پرسش پاسخ کودک بخش۳

پرسش پاسخ کودک بخش۳

پرسش۱۱:

دختر نه‌ساله‌ای دارم که در هنگام امتحان مدرسه بسیار مضطرب می‌شود و به همین خاطر همه‌چیز را فراموش می‌کند و نمراتش پایین است.

می‌خواهم بدانم چرا بعضی از بچه‌ها با امتحان مشکلی ندارند؛ ولی دختر من شب امتحان دچار بی‌خوابی و بی‌قراری می‌شود و تمرکز خود را از دست می‌دهد و اگرچه درسش را می‌خواند، اما در حافظه‌اش نمی‌ماند؟

پاسخ:

مادر عزیز! به نظر می‌رسد مثل تمام بیماری‌ها و حالت‌های روان‌پزشکی، عواملی دست‌به‌دست هم می‌دهند تا یک کودک به‌حدی مضطرب شود که نتواند توانایی‌های واقعی خود را نشان دهد.
به‌طورکلی، اضطراب امتحان حاصل استرس‌ها‌ی محیطی، فشارهای روانی منفی و ضعف خودپنداری دانش‌آموز درباره استعداد و توانایی یادگیری اوست که موجب عدم‌تمرکز، آشفتگی ذهنی، ارزیابی غلط، واکنش‌ها‌ی ناخوشایند جسمانی و افت تحصیلی او می‌شود. برخی از این علل عبارتند از:
 ۱٫ علل شخصیتی
افرادی که عزت‌نفس پایینی دارند، احساس خودکارآمدی پایین‌تری دارند، شکست‌ها و ناکامی‌های متعددی را تجربه کرده‌اند و بیشتر مستعد هستند که دچار اضطراب امتحان شوند.
۲٫ علل خانوادگی
الگوی خشک و غیرقابل‌انعطاف و پرورش کودک، انتظارات بیش‌ازحد والدین و تفکر کمال‌طلبانه آن‌ها، تنبیه، سرزنش و حتی وضعیت اقتصادی- اجتماعی پایین، جزو عوامل خانوادگی محسوب می‌شود. گاه والدین پیام‌هایی را به فرزند خود می‌دهند که او درنهایت دچار اضطراب می‌شود.

عباراتی نظیر: «امسال را فرصت داری»، «تو باید مرا سرافراز کنی»، «مواظب باش مایه سرشکستگی من در فامیل نشوی»، «ببینم چه می‌کنی»، «اگر قبول نشوی، همه تلاش‌ مرا بی‌نتیجه گذاشتی»، «ای خدا کاش زودتر این امتحان کنکور تمام می‌شد»، «دلم مثل سیر و سرکه می‌جوشد»، «همه آینده تو در گروی همین امتحان است.»

۳٫ علل آموزشگاهی
انتظارات بیش‌ازحد و نابه‌جای معلم، درس و امتحان دشوار، ماهیت امتحان که شامل رقابتی در سطح کنکور می‌شود، ناآشنابودن مراقبان امتحان، محدودیت‌های زمانی، محیط نامناسب امتحان، وجود عوامل مزاحم مثل سروصدا، نور نامناسب، گرمای محیط و … از علل آموزشگاهی به شمار می‌روند.
اما انواع اضطراب تحصیلی عبارتند از:
اضطراب تسهیل‌ یا تسریع‌کننده: میزان متوسط اضطراب و فشار، موجب سهولت کارکرد فرد می‌شود.
اضطراب ناتوان‌کننده: ‌اگر اضطراب از حد معینی فراتر رود، موجب پریشانی، عدم تمرکز، احساس درماندگی،‌ اختلال ذهنی، ‌شناختی، رفتاری و جسمی‌ می‌شود.
عملکرد ضعیف افراد مضطرب تنها به نقایص شناختی مربوط نمی‌شود. وجود اضطراب در این افراد می‌تواند مربوط به شایستگی و صلاحیت انجام امتحان، نقص در روش‌ها‌ی مطالعه و کمبود مهارت‌ها‌ی امتحان باشد. برای تشخیص دقیق‌تر علل اضطراب دخترتان باید بررسی‌ها‌ی بیشتر انجام شود.

