پرسش پاسخ مسائل شخصی و روانی بخش۱۰

پرسش پاسخ مسائل شخصی و روانی بخش۱۰

پرسش۴۶:

بي‌مقدمه و بدون حاشيه مي‌گويم كه خسته‌ام!
ديگر نه تواني براي ادامه زندگي دارم و نه اميدي! از خودم بدم مي‌آيد!
حتي بارها به فكر خودكشي افتاده‌ام! علي‌رغم داشتن امكانات مالي، هيچ لذتي را احساس نمي‌كنم. نمي‌دانم شما چه برداشتي از حرف‌هاي من خواهيد كرد، اما من واقعا به آخر خط رسيده‌ام. افسردگي تمام وجودم را فرا گرفته، سال‌هاست كه زندگي برايم تكراري و كسالت‌بار شده است.
البته چندين بار هم به توصيه همسر و اطرافيانم براي مشاوره پيش اساتيد برجسته و مشهور رفته‌ام كه با توجه به شرايط و موقعيت خوب اقتصادي، همه آن‌ها متفق‌القول بودند كه بايد براي خودم هدفي تازه و بلندمدت دست و پا كنم.
هدفي بزرگ كه نيازمند تلاشي طولاني، اميدواركننده و چالش برانگيز باشد. چيزي كه بتواند حركتي تازه در زندگي‌ام ايجاد كند.
من هم به پيروي از اين توصيه‌ها، از آن‌جايي كه مسايل اقتصادي جذابيتي برايم نداشت به سراغ معنويات رفتم. كسي كه تا پيش از اين نماز نمي‌خواند حالا تبديل شده بود به يك زاهد سجاده نشين كه براي لحظه‌اي دعا و نيايش از لب‌هايش جدا نمي‌شد!
قصدم خودشناسي بود و به قول اساتيدي كه داشتم، مي‌خواستم با وجود مقدس و نهفته خودم ارتباط برقرار كنم.
البته ابتدا خيلي جذاب بود. ظاهرا زندگي جديدي بود با انسان‌هاي تازه. اما از آن‌جايي كه نمي‌خواستم خودم را فريب بدهم هر روز به خودم و مشكلات روحي‌ام فكر مي‌كردم. كم‌كم متوجه شدم كه در اين مسير آن‌چه بيشتر دستگيرم مي‌شود عيب‌ها، گناهان و نواقص زندگي‌ام است. من به دنبال زيبايي بودم اما زشتي‌هاي بيشتري را كشف كردم كه قبلا از آن‌ها بي‌خبر بودم. در نتيجه فشارهاي روحي و افسردگي‌ام به تبع آن بيشتر و بيشتر هم شد!
يعني نه تنها نتوانستم با دعاها و نيايش چهره زندگي‌ام را تغيير بدهم بلكه تلخي‌هاي آن گسترده‌تر هم شدند!
حالا احساس مي‌كنم كه واقعيت زندگي چيز ديگري است و عملكرد گذشته هر يك از ما تعيين‌كننده مسير امروز زندگي‌مان است و ما به ناچار بايد تاوان گذشته خود را امروز بپردازيم. نمي‌دانم شما هم اين باور را مي‌پذيريد يا نه! به هر حال بسيار خوشحال خواهم شد تا نظر شما را در اين مورد بدانم.

 

پاسخ:

فرصت شمار طريقه رندي كه اين نشان چون راه گنج بر همه كس آشكاره نيست
بر خلاف آن‌چه تصور مي‌كني، تو در سرآغاز زندگي نويني قرار گرفته‌اي! به قول سهراب “اندكي صبر، سحر نزديك است” چرا كه شب به آخرين حد سياهي خود رسيده و از همين رو صبح دل‌انگيز تو قريب‌الوقوع است!
به واسطه سختي‌هايي كه پشت سر گذاشته‌اي، تازگي‌هاي بسياري در روحت پديدار شده، تو از همه نااميد شده‌اي و اين بهترين نشانه براي دست‌يابي به اميد واقعي يعني خداوند است. به هر گوشه از زندگي‌ات كه نگاه مي‌كني، چيزي جز گرد و غبار سفري بي‌فرجام و برهوتي گريه‌خيز و ملال‌آور نمي‌بيني!
اما دوست من فراموش نكن، هنگامي كه روح ما به سمت نور سير مي‌كند نخستين چيزهايي كه مي‌بينيم غبارها، ضعف‌ها و تارهاي عنكبوت درون‌مان است!
پس مبادا كه از آگاهي نسبت به اين عيب‌ها هراسي به دل راه بدهي!
چرا كه همين آگاهي، فرصتي كاملا استثنايي و طلايي براي اصلاح كردن آن‌هاست!
لطفا گذشته‌ها را فراموش كن، باور كن كه بهمن ديروزي مرده! و امروز تو انسان كاملا جديدي هستي!
تو به ناخشنودي واقعي دست يافته‌اي و اين موهبتي بزرگ است. عميقا درك كرده‌اي كه زندگي‌ات كسالت‌بار و بي‌معناست! آيا همين امر، سرآغاز يك تحول نيست؟!
اين كسالت باعث مي‌شود كه تو دست از عادت‌هاي خود بكشي، راه تازه‌اي را در پيش بگيري و زندگي نويني را آغاز كني.
تا اين كسالت‌ها نباشند تغييري هم در عادت‌هاي نادرست زندگي صورت نخواهد پذيرفت. اغلب كساني كه به دنبال موفقيت مي‌گردند تنها هوس آن‌ را دارند!
فقط روياي آن را در سر مي‌پرورانند! تشنه واقعي نيستند! چرا كه كمبودها را حس نمي‌كنند. يا اگر هم حس مي‌كنند. احساس‌شان عمقي ندارد و آن اندازه شديد نيست كه به خاطرش دست به هر كاري بزنند! در واقع هرگز نمي‌خواهند كه قدمي بردارند، مي‌ترسند و حاضر نيستند از داشته‌ها و عادت‌هاي خود دست بكشند. به فلاكت‌هاي زندگي خود چسبيده و به آن‌ها خو گرفته‌اند! چرا كه هر چه باشد، آشنايند! سال‌ها با آن‌ها بود و به جزيي از زندگي‌شان تبديل شده‌اند. آن‌ها زندگي را به همين صورتي كه دارند پذيرفته‌اند، غافل از اين‌كه براي رسيدن به موفقيت، به ناچار بايد راه تازه‌اي را طي كرد.
بايد از گذشته رها شد. به همين دليل است كه مي‌گويم: زندگي با عقايد نو و عادت‌هاي دگرگون شده شهامت مي‌خواهد! و تو ثابت كرده‌اي كه شهامت اين جدايي را داري، كسي كه مي‌تواند از زندگي و امكانات مالي آن چشم بپوشد، يقينا هر كار ديگري هم مي‌تواند بكند!
جايي كه نفرت هست، امكان عشق ورزيدن هم هست.
فقط كافي است تا يكي از اين دو راه را انتخاب كنيم.
مي‌گويي هيچ نشاني از زيبايي‌ در زندگي نمي‌بيني و از من مي‌پرسي چرا؟!
پس به دقت گوش كن:
دور شدن از زندگي و زيبايي‌هايش، نشان‌دهنده آن است كه خطايي صورت گرفته و جايي را بر خلاف طبيعت رفتار كرده‌ايم! آيا درك مي‌كني چه مي‌گويم؟!
تو زندگي را كسالت‌بار يافته‌اي و اين بصيرتي فوق‌العاده است! اما اگر طالب تغيير در خود زندگي هستي سخت به بيراهه مي‌روي!
نبايد انتظار داشت كه با دعاهاي‌مان زندگي تغيير كند!
هرگز چنين نخواهد شد!
زندگي بسيار زيبا، كامل و باشكوه است، هديه‌اي است از جانب خداوند، پس چگونه مي‌تواند ناقص باشد؟!
تمامي عيب‌ها در وجود خود ما هستند نه در زندگي!
و آن‌چه بايد تغيير كند زندگي نيست بلكه خود ما هستيم! افكارها و انديشه‌هاي‌مان. تا كسي از درون نو نشود، دنياي بيروني هم تازگي نخواهد داشت اگر چه كه تمام هستي را طراوت بهار پر كرده باشد!
همواره به خاطر بسپار:
زندگي و آن‌چه در پيش چشمان خود مي‌بيني، نام ديگر خداوند است و خداوند هميشه تازه است.
انديشه‌ها، رفتارهاي و عادت‌هاي خودت را تغيير بده تا مجددا شاهد زيبايي‌هاي زندگي باشي. فراموش نكن كه با فرخندگي و روحانيت توست كه جهان نيز شاداب و پرطراوت مي‌شود.

