پرسش پاسخ مسائل زناشویی بخش۱۰

پرسش پاسخ مسائل زناشویی بخش۱۰

پرسش۴۶:

كمتر از يك‌سال است كه ازدواج كرده‌ايم. امروز وقتي همسرم وارد خانه شد دهانش بوی دود می‌داد. وقتي به او گفتم، داد و بیداد کرد و گفت برويم آزمایش بدهيم، اما بعدش من طلاقت می‌دهم. بعد هم از خانه بيرون رفت. من مطمئنم که چیزی مصرف کرده بود. لطفا به من بگوييد چه کار کنم؟ می‌ترسم از این‌که بدتر شود، از طرفی زیر بار نمی‌رود. اگر باز هم این بحث پیش بیايد کارمان به طلاق می‌کشد.

پاسخ:

شما برای ایشان، نقش همسر دارید یا ناظم مدرسه یا مادر سختگیر؟
همسرتان سیگار کشیده كه عمل تحسین‌برانگیزی نیست ولی چه دلیل دارد به جای همسری، معلم تربیتی او شوید؟ به جای مقابله بايد مدیریت کنید.
مثلا بگويید اگر گاهی مي‌خواهي ‌سیگار بکشی روي بالکن بكش. موقع خواب دهانت بوی نیکوتین می‌گیرد و من اذيت مي‌شوم. گاهی اوقات به فضای او وارد شوید تا از سیگار کشیدنش لذت ببرد نه این‌که تحقیر شود. ممکن است فکر کنید پاداش می‌گیرد و تقویت می‌شود ولی حواستان باشد که همسر کسی است که جلوی لذت‌های كوچك و جمع و جور را نمی‌گیرد. چند سیگار در هفته حیف است كه باعث اختلاف بين یک زن و شوهر شود.

 

پرسش۴۷:

از دست مرد زندگی‌ام خسته شدم،‌ چندبار رفتارهایش را با کنایه به او گوشزد کردم اما هیچ تغییری نکرد، انگار من برای او هیچ ارزشی ندارم،‌ ناراحتی مرا می‌بیند ولی هیچ کاری نمی‌کند، دیگر بی‌خیال رفتارهایش شده‌ام، اما تا کی می‌توانم به این زندگی ادامه دهم؟

پاسخ:

کنایه زدن و دوپهلو صحبت کردن و در لفافه سخن گفتن تفاوتش با روشن و رک و صریح حرف زدن در میزان پیچیدگی‌شان است. وقتی به کسی کنایه می‌زنیم درواقع انتظار دارم او در درون ذهنش پردازش بیشتری برای کشف و درک معنای پنهان در جملات ما به خرج دهد و پردازش بیشتر به معنای صرف وقت و انرژی بیشتر است و بد نیست بدانی که خیلی از آدم‌ها بخصوص آقایان معنای بسیاری از کنایه‌ها را درک نمی‌کنند. باید با مرد زندگی‌ات صادقانه سلیس سخن بگویی هرچه کلام ساده‌تر و روان‌تر باشد، برای مردها قابل درک‌‌تر خواهد بود! خواهر عزیزم هدف اصلی مرد در زندگی ایجاد آرامش، راحتی و تامین مایحتاج خانواده‌اش است. اگر هیچ سخنی از کاستی یا وجود مشکلی به میان نیاید پیش‌فرض یک مرد این خواهد بود که همه‌چیز در زندگی روبه‌راه است. به جای سکوت و خودخوری با مرد خود صحبت کنید و همه‌چیز را به دور از لفافه و کنایه با زبان ساده برایش توضیح دهید. مطمئن باشید مشکل را به زودی حل خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنم حتما به مطالعه چند کتاب در مورد نحوه رفتارها و تفکر آقایان بپردازید.

پرسش۴۸:

دختری ۱۷ ساله هستم. به خواست خودم ۱ سال است که نامزد کرده‌ام. اوایل از رفتار او آگاه نبودم اما اخیرا تحت کوچک‌ترین شرایط عصبانی می‌شود و پرخاشگری می‌کند. بعضی مواقع مسبب عصبانیت او خود من هستم ولی انتظار تندخویی و پرخاشگری را ندارم. از این رفتار او خسته شده‌ام. بعضی مواقع با دیدن حرکات او به جدایی فکر می‌کنم. این فکر ذهن مرا درگیر کرده است و نمی‌دانم چه‌کار کنم.

پاسخ:

اگر احساس می‌کنید ناشناخته‌های شما از نامزدتان زیاد بوده است و تصویری که از او داشتید با واقعیت خیلی فاصله دارد، در بدو امر مراقب باشید قدم‌های عملی جدی‌تر برای پیشبرد مراحل ازدواجتان بر ندارید، مثلا مراسم عقد و عروسی را حتما به تاخیر بیندازید و مجددا به بررسی چگونگی تصمیم‌گیریتان بپردازید. ضمن بررسی معایب و ویژگی‌های خودتان، شرایط نامزدتان را نیز مجددا بررسی کنید و اگر می‌بینید با گذشت زمان شرایط رو به بهبود نمی‌رود، مطمئن باشید خداحافظی به‌موقع از ادامه با ریسک منطقی‌تر است.