پرسش۱۲:

من در ماه چهارم بارداری هستم. پس از انجام آزمایش‌های غربالگری ترس زیادی از ابتلای فرزندم به سندروم داون دارم. آیا سن بارداری در ابتلا به این بیماری موثر است؟ لطفا توضیح دهید.

پاسخ:

هر جنین انسان هنگام لقاح‌، اطلاعات ژنتیکی‌اش را با ۴۶ کروموزوم از والدین خود به ارث می‌برد. ۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر. در بیشتر موارد بروز سندرم داون، یک کروموزوم اضافه به جنین منتقل می‌شود یعنی ۴۷ کروموزوم دریافت می‌کند.

این ماده اضافه ژنتیکی به تاخیر در رشد جسمانی و عقلانی کودک می‌انجامد. یک ششصدم تا یک هزارم کودکان با این بیماری زاده می‌شوند (توجه کنید که این تعداد بسیار زیاد است). این آمار بین مادران جوان کمتراست. البته سن مادر، مهمترین علت‌‌ بروز سندرم داون نیست.

این کودکان خصوصیات ظاهری مشابهی دارند، نیمرخ مسطح، چشمان مورب رو به بالا، گوش‌های کوچک‌، یک تک‌خط در وسط کف دست، زبان بزرگ، ماهیچه‌های کوتاه و مفاصل نرم… نوزادان مبتلا به این بیماری، بیش از حد سست و بی‌تعادل هستند و معمولاً دیرتر از کودکان دیگر به نقاط عطف رشد مانند چهار دست و پا رفتن، نشستن و راه رفتن می‌رسند.

معمولاً این کودکان در زمان تولد قد و وزن معمولی دارند اما رشد آنها کند است و از همسالان خود کوچک‌تر به نظر می‌رسند. در کودکان زیر ۲ سال‌، کشیدگی کم و حرکات محدود ماهیچه موجب بروز اشکالاتی در مکیدن و غذا خوردن و مشکلات گوارشی دیگری چون یبوست می‌شود. کودکان نوپا و بزرگ‌تر نیز ممکن است در حرف زدن‌، یادگیری و کارهای شخصی (غذا خوردن، لباس پوشیدن، دستشویی رفتن) تأخیر زیادی داشته باشند.

سندروم داون به شکل متفاوتی بر توانایی‌های شناختی کودکان تأثیر می‌گذارد اما بیشتر آنها دچار عقب‌افتادگی ذهنی خفیف تا میانه هستند. آنها می‌توانند بیاموزند و قادر به پرورش مهارت‌هایی هستند. این افراد با سرعتی کمتر از دیگران به اهداف خود دست می‌یابند بنابراین نباید آنان را با دیگران و حتی با خودشان مقایسه کنیم. درست‌تر است بگوییم این افراد، انسانی‌هایی از نوع دیگرند و جذابیت‌ها و توانایی‌های خود را دارند.

پرسش۱۳:

نوزاد یک‌ماهه من دائما گریه می‌کند. آنقدر که من و همسرم کاملا مستأصل می‌شویم. چون اولین تجربه‌مان است اصلا دلیل گریه‌های او را نمی‌فهمیم. من چه‌طور باید بفهمم منظور نوزادم چیست؟

پاسخ:

گريه تنها راهي است كه نوزاد شما مي‌تواند به شما بفهماند به چيزي نياز دارد و به وسيله آن با شما ارتباط برقرار كند. اگر نوزاد گريه مي‌كند نياز به كمك والدين دارد. در اين حالت مطمئن باشيد كه پاسخ به او و در آغوش گرفتنش او را لوس نمي‌كند.

