پرسش پاسخ مسائل خانوادگی بخش۵

پرسش پاسخ مسائل خانوادگی بخش۵

پرسش۲۱:

مشکلی بزرگ دارم که اولین باری است که دارم مطرحش می‌کنم؛ پدری کاملا افسرده و بداخلاق و به معنای واقعی کلمه منفی دارم که به حکم و سفارش مادرم دال بر مهربان بودن، به او احترام می‌گذاریم؛ در حالی که هیچ علاقه‌ای به او نداریم.

این‌قدر نامهربانی‌ها و بداخلاقی‌هایی را که نسبت به مادرم روا داشته، تحمل کرده‌‌ام که دیگر دارم احساس می‌‌کنم در ۲۶ سالگی، تحملم به آخر رسیده و دارم کم می‌آورم. دچار شب‌بیداری‌های غیرقابل تحملی شده‌ام جوری که وقتی صدای پای پدر و باز و بسته شدن در اتاقش را می‌شنوم، تپش قلب سراغم می‌آید. نمی‌دانم باید چه کار کنم. وضعیت روحی‌ام اصلا روبه‌راه نیست. ممکن است راهنمایی‌ام کنید؟

پاسخ:

در این سنی که شما دارید، رابطه دختر و پدر تبدیل به موضوعی جدی برایتان شده است. شما باید به خودتان اجازه بدهید که پدر را از دید یک دختر ۲۵ ساله ببینید؛ یعنی مستقل از دیدگاهی که تا الان داشتید پدرتان را می‌دیدید، دیدگاهی تحت تاثیر رابطه مادر با پدر. این طرز نگاه جدید، منابعی جدید برای تصمیم‌گیری در اختیارتان خواهد گذاشت. رابطه مشکل‌دار شما با پدرتان، ممکن است به رابطه مشکل‌دار شما با مردان هم ختم شود. پس زمان و توجهی که برای به دست آوردن این دیدگاه جدید می‌گذارید، زمانی که برای فهم پدر می‌گذارید، زمانی که برای درک روحیه منزوی او می‌گذارید، پیش از همه کمک فراوانی به زندگی عاطفی و تعادل روانی زنانه شما خواهد کرد؛ پس آن را جدی بگیرید.

پرسش۲۲:

آقای دکتر به من بگوييد خانواده چقدر مهم است؟ ما فقط می‌دانیم كه خانواده مهم است ولی مرزش را نمی‌دانیم. به نظرم این مساله آن طور كه باید باز نشده است. همیشه در رسانه‌ها، در زندگی روزمره، در كتاب‌هاي دینی، در کلاس‌های آموزشی و… از اهمیت خانواده می‌گويند ولی نه آن‌قدر روشن که این همه رابطه به خاطرش زیر سوال نرود. خانواده تا چه حد باید یك رابطه خوب را زیر سوال ببرد؟
به نظر من ممكن است گذشته در حال یک آدم هنوز هم تاثیر داشته باشد ولی در ديگري تمام شده باشد، خوب اين آدم نباید به خاطر گذشته‌اش زیر سوال برود.

پاسخ:

خانواده در خیلی از سطوح مهم است، یعنی در نوع نگاه ما به زندگی، تامین خاطرات قدیمی و فراهم کردن محیط امن عاطفی که در انتخاب‌های عاطفی آینده ما موثر است.
اما سوال مهم‌تر احتمالا این است که فردیت ما چقدر مهم است؟
خیلی! یعنی وقتی کسی به خانواده‌اش وابسته باشد و فرق بین احترام و اطاعت را نفهمیده باشد، البته که ازدواجش مین‌گذاری شده است
نوع فردیت ماست که تعیین می‌کند خانواده چگونه در زندگی زناشویی ما تاثیر بگذارد.
خانواده در خیلی از سطوح مهم است، یعنی در نوع نگاه ما به زندگی، تامین خاطرات قدیمی و فراهم کردن محیط امن عاطفی که در انتخاب‌های عاطفی آینده ما موثر است.
اما سوال مهم‌تر احتمالا این است که فردیت ما چقدر مهم است؟
خیلی! یعنی وقتی کسی به خانواده‌اش وابسته باشد و فرق بین احترام و اطاعت را نفهمیده باشد، البته که ازدواجش مین‌گذاری شده است
نوع فردیت ماست که تعیین می‌کند خانواده چگونه در زندگی زناشویی ما تاثیر بگذارد.

