چهارمین راز بدبختی!

چهارمین راز بدبختی!

ناهید مومن خانی

در مطالب قبل گفتم که برای رسیدن به خوشبختی، باید رازهای بدبختی را شناسایی کنیم و سه مورد را تا الان با هم مرور کردیم. در این مطلب می‌خواهم یکی دیگر از این رازها را فاش کنم. در واقع، ما همه این موارد را می‌دانیم، ولی با غفلت از آن‌ها می‌گذریم و بدتر از آن، این است که نمی‌خواهیم آن‌ها را بپذیریم.

می‌گویند دشمنان ما بهترین درس‌ها را به ما می‌دهند؛ چون به‌صراحت و بی‌پرده، عیب‌ها و نواقصمان را می‌گویند. هر چند که این جریان درد دارد و ما دوست نداریم که چنین چیزهایی را بشنویم و بشناسیم؛ با این وجود، اگر آگاه و عاقل باشیم، روی آن‌ها فکر می‌کنیم و اگر آگاه‌تر و عاقل‌تر شویم، در صدد بر‌طرف‌کردن آن معایب برمی‌آییم.

چند وقت پیش، دوستی را دیدم که چهار سال پیش قصد کرده بود تغییر شغل بدهد و کسب‌و‌کار خودش را راه بیندازد. فکر می‌کردم که تا الان مشغول شده و کارش گرفته باشد؛ ولی جوابش من را شوکه کرد: «راستش هنوز نتوانسته‌ام تصمیم بگیرم. هر کس چیزی می‌گوید. بعضی‌ها می‌گویند که دیگر بازار این کار اشباع شده و کار من نمی‌گیرد. بعضی‌ها هم می‌گویند که مردم دیگر به این چیزها اهمیت نمی‌دهند و فقط لوازم ضروری زندگی را می‌خرند. عده‌ای هم می‌گویند که در بازار فعلی، جنس خیلی گران شده است و باید کلی سرمایه‌گذاری کنی. البته با چند فرد باتجربه هم که صحبت کردم. همگی گفتند که شغل خوب و پردرآمدی هست و حالا سر دوراهی هستم که چه کنم!»

تلقین‌پذیری یا همان دهن‌بینی مشکلی است که خیلی از افراد به آن دچار هستند و به شکل‌های مختلف در زندگی فردی، کاری، خانوادگی و اجتماعی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. معمولا آدم‌های دهن‌بین عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس پایینی دارند؛ چون به حرف و نظر دیگران زیادی اهمیت می‌دهند و تصمیم‌های خود را با آن‌ها منطبق می‌کنند و اصلا جرئت و قدرت ریسک ندارند. البته شاید بعضی از آن‌ها با اعتمادبه‌نفس به نظر بیایند، اما وقتی که دقیق می‌شویم، می‌بینیم که افرادی وابسته و غیرمستقل یا اهل تظاهر و نمایش هستند که فکر و نظر دیگران برایشان خیلی مهم است. اغلب افراد دهن‌بین از محیط اطراف خود تغذیه می‌کنند؛ یعنی به دهان مردم چشم دوخته و بدون فکر، هر چه را که می‌شنوند، باور می‌کنند و می‌پذیرند.

یادتان باشد که اگر ما نتوانیم برای زندگی خود تصمیم بگیریم، دیگران این کار را برای ما انجام می‌دهند! پس قبل از هر چیز باید بخواهیم و تصمیم بگیریم که سازنده زندگی خودمان باشیم و به صورت مستقل این کار را انجام دهیم. برای اینکه از شر دهن‌بینی خلاص شوید، چند توصیه برای شما دارم:

  1. نگاهی عمیق و بدون تعصب به خودتان بیندازید و اگر این ویژگی را در خود می‌بینید، نخست آن را بپذیرید.
  2. در مورد حرف‌های دیگران فکر کنید و اگر می‌خواهید تصمیم مهمی بر مبنای آن حرف‌ها بگیرید، آن‌ها را در جایی یادداشت کرده یا به صورت صوتی در گوشی خود ضبط کنید تا بتوانید خوب روی آن‌ها تمرکز و فکر کنید.
  3. حالا کمی به آن حرف‌ها شک کنید و پرسش‌هایی را مطرح کنید. جوابی که به این پرسش‌ها می‌دهید، نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. توجه داشته باشید که باید پرسش‌ها و پاسخ‌ها منطقی باشند.
  4. در این مرحله گوینده را مورد ارزیابی قرار دهید. آیا او فرد معتبری است؟ آیا در زندگی خودش شخص موفقی هست؟ آیا در این مورد تجربه یا تخصصی دارد؟ و … .
  5. همه توصیه‌های بالا را سبک و سنگین کنید و این کار را به همه موارد زندگی خود تعمیم دهید. اگر شما فرد دهن‌بینی هستید، باید این موارد را هر روز تمرین کنید تا برایتان به صورت عادت شوند و به این ترتیب، از شر این خصلت بد نجات پیدا کنید.
  6. اگر این توصیه‌ها برای شما کارآمد نبود، نزد مشاور بروید.

مردم بی‌پروا و گاها بدون فکر، دائم در حال نظر‌دادن و نسخه تجویز‌کردن برای دیگران هستند. البته بعضی وقت‌ها هم از روی دلسوزی و خیرخواهی این کار را انجام می‌دهند. این ما هستیم که باید با اعتمادبه‌نفس و آگاهانه تصمیم بگیریم که تحت‌تاثیر آنان قرار نگیریم. فراموش نکنید که خیلی از زندگی‌ها به خاطر این خصلت از هم پاشیده، بسیاری از کارها و مشاغل پا نگرفته، خیلی از مسیرها هرگز پیموده نشده و مخلص کلام، اوضاع بدتر شده که بهتر نشده است!

 

دسته بندی ها: زندگی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code