تنها راه ارتباط نوزادان زبان گريه است، آنها نمي‌توانند حرف بزنند پس با گريه به ما مي‌فهمانند كه از چيزي ناراحت هستند يا نياز خاصي دارند. وقتي نوزاد شما گريه مي‌كند در‌واقع مي‌گويد «مامان من چيزي لازم دارم، كمكم كن.» پي بردن به دليل واقعي گريه نوزاد كار چندان آساني نيست.

اين گريه ممكن است براي شما نگران‌كننده باشد و از خودتان بپرسيد: «حالا از كجا بفهمم مشكلش چيست؟» شايد در ابتدا فهميدن علت گريه نوزادتان كمي سخت باشد اما تجربه ثابت كرده به مرور شما زبان او را خواهيد آموخت و به‌راحتي گريه‌هايش را رمزگشايي خواهيد كرد. اما علت‌هاي زير هم به شما كمك مي‌كند تا زود‌تر زبان ارتباط با نوزادتان را درك كنيد.

گرسنه‌ام
اولين دليل فرياد‌ها و گريه‌هاي بيشتر نوزادان گرسنگي است. نوزادان كوچك هر يك يا ۲ ساعت نياز به شير خوردن دارند و حتي گاهي بعد از شير هنوز هم گرسنه‌اند، به خصوص نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند دفعات بيشتري نياز به خوردن شير دارند.

ممكن است نوزاد كوچولوي شما درست يك ساعت بعد از شير خوردن ناآرامي كند، اول از هر چيز گرسنگي او را برطرف كنيد. گريه‌هايي كه به خاطر گرسنگي است معمولا ريتم آرام و مشخصي دارند و منقطع و كوتاه هستند. در اين حالت نوزادان با صداي بم و با مكث گريه مي‌كنند، اين گريه‌ها از الگوي گريه، نفس و گريه پيروي مي‌كنند.

اگر نشانه‌هاي گرسنه بودن نوزادتان را ياد بگيريد مي‌توانيد قبل از اينكه ناآرام شود او را سير كنيد تا كمتر گريه كند.

 ناراحتم
بعضي گريه‌هاي نوزادان به خاطر ناراحتي آنهاست. اين ناراحتي مي‌تواند به خاطر دماي اتاق يا حتي پوشك كثيف باشد. نوزادتان را مانند اسكيمو‌ها با لباس‌هاي گرم و پشمي خفه نكنيد.

درست است كه نوزادان گرما را دوست دارند اما گرماي بيش از حد كلافه‌شان مي‌كند. سرما هم همين‌طور است. تعويض پوشك را با سرعت هرچه تمام‌تر انجام دهيد تا نوزادتان سردش نشود. پوشك كثيف نيز نوزادان را اذيت مي‌كند و سرو صداي‌شان را در مي‌آورد.

برچسب لباس، زير، دكمه يا حتي كمربند ايمني كالسكه نيز ممكن است نوزادتان را ناراحت كرده و گريه‌اش را دربياورد. اين نوع گريه‌ها به بلندي گريه‌هاي درد نيست و نفسي كه نوزاد بين گريه مي‌گيرد معمولا از نفس‌گيري در گريه‌هاي ديگر كوتاه‌تر است. اين گريه‌ها بيشتر حالت نق زدن دارد. به مرور زمان اين گريه‌ها را به خوبي خواهيد شناخت و ديگر مشكلي در بر طرف كردن نياز كودك نخواهيد داشت.

خوابم مياد

بيدار ماندن طولاني نوزاد، معمولا ناراحتي و گريه او را به دنبال دارد. شايد تمام روز نوزاد شما بيدار بماند و به نظر مشكلي هم نداشته باشد، اما ناگهان شروع به گريه كند، گريه‌اي بلند كه آرام كردنش غير ممكن به نظر مي‌رسد. اين‌‌ همان گريه خواب است.

