پرسش پاسخ مسائل شخصی و روانی بخش۲۴

depress

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

پرسش۱۱۶:

تیک عصبی چطور درمان میشه؟

 

پاسخ:

سلام خدمت شما دوست گرامی
باید نوع تیک عصبی و دلایل ایجاد کننده آن مشخص شود تا بتوان روشهای درمان آن را تعیین نمود. برخی از تیک ها یا عادتهای عصبی مدت زمان زیادی را نیاز دارند برای درمان زیرا که حالتی اعتیاد آور در فرد ایجاد کرده اند که نیاز به حداقل یک محرک انگیزاننده برای ترک آن می باشد.

 

پرسش۱۱۷:

چطور با اینده نامعلوم و مشکلات و تنهایی راجع به مهاجرت تحصیلی کنار بیایم؟

 

پاسخ:

اگر این مشکلات مربوط به بعد از مهاجرت هستند، باید خدمتتون عرض کنم که شما معمولا بعد از مهاجرت مثل یک فرد تازه متولد شده هستین که بایستی مجددا خود را با شرایط جدید روبرو شده منطبق کنید . و کاملا بروز حالات افسردگی و استرس طبیعی می باشد و نیاز به صبر شما دارد. تلاش کنید فرهنگ و موارد جدید را تا میتوانید بیاموزید و با مردم بیشتر در ارتباط باشید.


پرسش۱۱۸:

هدفم را گم کردم ،افکار پراکنی دارم انرژی زیادی دارم ولی نمیتونم بهش مسیر بدهم،چطور میتونید کمکم کنید؟

 

پاسخ:

شما نیاز به یک هدف مشخص و انگیزه دارید. برای خودتون هدف های کوچک ولی مشخص تعیین کنید، البته تمام اهداف نیازمند برنامه ریزی هستند تا شما بتوانید به نتیجه دلخواهتون برسید.


پرسش۱۱۹:

همیشه کارهایم را نصفه‌نیمه انجام می‌دهم و هیچ‌وقت کامل تمام کارها را انجام نمی‌دهم؛ مثلا از هفت سال پیش گواهینامه رانندگی گرفتم، اما چون همان روزهای اول تصادف کردم دیگر رانندگی نکردم. کلا در هیچ کاری پشتکار ندارم. لطفا بگویید چه‌کار کنم که بتوانم همه کارهایم را به‌طورکامل تمام کنم، هدفگذاری کنم و خودم را متعهد کنم که تا به هدف‌هایم نرسیده‌ام، کارهایم را رها نکنم.

 

پاسخ:

گلایه شما از موضوعی بسیار مهمی است و آن، به سرانجام رساندن کارهاست. گفته‌اید که دوست دارید من شما را راهنمایی کنم تا بتوانید همه کارهایتان را کامل انجام دهید. بسیار سوال خوبی است. اما متاسفانه نه من و نه هیچ‌کس دیگر جوابی برای این سوال نداریم! درواقع این مشکل راه‌حلی ندارد! حتما از این نوع پاسخ من تعجب کرده‌اید. اما نکته اینجاست که گاهی اوقات نوع نگاه ما به یک موضوع عادی آن را تبدیل به یک مشکل می‌کند و بعد ما به‌دنبال حل آن مشکل می‌افتیم و طبیعتا راه‌حلی پیدا نمی‌کنیم؛ چون اساسا مشکلی درکار نبوده است. اما این نرسیدن به راه‌حل باعث می‌شود که ما به خودمان و توانایی‌هایمان شک کرده و خود را به‌خاطر این موضوع سرزنش کنیم. از اینجا کم‌کم دچار آسیب‌های مختلف روانی می‌شویم؛ درحالی‌که اگر از ابتدا درست به موضوع نگاه کرده بودیم، اساسا وارد این مسیر اشتباه نمی‌شدیم.
برگردیم به سوال شما. شما می‌خواهید که همه کارهایتان را تمام کنید و اگر این کار را نکنید، احساس رضایت ندارید. خب من از شما می‌پرسم چه کسی همه کارهایش را تمام کرده است که شما نفر دوم باشید؟ داشتن کارهای ناتمام بخشی از تجربه زندگی همه ماست. ما باید بپذیریم که اینکه کاری را شروع می‌کنیم و آن را نیمه‌کاره رها می‌کنیم، امری طبیعی و حتی در برخی موارد ضروری است. اگر این اصل را نپذیریم، جرئت شروع هیچ کاری را نخواهیم داشت. در شروع هر کار باید بپذیریم که اولا این حق را داریم که آن کار را به دلایل مختلف رها کنیم و سراغ کار دیگری برویم و ثانیا این حق را داریم که در انجام آن کار اشتباهاتی داشته باشیم و کم‌کم و مرحله به مرحله آن را تکمیل کنیم، وگرنه مثلا بعد از یادگرفتن رانندگی با اولین تصادف، خود را آن‌قدر سرزنش می‌کنیم که عطای رانندگی را به لقایش می‌بخشیم. این مورد برای شما آشنا به نظر می‌رسد نه؟!
به سوال خود دقت کنید کلمه‌های همیشه، هیچ‌وقت، همه، که شما آن‌ها را استفاده می‌کنید، دشمن شما هستند و عامل جلوگیری از موفقیت شما. چند لحظه با خود فکر کنید؟ آیا واقعا همیشه کارها را ناتمام می‌گذارید؟ تا حالا از جایی به جایی نرفته‌اید؟ لباسی نخریده‌اید؟ از دوستی احوالپرسی یا دلجویی نکرده‌اید؟ آیا این‌ها کار نیست؟ شاید بگویید این‌کارها مهم نیست؟ پس چه‌کاری مهم است؟ فقط کارهایی که به هردلیل آن را نیمه‌تمام گذاشته‌اید؟ آیا این نگاه منصفانه است؟ قطعا نه!
ما در طیفی از وظایف و مسئولیت‌های فردی و اجتماعی هستیم. بعضی از آن‌ها مهم‌تر و بعضی کمتر مهم هستند. بعضی از آن‌ها را کامل‌تر و بعضی را ناقص‌تر انجام می‌دهیم. طبعا خوب است که مقدار کارهای کاملمان بیشتر شود که البته هرگز صددرصد نخواهد شد. اما اگر می‌خواهیم کارهایمان روزبه‌روز کامل‌تر شود قدم اول این است که کارهایی را که کامل یا نسبتا کامل انجام می‌دهیم، ببینیم و خود را به‌خاطر انجام آن‌ها تشویق کنیم. این کار به ما نیرو می‌دهد تا به سراغ کارهای دیگر هم برویم.
پس در قدم اول با نگاه به کارهای درستتان این برچسب را که «من کارم همیشه ناقص است» از روی خود بردارید. در مرحله بعد فهرستی از کارهایی که فکر می‌کنید باید کامل شود، بنویسید. بعضی از کارها در این لیست ارزش کامل‌شدن ندارند. کارهایی هستند که باید کنار گذاشته شوند. این موضوع اصلا بد نیست بلکه نشانه رشد شما و تجربه آموختن است. روی این دسته کارها خط قرمزی بکشید و برای همیشه فراموشش کنید؛ مثلا ممکن است شما در یک زمان به‌دنبال رشته ورزشی خاصی رفته بودید و بعد آن را رها کردید. این اصلا عیب نیست از آن دوران به‌عنوان یک تجربه خوب یاد کنید و دنبال تجربه‌های مشابه دیگری باشید.
در مرحله سوم از کارهایی در لیست که اهمیت دارند و در عین حال انجام آن ساده و سریع است شروع کنید و سعی کنید یکی‌دو کار را به انجام برسانید بازهم به خود بگویید که اصلا قرار نیست این کار را بی‌عیب و اشکال انجام بدهم. اما سعی خواهم کرد از ایرادهایم درس بگیرم و در کارهای دیگر یا ادامه همین کار از آن استفاده کنم. به‌مرور می‌توانید اهداف بلندتری برای خود تعریف کنید و با خودباوری‌ای که از کارهای قبلی به دست آورده‌اید در مسیر آن‌ها حرکت کنید.
همین امروز سعی کنید مثل یک مربی دلسوز با خودتان مهربان باشید و به خودتان فرصت اشتباه‌کردن بدهید. آدم‌هایی کاملند که نواقص خود را می‌پذیرند و به‌مرور آن را بهبود می‌بخشند. قدم‌به‌قدم و روزبه‌روز.

