زندگی

چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم؟

برخلاف تصور عده‌ای که می‌پندارند برخی افراد از عزت نفس خوبی برخورداند، عزت نفس ارثی نیست اکتسابی است و همیشگی نیست. چنین ویژگی هم در مسیر زندگی فراز و نشیب‌هایی خواهد داشت. یا عده‌ای فکر می‌کنند عزت نفس تنها در زمان کودکی شکل می‌گیرد و در زمان بزرگسالی فرصتی برای جبران این موهبت نیست شما در هر دوره‌ی زندگی با انجام و رعایت یک سری امور می‌توانید خود را با ارزش بدانید هر چند که در زندگی پیشین خود محروم از این نعمت بوده‌اید.

به خودتان احترام بگذارید

به خودتان احترام بگذارید. احترام به خود، در واقع کلید اصلی حفظ عزت نفس است. برای دست‌یابی به این مهم ابتدا، باید نیاز‌ها و ارزش‌های خودتان را به رسمیت بشناسید و در انجام امور، آن‌ها را به عنوان اصول اصلی قرار دهید. ما همیشه نمی‌توانیم خودمان را در درجه دوم امور نگه داریم و نیاز‌های دیگران را پاسخ دهیم. اگر نتوانیم خودمان را راضی کنیم، احتمالا دیگران را هم نمی‌توانیم راضی نگه داریم.

پس بنابراین باید تلاش کنیم احساسات و نظریات‌مان را ابراز کنیم و بدون این که نیاز به تایید همه اطرافیان داشته باشیم. حتی نشان دادن عصبانیت خود نسبت به اتفاقات اطراف، به صورت سازنده، شما را به انسان بدی تبدیل نمی‌کند بلکه این نیز به نوبه‌ی خود یک ابراز نیاز در جهت مخالفت با امور است که می‌تواند بسیار سازنده باشد. بنابراین سعی کنید خودتان اولین تاییدکننده خودتان باشید.

به ظاهر خود اهمیت دهید

اهمیت دادن به ظاهر خودتان به معنای انجام عمل‌های سنگین با هزینه و ریسک بالا نیست. در جامعه امروز به علت ترس از قضاوت شدن و پایین بودن عزت نفس هر روز به دنبال یک راه‌حل جدید برای بهتر دیده شدن و مورد تصدیق دیگران قرار گرفتن هستید. زمانی که به این شیوه به دنبال افزایش عزت نفس باشید هر روز با دیدن متد دیگر باز عزت‌نفستان فروکش می‌کند. اهمیت دادن به ظاهر به معنای آراستگی است. با ساده ترین راه‌ها می‌توانید ظاهر موجه و حتی شیکی داشته باشید و با همین ظاهر به خودتان افتخار کنید و عزت نفس‌تان را بالا ببرید.

برای زندگی خود ارزش و معیار تعیین کنید

زمانی که برای خود و زندگی‌تان ارزش قائل شوید این ارزشمندی به دیگران هم منتقل شده و آنان هم شما را فردی مهم و شخیص می‌شمارند؛ از این رو، این حس تقویت می‌شود. کسی که برای خود ارزش و معیار معین نکند، دیگران جای او تعیین خواهند کرد. اهمیت دادن به معیارها، اهمیت دادن به راه زندگی و تلاش‌هایتان خواهد بود و مسیرتان را هموار می‌سازد.

مهارت‌های جدید بیاموزید

آموختن و یادگیری قضاوتی در رابطه با توانمندی افراد است. کسب مهارت علاوه بر لذت‌بخشی، احساس رضایت‌مندی و ارزشمندی را به وجود می‌آورد؛ مهم نیست چند سالتان هست؟ ذهن آدمی هم‌چنان آماده فراگیری است تنها با افزایش عمر سرعت یادگیری را کاهش می‌یابد.

