، سپاهیان پادشاه از کنار او گذر کردند، اما او حتی سرش را هم بلند نکرد. یکی از فرزانگان دهکده که شاهد این صحنه بود، از او پرسید: «آیا سپاهیان پادشاه را دیدی؟» پیکان‌ساز باتعجب پاسخ داد: «کدام سپاهیان؟!» مرد فرزانه بعد از پاسخ وی، بلافاصله دربرابر او تعظیم کرد و گفت: «حقا که تو مرشد منی! چراکه تو با‌تمام‌وجودت برروی کاری که انجام می‌دهی، تمرکز می‌کنی!» درواقع اگر هرکدام از ما همین نکته را رعایت کنیم، می‌توانیم برای همیشه در تاریخ ماندگار شویم و ضمن لذت‌بردن از کسب‌وکارمان، به دیگران نیز خدمت کنیم. ما بر‌ای اینکه از این فرمول بهره ببریم، لازم است نکاتی را که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، رعایت کنیم:

1. ما باید درخت فکرمان را هرس کنیم؛ درواقع بسیاری از ما ادعا می‌کنیم که فکرمان خوب کار می‌کند و ایده‌های زیادی هم در ذهن داریم؛ بنابراین وقتی کسی را می‌بینیم که در هر حوزه‌ای موفق شده است، می‌خواهیم مثل او شویم. دراصل من نمی‌دانم چرا در این روزگار هیچ کس نمی‌خواهد مثل خودش شود یا نمی‌خواهد طوری طوری رفتار کند تا همه آرزو کنند مثل او باشند. من توصیه می‌کنم به‌جای غبطه‌خوردن و حسرت اینکه کاش جای فلانی بودم، از این پس، طوری رفتار کنیم تا دیگران آرزو كنند جای ما باشند، به‌شرطی‌که از امروز تصمیم بگیریم شاخ‌وبرگ‌های اضافی افکارمان را هرس کنیم و استعدادمان را در یک حوزه خاص پرورش بدهیم.

2. یادمان باشد باید مثل اسب اصیل باشم در مسابقات اسب دوانی اسب اصیل نه صاحب خود را به زمین می‌اندازد و نه به اسب‌های دیگر طعنه می‌زند. در کسب‌وکار ما مشتریان، کارفرمایان ما هستند؛ پس باید قدرشان را بدانیم؛ هرچند اندک باشند. ما باید آن‌قدر آن‌ها را راضی نگه داریم تا هریک از آن‌ها برای ما مشتری جدیدی بیاورند. با همین فرمول ساده می‌توانیم در زمانی کوتاه، مشتریانمان را دوبرابر کنیم و این امر، تنها با توجه‌کردن، احترام‌گذاشتن و راضی‌نگه‌داشتن مشتریان کنونی امکان‌پذیر خواهد بود. یادمان باشد که صاحب اسب، به او جایگاه داده است و اسب برای اینکه بتواند مورد تشویق این‌همه انسان قرار بگیرد، باید با انسان‌ها تعامل داشته باشد و به ذائقه صاحبش هم احترام بگذارد. درواقع فقط اسب به صاحبش سواری نمی‌دهد، بلکه این، یک معامله برد-برد است؛ پس ما هم باید به ذائقه مشتریانمان توجه کنیم. اگر همواره ما ادعا می‌کنیم که فلانی در رقابت اخلاق را رعایت نمی‌کند، از خودمان بپرسیم آیا ما تاکنون این موارد را رعایت کرده‌ایم؟ و اصلا چگونه می‌توانیم آن‌قدر اخلاق‌مدار باشیم که رقبا دربرابر ما سرتعظیم فرود بیاورند؟

3: ما باید یک وجه تمایز جدید پیدا کنیم؛ پس همین امروز یک جلسه هم‌‌فکری با همکاران، دوستان، شرکا یا برخی از مشتریانمان تشکیل بدهیم و از آن‌ها بخواهیم در سال جدید با انجام یک کار خلاقانه و حرکتی نو، در بین رقبا دیده شویم. اشکال ما اینجاست که یا تنهایی تصمیم می‌گیریم و یا روش‌ها و کارهایی را که قبلا انجام داده‌ایم، دوباره تکرار می‌کنیم. یادمان باشد اگر قرار بود خلاقیت‌های گذشته جواب بدهند، ما امروز اینجا نبودیم. همچنین لازم است هریک از ما از افکار انسان‌های دیگری استفاده بکنیم و از هم‌فکری مشتریانمان هم بهره بگیریم؛ پس بیایید همین امروز یک اطلاعیه یا یک پیام در کانال تلگرامی یا صفحه اینستاگرام خود یا مجموعه‌مان بگذاریم و از مشتریانمان بخواهیم که به ما یک ایده ناب ارائه کنند تا ما بتوانیم بهتر از سال قبل باشیم و خدمات بهتری را به مشتریانمان ارائه کنیم. شک نداشته باشید که در این بین پاسخ‌ها، پیشنهاداتی را دریافت می‌کنیم که اگر آن‌ها را جدی بگیریم، دچار تحول عظیمی خواهیم شد.
نکته آخر اینکه این شور و هیجان فقط می‌تواند دو روز در وجود ما باقی بماند؛ پس اگر در این دو روز دست‌به‌کار بشویم، در مسیری قرار خواهیم گرفت که اتفاقات خوب و مثبتی برایمان رخ خواهد داد؛ اما اگر حس خوب‌خواندن این نوشته را در خود نگه داریم و دست به اقدامی نزنیم، هیچ اتفاقی برایمان نخواهد افتاد و این دانسته هم به مخزن اطلاعات ما خواهد پیوست و ما فقط زیاد می‌دانیم؛ درحالی‌که قصد ما این است که زیاد بتوانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code