چیزهایی مهم‌تر از موفقیت هم وجود دارند

سهیلا ثقفی

«موفقیت» برای نسل کنونی به ارزشمندترین و مهم‌ترین دستاورد تبدیل شده است؛ هر کسی در حوزه‏ای که برایش مهم است به‌دنبال موفقیت ‏گشته و گمان می‌کند فقط با «موفق‌شدن» می‌تواند ارزشمندی خود را ثابت کند؛ اما اگر موفقیت مهم‌ترین خواسته و مطلوب بشر امروزی باشد، پس چیزی که «مهم‌تر از موفقیت» است، باید ارزشش بسیار فراتر از حد تصور باشد!

اما این مهم‌تر از موفقیت چه می‌تواند باشد؟

آدم‌های زیادی را دیده‌ام که زندگی متوسط به بالا داشته‌اند و با خوب و بد زندگی ساخته‌اند و در سن میانسالی تازه متوجه شده‌اند که چه قابلیت‌هایی در وجود آن‌ها پنهان است و چه کارهای بزرگی از آن‌ها برمی‌آید. این افراد از دید جامعه موفق محسوب می‌شوند، اما وقتی پای حرف دلشان می‌نشینی، می‌بینی که حسرت نداشتن چیزی را می‌کشند و به‌خاطر آن حاضرند تمام موفقیت‌های کنونی‌شان را فدا کنند؛ آن‌ها می‌گویند: «ای کاش دوباره جوان می‌شدم و می‌توانستم زندگی‌ام را از نو بسازم!»

 

خوب دقت کنید؛ آنچه برای این افراد مهم‌تر ازموفقیت‌هایشان است، فرصت‌هایی است که از دست داده‌اند و دیگر نمی‌توانند آن‌ها را به‌دست آورند.

اگر پا نداشته باشی، بهترین کفش‌ها از مشهورترین برندهای جهان به چه دردت می‌خورد؟ اگر دندانی برای جویدن نداشته باشی و نتوانی غذا بخوری، خوشمزه‌ترین غذاها چه ارزشی می‌تواند برایت داشته باشند؟

فرصت‌های کوچک، کوتاه و گذرا، فرصت‌های به‌ظاهر بی‌ارزشی که در هر لحظه فقط یک لحظه از آن را در اختیار داریم و با غفلت و بیهودگی آن‌ها را می‌سوزانیم و هدر می‌دهیم، از هر موفقیتی مهم‌تر و ارزشمند‌تر است و اگر متوجهش نباشیم، روزی فرا می‌رسد که برای چند دقیقه وقت اضافی از همین لحظات ساده و گذرا، حاضریم تمام دارایی و موفقیت‌های خود را ببخشیم و قربانی کنیم.

اگر می‌خواهید برای موفقیت خود نقشه بریزید، مواظب باشید در این نقشه‌ها و طرح‌های هیجان‌انگیز و به‌ظاهر سرگرم‌کننده و جذاب، ارزش‌های واقعی خود را فدا نکنید و برای رسیدن به چیزهایی که در قیاس با فرصت زنده‌بودن بی‌ارزشند، ایام جوانی و سرحالی و سلامتی خودمان را نسوزانیم؛ حواسمان همیشه به «مهم‌تراز موفقیت» زندگی‌مان باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *