پرسش پاسخ نوجوان بخش۳

پرسش پاسخ نوجوان بخش۳

پرسش۱۱:

دختر ۱۴ساله‌ای دارم که بسیار زودرنج است. از کوچک‌ترین حرف یا انتقادی که به او به‌عنوان مادر بکنم، به‌شدت ناراحت می‌شود و با من قهر می‌کند. در عوض ساعت‌ها با تلفن با دوستانش حرف می‌زند و نظر آنها برای او بسیار مهم‌تر از نظر خانواده است. به‌شدت نگران او و آینده‌اش هستم. چگونه می‌توانم با او صمیمی‌تر شوم؟

پاسخ:

مادر عزیز، دقتی که در مورد دخترتان نشان می‌دهید نشان از نهایت محبت شما به او دارد؛ اما دوره نوجوانی از حساسیت خاصی برخوردار است. در این دوره کسب استقلال از یک‌سو برای نوجوان اهمیت پیدا می‌کند و از سوی دیگر، لذت مورد حمایت و پشتیبانی والدین بودن، کودک ماندن و بدون زحمت و دردسر مورد محبت قرار گرفتن در نوجوان، احساسی متناقض و نوعی کشمکش درونی ایجاد می‌کند.

همین مشکلات به‌علاوه تغییرات سریع جسمانی از دختر مهربان شما موجودی زودرنج و عصبی می‌سازد و شما را بسیار نگران می‌کند. اما به شما امیدواری می‌دهم که این دوره گذرا است و به‌مرور رو به بهبود می‌رود. با این وجود، در این دوره خاص باید به برخی نکات به‌طور جدی توجه کنید.

در مورد نحوه انتقاد از نوجوان باید دقت کنید که به تمام شخصیت او حمله نکنید و تنها آن قسمتی را مورد سؤال قرار دهید که نتوانسته وظیفه‌اش را درست انجام دهد. هرگز نباید به نوجوان بگویید: تو لیاقت نداری و به درد هیچ کاری نمی‌خوری؛ زیرا با این جمله به تمام حیطه وسیع شخصیت او حمله کرده‌اید.

روی‌هم‌رفته، هر انسانی دارای نقاط مثبت و منفی شخصیتی است و برای مطرح کردن انتقاد، بهتر است نخست به چند نقطه مثبت او اشاره کنید ، سپس نقطه ‌منفی او را متذکر شوید. اگر ناگهان و بدون مقدمه شروع به انتقاد کنیم و این انتقاد را به تمام شخصیت نوجوان گسترش دهیم، انتقادمان ویرانگر و مخرب خواهد بود.

در این دوران، نوجوان تحت‌تأثیر گروه همسالان است و والدین را مرتبط به نسل گذشته می‌داند که نیازها و خواسته‌های عصر حاضر او را درک نمی‌کنند. بنابراین نوجوان خود را در این میان کاملاً گیج احساس می‌کند، چون حاضر نیست که محبت والدین را هم از دست بدهد.

در چنین مواقعی نوجوانان بعضاً همانند هنرپیشه‌ها نقش بازی می‌کنند تا هم از مقبولیت والدین برخوردار شوند و هم گروه همسالان. در این دوره سعی کنید در عمل به او ثابت کنید که شخصیت او را پذیرفته‌اید. برای رسیدن به این هدف باید او را به‌عنوان مشاور در خانواده به خودتان نزدیک کنید و در برخی امور خاص، نه در همه امور، از او نظرخواهی کنید. از این طریق باید و نبایدهای موجود در حرف‌های شما کمتر می‌شود و همین به دخترتان فرصت می‌دهد تا بهتر و منطقی‌تر تصمیم‌گیری کند.

پرسش۱۲:

پسری پانزده‌ساله دارم که در سن بسیار حساسی هست؛ متاسفانه من و همسرم به خاطر شرایط زندگی‌مان بسیار بی‌حوصله هستیم و آن‌گونه که دلمان می‌خواهد نمی‌توانیم به او رسیدگی کنیم و این شرایط نامناسب باعث شده است، رابطه و درک درستی از یکدیگر نداشته باشیم. لطفا ما را راهنمایی کنید.

پاسخ:

شاید شما و همسرتان به دلیل گرفتاری‌های روزمره گاهی نتوانید زن و شوهر ایده‌آلی باشید اما باید والدین فوق‌العاده مسئولیت‌پذیری برای فرزندتان باشید. اینکه به یک زندگی اشتباه ادامه ندهید، به او یاد خواهد داد که واقعیت‌ها را بپذیرد و درست زندگی کند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۸۸

مقاله های مرتبط :