پرسش پاسخ مسائل شخصی و روانی بخش۷

پرسش پاسخ مسائل شخصی و روانی بخش۷

پرسش۳۱:

همسرم خانه‌دار است و شغلم معلمي. علي‌رغم اين‌كه هر دو را شديدا دوست دارم اما نه مي‌توانم افكار همسرم را بخوانم تا مطابق خواسته‌هاي او عمل كنم و نه افكار دانش‌آموزان كلاسم را، تا در هر دوي اين‌ها شور و اشتياقي روزافزون براي زندگي و تحصيل ايجاد كنم.
باور كنيد هر راهي را كه به نظرم مناسب مي‌رسيد امتحان كرده‌ام ولي هرگز به نتيجه دلخواه نرسيده‌ام. نمي‌دانم توانسته‌ام مشكل واقعي‌ام را بيان كنم يا نه؟! مي‌خواهم بگويم، خدا را شكر مشكل مالي ندارم، عدم موفقيت من تنها و تنها در مسايل انگيزشي و ايجاد علاقه بيشتر و بيشتر در همسر و دانش‌آموزانم است. يعني خواهان ارتباطي عميق و موثر با اطرافيانم هستم.

پاسخ:

بگذار برايت خاطره‌اي تعريف كنم: دوستي داشتم كه معلم تاريخ بود و هميشه گله مي‌كرد كه دانش‌آموزانش توجهي به درس نداشته و اغلب سر كلاس با چهره‌هايي يخ‌زده و بي‌روح مي‌نشينند و حتي گاهي چرت هم مي‌زنند!