خستگي بيش از حد كودك را كلافه كرده و گريه‌هاي شديدش شروع مي‌شود، اين گريه با جيغ و شيون همراه است و به تدريج شدت مي‌گيرد. شايد در ابتدا فهميدن علت اين گريه سخت باشد ولي كم‌كم مادر قادر خواهد بود بين لحن گريه كودك و وضعيت او ارتباطي منطقي بر قرار كند.

مرا نوازش كن
نوزادان تشنه آغوش گرم و نوازش زياد هستند و گاهي گريه آنها به دليل عدم تماس لمسي كافي با مادر است. آنها دوست دارند شما را ببينند، صدای‌تان را بشنوند و در آغوش‌تان قرار بگيرند. نگران نباشيد. با اين تماس‌ها نوزاد شما لوس نمي‌شود. او در ماه‌هاي اول زندگي به اين تماس‌هاي بدني شما نياز دارد.

تنها گذاشتن نوزاد براي مدت طولاني احساس ناامني به او مي‌دهد و همين باعث مي‌شود با گريه جلب توجه كند. گاهي تنها ديدن شما و حرف زدن با او و قرار گرفتن در آغوش شما او را تسكين مي‌دهد. اگر او توجه شما را مي‌خواهد، به بهانه لوس شدن آغوش‌تان را از او دريغ نكنيد.

 درد دارم، حالم خوب نيست
گاهي گريه‌هاي نوزاد به دليل درد و ناراحتي‌هاي فيزيكي است. اين گريه‌ها معمولا بلند و آزاردهنده هستند، ناگهان اوج مي‌گيرند و بعد براي مدت كوتاهي آرام مي‌شوند و سپس دوباره صداي گريه بالا مي‌رود. برخي از اين گريه‌ها به خاطر كوليك و درد معده است كه در كودكان زير سه ماه بسيار شايع است.

در اين حالت نوزاد بدنش را مدام جمع مي‌كند و پيچ و تاب مي‌خورد. با ماساژ دادن شكم و گرفتن آروغ مي‌توانيد تا حد زيادي نوزاد را از اين دردهاي موذي نجات دهيد. حتي گاهي اين گريه‌ها مي‌تواند به دليل ناراحتي‌هاي گوارشي يا رفلاكس معده باشد يا حتي به خاطر تب يا بيماري‌هاي مختلف.

ابتدا دماي بدن او را اندازه بگيريد و علائم بيماري را چك كنيد تا مطمئن شويد مسئله خاصي نيست و در صورت نگراني و آرام نشدن نوزاد بهتر است با پزشكش مشورت كنيد. تمام جوانب را در نظر بگيريد و اگر باز هم نوزاد آرام نشد او را به دكتر ببريد. گريه ناشي از بيماري با گريه گرسنگي و خواب فرق دارد و به راحتي قابل تشخيص است و شما خيلي زود اين را مي‌فهميد.

 من چه كار بايد بكنم؟
به مرور زمان خواهيد توانست علت‌هاي احتمالي گريه‌هاي كودك را حدس بزنيد و به نحوي بين لحن گريه‌ها و گرسنگي، خواب آلودگي و خستگي، بيماري يا نياز به محبت ارتباطي منطقي برقرار كنيد.

نكته مهم اين است كه اول دليل گريه را بيابيد و بعد در جهت رفع نياز نوزاد تلاش كنيد؛ اما اگر گريه‌هاي نوزاد با سير شدن، خوابيدن و در آغوش گرفتن آرام نشد مي‌توانيد راه‌هايي را كه در صفحه بعد به شما پيشنهاد داده‌ايم را امتحان كنيد.

تكان تكان دادن
نوزادان تكان‌هاي ملايم و آرام را دوست دارند. تكان‌هايي كه مانند تكان‌هاي زندگي‌شان درون رحم است آنها را آرام مي‌كند. تكان‌هاي آرام به سمت عقب و جلو و بالا و پايين زماني‌كه او را در آغوش گرفته‌ايد و راه مي‌رويد، در ساكت كردن گريه كودك موثر است.

