کسب و کار

چگونه یک مدیر شاخص باشید

راه رسیدن به مدیریت موثر، همراه با شادی و چالش است. «تیسی بیهام» و «ریچارد ولینز» در کتاب
«نخستین شغل مدیریتی شما» تصویر واضحی از آنچه برای دستیابی به یک مدیریت واقعا شاخص که آن را کاتالیزور نامیده‌اند و شور و انرژی و علاقه و تعهد را در دیگران برمی‌انگیزد، نشان می‌دهد.
مدیران کاتالیزور نوعی استاندارد طلایی را عرضه می‌کنند و مشاورانی سرشار از انرژی، حمایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده و با طرز فکری روبه‌جلو هستند که موجب ایجاد شور و شوق بزرگی در دیگران می‌شوند. کاتالیزورها با دنبال‌‎کردن هدف‌هایی که مهارت‌‌‌‌‌‌‌های آ‌ن‌ها را توسعه می‌دهد و همت و شهامت‌‌‌‌‌‌ آ‌ن‌ها را به چالش می‌کشد، به رشد افراد و سازمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کمک می‌کنند.‌‌‌‌‌‌ آ‌ن‌ها خالق فرصت هستند و درهای فرصت را به روی دیگران می‌گشایند.
خواه یک مدیر تازه‌کار باشید یا مدیری باتجربه، کاتالیزور‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن سخت است. انتظار نداشته باشید ‌‌‌‌‌‌‌همه‌چیز یک‌شبه اتفاق بیفتد. علاقه شدید به تبدیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن به یک مدیر بزرگ، یکی از شایع‌‌‌‌‌‌‌‌ترین ویژگی‌‌‌‌‌‌‌های آن‌هاست.‌‌‌‌‌‌ گرچه آ‌ن‌ها همواره برای سازندگی و بهبود مهارت‌‌‌‌‌‌‌های مدیریتی خود تلاش می‌کنند، اما خویشتن‌نگر نیز هستند.‌‌‌‌‌‌ آ‌ن‌ها برای تفکر و دستیابی به روش‌‌‌‌‌‌‌های بهتر‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن، وقت می‌گذارند.
از تجزیه‌وتحلیل صدها شغل در تمامی ‌صنایع در سراسر جهان، پروفایل موفقیتی برای شناسایی عواملی که عملکر یک مدیر متوسط را از یک مدیر برجسته، متمایز می‌کند، ساخته شده که شامل چهار بخش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌است:

دانش سازمانی: آنچه فرد می‌داند؛ مثلا درباره محصولات و خدمات سازمان
تجربه: کارهایی که فرد در گذشته انجام داده، برای مثال در یک پروژه تیمی‌ خاص شرکت کرده است.)
شایستگی: آنچه فرد قادر به انجام آن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌است؛ به‌عنوان مثال مجموعه‌ای از مهارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و رفتارها مانند هدایت و تصمیم‌گیری.
ویژگی‌‌‌‌‌‌‌های فردی: اینکه چه کسی است و چه شخصیتی دارد؛ برای نمونه ویژگی‌‌‌‌‌‌‌های شخصیتی مانند آمادگی شدید برای یادگیری.
کسی که در این پروفایل مدیریتی سرآمد باشد، می‌تواند برای حرکت در مسیر درست به شما کمک کند. از این پروفایل برای مقایسه اینکه چگونه در خلاف جهت آن عمل می‌کنید و نیز به‌عنوان ابزار راهنمای رشد و توسعه خودتان استفاده کنید.
فکر کنید و ببینید در این سفر مدیریتی چه جایگاهی دارید و یادتان باشد که راه رسیدن به مدیریت کاتالیزوری طولانی است و می‌تواند چالش انگیز باشد، اما پاداشی که درطول راه نصیبتان می‌شود، ارزشش را دارد، به شرط اینکه برای مدیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن دلایل درستی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code