چگونه به فرزندم یاد دهم تا به اهدافش برسد؟

چگونه به فرزندم یاد دهم تا به اهدافش برسد؟

مهتاب علیمرادی

تفاوتی ندارد شما برای خود برنامه‌ریزی می‌کنید و یا برای فرزندتان. تنها کافی است هدف موردنظر خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا در مدت زمان کمتری شاهد به انجام رسیدن آنها باشید. حال اگر قصد دارید به فرزندتان آموزش دهید کارهایش را به نحو احسن انجام دهد و در زندگی برای خود برنامه‌ریزی خوبی داشته باشد می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

  • با توجه به استعداد خود هدفتان را تعیین کنید

هیچ‌گاه برای فرزندتان هدفی را در نظر نگیرید که خارج از توانایی او باشد. حتی شما باید برای خود نیز چنین دیدگاهی را داشته باشید، یعنی اگر می‌بینید خود و یا خانواده‌تان قادر به انجام کاری نیستید به عنوان مثال وقت کافی و یا استعداد لازم در آن زمینه را ندارید بهتر است اصلا آن کار را آغاز نکنید. یقین داشته باشید شما در کاری موفق می‌شوید که نسبت به آن علاقه وافر و توانایی لازم را داشته باشید.

  • روی یک هدف تمرکز کنید

هنگامی که شما بر روی یک نقطه تمرکز می‌کنید، انرژی و انگیزه‌تان برای انجام آن کار مضاعف می‌شود و شانس موفقیت شما نیز افزایش می‌یابد.

  • کارهای آسان را ابتدا انجام دهید

وقتی به سراغ کارهای ساده می‌روید خیلی سریع‌تر می‌توانید شاهد نتایج آن باشید و از عملکردتان لذت ببرید. حتما نباید از کارهای سخت و دشوار شروع کنید. زیرا گاهی این عمل باعث دلزدگی شما می‌شود. همچنین با انجام کارهای ساده به نوعی تشویق می‌شوید و انرژیتان برای ادامه مسیر بیشتر خواهد شد.

  • کارتان را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

کارتان را کوچک و کوچک‌تر کنید تا انجام آن برایتان راحت‌تر شود. یعنی اگر می‌خواهید یک کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای را بخوانید و در نگاه اول این کار برایتان دشوار به نظر می‌آید می‌توانید به خود بگویید من باید روزی X صفحه، هفته‌ای Y صفحه و ماهی Z صفحه بخوانم. شما با این عمل توانسته‌اید این کار به ظاهر دشوار را در نظر خود آسان جلوه دهید و به هدفتان که همان خواندن کتاب است، دست یابید.

  • مهلت انجام کار را کوتاه کنید

گاهی اوقات شما و یا فرزندتان نیاز دارید زودتر شاهد نتیجه کارتان باشید. بنابراین هرازگاهی بهتر است اهدافی را برای خود تعیین کنید که قادرید نتیجه آن را بعد از گذشت یک هفته ببینید. با این عمل روحیه‌تان تقویت شده و اعتمادبه‌نفستان برای انجام کارهای بزرگ‌تر افزایش می‌یابد.

  • منتظر حوادث غیرمنتظره باشید

زندگی فراز و نشیب دارد. همه چیز ممکن است در زندگی یک فرد رخ دهد. احتمال دارد یک روز به دلایل گوناگون حوصله انجام کاری را نداشته باشید و یا به عبارت دیگر حوادثی در زندگیتان رخ دهد که اصلا انتظار آن را نداشته‌اید، در این شرایط بهترین کار این است که با آغوش باز آن را بپذیرید و خود را گناهکار ندانید. اگر دریابید تغییر حالات روحی امری اجتناب‌ناپذیر است بعد از گذشت این دوره بار دیگر می‌توانید برخیزید و کارهای خود را با موفقیت از سر بگیرید.

  • فهرست کارهایتان را بنویسید

فهرست کارهایتان را که باید انجام دهید یادداشت کنید و آن را روزانه چک کنید. با انجام هر یک از آنها کنارش تیک بزنید. با این عمل احساس موفقیت در شما افزایش می‌یابد. اگر این کار را برای فرزندتان انجام می‌دهید بهتر است لیست موردنظر را در مکانی آویزان کنید که جلوی دیدش باشد تا او به راحتی بتواند آن را چک کند.

  • با خود روراست باشید

برای خود کاملا مشخص کنید از زندگی چه می‌خواهید و به دنبال چه چیزی هستید. وقتی شما به راستی نمی‌دانید در زندگی هدفتان چیست پس چگونه انتظار موفقیت خواهید داشت.

  • به خود پاداش بدهید

همه انسان‌ها وقتی کار خوبی انجام می‌دهند انتظار تشویق دارند. بنابراین وقتی کودکتان کار خود را با موفقیت پشت سر می‌گذارد با دادن برچسب، شکلات و یا حتی زدن علامت مثبت بر روی جدول می‌توانید او را به تکرار آن کار مثبت تشویق کنید. بزرگسالان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شما هم می‌توانید بعد از انجام کارهای موردنظر به خود جایزه بدهید و آن روز را جشن بگیرید.

  • در زندگی تسلیم نشوید

هیچ‌گاه در زندگی تسلیم نشوید و نایستید. زیرا با مکث کردن و وقت گذراندن به زودی به افسردگی دچار خواهید شد. همواره به سمت جلو حرکت کنید تا با دیدن موفقیت‌های هر چند کوچک خود به وجد بیایید. بنابراین شما اگر به عنوان یک پدر و مادر آگاه این نکات را رعایت کنید. مطمئن باشید فرزندتان نیز همین رفتار را مانند آیینه‌ای به شما منعکس خواهد کرد.

همه انسان‌ها وقتی کار خوبی انجام می‌دهند انتظار تشویق دارند. بنابراین وقتی کودکتان کار خود را با موفقیت پشت سر می‌گذارد با دادن برچسب، شکلات و یا حتی زدن علامت مثبت بر روی جدول می‌توانید او را به تکرار آن کار مثبت تشویق کنید.

دسته بندی ها: پلاس

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

We keep your data private and share your data only with third parties that make this service possible. Read our Privacy Policy.

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *