چگونه بهترین دوست خودتان باشید!

چگونه بهترین دوست خودتان باشید!

 

“ما می‌توانیم یاد بگیریم که بهترین دوست خودمان باشیم؛ در این‌صورت همواره یک یار خوب و وفادار خواهیم داشت و به‌خصوص در زمان‌هایی که هیچ‌کس در کنارمان نیست، می‌توانیم در کمال آرامش و راحتی از خودمان مراقبت کنیم‌”

حکیمان همواره به یک حقیقت بزرگ و حیرت‌آور زندگی اشاره کرده‌اند: «افرادی که در پیرامون شما زندگی می‌کنند، از جمله همسر، فرزندان، پدر، مادر و دوستانتان، هرگز نمی‌توانند به شما احساس کامل‌بودن بدهند؛ حتی موقعیت شغلی، بازنشستگی، سرگرمی‌ها، آرزوها و وضعیت اقتصادی و اجتماعی نیز نخواهند توانست به شما احساس کامل‌بودن بدهند. اما چرا؟ شما بدون اینکه یاد بگیرید اول از وجود خودتان لذت ببرید، خودتان را تحسین کنید و به خودتان احترام بگذارید، هرگز به‌درستی قادر نخواهید بود از وجود افراد دیگر لذت ببرید و به آن‌ها احترام بگذارید. اگر در تلاش‌هایتان برای مبارزه با بخش ریاکارانه،‌ فریبنده، ضعیف و بیمار گونه وجودتان شکست بخورید و نتوانید عشق به خویشتن و ادراک فردی را در وجودتان پرورش دهید، برای همیشه مانند سایر افراد جامعه خواهید زیست‌! در‌این‌صورت همواره مثل یک مرغ سرکنده تلاش می‌کنید تا عشق و اعتبار و پذیرش خودتان را در یک چرخه بیهوده از آشوب، سردرگمی و ناامیدی به‌دست آورید. اگر می‌خواهید که دیگر زندگی‌تان را هدر ندهید و در جست‌وجوی تمام آنچه که می‌خواهید داشته باشید، تلاش کنید، لازم است از خواب غفلت بیدار شوید و درک کنید که تبدیل‌شدن به بهترین دوستتان آسان نیست، اما تا حدودی می‌تواند چیزی شبیه به مسئله مرگ و زندگی باشد.

اگر از خواب غفلت بیدارنشوید و فواید بهترین دوست خودتان بودن را نبینید، رنج‌ها، سختی‌ها و مشکلات در زندگی شما ادامه خواهند یافت و حس طرد‌شدن، تنهایی، شرمساری، تنفر و نادیده‌گرفته‌شدن و باور به اینکه انسانی نالایق و غیر‌قابل‌تحمل هستید، در شما شکل می‌گیرد و استمرار می‌یابد. چگونه می‌توانید دیگران را به‌طور کامل و واقعی دوست داشته باشید، وقتی نمی‌دانید چگونه باید خودتان را دوست داشته باشید؟ پس اینکه یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید، بهترین شروع است.

طولانی‌ترین ارتباط شما در تاریخچه زندگی، ارتباط با خودتان است؛ پس این به شما بستگی دارد که بیشتر تلاش کنید و قدرت و عمق ارتباط با خودتان را افزایش دهید. به‌هرحال انتظار نداشته باشید کار آسانی به نظر برسد. همان‌طوری‌که «میلدارد نیومن» و «برنارد برکینز»، دو استاد برجسته روان‌شناسی، در کتابی با عنوان «چگونه بهترین دوست خودتان باشید» توضیح داده‌اند، زمانی‌که تصمیم می‌گیرید مراقب خودتان باشید و کنترل زندگی‌تان را به‌دست بگیرید، هنوز یک مرحله دیگر پیش‌رو دارید. شما برای دور‌کردن خودتان از عادت‌های بد و مضر و جلوگیری از تکرار آن‌ها به فکر و تلاش نیاز دارید. ممکن است در ابتدا از تغییراتی که دارید سعی می‌کنید در خودتان به وجود بیاورید، کمی ناراحت باشید، چون بخشی از وجودتان تمایل به تکرار و عمل به همان عادت‌های قدیمی دارد و در‌عین‌حال تمایلی به انجام کارهای متفاوت یا تجربه چیزهای متفاوت ندارد و این مسئله می‌تواند باعث ایجاد یک کشمکش در وجود شما شود. در‌واقع همه ما انسان‌ها تمایل داریم به انجام کارهایی مبادرت ورزیم که انجامشان برایمان راحت‌تراست؛ حتی اگر این کار به‌معنای ادامه‌دادن چرخه تخریب‌کننده وجود ما که با رنج است، همراه باشد.

 

از این مسئله آگاه باشید که شما باید شجاعت، عزم، اراده و استواری داشته باشید تا بتوانید عادت‌های قدیمی را در وجودتان از بین ببرید و عادت‌های جدیدی را در خودتان ایجاد کنید. این مسئله حتی در موارد ساده‌ای مثل پذیرش خطاهایتان نیز صادق است. نیومن و برکینز در این باره گفته‌اند: «اینکه احساس کنید خطایی مرتکب شده‌اید، می‌تواند یک ضربه وحشتناک به خودتان باشد. به همین دلیل است که انسان‌ها نمی‌خواهند اشتباهاتشان را بپذیرند. با وجود اینکه به نظر می‌رسد این موضوع یک حس مشترک بین همه انسان ها باشد، اما ما به شما اطمینان می‌دهیم که این‌طور نیست.» به هرحال اگر تصمیم دارید راهکارهایی را که در ادامه خواهند آمد، بپذیرید، بدانید که به‌طور ناخودآگاه یا حتی خودآگاه با خودتان در ستیزه‌اید و کلید حل این مسئله هم این است که نه بجنگید و نه ایستادگی کنید؛ بلکه باید همه چیز را بپذیرید و درک کنید که ایجاد الگوهای فکری و رفتاری جدید که در شما باعث ایجاد خودآگاهی می‌شوند، ممکن است تا حدودی به نظر عجیب و غیر‌عادی و تا‌حدودی ناامید‌کننده به نظر برسند.

در ادامه راهکارهایی ارائه شده‌اند که با عمل به آن‌ها و تکرارشان می‌توانید یاد بگیرید که چگونه بهترین دوست خودتان باشید:

 