مي‌گفت اين تنها مشكل كلاس او نبوده و بيشتر دبيران از اين وضعيت ناراحتند! او اين مشكل را ناشي از بي‌علاقگي دانش‌آموزان امروزي به درس و تحصيل مي‌دانست و با بياني تحليل‌گرايانه ادعا مي‌كرد كه اين درد بزرگ معلول دنياي كامپيوتر، بازي‌هاي كامپيوتري، علاقه بيش از حد نوجوانان به فوتبال و مسايلي از اين دست است!
من كه نمي‌توانستم اين دلايل را موجه بدانم و حدس مي‌زدم كه مشكل بايد در جاي ديگري باشد در فرصتي مناسب و در خلال گفت‌وگوهاي عادي روزانه بحث را به سمت تاريخ و تخصص او كشاندم و به بهانه اين‌كه دوست دارم كمي در مورد، “جنگ چالدران” (جنگي كه بين سپاهيان اندك شاه‌اسماعيل صفوي و ارتش عظيم عثماني كه اتفاقا مجهز به توپ هم بودند) بگويد و او در مدتي كمتر از ده دقيقه از اين جنگ شگفت‌انگيز و نابرابر كه سرشار از رشادت سربازان، فرماندهان و خود شاه‌اسماعيل بود چنان يخ‌زده و بي‌روح صحبت كرد كه مرا هم از شور و شوق انداخت!
بايد توجه داشت كه براي به حركت درآوردن ديگران و براي ايجاد شور و شوق در آنان، ابتدا بايد خودتان شور و شوق پيدا كنيد!
كسي كه خودش و تمام وجودش از اشتياق بي‌بهره باشد هرگز نمي‌تواند آن را در ديگري ايجاد كند.
چه فروشنده باشيد، چه منشي، چه معلم و يا سخنران هرگز نبايد نگران بي‌تفاوتي خريداران، مراجعان، دانش‌آموزان يا شنوندگان باشيد چرا كه اين شور و اشتياق شماست كه به سرعتي برق‌آسا به ديگران نيز منتقل مي‌شود!
در امر ارتباطات اين اشتياق شماست كه كارگشاست نه هديه، تشويق يا برنامه‌هاي ديگر! بهتر است اين نكته را باور كنيد كه مردم افكار شما را به راحتي از روي چهره، نوع دست دادن و لحن شما مي‌خوانند و بسته به چگونگي اين حالات پاسخي متقابل به آن‌ها مي‌دهند.
طرز فكر ما از طريق رفتارمان آشكار مي‌شود. يعني براي اين‌كه بگوييد: “دوستت دارم”، “برايت ارزش قايلم”، “كارم را دوست دارم” يا “ندارم”، “حوصله‌ام سر رفته” و… لازم نيست كلمه‌اي بر زبان بياوريد! حالات و رفتار شما چه در محيط زندگي و چه در حيطه كاري به راحتي گوياي تمامي اين احساسات است.
به عنوان مثال تمام منشي‌ها در پاسخ به تماس‌هاي تلفني از سه كلمه استفاده مي‌كنند: “سلام، دفتر… بفرماييد” اما همين سه كلمه كاري بسيار بيشتر از معرفي كردن يك دفتر كار، ارايه مي‌دهد! يك منشي با همين سه كلمه مي‌گويد: “شما با جاي بسيار خوبي تماس گرفته‌ايد! شما را دوست دارم! از شنيدن صدا و آشنايي با شما بسيار خوشحالم! من كارم را دوست دارم! براي آن ارزش قايلم! براي شما هم همين‌طور! و…”
اما يك منشي ديگر دقيقا با استفاده از همين سه كلمه به صورت ضمني نشان مي‌دهد: “چه تماس بدهنگامي! شما مزاحم شده‌ايد! حوصله شما و اين كارم را ندارم! اي كاش تلفن نكرده بوديد! نمي‌دانيد اين‌جا چه جاي خسته‌كننده‌اي است! و…”
در هنگام دست دادن هم دقيقا همين اتفاقات و همين حرف‌ها رد و بدل مي‌شود. پس نتيجه مي‌گيريم براي ايجاد انگيزه و شور و اشتياق در ديگران:
۱- خودتان فعال و پرانرژي باشيد.
۲- به حرف‌ها و كارهاي‌تان اعتقاد داشته باشيد.
۳- به حرف‌ها و كارهاي‌تان روح بدهيد.
۴- هميشه خوش‌خبر باشيد (از اتفاقات خوبي كه براي‌تان رخ داده صحبت كنيد به خصوص در ارتباط با همسر و خانواده، يعني بگذاريد كه حوادث بد و نامطلوب تا ابد مدفون بمانند).
۵- اطلاعات بيشتر و بيشتري نسبت به همسر و تخصص‌تان پيدا كنيد. اين اطلاعات شما را در ايجاد رابطه عميق‌تر كمك خواهد كرد.

پرسش۳۲:

دختري هستم ۲۵ ساله، با انبوهي از سوالات جور واجور كه دوست دارم يكي از آن‌ها را با شما مطرح كنم.
در فيلم سكرت و هم‌چنين در بسياري از كتاب‌هاي معروف روان‌شناسي بحث‌هاي مفصلي در مورد روياها، آرزوها و تاثير شگفت‌انگيز آن‌ها در زندگي مطرح شده است. به طور مثال سراسر كتاب‌هاي خانم اسكاول شين پر از داستان‌ها، حكايت‌ها و تجربه‌هاي شگفت‌انگيزي است كه براي اطرافيان، شاگردان و دوستانش رخ داده. در همه آن‌ها يك چيز مشترك وجود دارد و آن قانون است كه مي‌گويد: “به هر چيز كه بخواهي و آرزويش را داشته باشي مي‌رسي.” براي نمونه در جايي از كتاب چهار اثر مي‌گويد:
زماني كه در جيب‌تان پولي براي خريد آن‌چه دوست داريد پيدا نمي‌كنيد، نرفتن به مغازه‌ها اوضاع را بدتر مي‌كند! در چنين مواقع هرگز نگوييد كه: من پايم را به هيچ مغازه‌اي نمي‌گذارم، چون پولي ندارم تا چيزي بخرم! بلكه بر عكس آن عمل كرده و هر چه مشتاق‌تر وارد مغازه‌ها شويد!
خانم اسكاول شين در ادامه مي‌گويد:
“زني را مي‌شناختم كه انگشتري مي‌خواست در صورتي كه از عهده خريد آن برنمي‌آمد اما با وجود اين جسورانه به جواهرفروشي‌ها رفته و با شوق فراوان درست هم‌چون خريداران جدي، انگشترها را به دست خود امتحان مي‌كرد. با اين كار چنان حس تملكي در او به وجود آمد كه چيزي نگذشت كه توانست يكي از همان انگشتري‌ها را براي هميشه در انگشتان خود ببيند!!”
و يا در موردي ديگر مي‌گويد:
“يكي از شاگردانم خانه‌اي نداشت و از امكان مالي خريد آن هم محروم بود اما ياد گرفته بود كه براي خانه روياهايش اشياي تزييني و دكوري تهيه كند، يعني چنان رفتار مي‌كرد كه گويي به زودي زود آن خانه را خواهد خريد و اتفاقا همان‌گونه هم شد! يعني از جايي كه گمانش را هم نمي‌برد به چنان موقعيتي دست يافت كه توانست خانه روياهايش را بخرد! و صدها داستان حيرت‌انگيزي از اين دست.”
حال دوست دارم نظر شما را هم در اين باره بدانم و بپرسم كه آيا واقعا چنين اتفاقاتي مي‌تواند رخ بدهد؟! آن هم به اين سادگي؟! اگر حقيقت دارد پس چرا براي ما رخ نمي‌دهد؟!
ما هم آرزوها و روياهاي كوچك و بزرگي داريم كه شب و روز ذهن‌مان را به خود مشغول داشته، هميشه دست به دعا برده و تحقق آن‌ها را از خداوند طلب كرده‌ايم، پس چرا هيچ جوابي نمي‌گيريم؟!
چرا بايد تمامي اين اتفاقات شگفت‌انگيز براي غربي‌ها رخ بدهد؟! آيا شما در درستي اين حكايت‌ها و ادعاها شك نمي‌كنيد؟!

پاسخ:

از نامه‌ات پيداست كه در مطالعه دقت كافي داشته و از روي مباحث مطرح شده به سادگي رد نمي‌شوي. آفرين بر تو و بر همت تو كه همين همت تو روزي پاسخگوي تمامي سوال‌هايت خواهد بود! زيرا حقايق همواره در برابر كساني پديدار مي‌شوند كه آن‌ها را جست‌وجو مي‌كنند. تو جست‌وجوگر بزرگي هستي و قطعا آينده خوبي هم در پيش رو خواهي داشت.
بگذار تا پاسخ سوالت را ساده اما منطقي بگويم: تو به خوبي مي‌داني و تجربه كرده‌اي كه تا چيزي را نخواهي و طلب نكني، آب از آب تكان نخورده و اتفاقي هم نخواهد افتاد.
در كتاب‌هاي روان‌شناسي از اين طلب كردن‌ها و خواستن‌ها به عنوان آرزوها يا روياها نام مي‌برند. يعني اين‌كه تو دوست داري صاحب چيزي يا موقعيت شوي كه هم اكنون نداري و اين موضوع در تمام مدت چه در شب و چه در روز ذهنت را اشغال كرده است. حال اگر دست به كار شده و مقدمات رسيدن به دست‌يابي به آن را فراهم كني دير يا زود رويايت به حقيقت تبديل مي‌شود.
نكته مهم و چيزي كه باعث ابهام تو شده در اين‌جاست كه همين مقدمات و آماده‌سازي تبلور روياها از دو بعد كاملا متفاوتي برخوردار هستند: (يكي آشكار و ديگري پنهان)
الف: بعد مادي
ب: بعد رواني
بعد مادي‌اش كه نياز به توضيح ندارد و چنان‌چه پولي نداشته باشي خريد خانه يا انگشتر نيز محال خواهد بود.
اما اين پول از كجا و چگونه فراهم مي‌شود؟! اين نكته‌اي است كه مربوط به بعد رواني بوده و امكان يا عدم امكانش در آن‌جا و با توجه به شرايط آن مشخص مي‌شود.
يعني هر اندازه كه ذهن تو آماده‌تر بوده و اشتهاي بيشتر و بيشتري نسبت به پول داشته باشد، راه‌هاي دست‌يابي به آن را نيز بيشتر و بهتر كشف خواهد كرد.
هيچ كاري به خودي خود انجام نمي‌گيرد و تا كسي از لحاظ ذهني كاملا آماده انجام آن نباشد يا كاري صورت نمي‌گيرد و يا كار صورت گرفته بر خلاف انتظار و توقع ما، بدترين نتيجه‌ها را به همراه خواهد داشت!
آمادگي ذهني يعني داشتن روحيه‌اي شاد، اميدوار و پرانرژي. در چنين حالتي توانايي‌ها و استعدادهاي انسان چندين برابر مي‌شود. بهترين نمونه آن را مي‌توان در فصل امتحانات مشاهده كرد:
دانش‌آموزي كه همواره نگران است و استرس دارد و دايما در حال ترس و دلهره به سر مي‌برد، علي‌رغم هوش سرشار و مطالعات بسيارش نبايد انتظار يك كارنامه درخشان را داشته باشد!
خانم اسكاول شين هم در تمامي مثال‌هايش به اين موضوع پرداخته، بعد رواني را مقدم بر بعد مادي دانسته و سعي در آشكار ساختن قدرت رواني روياها را دارد.
اين نكته فوق‌العاده مهم را هم فراموش نكن كه پروراندن روياي انگشتري يا خانه در سر، و رسيدن به آن بسيار ساده‌تر و پيش پا افتاده‌تر از حالتي است كه يك انسان روياي اختراع چيزي را در سر داشته باشد كه اصلا وجود خارجي ندارد!
به هر حال براي خريد خانه مي‌توان به طرق مختلف پولي فراهم كرد اما براي اختراع يك وسيله چه طور؟!
آيا امكاني غير از بعد رواني و روياي صرف وجود دارد؟! آيا همين روياها تبديل به واقعيت نشده‌اند؟! آيا اديسون با پولش به “لامپ” و روشنايي الكتريكي رسيد يا با انديشه و ذهن آماده‌اش؟!
همان‌گونه كه مي‌بيني كاركرد روياها و اثرگذاري آن‌ها بسيار عميق‌تر و شگفت‌انگيزتر از مسايل مادي هستند.
افكاري همانند: نمي‌شود، نمي‌توانم، ممكن نيست و … تمامي نشاط و شادابي انسان را هم‌چون اژدهايي در خود فرو مي‌بلعد.
خيلي‌ها پول دارند آن هم به مقدار بسيار زياد. خيلي‌ها درس مي‌خوانند و زحمت مي‌كشند، اما نتيجه همواره در دست كساني خواهد بود كه از ديگران اميدوارتر و پرانرژي‌تر هستند و اين حالت هم ارتباطي به شرقي يا غربي بودن ندارد.

پرسش۳۳:

در حال حاضر پس از اخذ مدرك مهندسي صنايع چند ماهي مي‌شود كه به عنوان مدير داخلي يك شركت مشغول به كار هستم و اين امر براي من موفقيتي بزرگ محسوب مي‌شود اما موقعيت حساس كاري‌ام و ترس از دست دادن آن آزارم مي‌دهد.
دوباره احساس ضعف مي‌كنم، دست و دلم مي‌لرزد، مي‌ترسم كه از عهده‌اش برنيايم و نتوانم رضايت زيردستان و مافوق‌هايم را فراهم كنم. ناگفته پيداست كه من ابتدا نيازمند قدرت بخشيدن به شخصيت خودم هستم و سپس برقراري ارتباط قدرتمند، محكم و تاثيرگذار با اطرافيانم.
خواهشمندم چنان‌چه تكنيك‌هاي خاص يا نكاتي موثر در رفع اين تنش‌ها، اضطراب‌هاي كاري و رسيدن به شرايطي مطلوب وجود دارد، من و تمام كساني را كه به طور مزمن از ضعف اعتماد به نفس رنج مي‌برند، ياري دهيد.

پاسخ:

در پاسخ به سوال بايد بگويم: “تمامي روان‌شناسان معتقدند كه ما مي‌توانيم نگرش خود را نسبت به محيط پيرامون و هم‌چنين نسبت به احساس‌هاي آزاردهنده دروني خود، با تغيير دادن رفتارمان اصلاح كنيم.” به طور مثال اگر فكر مي‌كنيد كه غمگين هستيد و هيچ چيز شادي‌بخش پيرامون‌تان وجود ندارد، به جاي فرو رفتن بيشتر و بيشتر در خود و تقويت اين احساس بد مي‌توانيد با تظاهر به خنديدن حال و هواي دروني خود را تغيير دهيد!
يا زماني كه در مقايسه با ديگران احساس مي‌كنيد شخصيت ضعيفي داريد به جاي دامن زدن به اين احساس مي‌توانيد براي مدتي سر بالا و صاف بايستيد يا محكم و استوار قدم برداريد تا به شكلي خارق‌العاده و سريع نتيجه شگفت آن را در روحيات خود ملاحظه كنيد.
اگر باور نداريد چند لحظه اخم كنيد تا ببينيد كه بدخلقي چگونه همانند غده‌اي سرطاني سراسر وجود شما را فرا مي‌گيرد.
اين مسايل به خوبي نشان مي‌دهند كه حالات رفتاري انسان تاثير سريع و عميقي در روان او دارد.
پايين يا بالا بودن اعتماد به نفس نيز نكته‌اي است كه شديدا تحت تاثير نوع و شكل رفتارهاي ظاهري ما است. توصيه‌هايي كه مي‌خواهم بكنم، نكاتي عجيب و دور از ذهن نيست بلكه تمامي اين موارد تجربه‌هايي است كه بارها و بارها در طول زندگي با آن مواجه شده اما به سادگي از كنارشان گذشته‌ايم.
پس حالا كه به صحت آن‌ها اعتماد و اعتقاد داريم، هم در حق خود و هم در حق ديگران گناهي بزرگ محسوب مي‌شود اگر رفتارهاي درست و موثر را همواره عملي نساخته و در طول روز تكرارشان نكنيم!
اين رفتارهاي موثر، بسيار ساده و در عين حال قدرتمند هستند كه عمل كردن به آن‌ها يعني رسيدن به نقطه اوج اعتماد به نفس و دست‌يابي به پيروزي‌هاي لحظه به لحظه، چه در محيط زندگي، چه كار و چه تحصيل.
۱- زماني كه يك آشنا يا حتي غريبه‌اي را مي‌بينيد كه دستش را به سمت شما دراز كرده به گرمي دستش را گرفته و صميمانه فشار بدهيد.
۲- هرگز سرتان را پايين نيندازيد بلكه براي چند لحظه مستقيما در چشمانش نگاه كنيد.
۳- با صدايي قدرتمند خوشحالي‌‌تان را از اين ملاقات ابراز كنيد.
۴- هرگز سست و وارفته راه نرويد!
سعي كنيد قدم‌هاي‌تان پرقدرت و كمي تند باشد. با سري بالا و چهره‌اي شاد.
۵- سعي كنيد در اجتماعات هميشه و در هر موقعيتي در رديف اول باشيد!
حتما ديده‌ايد كه بعضي‌ها حتي در مساجد خالي نيز از نماز خواندن و ايستادن در صف اول خودداري مي‌كنند!
يا در دوران مدرسه هميشه نيمكت‌هاي انتهايي را انتخاب مي‌كنند و يا چنان‌چه جرات بيشتري به خرج دهند در نيمكت‌هاي مياني مي‌نشينند.
همه اين‌ها نشانه ترس است و هيچ بهانه‌اي هم قابل قبول نيست! به طور مثال حتي اگر از قامت بلندي هم برخورداريد باز در رديف جلو بنشينيد تا آموزگار شما را به عقب‌تر ببرد!!
۶- بلند، جدي، شمرده، متفكرانه و با كلمات پرانرژي صحبت كنيد.
سكوت كردن خوب است اما زماني كه در جمعي قرار گرفته‌ايد و ادب حكم مي‌كند كه صحبتي بكنيد يا به اجبار و بنا به موقعيت، نظري بدهيد، از اين شرايط ايجاد شده به نحو احسن استفاده كنيد.
يعني هرگز عقيده ابراز شده از طرف ديگران را سركوب نسازيد! بلكه انگشت به نقاط مثبت انديشه‌هاي مطرح شده گذاشته و ضمن تاييد پاره‌اي از حرف‌هاي ديگران، اذهان آن‌ها را به نرمي و همانند يك سياستمدار كهنه‌كار، معطوف نكته‌اي سازيد كه مدنظر خودتان است.
فراموش نكنيد كه پيروزي، (چه در محيط خانوادگي و چه در محيط كار) همواره به معناي شكست دادن و كوبيدن نقاط ضعف احتمالي ديگران نيست!
بلكه هم‌سو ساختن هوشمندانه و محبت‌آميز آن‌ها با آراي خودتان است.
چنين حركتي خاطره‌اي زيبا و تاثيرگذار از شما در ذهن اطرافيان‌تان به جا گذاشته و ارزش‌هاي شما را پررنگ‌تر و آشكارتر خواهد ساخت.

