زندگی

چگونه مي‌توان روان سالم‌تري داشت؟

در اين مقاله، سلامت روان و ذهن به معني سلامت مغز، گنجايش و قابليت آن است و اختلالات رواني را شامل نمي‌شود. با اين پنج روش مي‌توان ذهن سالم‌تري داشت.

1- كتاب خواندن و مطالعه كردن

با مطالعه كردن، ذهن شما مواردي را كه مي‌خوانيد تشخيص مي‌دهد، رمزگشايي مي‌كند، تعبير كرده و درك مي‌كند. كنجكاوي شما با مطالعه كردن، تحريك مي‌شود. عقل درباره موارد خوانده شده توضيح مي‌خواهد و ذهن با كمك اين موارد تغذيه مي‌شود.

2- نوشتن

يادداشت كردن باعث فعال كردن فرايندهاي مغزي مي‌شود. با نوشتن اهداف و مواردي كه مي‌خواهيم انجام دهيم، افكارمان را سازمان داده و مشخص مي‌سازيم. خيلي از افراد يادداشت در دفترچه خاطرات و دفتر روزانه را راهي براي آزاد كردن افكار و احساسات خود مي‌دانند. با نوشتن مي‌توان قدرت مشاهده را افزايش داد و تجديد خاطره كرد.

3- به خاطر سپردن

هر چقدر حافظه شما فعال‌تر باشد بهتر مي‌توانيد موارد مختلف را به ياد آوريد. سعي كنيد ليست خريد و كارهاي روزانه خود را به حافظه‌تان بسپاريد.

4- بازي‌هاي فكري

بازي‌هاي فكري فعاليت مغز را تندتر مي‌كنند. اين‌گونه بازي‌ها شامل جدول، تصويرهاي رمزي، و انواع مختلف بازي‌هاي فكري است. اين نوع بازي‌ها علاوه بر سرگرمي و تفريح باعث متمركز كردن فكر نيز مي‌شود.

5- از موسيقي لذت ببريد.

به لحاظ تاريخي موسيقي هميشه جزيي از مراسم رسمي و جشن‌ها بوده است. امروزه اين هنر نوعي درمان است. موسيقي درماني باعث كاهش استرس و عصبانيت مي‌شود، علاوه بر اين موارد، سيستم ايمني بدن را فعال‌تر مي‌نمايد و به حافظه كمك مي‌كند. با گوش دادن به موسيقي خوب، ساز زدن و آواز خواندن مي‌توان اثر و نتيجه مفيد آن را تجربه كرد.

1 نظر در “چگونه مي‌توان روان سالم‌تري داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code