 1.  خودتان را ستایش کنید؛ به‌جای اینکه منتظر باشید دیگران شما را بستایند: طبق اظهارات نیومن و برکینز، وقتی شما کاری را انجام می‌دهید که به آن افتخار می‌کنید، سعی کنید مدتی در همان حالت بمانید، خودتان را به‌خاطر انجام آن کار ستایش کرده و شادمانی حاصل از آن تجربه را احساس کنید.
 2. باور کنید که ارزشمندید: ممکن است در بسیاری از موارد، وقتی در زمینه‌ای شکست می‌خورید، خودتان را ذاتا انسانی شکست‌خورده بدانید؛ اما شما باید این نکته را بدانید که اگر اعتماد‌به‌نفس و عزت‌نفستان را به عوامل بیرونی نسبت دهید، همواره با احساس خستگی از شکست‌های ناخوشایند زندگی مواجه خواهید شد. اما چرا؟ چون تفکرات، دیدگاه‌ها، باورها و انتظاراتی که شما به‌عنوان معیارهای سنجش پیشرفت و ارزشمندی‌تان استفاده می‌کنید، خارج از کنترلتان هستند.آن‌ها به‌طور مداوم در نوسان و تغییرند و اغلب باعث می‌شوند حس کنید یک انسان شکست‌خورده هستید، چون هرگز حس شایستگی و ارزشمندی درونی را در خودتان پرورش نداده‌اید‌.
 3. به خودتان بخندید: نه به‌گونه ای تمسخر‌آمیز، بلکه به شیوه‌ای دوستانه به خودتان بخندید. نسبت‌به خودتان حس خوبی داشته باشید و در چیزهای عجیب و غریبی که ممکن است بگویید یا بشنوید و کارهای جالبی که ممکن است انجام دهید، نکاتی برای خندیدن بیابید. وقتی جدی بودنتان را متوقف کنید، دروازه وجودتان را به‌سوی هماهنگی و انسجام درونی می‌گشایید.
 4. به‌جای تنبیه و شماتت، خودتان را بپذیرید: آیا یک دوست خوب ساعت‌ها شما را با غر‌زدن و انتقاد کلامی تنبیه می‌کند؟نه؛ اصلا. یک دوست واقعی، بدون اینکه شما را مورد‌قضاوت قرار دهد، تمام رفتارهایتان را می‌پذیرد. دوستان واقعی این حقیقت را درک می‌کنند که هیچ انسانی کامل نیست و بالاخره برخی ایرادها یا حتی بدجنسی‌ها را در وجود خودش دارد. اما وجود ذهنیتی سالم در فطرت هر انسانی، به او این امکان را می‌دهد که به جای گریز از مشکلات زندگی، به فکر رفع آن‌ها باشد.
 5. زمان بیشتری را به شناخت خودتان اختصاص دهید: عمیق‌ترین و قوی‌ترین انگیزه‌های شما چه هستند؟ به چه چیزهایی علاقه‌مند و به چه چیزهایی بی‌علاقه هستید؟ نقاط ضعف و قوت شما چه هستند؟ اغلب مردم برای یافتن سلایق، ایده‌ها، اهداف و همه چیزهایی که به دنبالشان هستند، در بیرون از خودشان به جست‌وجو می‌پردازند و این به آن دلیل است که آن‌ها هرگز زمان کافی را صرف پرورش احساسات قوی در وجودشان نکرده‌اند و خودشان را آن‌گونه که باید، نشناخته‌اند. هرچه بیشتر و بهتر خودتان را بشناسید، آسان‌تر می‌توانید به‌خاطر آنچه که هستید، خودتان را دوست بدارید و به خودتان احترام بگذارید و هرگز ارزش و اقتدار خودتان را به عوامل بیرونی نسبت نمی‌دهید.
 6. آگاهی فردی را در خودتان پرورش دهید: این مورد مشابه مورد قبلی است، با این تفاوت که در اینجا نیازی نیست درباره شخصیت خودتان کنجکاو شوید. توجه به اینکه در اطرافتان چه می‌گذرد، نخستین قدم برای کشف افکار، احساسات و رفتارهایی است که برای ارتقای ادراک فردی خودتان انجام می‌دهید. بدون آگاهی از اینکه چه کسی هستید و چه می‌کنید، هرگز قادر نخواهید بود ارتباط و پیوندی واقعی با خودتان ایجاد کنید.
 7. گاهی اوقات با خودتان خلوت کنید: به منظور ایجاد سطح مطلوبی از آگاهی و ادراک خودتان، گاهی اوقات به‌ تنهایی و دور‌بودن از عوامل حواس‌پرتی نیاز دارید. تنهایی و خلوت با خود به منظور بازسازی فکری برای ایجاد پیوند فکری قوی با خودتان لازم است. اگر نتوانید از تنها‌بودن و خلوت با خودتان لذت ببرید، هرگز نخواهید توانست دوست خوبی برای خودتان باشید.
 8. یاد بگیرید همواره خودتان باشید و در خودتان آرامش ایجاد کنید: یک دوست خوب و واقعی همواره پشتیبان شماست و به شما آرامش می‌دهد. او اغلب در زمان‌هایی که شما نیازمند و پریشان هستید، دقیقا می‌داند چه کار کند تا حس بهتری در شما به وجود آورد؛ اما زمانی که خودتان می‌خواهید در نقش آن دوست خوب ظاهر شوید و پشتیبان خودتان باشید، متاسفانه درد و رنجتان را با انجام افراط‌گونه یکسری رفتارهای مخرب که بیشترشان باعث آسیب‌رسیدن به جسم و روحتان می‌شوند، بیرون می‌ریزید. یادگیری مهارت‌های رویارویی با مشکلات به‌جای گریز از آن ها، یکی از ضروری‌ترین شیوه‌های عشق‌ورزیدن به خویشتن است. زمانی‌که شما به نیازهای عاطفی‌تان توجه می‌کنید و خودتان را از شرمساری، عصبانیت و غم و اندوه ناشی از آن نیازها رهایی می‌دهید؛ در‌این‌صورت می‌توانید گام‌های مناسبی در جهت رفع مسائلتان به شیوه‌ای سالم و مطلوب بردارید.