پرسش۳۴:

من سی‌وچهارساله و باردار هستم و قبل از این بارداری، یک بارداری ناموفق هم داشتم که منجر به سقط جنین شد؛ به همین دلیل حالا اضطراب دارم و می‌ترسم که اتفاق بار اول تکرار شود.

حالا فکرهای منفی دست از سرم بر نمی‌دارند و بسیار زود‌رنج.و حساس شده‌ام. من مدام احساس نامیدی و یاس می‌کنم و با کوچک‌ترین تلنگری دلم می‌خواهد گریه کنم! لطفا مرا راهنمایی کنید که چطور با این استرس و اضطراب مقابله کنم تا این دوران را به سلامتی بگذرانم.

پاسخ:

دوران بارداری یکی از پرتلاطم‌ترین دوران‌هایی است که خانم‌ها می‌توانند در طول زندگی خود تجربه کنند. این دوره، علاوه بر تلاطم‌هایش، تجارب زیادی را نیز با خود به همراه دارد.

با شروع دوران بارداری، خانم‌ها احساسات چندگانه‌ای را تجربه می‌کنند که شاید هرگز در طی زندگی با آن مواجه نبوده‌اند. این تجارب و احساسات می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد؛ مثل تمایل به خوردن مواد غذایی متفاوت یا حتی بروز رفتارها و عملکردهای گوناگون؛ پس زنان در این دوران باید خود را با فصل تازه‌ای از زندگی آماده کنند.

با توجه به توضیحات شما در مورد یک بارداری ناموفق، نگرانی شما در مورد این مسئله می‌تواند تا حدودی قابل‌قبول و طبیعی باشد، زیرا این حس به دلیل پذیرش حیات یک موجود دیگر و در‌نهایت حمایت و نگهداری از او، به‌نوعی به ناکامی تبدیل شده و برای شما آسیب‌های روانی و همچنین فیزیکی نیز به همراه داشته است؛ ولی باید پذیرفت که این پایان راه نیست و شما شانس بارداری و سرپرستی یک نوزاد دیگر را خواهید داشت که خوشبختانه برای شما دوست گرامی محقق شده است.