 

پرسش۴۷:

من بدبخت‌ترین و محدودترین دختر دنیا هستم. ۲۰ سالم است، اما اندازه ۶۰ سال پیر شدم. از زندگی بدم می‌آيد. می‌خواهم خودم را بکشم، حتی نمی‌توانم بروم با یك مشاور صحبت کنم، شب و روزم شده اتاقم و گریه. کمکم کنید.

پاسخ:

بايد بدانید بعضی از روان‌شناسان از جمله یونگ اعتقاد دارند که الزاما محدودیت‌ها نمی‌توانند شما را دچار اضطراب و نگرانی بکند بلکه مهم این است که این محدودیت‌ها را چگونه ببینیم، مثل موجود ناچیزی که وقتی در صدف بود و دچار محدودیت در ارتباط با بیرون قرار گرفت،‌ تبدیل به مروارید شد.
شما هم با خوب نگاه کردن به توانایی‌هایتان سعی کنید از محدودیت‌ها، فرصت‌های تازه بسازید و رشد کنيد و گرانبهایی خود را دریابید. سعي كن خلاق باشي.

پرسش۴۸:

زني هستم ۳۷ ساله كه در تمام عمرم بيشتر از آن‌كه در آرامش باشم، درد كشيده‌ام. واقعيتش را بخواهيد خواندن مطالب مجله علي‌رغم تمامي جنبه‌هاي مثبت و پرانرژي‌اش، هيچ شور و نشاطي را به من و زندگي‌ام نمي‌بخشد!
جسارتم را ببخشيد اما من فكر مي‌كنم كه شما هرگز دردهاي ما را نمي‌بينيد و احساس‌شان نمي‌كنيد. درست مثل اين مي‌ماند كه شما در دنيايي ديگر به سر مي‌بريد! دنيايي كه هيچ نشاني از رنج و غم در آن ديده نمي‌شود. دنيايي كه در آن هيچ غصه‌اي وجود ندارد. نه دشمني‌اي در كار است و نه كينه‌توزي، حسادت، تنهايي، بي‌همدمي، بي‌پناهي، بي‌پولي و …
از وقتي كه به ياد دارم سعي كرده‌ام تا نسبت به همه دوستان، آشنايان و اطرافيانم مهربان باشم. با هر چيز و هر كسي كه مواجه شده‌ام، سعي كرده‌ام جز به زبان محبت، صحبت نكنم. اما متاسفانه جز خون دل خوردن، مواجه شدن با تيرگي‌ها، تنها ماندن‌ها، زخم زبان شنيدن‌ها و چشيدن رنج‌هاي بيشتر، چيزي عايدم نشده!
نمي‌دانم دنيايي كه شما در آن زندگي مي‌كنيد، چگونه است اما آن‌چه من ديده و مي‌بينم بيشتر تيرگي و زشتي است تا زيبايي، بيشتر گريه است تا خنده.
غصه‌هاي من و امثال من مجال اين را نمي‌دهد كه حتي براي لحظه‌اي هم كه شده به حرف‌های خوب دلخوش كنيم.
آقاي حلت دوست دارم بدانم، شما زندگي را واقعا چگونه مي‌بينيد؟!
آيا شما هم واقعا در همان دنيايي زندگي مي‌كنيد كه ما زندگي مي‌كنيم؟!

 

پاسخ:

من هم در همان زميني زندگي مي‌كنم كه شما به سر مي‌بريد به جز اين‌كه اعتقاد دارم انسان در مقابل دردهاي زندگي چاره‌اي ندارد، جز آن‌كه قدرت روحي خود را بالاتر ببرد، تا صرف‌نظر از آن‌چه اتفاق مي‌افتد، هم‌چنان استوار و محكم در مقابل رويدادها بايستد و با آن‌ها روبه‌رو شود.
بايد ايمان و يقين داشته باشيد تا آزمايش‌هاي زندگي را متحمل شويد.
همراهان خوبم، از درد و رنج‌ها نهراسيد بلكه ذهن خود را قوي و مثبت نگاه داريد. شما با تصورات خود، دردها و رنج‌ها را افزايش مي‌دهيد! زماني كه از موضوعي نگران مي‌شويد يا به حالت خود ترحمي مي‌افتيد، اين كار نه تنها دردهاي شما را تسكين نمي‌دهد بلكه باعث افزايش آن نيز مي‌شود.
مي‌گوييد: “دوستان و آشنايانم همواره به من نارو مي‌زنند، در مقابل محبت‌هاي من بدي مي‌كنند و …” شما اين نكات را همواره با خودتان تكرار مي‌كنيد، آن‌ها را با دوستان ديگرتان مطرح كرده و حتي براي يك لحظه هم كه شده از فكر آن خارج نمي‌شويد! غافل از اين‌كه هر اندازه بيشتر به اين موضوع فكر كنيد، آن دردها بيشتر و بزرگ‌تر شده و دردناك‌تر جلوه مي‌كنند!
بايد هر چه زودتر اين عادت بد بازگشت به گذشته و صحبت كردن راجع به آن را كنار بگذاريد. بايد از خودتان بپرسيد كه اين عمل چه فايده‌اي به حال‌تان خواهد داشت؟! بهترين شيوه براي فراموش كردن مشكلات و رنج‌هاي گذشته اين است كه از لحاظ فكري و روحي خود را از آن مسايل دور نگاه داريد. اگر بتوانيد آرامش ذهني خودتان را حفظ كنيد هيچ چيزي نمي‌تواند به شما صدمه بزند! سرگذشت تمامي انسان‌هاي بزرگ نشان مي‌دهد كه آن‌ها در هر شرايطي از نعمت آرامش برخوردار بوده‌اند.
هيچ نوع درد و رنجي نمي‌تواند روي شما اثر بگذارد، اگر بتوانيد ذهن‌تان را از آن‌ جدا نگه داريد.
اما شما متاسفانه در تمام مدت از غم‌ها پذيرايي مي‌كنيد! و به طبع آن‌ها هم در خانه دل‌تان آشيانه مي‌كنند!
بايد از دقيق‌ شدن و متمركز ماندن به روي مسايل منفي پيرامون خود اجتناب كنيد در برابر هر پديده زشت در جهان، لااقل يك پديده زيبا هم وجود دارد، پس چرا به آن‌ها توجه نمي‌كنيد؟!
به قول عارفي، با تمام وجود آن‌چه را كه خوب است ببين آن‌چه را كه خوب است بشنو و آن‌چه را كه خوب است به زبان بياور.
زندگي هم روي تاريك دارد و هم روي روشن.
اگر اجازه بدهيد كه افكارتان روي زشتي‌ها تكيه كند پس از مدتي خودتان هم زشت خواهيد شد!
سعي كنيد فقط خوبي‌هاي هر چيزي را ببينيد و كيفيت زيبايي را جذب كنيد. فكر كردن، خواندن و تكرار گفته‌هاي زيبا و مثبت كه به همراه توجه كردن عميق نسبت به آن‌ها باشد، نقاط تاريك و جنبه‌هاي منفي ذهن را از بين مي‌برد و نگرش ذهني مثبتي را جايگزين آن مي‌كند.
در واقع اين همان كاري است كه مجله موفقيت صادقانه سعي در انجام آن دارد.
اما جداي از تمام اين مسايل پاره‌اي از رنج‌هاي زندگي براي انسان همان خاصيتي را دارد كه داروهاي تلخ براي بيماران!
آيا زماني كه فرزند شما دچار بيماري مي‌شود با ميل و رغبت داروهاي تلخ را به او نمي‌دهيد؟!
پس چرا چنين تصوري را در مورد خداوند و رنج‌هايي كه تجويز مي‌كند، نداريد؟!

 

پرسش۴۹:

فردی عصبی هستم و راه آرامش و کنترل را گم کرده‌ام. عصبانیت و رویایی بودنم تمام راه موفقیت را برایم بسته است. راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ:

برای کنترل پرخاشگری و عصبانیت به طور مختصر دو راه را یادآوری می‌کنم: ۱- راه‌های رفتاری به این معنا که هر وقت در موقعیتی قرار گرفتید که شما را به سوی پرخاشگری سوق می‌داد، محیط را رها کنید و چند بار نفس عمیق بکشید و دقایقی از آن محیط تنش‌زا دور شوید و یا با خود قرار بگذارید كه هر وقت عصبانی شدید و پرخاشگری کردید به‌گونه‌ای خود را تنبیه کنید، مثلا یک وعده غذا نخورید یا چیزی را که موردعلاقه‌تان هست یا مقداری پول به کسی بدهید و اگر توانستید پرخاشگری خود را کنترل کنید، خودتان را تشویق کنید، خودتان را به غذای مورد علاقه‌تان مهمان کنید و جدولی برای خودتان داشته باشید که فراوانی مواردی که پرخاشگری خود را کنترل کرده‌اید را در آن بنویسید و همین مجموعه رفتاری می‌تواند به شما کمک کند. ۲- راه‌های شناختی به این معناست که این باور و شناخت را در خودتان تقویت کنید که هیچ الزامی در دنیای کائنات وجود ندارد که آدم‌ها مطابق استانداردها و خواسته‌های ما عمل کنند. یعنی به دیگران اجازه دهید الزاما آن گزینه‌هایی که شما می‌خواهید را انتخاب نکنند، حتما به دیگران اجازه دهید اشتباه کنند، آنها حق دارند اشتباه کنند و وقتی شما اجازه اشتباه کردن به دیگران دادید و اینکه اجازه دادید به غیر از گزینه مورد نظر شما انتخاب کنند، حال خودتان بهتر خواهد بود و کمتر عصبانی خواهید شد.

پرسش۵۰:

خانمی ۳۵ساله هستم که فرزندی ۵ساله دارم. مشکلم این است که از ۷سالگی تا الان اعتمادبه‌نفس نداشته و ندارم و از اضطراب رنج می‌برم. در زندگی، محل کار و در روابطم دچار مشکل هستم. همیشه کسانی را که دوستشان داشتم، از دست دادم و سرخورده شده‌ام. می‌ترسم پسرم را هم از دست بدهم. در محل کار هم چون تجربه کاری ندارم، مدام مضطربم؛ چون دانش کافی ندارم. من فوق‌لیسانس MBAهستم و بعضی‌وقت‌ها خودم را با دیگران مقایسه می‌کنم. بااینکه چیزی نسبت به آن‌ها کم ندارم، ولی از حرف‌زدن در جمع خجالت می‌کشم، از روبه‌رو‌شدن با محیط جدید می‌ترسم، حتی می‌ترسم سوالاتم را مطرح کنم. شخصیتی به‌شدت وابسته دارم و دچار شک و بدبینی هستم. همسرم مدام گوشی‌اش را قائم می‌کند، از همسران دوستانش تعریف می‌کند. به‌شدت می‌رنجم و گریه می‌کنم، فکر می‌کنم برای هیچ‌کس خواستنی نیستم. نمی‌توانم از او هم بگذرم؛ چون عاشقش هستم. اصلا امید به آینده ندارم. کمکم کنید تا در سن اعتماد‌به‌نفس پیدا کنم و از این بدبینی بدبینی و وابستگی و ناامیدی رها شوم. من ظاهر بدی ندارم، ولی از خودم به‌شدت متنفرم و از همه خجالت می‌کشم.

پاسخ:

با توجه به اینکه شما ویژگی‌های مثبت و موفقیت‌آمیزی دارید، کمتر می‌توان احتمال داد که گرفتار اضطراب باشید؛ من‌جمله اینکه ازدواج کرده‌اید و فرزندی ۵ساله دارید، شاغل هستید‌، مدرک کارشناسی‌ارشد دارید و … . شاید دچار یک تمامیت‌خواهی شده‌اید. به این معنی که همه‌چیز بایستی بر وفق مراد شما باشد تا احساس راحتی و آسایش کنید. متاسفانه دنیا این‌گونه سرشته شده است و در زندگی ما هیچ تضمینی برایش وجود ندارد که همیشه آن‌گونه که ما می‌خواهیم، باشد؛ پس بایستی بپذیریم آنچه را که داریم و لذت ببریم، با داشته‌هایمان و نه حسرت نداشته‌هایمان. درعین‌حال امیدوارم این توصیه‌ها به شما کمک کند:
– هر شب قبل از خواب، کارهای مثبتی را که در آن روز، چه در محل کار و چه در خانه، انجام داده‌اید، مثل بخشش، بخشیدن، راه‌انداختن کار دیگران، غذاپختن، رسیدگی به فرزند و … مرور کنید و برای آن‌ها ارزش قائل شوید.
– هر روز صبح قبل از خروج از منزل، موفقیت آن روز را از خداوند بخواهید و شکرگزار نعمت‌های داشته‌تان باشید، تصمیم بگیرید کارهای پسندیده انجام دهید.
– به دیو تخیل منفی که بسیار فرصت‌طلب است تا روحیه شما را در هم بشکند، اجازه مداخله ندهید و در چنین موقعیت و زمانی به مغز خود فرمان ایست بدهید.
– از گذشته خود فقط به‌دنبال تلخی‌ها نگردید. سعی کنید ثابت کنید که زیبایی‌های زیادی در گذشته‌تان وجود داشته است و این خود می‌تواند شما را به سمت مثبت اندشی ببرد.
– یک رویا و گفت‌و‌گوی درونی شیرین و دوست‌داشتنی را برای خود ابداع کنید. تجربه‌های خوب با کسانی که دوستشان دارید را زیاد کنید، احساس خوب و عاطفی را از دیگران دریغ نکنید. این موارد به شما کمک می‌کند تا تصور مثبتی از خود داشته باشید و دیگران نیز به شما احساس مثبت انتقال دهند.
– بدیهی است که باید تمرین و ممارست در تکرار گفت‌و‌گوهای مثبت و عاطفی داشته باشید. درونی‌شدن این باور خواهد بود که من مورد احترام به دیگران و دیگران مورد احترام من هستند و من نیز به خود احترام می‌گذارم.
– انسان‌ها دارای نقاط ضعف و قوت هستند. من و شما هم شامل این افراد هستیم؛ پس سعی کنیم نقاط ضعفمان را شناسایی کنیم و آن‌ها را از بین ببریم و نقاط مثبت را تقویت کنیم. در این راه از دیگران کمک بگیریم و از آن‌ها صریح و صمیمانه بپرسیم که نظرتان درباره من چیست و با جمع‌بندی و برنامه‌ریزی در آن موارد به خودشکوفایی خودمان کمک کنیم. این خودآگاهی است؛ خودآگاهی یعنی دانش من نسبت به خویشتن و من کیستم؟ به نظر دیگران من چطور آدمی هستم؟ خودآگاهی است که می‌تواند اعتماد‌به‌نفس ما را بالا ببرد و اضطراب را کاهش دهد.
– دوست من قدردان داشته‌هایت باش تا خداوند فراوانی را برای تو رقم بزند.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۴

مقاله های مرتبط :