گاهي مي‌توانيد او را در گهواره بگذاريد يا روي پاي‌تان آرام تكان دهيد تا به خواب برود و استراحت كند. حركت كالسكه نيز در آرام كردن گريه كودك موثر است.

استفاده از ريتم و صداهاي آرام‌بخش

بهترين صدا براي نوزاد صداي مادرش است. معمولا نجوا كردن در گوش او و خواندن يك شعر ريتميك يا لالايي توجه نوزاد را جلب كرده و او را به راحتي آرام مي‌كند. صداي قلب مادر نيز براي او آرام‌بخش است.

نوزاد نه ماه تمام با اين صدا‌ها در رحم مادر زندگي كرده و شنيدن دوباره آنها مي‌تواند برايش آرام‌بخش باشد. اما به جاي اين كار‌ها مي‌توانيد برايش موزيك ملايم هم بگذاريد تا از شنيدن آن لذت ببرد. صداهاي يكنواخت نيز توجه نوزاد را جلب مي‌كنند و باعث مي‌شوند نوزاد آرام شود.

صداهايي مانند صداي هواكش، جاروبرقي يا سشوار براي بسياري از كودكان آرام‌بخش است. در صورتي كه مطمئن هستيد نوزادتان از اين صدا‌ها نمي‌ترسد مي‌توانيد به اين وسيله او را آرام كنيد.

او را به حال خود بگذاريد

گاهي گريه‌هاي كودك بي‌دليل است. اگر مطمئن هستيد تمام نيازهاي او را برآورده كرده‌ايد، پوشكش تميز است، به قدر كافي سير شده و ناراحتي و بيماري خاصي ندارد او را به حال خود بگذاريد تا كمي گريه كند. نترسيد، هيچ كودكي تا به حال از گريه كردن نمرده است!

نوزاد شما بايد ياد بگيرد خودش را آرام كند. پس بهتر است در اين شرايط كه مطمئن هستيد نوزاد نياز جدي ندارد با وسوسه بلند كردن او كنار بياييد و اجازه دهيد خودش خودش را آرام كند. اين مهارتي است كه نوزادان بايد بياموزند و در آينده به شما كمك بزرگي خواهد كرد.

پرسش۱۴:

فرزندم یک سال‌و‌نیمه است. تلاش زیادی کردم که او را از شیر بگیرم اما با شکست‌های متعددی روبه‌رو می‌شوم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

پاسخ:

واژة «از شير گرفتن» معمولاً به‌عنوان توقف شيردهي به‌كار مي‌رود. همچنين مي‌توان از شير گرفتن را به معناي تغيير تدريجي تغذيه كودك از شير به غذاهاي تركيبي دانست. از شير گرفتن براي كودك به‌لحاظ عاطفي دشوار است، زيرا مادر براي او منبع شادي، نشاط و غذا بوده است.

هنگام گرسنگي در آغوش گرم مادر آرام گرفته و شير نوشيده، كه اين عمل علاوه بر آنكه او را سير كرده، برايش لذت‌بخش نيز هست. به همين دليل، ترك آن برايش كاري دشوار و نگران‌كننده محسوب مي‌شود. پس اگر مي‌خواهيد كودك خود را از شير بگيريد اين عمل نبايد سريع و ناگهاني و يا با اِعمال خشونت همراه باشد. بلكه بايد از شش ماهگي به‌تدريج، با جانشين كردن غذاهاي مناسب و كم كردن تعداد دفعات شيردهي، زمينه را براي اين كار فراهم كنيد.

بهتر است به اين نكته هم توجه داشت كه از شير گرفتن كودك برايش چنين تصوري به وجود نياورد كه ديگر از عشق و محبت مادرانه محروم شده است. بنابراين در مراحل از شيرگيري به كودك توجه بيشتري نشان دهيد.