البته مواردی هم هست که باید آن‌ها را در نظر بگیرید تا دوران زیبای بارداری را با موفقیت به پایان برسانید و یک نوزاد سالم را به دنیا بیاورید. یکی از این موارد تمرین‌های ذهنی و بدنی ساده در طی این دوران است.

شما باید ذهنتان را مدام معطوف به اتفاقات خوشایند کرده و تا جایی که امکان دارد از اخبار یا حرف‌هایی که در شما حس منفی و ناخوشایندی به وجود می‌آورند، دوری کنید. شما حتما باید با افرادی که انرژی مثبت دارند و در شما حس خوبی را به وجود می‌آورند، در ارتباط باشید، زمانی از روز را برای نیایش و آرامش خود و فرزندتان قرار دهید و در نهایت با مشورت پزشکتان، یکسری تمرین‌های فیزیکی را در منزل انجام دهید.

ضمنا توصیه می‌کنم اگر شرایط پیاده‌روی را دارید، ساعتی از روز را به پیاده‌روی اختصاص دهید. پیاده‌روی به شما کمک می‌کند افکار و انرژی‌های منفی را از خودتان دور کنید و احساس بهتری داشته باشید. بهتر است بعد از بارداری هم حداقل به مدت شش ماه با یک مشاور در ارتباط باشید، چون گاهی بانوان دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند و شما هم بهتر است در این مدت از کمک یک مشاور بهره‌مند شوید تا بتوانید با حس بهتر و انرژی بیشتری به نگهداری و پرورش فرزندتان بپردازید.

پرسش۳۵:

دخترخاله‌ای دارم كه براي خوب به نظر آمدن در چشم ديگران حاضر است خودش را به آب و آتش بزند و هر كاري بكند؛ مثلا وقتي كسي مي‌خواهد به خواستگاري‌اش بیاید‌، هزینه‌های میلیونی مي‌كند تا ظاهر و زندگي‌اش عالي به نظر بیاید، ولي در رفتارش طوری است که افراد را مسخره مي‌كند، پشت سر همه حرف مي‌زند و اسم روي مردم مي‌گذارد و کمی هم بد‌دهن است.

مشكلم اين است كه من را هم تشويق به اين تظاهر مي‌كند و اسمش را هم مي‌گذارد سياست، ولي من در کل آدم ساده و صادقي هستم و نظر مردم برایم مهم نيست. معتقدم هر كس که خواستگار من باشد به‌خاطر اخلاق و رفتار و باطنم بايد من را انتخاب کند نه به خاطر ظاهر و خانه زيبا؛ البته خودم هم به اینكه آيا من كار درستي مي‌كنم يا او، شک دارم! به‌نظر شما كداممان اشتباه مي‌كنيم؟

پاسخ:

بی‌اخلاقی و دورویی مذموم است، بحثی نداریم؛ اما اینکه کسی تو را برای خودت بخواهد یک وهم پنهان دارد؛ چراکه انسان‌ها در ابتدا تو را «می‌بینند». اگر چهره‌ات، تیپت، رفتارت و ادبت به دلشان نشست، آن‌وقت به اندیشه و زیبایی‌های درونی‌ات نیز خواهند پرداخت. خودت هم همینطور هستی، ابتدا جذب بیرون یک نفر شده و بعد وقت می‌گذاری تا ببینی در جان این فرد چه می‌گذرد.
انفعال و دست روی دست گذاشتن خودت را نمی‌توانی به حساب خانومی و نجابتت بگذاری. با مقایسه پنهانی رفتار درست و غلط دخترخاله‌ات و مخلوط کردن اشتباهی این دو با هم، باعث شده‌ای فرصت‌های خوبت را از دست بدهی. بهتر است بیرونت را هم بیارایی.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۵

مقاله های مرتبط :