کسب و کار

کافیست از مادرتان قهر کنید!

دکتر مجتبی لشکر بلوکی

 

 

قصد توهین به هیچ روشن‌فکر راستینی را ندارم، ولی در مجموع آن‌ها را به دو گروه تقسیم می‌کنم:

الف) روشنفکر «نمی‌خواهم»

ب) روشنفکر «چه می‌خواهم»

 

 

 

متاسفانه جامعه عقل‌گریز ما همیشه به «روشنفکران «نمی‌خواهم» بها داده و از روشنفکر «چه می‌خواهم» با بی‌اعتنایی و گاه نفرت یاد کرده است؛ ولی آن‌ها که سازندگان این سرزمینند، بیشتر همان روشنفکران «چه می‌خواهم» هستند. در ایران برای اینکه شما مصداق روشنفکر «نمی‌خواهم» شوید، کافی است که از مادرتان قهر کنید و بگویید: «خورش بادمجان را دوست ندارم» و یک عدد رمان پست‌مدرن کذایی یا چند شعر جیغ بنفش بی‌وزن بی‌قافیه و بی‌معنی هم در این عوالم مرتکب شوید و به تمام کائنات هم بد و بیراه بگویید و دهن کجی کنید؛ ولی روشنفکر «چه می‌خواهم»‌شدن بسیار دشوار است و «خربزه‌خوردنی» است که حتی پس از مرگ هم باید پای لرز آن بنشینید. از نکات عبرت‌آموز یکی هم این است که فرنگی جماعت نیز برای روشنفکران «نمی‌خواهم» ما همیشه کف زده‌اند.

 

 

آنچه خواندیم، نوشته دردمندانه و درخشان دکتر «شفیعی کدکنی» در کتاب «با چراغ و آینه» است. برخی می‌گویند که ایرانی‌ها می‌دانند که چه نمی‌خواهند، اما نمی‌دانند که چه می‌خواهند. بگذارید بیشتر به آن بپردازیم؛ اگر نوشته بالا را قبول ندارید، لحظه‌ای به ده یادداشتی که اخیرا فوروارد (ارسال) کرده‌اید، فکر کنید! چند مورد از آن‌ها در مورد نقد وضعیت موجود بود و چند مورد از آنان در مورد طرح ایده‌ای برای حل یک مسئله مهم و مشخص؟ فضای رسانه‌های ما پر شده از چالش‌ها، فراچالش‌ها، ابرچالش‌ها، بحران‌ها، تهدیدها و … اما چرا چنین چیزی اتفاق می‌افتد؟

 

 

 

  1. اعتیاد به انتقاد: ما عادت کرده‌ایم که خودزنی کنیم، انتقاد کنیم و مسخره کنیم. اگر یک روز یک مطلب انتقادی نخوانیم، بدنمان درد می‌گیرد. فضای رسانه‌ای ما پر شده است از روشنفکران «نمی‌خواهم».
  2. عقیم‌بودن از طراحی عملی: بارها و بارها در معرض ایده‌های مختلف قرار گرفته‌ام. بیشتر آنان ایده‌های خوبی بودند، اما یک مشکل مشترک بزرگ داشتند: بدون طراحی‌های جزئی بودند! یک ایده برای آنکه اجرا شود، باید زوایای مختلف را به خوبی دیده باشد.

فکر نکنیم که این تقسیم‌بندی «نمی‌خواهم» و «چه می‌خواهم» فقط در مورد روشنفکران معنی می‌دهد؛ این در مورد همه ماست. چه در اداره پست یک شهر دور‌افتاده کار کنیم یا در یک وزارت‌خانه در قلب تهران. چه در یک شرکت تولیدی بخش خصوصی باشیم یا در یک سازمان خدمات بخش عمومی. من و شما دو راه بیشتر پیش‌رو نداریم؛ یا اینکه با مادرمان قهر کنیم و بشویم روشنفکر «نمی‌خواهم» و صد البته محبوب! و یا اینکه بخواهیم آینده را بسازیم و بشویم روشنفکر «چه می‌خواهم». این دومی، هم سخت‌تر است و هم اینکه محبوبیت اجتماعی پایین‌تری دارد.

اگر می‌خواهید جزو «چه می‌خواهم»‌ها باشید و به جای انتقاد از وضعیت موجود، خالق وضعیت مطلوب باشید، چند نکته زیر را به خاطر بسپارید:

 

 

  • خواهید گفت مدیران چرا کاری نمی‌کنند؟ اکنون دانش و تجربه بسیار تخصصی شده است. امکان اینکه یک مدیر ارشد حتی با تجربه 40 سال از همه چیز در حوزه تحت مسئولیتش سر در بیاورد و برای آن‌ها طرح عملی داشته باشد، تقریبا که نه، قطعا صفر است. دست به قلم شوید و منتظر بالادستی‌های گرفتار نمانید.
  • خواهید گفت که تا‌به‌حال صدبار ایده‌هایم را گفته‌ام و مسئولین بی‌توجهی کرده‌اند. کمی هم به خودتان شک کنید؛ شاید ایده شما کم‌کیفیت باشد یا عملی نباشد یا جزئیات تکنیکی ندارد و در حد کلی‌گویی مانده است. از دوستانتان بخواهید ایده شما را صادقانه نقد کنند. کیفیت ایده‌هایتان را بالا ببرید و دوباره امتحان کنید.
  • خواهید گفت ایده‌ها را اجرا نمی‌کنند. جواب این است که برای آنکه یک ایده از روی کاغذ تبدیل شود به واقعیت، خیلی از متغیرها باید فراهم شوند؛ ولی تجربه نشان داده که اگر ایده خوبی باشد و مکتوب شده باشد، دیر یا زود دارد، سوخت و سوز ندارد.
  • خواهید گفت ما که نمی‌توانیم برای کشور تئوری بدهیم؛ باشد؛ اما همه ما می‌توانیم خانه و سازمان و شهر و منطقه و حوزه تخصصی‌مان را بهبود دهیم، از اینجا شروع کنیم. در عمیق‌ترین لایه‌های وجودم، کسانی را می‌ستایم که با وجود تمام چالش‌ها و ابرچالش‌ها، زمان و انرژی خود را صرف طراحی وضعیت مطلوب می‌کنند. آن‌ها هستند که آینده ما را خواهند ساخت؛ حتی اگر دوستشان نداشته باشیم.

 

توضیح تکمیلی: دکتر شفیعی کدکنی در کتاب با چراغ و آینه یک مقاله با عنوان نقش تاریخی و خلاقیت فردی دارد که خواندنش خالی از لطف نیست. به این بخش کوتاه از مقاله توجه کنید:

… نمی‌دانم در شکل‌گیری یک شعر موفق و گاه جاودانه، چند درصدش «خلاقیت فردی» است و چند درصدش «نقش تاریخی»، ولی همین‌قدر می‌دانم جاودانگی یک اثر یا دست کم مطرح بودن آن برای اکنون و آینده، در گروه دو چیز است: «نقش تاریخی» و «خلاقیت فردی» …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code