 

پرسش۴۹:

زنی ۳۰ ساله هستم. شش سال است كه ازدواج کرده‌ام. به خاطر علاقه‌ای که به هم داریم تصمیم گرفتیم بچه‌دار نشویم تا وقت بیشتری را با هم بگذرانیم و خلوتمان را با بچه به هم نریزيم. همسرم را خیلی دوست دارم. او خیلی مهربان است ولی گاهی اوقات که با هم بحث می‌کنیم حرف‌هایی می‌زند که برايم خیلی تلخ و عذاب‌دهنده است. با کمال تاسف گاهی نمی‌تواند خودش را کنترل کند و مرا کتک می‌زند البته بعدش پشیمان می‌شود. از هر سه، چهار بار دعوا یکی منجر به کتک‌کاری می‌شود. من تا حالا همیشه به او وفادار بودم. در آخرین دعوا به من توهینی کرد که وفاداری‌ام را زیر سوال برد. از آن روز، حدود یك ماه می‌گذرد ولی من خیلی ناراحتم. با وجودی که اوضاع آرام است و با هم خوب هستیم ولی من ته دلم از او دلخورم. می‌ترسم همین دلخوری و ناراحتی باعث شود از هم دور شويم.

پاسخ:

در درجه اول امنیت شما مهم است. بحث ضرب و شتم فیزیکی قطعا هیچ جايي برای توجیه ندارد. همسرتان برای مدیریت خشم‌هایش بايد به يك روان‌شناس مراجعه کند وگرنه رابطه‌تان به بیراهه می‌رود. بحث دوم در مورد جملاتي است كه حین دعوا رد و بدل مي‌شود اين جملات هیچ معنای قابل تفسیری ندارند. حداقل تفسیر عمیقش کار شما نیست و در حوزه روان‌کاوی قابل طرح است!
بحث سوم این است که نگذارید دلخوری ناشی از فحاشی‌های او یا رفتارهای اشتباهش، حل‌نشده رها شود، زیرا این حرف‌های نزده و دلخوری‌های اعلام نشده، به خشم‌های غیرقابل کنترل ختم مي‌شوند.
شش سال، براي با هم وقت گذراندن كافي است، الان برای رشد فردیتان لازم است به بحث بچه جدی فکر کنید.

 

پرسش۵۰:

در زندگی مشترک چطور رفتار کنم تا همسرم از نظر مادی به من تکیه نکند. تحت هیچ شرایطی دوست ندارم در زندگی مشترك همسرم دستمزدم را بداند و به آن تکیه کند.

پاسخ:

بسیاری از دختران تحصیلکرده مي‌پرسند آیا لازم است درباره مسایل مالی به خواستگارم توضيح بدهم؟ و سوال دیگر این است که اگر اموالی به نام من است، لازم است نامزدم بداند؟
ازدواج یعنی نسبت به یک نفر خاص شفافیت بیشتر داشتن. آدمیان چهار خود دارند:
خودِ آشکار: بخشی از خود که هم من درباره خودم می‌شناسم و هم بقیه. مثل تحصیلات، اشتغال، خانواده و بعضی از اخلاق‌ها و رفتارهايم.
خودِ پنهان: بخشی از من است که خودم می‌دانم ولی بقیه نمی‌دانند. مثل خاطرات سخت و خاص و ناگفتنی، رازهای خانوادگی و اسرار شغلم.
خودِ کور: بخشی از من که بقیه درباره‌ام می‌دانند اما خودم نسبت به آن آگاهی ندارم. مثلا بقیه به من می‌گویند ساده‌لوح و تعدادشان هم زیاد است. من قطعا باید شک کنم كه چه چیزی از من به ديگران مخابره می‌شود كه اين‌گونه فكر مي‌كنند.
ناخودآگاه: بخشی از من که نه خودم در خویش سراغ دارم نه بقیه چنین انتظاری دارند. ازدواج جایی است که ما خود پنهانمان را برای یک نفر کمی باز می‌کنیم. به عبارتی ما نمی‌توانیم با کسی ازدواج کنیم که مجبور باشیم خود پنهانمان را در آن بیشتر کنیم! این‌که از حقوق يا اموالمان به او بگوییم یا نگوییم مستلزم پاسخی ابتدایی‌تر است، و آن کیستی و شخصیت آن خواستگار است.
بالاخره برای استانداردهای بالای زندگی شاید لازم باشد شما نیز به همسرتان کمک کنید، این باور ذهنی که مرد اصلا نباید روی کمک مالی زن حساب کند، باعث می‌شود همسرتان زیر فشار کار فرسوده شود. با این حال وقتی شما شاغلید به نظرم بد نيست بخشی از خرج‌های خانه را متحمل شوید در اين صورت خودبه‌خود شوهرتان سمت آمارگیری از دخل و خرج شما نمی‌آید.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۴

مقاله های مرتبط :