زندگی

چگونه اعتماد به نفس را در كودك سالم پرورش دهيم؟

عزت نفس و اعتماد به نفس بنيادي‌ترين بخش شخصيت يك فرد است كه در تمام جوانب زندگي فرد، خود را به نحوي متظاهر مي‌سازد. اعتماد به نفس سالم و بالا يك ضرورت حياتي و مطلق براي هر فردي به حساب مي‌آيد و بايد از همان كودكي در فرزندان‌مان پرورش يابد. به راهكارهاي زير كه به پرورش و تقويت اعتماد به نفس كودكان منجر مي‌شود، توجه كنيد:

1- بدانيد چه مي‌گوييد: كودكان به كلمات و گفته‌هاي والدين بسيار حساس هستند. فرزندتان را نه فقط براي نتيجه خوب يك كار، بلكه براي همت و تلاشش ستايش و تمجيد كنيد، اما صادق باشيد. براي مثال اگر فرزند شما نتوانست عضو تيم فوتبال شود يا بازي خوبي ارايه نداد، از گفتن چنين عبارتي خودداري كنيد: “دفعه بعد بيشتر تلاش كن تا موفق شوي”، به جاي آن بگوييد: “تو موفق نشدي، اما واقعا تلاش تو در اين راه قابل ستايش بود”. تلاش و به اتمام رساندن كار او را به جاي نتيجه كارش، مورد تشويق قرار دهيد. به جاي تاكيد بر نتيجه كار، تلاش و سعي او را تشويق كنيد.

2- براي او يك الگوي مثبت باشيد: اگر فردي تند، خشن و بدبين هستيد و نسبت به توانمندي‌ها و محدوديت‌هاي خود واقع‌بين نيستيد، فرزند شما آيينه تمام نماي شما خواهد بود. اعتماد به نفس خود را پرورش دهيد تا فرزند شما يك الگوي خوب داشته باشيد.

3- باورهاي نادرست فرزندتان را تشخيص داده و او را هدايت كنيد: يك گام مهم والدين، شناختن باورهاي غيرمنطقي كودكان درباره خودشان است. اين باورها درباره كمال، جذابيت، توانمندي‌ها و هر چيز ديگر كه باشد، مي‌تواند ريشه گرفته، پا برجا شده و براي كودك جايگزين حقيقت شود. مثلا كودكي در مدرسه دانش‌آموز خوبي است، اما با درس رياضي مشكل دارد، او ممكن است با خود بگويد: “من نمي‌توانم درس رياضي را خوب ياد بگيرم، پس يك دانش‌آموز بد هستم.” و اين يك تعميم غلط است كه مي‌تواند او را مستعد شكست سازد. فرزند خود را تشويق كنيد كه به موقعيت‌ها با ديد بازتري بنگرد. يك پاسخ سودمند شايد اين باشد: “تو دانش‌آموز خوب و كوشايي هستي و در مدرسه هم كارهايت را خوب انجام مي‌دهي. رياضي فقط يك درس از چندين درس است كه نياز به صرف وقت بيشتري دارد. ما با هم روي آن كار مي‌كنيم.”

4- با فرزند خود راحت و مهربان باشيد: عشق شما به فرزندتان اعتماد به نفس او را افزايش مي‌دهد. او را در آغوش بگيريد و به او بگوييد مايه افتخار شماست. او را صادقانه، با رعايت اعتدال و بدون افراط تحسين كنيد. كودكان مي‌دانند كه قلب شما چه مي‌گويد.

5- محيط خانه را، محل آرامش او قرار دهيد: كودكي كه احساس امنيت نمي‌كند يا نسبت به او بدرفتاري مي‌شود، بي‌اندازه دچار عدم اعتماد به نفس خواهد شد. كودكي كه در محيط پر از بحث و جدل و نزاع مكرر والدين قرار دارد، كودكي افسرده و منزوي مي‌شود. هميشه به خاطر داشته باشيد كه از كودك خود حمايت كنيد و به او احترام بگذاريد. محيط خانه خود را براي اعضاي خانواده پناهگاه امني قرار دهيد. مراقب بدرفتاري ديگران با او، مسايل مدرسه، مشكلات و درگيري‌هاي او با همسالانش و ديگر عواملي كه بالقوه مي‌تواند به اعتماد به نفس او خلل وارد كند، باشيد.

6- به فرزندتان كمك كنيد تا در تجربيات سازنده شركت كند: فعاليت‌هايي را تشويق كنيد كه همكاري و تعاون در آن باشد و حس اعتماد به نفس را پرورش دهد نه فعاليت‌هايي كه حس چشم و هم‌چشمي و رقابت ناسالم را در او به وجود آورد. براي مثال فعاليت‌هايي كه در آن بزرگ‌ترها به كوچك‌ترها كمك مي‌كنند تا خواندن چيزي را ياد بگيرند كه مي‌تواند براي هر دوي آن‌ها جذاب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code