یادتان باشد مهارت جدید با خودش عزت نفس می‌آورد

عاشق خودتان باشید

شما با این جمله رو به رو شده‌اید که کسی که خودش را دوست نداشته باشد نمی‌تواند به دیگران عشق بورزد. نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن جزو نیازهای اساسی انسان‌هاست و عزت‌ نفس به زبان ساده یعنی چقدر عاشق خودتان هستید و برای خودتان ارزش قائل هستید. متاسفانه بسیاری از مردم خودشان را دوست ندارند و افکار منفی دارند. شما تلاش کنید خودتان را دوست داشته باشید و بپذیرید هیچ کس بی‌عیب نیست اما در کنار همه عیب‌ها هر کس ویژگی‌های مثبتی دارد که قابل ستایش است و خویش را دوست داشتنی می‌کند.

نه گفتن را بیاموزید و تمرین کنید

اگر چیزی را دوست ندارید درباره‌اش حرف بزنید. سعی کنید با دیگران صادق باشید و نگذارید چیزی را به اجبار به شما تحمیل کنند. خیلی مودبانه و باروی گشاده بگویید که نمی‌توانید کاری را که می‌خواهند انجام دهید تا هم احترام طرف مقابل حفظ شود هم خودتان کاری را خلاف میلتان انجام نداده باشید. در صورتی که عزت نفس قابل قبولی داشته باشیم  برای خودمان ارزش قائل می‌شویم و به هیچ وجه زیر بار کاری خلاف ارزش‌هایمان نخواهیم رفت.

خط قرمز داشته باشید

می‌دانید معمولاً افرادی که عزت‌ نفس پایینی دارند: یا خط قرمز ندارند یا به دلیل شرایط و اتفاقات ناخوشایند پیش آمده خط قرمزهاشون کم‌رنگ شده و اهمیت نداده و احساس می‌کنند؛ اگر از خط قرمزهای‌شان عبور کنند افراد بیشتر آنان را دوست خواهند داشت. باید گفت این نوع دوستی و تایید دورغین و کذب است و دقیقاً بیشتر به عزت نفستان آسیب خواهد زد. کسی که برای خود خط قرمزهایی دارد و اجازه ندهد هر کسی یا موقعیتی موجب شود تا از آن‌ها بگذرد، در حقیقت این افراد دارای عزت‌ نفس هستند که با هر باد و طوفانی آسیب نمی‌بینند. پس از مطرح کردن خط قرمزهایتان هراس نداشته باشید که چگونه قضاوت خواهید شد و اگر کسی به شما احترام بگذارد به خط قرمزها هم احترام خواهد گذاشت.

بیش از حد فکر خود را درگیر نکنید

نشخوار ذهنی، سرزنش و ملامت کردن خود که ساعات بسیاری از روز را با ذهنتان کلنجار بروید تا بتوانید دلیل خوب و منطقی برایش پیدا کنید تنها عواملی هستند که عزت‌ نفس‌تان جدا از مسئله پیش‌آمده با رفتاری که با خویش دارید دو چندان کاهش می‌دهد. هر فردی مسائل بسیاری در زندگی روزمره با او همراه هست اگر بخواهد این مسائل را در ذهن خود نیز حمل کند، خسته و بی‌حال به نظر می‌آید دیگران برخورد خوبی با او نخواهند داشت سعی کنید با وجود مشکلات، مثبت فکر کنید و بیش از اندازه ذهن‌تان را مشغول نکنید.

ببخشید

عوامل مزاحم همان‌طور که از اسمش پیداست بسیار آزار دهنده هستند و مخل آسایش شما می‌شود و تکرار و تداوم این عوامل باعث آسیب‌هایی روانی و در نتیجه کاهش عزت‌ نفس می‌شود. تا جایی که امکان دارد تنش‌های زندگی‌تان را کم کنید، توجه کنید این عوامل چیست و چگونه می‌توانید از آنها رهایی یابید. گاهی به دلیل مسائلی که رخ داده به حدی فکر و ذهن‌تان را درگیر می‌کنید که از خودتان غافل می‌شوید، در بسیاری از موارد بخشش سبب رهایی ذهن شما از آن عامل مزاحم می‌شود. فراموش نکنید کسی می‌تواند ببخشد که در وجودش عزت‌ نفس و حرمت‌ نفس هست و از درون حس بزرگی دارد که با بخشش کامل می‌شود.