روش تدريجي اما قاطع براي از شير گرفتن كودك موفق‌ترين روش است. براي كودك ۶ ماهه اجراي برنامة شيردهي هر چهار ساعت يك‌بار مناسب است. ضمن اينكه مي‌توان به‌تدريج غذاي كمكي را در تغذية كودك وارد كرد. با اعمال اين روش مادر مي‌تواند برنامه‌ريزي غذايي براي كودك داشته باشد.

در نتيجه، با اعتمادبه‌نفس در پيشرفت و پيش‌بيني مسائل به پيش برود. شروع به دادن مايعات در ليوان مخصوص كودك و يا با قاشق، بغل كردن عروسك، خرس كوچولو يا قطعات پارچه‌اي ديگر جانشين خوبي براي دلبستگي كودك به شير مادر است. وقتي فواصل شيردهي مشخص شد، مادر مي‌تواند حذف تدريجي وعده‌هاي شير را شروع كند.

حق انتخاب با مادر است . بعضي‌ها ابتدا حذف شبانه را در نظر مي‌گيرند، برخي ترجيح مي‌دهند، شير دادن وقت ناهار را اول قطع كنند. چون اطمينان دارند كودك به‌جاي شير، غذاي كافي براي خوردن دارد. اما اغلب بهتر است مادر بعد از خوردن يك غذاي سفت، يعني زماني كه كودك سير است، به او شير بدهد.

   اين مسئله مهم است كه وقتي يك نوبت شير دادن حذف شد، مجدداً در لحظه‌هاي بي‌تابي كودك برقرار نشود. ممكن است كودك با صداي بلند اعتراض خود را بيان كند، ولي مادر بايد هدف نهايي خود را به‌خاطر داشته باشد، چون هرگونه ترديد موجب تشديد تقاضاهاي كودك مي‌شود.

وقتي مادر تصميم خود را گرفت، قاطعيت تصميم او، به كودك انتقال مي‌يابد . تغذيه قبل از خواب و يا هنگام صبح آخرين نوبت‌هايي هستند كه بايد حذف شوند . پس مادر مي‌تواند اين نوبت را تا زماني كه كودك علاقه خود را از دست بدهد، حفظ كند.

براي از شيرگيري كودك تنها تلاش مادر كافي نيست. بلكه همكاري همة اطرافيان، به‌ويژه پدر، در اين زمينه بسيار مهم است. به‌عنوان مثال، هنگامي كه مادر مي‌كوشد كودكش را از شير خوردن منع كند و او به‌شدت مقاومت نشان مي‌دهد، پدر مي‌تواند با تشويق كودك به خوردن غذا و سرگرم كردن او به انواع بازي‌ها، وي را از اين كار منصرف كند. اين مسئله بخصوص در نيمه‌هاي شب كه كودك بهانه‌گيري و گريه بيشتري مي‌كند، حائز اهميت است.

   اغلب پدران خود را از اين مسئوليت بركنار مي‌دانند و از شير گرفتن كودك را وظيفة مادر تصور مي‌كنند. در حالي كه موفقيت هرچه سريع‌تر در اين امر، به‌نفع آرامش مادر، كودك و محيط خانواده است.

   نكته ديگر آن است كه به كودك القا كنيم كه او به اندازه كافي بزرگ و مستقل شده است، بنابراين خود مي‌تواند مانند بزرگ‌ترها از غذاي سفره استفاده كند.

   خلاصه آنكه، مادر قبل از اقدام به از شيرگيري، بايد بيانديشد كه چقدر تحمل شنيدن گريه كودك خود را دارد. اگر بچه كاملا آشفته است و آرام نمي‌شود، تصور نكند كه بازي را باخته است، بلكه بعد از چند ماه كه فرزندش بزرگ‌تر و مستقل‌تر شد، دوباره در مورد از شيرگيري او اقدام كند. اين‌بار حتماً موفق مي‌شود.