پرسش۱۲۰:

دختری ۲۵ ساله هستم و در مقطع ارشد تحصیل می‌کنم؛ درضمن شاغل هم هستم اما ترس‌های مختلفی که دارم آزارم می‌دهند. من در هنگام روز هم تنها در خانه نمی‌توانم بمانم و به‌شدت می‌ترسم، کلا از فضای بسته مثل حمام می‌ترسم؛ البته این موضوع الان کمی ‌بهتر شده و روز از حمام کمتر می‌ترسم اما قبلا به‌شدت می‌ترسیدم. الان هم گاهی دچار این حالت می‌شوم و اگر در خانه تنها باشم به‌هیچ‌وجه حمام نمی‌روم. از ترس‌های دیگرم که خیلی آزارم می‌دهد این است که همیشه ترس دارم که اتفاقی برای خانواده‌ام بیفتد و همیشه تصورات ناگواری دارم و باز سعی می‌کنم ذهن خود را از این موضوعات منحرف کنم اما انگار چیزی در ذهنم دوباره یادآوری می‌کند! به همین خاطر صدقه می‌دهم تا شاید اعصابم آرام شود و ترس سوم من این است که در جمع‌های علمی ‌همیشه احساس کمبود می‌کنم و اصلا حرف نمی‌زنم درحالی‌که در جمع‌های دیگر حتی احساس برتری هم می‌کنم؛ ولی در کلاس جرئت حرف‌زدن ندارم از این می‌ترسم که دیگران درمورد من چه می‌گویند؟ حدس می‌زنم پاسخ این سه مورد ترس که گفتم از هم جدا باشند، اما ممنون می‌شوم که راهنمایی کنید که برای رهایی از این ترس‌ها چه کنم؟

 

پاسخ:

مسائلی که عنوان کردید، احتمالا نشانه‌هایی از ترس‌های مرضی را دربردارد که دلیل منطقی برای چنین ترس‌هایی وجود ندارد و می‌تواند منجر به برهم‌زدن نظم جاری زندگی شما شود. از سوی دیگر با به‌کاربردن راهکارهای زیر می‌توان قدم‌های مثبتی در راه بهبود این مشکل برداشت:
۱- در قدم اول با بررسی و توجه به افکار خود، سعی بر درک این موضوع که دلیل منطقی برای ترس‌های شما وجود ندارد داشته باشید. این سیر شناختی اصلی‌ترین قدم برای حل مشکل شماست.
۲- سعی کنید به تدریج در هر بار رویارویی با ترس‌های خود، یک قدم از حساسیت خود نسبت به موضوع بکاهید. نمود این کوشش در کاهش رفتارهای غیرمنطقی که قبلا در قبال ترس‌های خود انجام می‌دادید، مشخص می‌شود.
برای مثال اگر تاکنون در هنگام تنها‌بودن در خانه به حمام نرفته‌اید، در گام ابتدایی در اولین رویارویی با این موقعیت فقط تا درب حمام بروید و بازگردید. بار دیگر درب حمام را باز کرده و چند لحظه به داخل آن نگاه کنید. در گام بعدی تا چند دقیقه در داخل حمام بدون استحمام توقف کنید و مرحله‌به‌مرحله به استحکام کامل نزدیک شوید. باید دقت داشته باشید این گام‌ها باید چنان به‌تدریج برداشته شود که شما به‌هیچ‌وجه ترس را احساس نکنید.
۳- آنچه در بالا ذکر شد یکی از روش‌هایی است که شما می‌توانید با به‌کاربردن آن‌ها به رفع مشکل خود بپردازید. منتهی توصیه می‌شود با مراجعه به یک روان‌شناس از فواید مشاوره حضوری و سایر روش‌های خوددرمانی استفاده کنید.
۴- ترس شما به علت صحبت‌کردن در جلسات علمی‌ با توجه به اینکه در مجامع دیگر حتی احساس برتری نیز می‌کنید می‌تواند به ضعف در یکی از ساختارهای شخصیتی مربوط باشد. سه راهکار زیر می‌تواند تا اندازه‌ای به حل مشکل شما کمک کند:
– در جمع کوچک دوستان خود یک مطلب علمی‌ را که قبلا به آن اشراف داشته‌اید مطرح کنید و نظرات خود را درمورد آن بیان کنید.
– با مطالعه قبل از کلاس سعی کنید نسبت به بحث روز اطلاع کسب کنید تا عزت‌نفس کافی برای اظهارنظر را داشته باشید.
– به یاد داشته باشید هیچ‌کس همه‌چیز را نمی‌داند. از اشتباه‌کردن نهراسید.
– در پایان شما را به این جمله از جرج برنارد شاو ارجاع می‌دهم که « ۹۹% از ترس‌هایی که در زندگی داشتم، هرگز اتفاق نیفتادند.»

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸۵

مقاله های مرتبط :