 9. یاد بگیرید که چگونه به تنهایی خودتان را سرگرم کنید: احتمالا شما هم زمانی‌که به تفریح‌کردن و لذت‌بردن فکر می‌کنید، به‌ویژه تفریحاتی مثل رفتن به سینما، ورزش‌کردن، عضویت در گروه‌هایی با فعالیت‌های جالب و مفرح و… معمولا این تفریحات را با حضور انسان‌های دیگر تصور می‌کنید. این یک حقیقت تلخ است که ما انسان‌ها یاد گرفته‌ایم که حتما همراه با دیگران و نه به‌تنهایی، از زندگی لذت ببریم. تلاش کنید سرگرمی‌های جالب و مفرحی برای خودتان داشته باشید که بتوانید به تنهایی آن‌ها را انجام دهید. این کار به‌خوبی می‌تواند باعث ایجاد پیوندی قوی با خودتان شود.
 10. هر روز از روی محبت کاری برای خودتان انجام دهید: گرفتن یک دوش آب گرم دلچسب، ریلکسیشن به مدت یک ساعت در هوای آفتابی، صرف یک غذای خوشمزه و… تماما به‌عنوان سرگرمی‌ها و کارهای محبت‌آمیزی به شمار می‌روند که شما می‌توانید هر روز برای خودتان انجام دهید؛ فقط باید وقت بگذارید و سعی کنید که آن کارها را انجام دهید، چون پرداختن به آن‌ها نشانه عشق و احترام شما نسبت به خودتان است.
 11. به جسمتان توجه کنید: یک دوست خوب و واقعی به‌گونه‌ای با محبت با شما رفتار می‌کند و به شما انگیزه می‌دهد که به بهترین فرد در زندگی‌تان تبدیل شوید. یک حقیقت تلخ این است که بسیاری از ما انسان‌ها با جسممان به طرز مطلوبی رفتار نکرده وبه آن توجه نمی‌کنیم و با نادیده گرفتنش، به انواع بیماری‌های جسمی و روحی مبتلایش می‌کنیم. به نیازهای جسمتان توجه کنید. اگر به‌طور مداوم خسته می‌شوید، سعی کنید بیشتر بخوابید. اگر احساس بی‌حالی می‌کنید، مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا را کنار بگذارید و در جست‌وجوی محرک‌های سالم‌تر باشید. اگر دچار اضافه‌وزن هستید، رژیم غذایی‌تان را ارزیابی کنید و فعالیت‌های فیزیکی‌تان را افزایش دهید. اگر دچار سردردهای مزمن هستید، به‌دنبال درمان‌های جامع ممکن برای آن‌ها باشید. ما انسان‌ها اغلب دردها، مشکلات جسمی و نیازهای بدنمان را نادیده می‌گیریم و به‌جای آن هر روز خودمان را در چرخه آشوبی روزانه گرفتار می‌کنیم. وقتی نیازهای جسممان را در راس نیازهای دیگرمان مورد توجه قرار دهیم، نشان می‌دهیم که به‌عنوان یک دوست خوب احترام زیادی برای خودمان قائل هستیم‌.
 12. یاد بگیریدکه بر جنبه های مثبت وجودتان، بیشتر از جنبه‌های منفی آن تمرکز کنید: تغییر ناحیه تمرکز شما نیازمند برنامه‌ریزی مجدد ذهنی‌تان است؛ مخصوصا اگر شما به‌طور روزانه خودتان را سرزنش، نقد و سرکوب می‌کنید. ممکن است با خودتان فکر کنید:«نه! من به این بدی‌ها هم با خودم رفتار نمی‌کنم»، اما هنوز بسیاری از شما از گفت‌وگوهای ذهنی‌ای که به‌طور مداوم و به‌صورت ناخودآگاه در ذهنتان سروصدا ایجاد می‌کنند (که از آن با عنوان گفت‌وگوی فردی یاد می‌شود)، آگاه نیستید. به‌منظور اینکه از طریق گشودن دریچه وجودتان به‌سوی جنبه‌های مثبت خودتان رفتار مهربانانه‌تری با خود داشته باشید، لازم است راهکارهای مختلفی را به کار بگیرید. برای مثال در طول روز زمانی را اختصاص دهید که جملات خوب و مثبتی را به خودتان بگویید. می‌توانید این کار را قبل از خواب یا اول صبح و زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، انجام دهید. ممکن است انجام این کار برایتان خنده‌دار و بامزه به نظر برسد، اما باید بدانید که عمل به آن راه اثبات شده‌ای برای تقویت اعتماد‌به‌نفس شماست. برای یک گفت‌وگوی مثبت و تاثیرگذار با خود می‌توانید از چنین جملاتی استفاده کنید: «من خودم را می‌بخشم»، «من خودم را از بند گذشته‌ام رها می‌کنم»، «من با جسمم به‌خوبی رفتار می‌کنم»، «من عاشق خودم هستم» و …

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code