قاطعانه عمل کنید

رفتار قاطعانه در واقع رفتاری بین منفعل بودن و پرخاشگری است. در واقع با این نوع رفتار خواسته‌هایمان را به صورت معقول ابراز می‌کنیم. اگر بخواهیم  عزت‌ نفس خودمان را تقویت کنیم، باید رفتار قاطعانه را در خود پرورش دهیم و اجازه ندهیم که با سوء استفاده دیگران از ما عزت‌ نفسمان کاهش یابد.

در بعضی از موارد تشخیص این که در حال کوتاه آمدن از مواضع خود هستیم یا واقعاً  با تمام وجود این کار را با رضایت انجام می‌دهیم سخت است. برای مثال شاید شما کاری را انجام بدهید و برای خود سوال شود: آیا از ته دل آن را انجام می‌دهید یا از سر رودربایستی.

ورزش کنید؛ زیاد و مستمر

ورزش در تمام امور زندگی به شما کمک می‌کند بهتر زندگی کنید از آن جا که این فعالیت سبب باور به توانایی‌تان و  قدرت بدنی می‌شود و حتی حس قدرت و ارزشمندی در شما ایجاد می‌کند. از این رو عامل بسیار تاثیرگذاری در افزایش عزت نفس به حساب می‌آید. برای ورزش کردن حتماً برنامه داشته باشید چرا که اثر بخشی آن منوط به پیوستگی و تداوم آن است.

با دیگران روابط مثبت برقرار کنید

نوع ارتباط شما با گروه‌های مختلف اجتماعی بر حول محور عزت‌نفستان تاثیر خواهد گذاشت. بکوشید تا روابط مطلوبی داشته باشید تا هم عزت‌ نفستان محفوظ بماند هم برقراری ارتباط وسیله خوبی برای تقویت آن شود.

حس ارزشمندی را به خود و خانواده‌تان یادآور شوید

گاهی لازم است به خود یادآوری کنید چه کسی هستید حتی این طرز فکر مثبت را به خانواده هم منتقل کنید. خانواده‌ای از عزت‌ نفس برخوردار باشند باعث می‌شود همه اعضای خانواده ارزشمندی وجودی را در درون خود حس کنند و به صورت خانوادگی در تلاش باشند که هم حفظ کنند و هم به دنبال راه‌های تقویت عزت نفس باشند.

داوطلب شدن را امتحان کنید

کارهای داوطلبانه جزو فعالیت‌هایی است که علاوه تاثیر مثبت آن بر محیط پیرامون، می‌توانند باعث شکل‌گیری و ارتقاء صفات نیکو و ویژگی‌های شخصیت خوب در آدم‌ها شوند. با این وجود این سوال مطرح است که «چرا کارهای داوطلبانه انجام دهیم؟» در حالی که هیچ مزد و سود مادی ندارند؟ این کارها نتایج ارزشمندی برای فرد به ارمغان می‌آورد از جمله ایجاد حس ارزشمندی: هنگامی که شما کار ارزشمندی را برای سایرین انجام می‌دهید، دیگران ارزش کار داوطلبانه شما را درک می‌کنند و می‌‌دانند که شما این کارها را از بعد انسانیت انجام داده‌اید و نه منفعت شخصی! پس از نظر دیگران شما فرد ارزشمندی در جامعه هستید و  به مرور زمان این احساس در درون شما نهادینه می‌شود و شما نیز احساس ارزشمندی خواهید کرد و عزت نفس‌تان افزایش می‌یابد.

اشتباهات و شکست خود را بپذیرید

زمانی پیشرفت خواهید کرد که بپذیرید اشتباه کردید و شکست خوردید. تا زمانی که پذیرای عواقب رفتار خودتان نباشید مدام در ذهن خود “ای کاش هایی” را مرور می‌کنید که باعث سرافکندگی خودتان و پایین آمدن ارزش وجودتان می‌شود. پذیرفتن شکست به معنای مصمم بودن برای ادامه راه و ترقی برای پیروزی است و چه چیزی از این بهتر. در هر زندگی فراز و نشیب‌هایی است که اگر در نشیب بمانیم به فراز دست پیدا نخواهیم کرد و زندگی هر لحظه برای‌مان بی‌ارزش تر خواهد شد و اجازه ندهید دیگران مدام شما را به علت اشتباهاتتان سرزنش کنند. گذشته گذشته است تنها باید از آن درس گرفت.