پرسش۱۵:

پسر ۸‌ساله‌ای دارم که سال اول مدرسه را تمام کرده است. متأسفانه پسرم پرخاشگر است. او حرف‌های زشت زیادی یاد گرفته است و آنها را مدام تکرار می‌کند.

این‌کار او مرا به‌شدت مضطرب می‌کند؛ خصوصاً اینکه زمانی که در جمع دوستان یا خانواده قرار می‌گیریم، این کارهای او تشدید می‌شود. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

پاسخ:

برای ترک حرف‌های زشت والدین باید به چند نکته مهم توجه کنند. اول اینکه خودشان بايد از به کار بردن لغات زشت و پرخاشگرانه در فضای منزل جداً اجتناب کنند. بخش اعظم یادگیری در کودکان از طریق مشاهده است. زمانی‌که پدر و مادر برای ابراز خشم و ناخرسندی از الفاظ بی‌ادبانه استفاده می‌کنند، نمی‌توان از کودک انتظار داشت که از این قاعده پیروی نکند.

از دیگر علت‌های‌ یادگیری‌ کلام‌ زشت، ارتباط‌ کودکان‌ با دوستان‌ و بچه‌های‌ دیگر است. بسیاری‌ اوقات،‌ کودکان‌ عامل‌ بدزبانی‌ یکدیگرند. در مهدکودک، مدرسه، کوچه‌ و هر جای‌ دیگری‌ که‌ بچه‌‌ها فرصت‌ بازی و به‌خصوص‌ درگیری‌ با هم‌ را پیدا کنند، ممکن‌ است‌ این‌ بدآموزی‌ صورت‌ بگیرد. بنابراین سعی کنید ضمن متوجه کردن او به اشتباهش، تا جایی که ممکن است در انتخاب هم‌بازی و دوست یا مدرسه برای فرزندتان جدی باشید.

نکته بعد این است که گاه کودک از فحش دادن قصد خاصی دارد. برای مثال، برای جلب توجه والدین این کار را انجام می‌دهد. بنابراین والدین باید سعی کنند زمانی‌که کودک فحش می‌دهد به او بی‌توجه باشند. اگر کودکان بتوانند با به‌کار بردن کلمات زشت جلب توجه کرده و والدين خود را شوکه کنند، باز هم از اين زبان استفاده خواهند کرد.

در عوض زمانی‌که کودک شما از لغات خوب در کلامش استفاده کرد، او را تشویق کنید. البته گاهي کودکان از اين واژه‌ها استفاده مي‌کنند، بدون آنکه معناي واقعي آنها را بدانند. والدين بايد معني آنها را تا حد امکان شرح دهند و دليل تأييد نکردن خود را بيان کنند. معمولاً، والدين با گفت‌وگو با کودک در اين زمينه‌ها و راهنمايي‌هاي مناسب، مي‌توانند همکاري فرزندانشان را جلب کنند.

اگرچه گفتن برخی کلمات زشت در جمع خیلی ناخوشایند است اما سعی کنید عجولانه اقدام نکرده و به بدترین شکل با او برخورد نکنید؛ بلکه با رعایت صبر و حوصله و مسلط بودن بر خود، در یک مکان به‌تنهایی به او تذکر دهید و دقیقاً علت ناراحتی خود را به او متذکر شوید.

درصورت رعایت نکات فوق و تکرار و ادامه دادن کودکتان به استفاده از الفاظ زشت، از تنبیه بدنی بپرهیزید؛ چون این کار او را پرخاشگرتر می‌کند. اما از روش‌های دیگر برای کنترل او استفاده کنید، مانند: محرومیت از بازی با برخی وسایلی که خیلی علاقه دارد، یا نخریدن برخی چیزهایی که او علاقه‌مند است و توضیح دادن علت برای او. آخرین نکته اینکه یادتان باشد که با فحاشی کودک، او را به خواسته‌اش نرسانید و سعی کنید بی‌اهمیت برخورد کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۸

مقاله های مرتبط :