موفقیت و کارهای خوب خود را یادداشت کنید

ذهن بیشتر نواقص را می‌بیند تا مواهب. چون انسان کمال‌گراست و دوست دارد کاستی‌های خود را بر طرف کند، تمرکز را بر کمبودها و کاستی‌ها قرار می‌دهد و این القا کننده منفی ذهن، عزت نفس را محو می‌کند. هر انسانی ویژگی و موفقیت‌هایی در زندگی دارد که کمتر توجه‌اش به آن‌ها معطوف می‌شود. نوشتن آن‌ها به شما یادآور می‌شود که چقدر با ارزش بودید و با تکرار و تلاش می‌توانید دوباره خود را باز یابید و به خود ببالید.

گاهی محیط زندگی را تغییر دهید

احساس کرختی و رخوت از یکنواختی محیط زندگی ایجاد می‌شود. تغییر محیط انگیزه‌ای برای تفکر دوباره و تغییر در شرایط کنونی است. گاهی لازمه ایجاد نفس قطعاً تغییر محیط زندگی است. ممکن است شما سال‌ها تلاش کنید و به نتیجه نرسید و روز به روز ناامیدتر شده و احساس ضعف وجودتان را در برگیرد. تغییرات محیطی پتانسیل‌هایی را در اختیار شما قرار خواهد داد که بتوانید رشد کنید و درجا نزنید.

در چالش‌های جدید شرکت کنید

همه‌ی ما در انجام بعضی کارها عصبانی می‌شویم و یا می‌ترسیم. افرادی که عزت‌ نفس بالایی دارند بر این ترس‌ها غلبه می‌کنند و اجازه نمی‌دهند این ترس‌ها مانع رشد و پیشرفت آن‌ها شود. بنابراین برای خودتان هدفی تعیین کنید، مانند انجام یک پروژه و یا شرکت در یک مناسبت اجتماعی. دستیابی به اهداف‌تان باعث تقویت عزت‌نفس ‌می‌شود. و روحیه شما را برای ادامه مسیر زندگی تقویت می‌کند.

وقت خود را با افراد حمایت‌گر بگذرانید

اگر تمرکز خود را بر روی مهربانی با مردم و خودتان بگذارید، و کمال‌گرایی منفی را ترک کنید و با آدم‌های مثبت و حمایت‌گر مراوده داشته باشید انگیزه زندگی در شما افزایش می‌یابد.

در جامعه امروز، مهم‌تر از انسان‌ها، منابع رسانه‌ای هستن. دقت کنید که چه چیزی می‌بینید، چه چیزی می‌خوانید و به چه چیزی گوش می‌دهید. زمان کمتری را در پیج‌هایی بگذرانید که مدام از بدبختی‌ها سخن می‌گویند و یا انگیزه‌های کاذب ایجاد می‌کنند که در نهایت منجر به سرخوردگی می‌شود. راه‌های افزایش عزت نفس این است که این گونه کارها را کنار بگذارید و زمان خالی خود را بر روی منابع مثبتی مثل کتاب‌ها، سایت‌ها، پادکست‌ها و پیج‌های خوب و مثبتی که مطالبشان مطلوب و حمایت‌گر است صرف کنید تا در نتیجه آن عزت‌ نفس شما افزایش یابد.

منظم باشید

به طور کلی یک رابطه مستحکم بین نظم شخصی و عزت نفس برقرار است و برای آن مثال‌هایی می‌توان بیان کرد. افرادی که نظم بیشتری دارند روی شخصیت خود و برنامه‌ریزی کاری و رفتارشان تسلط بیشتری دارند و به همین سبب حس توانمندی و قدرت بیشتری می‌شود. افرادی که احساس توانمندی بیشتری می‌کنند معمولاً از عزت نفس بیشتری برخوردارند. فردی که نظم داشته باشد احترام بیشتری نیز برای خود قائل می‌شود. این به این معناست که می‌تواند احساس ارزشمندی بیشتری را در درون خود داشته باشد. پس به همین خاطر است که عزت نفس در این افراد به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم؟

 1. مرجان گفت:

  عالی مثل همیشه
  خدا قوت

  1. movafaghiat گفت:

   درود
   سپاس از مهر و همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code