پرسش۲۳:

پدر من هفته آينده بازنشسته می‌شوند. قبلا آرزويش اين بود که زودتر بازنشست شود اما الان خیلی کلافه است و به نظر می‌آيد افسرده شده. پدرم معلم است و من فکر می‌کنم احساس می‌کند بعد از بازنشستگی ديگر فردی مفید نيست. چند وقت است مدام دنبال کار می‌گردد بدون این‌که فکر کند آیا این کار به دردش می‌خورد یا نه. مثلا می‌گويد می‌خواهم در رستوران کار کنم! مي‌خواستم ببينم در این دوران وظیفه من به عنوان دختر ۲۲سالشه‌اش چیست؟ مادرم باید چه کار کند؟ لطفا راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ:

ابتدای دوران بازنشستگی بحرانی دارد که باید از آن عبور کرد.
مردان با “جنگجویی” هویت می‌یابند یعنی با برنده شدن، انجام وظایف محوله و به پایان رساندن کارها. آنها یاد گرفته‌اند این‌طوری مرد باشند اما جایی در زندگی هست که کم‌کم مردان در سفر قهرمانی خود به “دهندگی” هم روی می‌آورند… این تغییر نقش، مدتی زمان می‌برد تا روان مردانه به تعادل برسد.
بحران میان‌سالی به کهن‌سالی اگر بخواهد خوب طی شود لازم است با مسايلی شبیه موضوعات زیر سپری شود:
• معنویت
• ورزش
• مطالعه تاریخ
• همصحبتی با خانواده
• قدرانی شدن از سوی نزدیکان و دوستان
• نوشتن کتاب و وبلاگ و مقاله
• حضور در فعالیت‌های اجتماعی (شورای محل- مدیریت ساختمان‌ـ مسجد و هیئت)
• سفرهای دور ایران و دنیا (سفر نه توریسم)
زمان بگذاريد و با پدرتان قدم بزنید، سینما بروید، عکس خانوادگی بگیرید، بگذارید تفریح کند بدون این‌که احساس کند بی‌مصرف است.
به سلامتی‌شان هم توجه داشته باشيد. اگر تغییری در وضعیت ذهنی یا گوارشی یا… او دیدید، با پزشک داخلی مشورت كنيد. یادتان نرود هیچ چیز به اندازه آراستگی ظاهر، به مرد اعتمادبه‌نفس نمی‌دهد: خرید یک کفش شیک، رفتن به یک عکاسی خوب و… ارزشش امتحان کردن را دارد.
درباره کار نیز بالاخره به تعادل خواهد رسید. نگران نباشید.

پرسش۲۴:

نظرتان در مورد بچه‌های طلاق چیست؟

پاسخ:

طلاق استرس کمی در زندگی آدم نیست!
چه فرزند آن خانواده باشی چه خود آن زن یا مرد.
نداشتن یک خانواده منسجم باعث مي‌شود این آدم همیشه حسرت چنین چیزی را داشته باشد ولی نکته مهم این است كه وقتی ما طلاق می‌گیریم در حال خارج شدن از یک خانواده بدکارکرد هستيم و فرزندمان را از فاجعه‌ای که خانواده بدکارکرد (اعتیاد/ فحاشی و بی‌احترامی…) بر جان فرزندمان می‌گذارد، نجات می‌دهیم.
همچنان کتاب زیبای زیر را برای این والدین معرفی می‌کنم.
کتابی ۵ جلدی و خواندنی به اسم «تاثیر طلاق بر فرزندان» به نویسندگی گری نیومن و پاتریشیا رمانوسکی و ترجمه فرناز فرود، انتشارات صابرین که در بخشی از آن آمده است:
متاسفانه طلاق تاثیرات منفی بسیار زیادی در زندگی فرزندان طلاق دارد كه یکی از بزرگ‌ترین اثرات منفی آن، این است که چون اکثرا بچه‌ها بعد از طلاق با مادران خود زندگی می‌کنند به دلیل بی‌تجربگی و ناآگاهی از روش‌های بسیار غلطی استفاده می‌کنند. بدین صورت که پدر فرزندشان را مانند یک دیو به آنها معرفی كرده و فراموش می‌کنند كه زمانی با همان فرد رابطه داشتند و مسلما رابطه‌شان خالی از عشق و علاقه نبوده اما به دلایلی نتوانستند با هم کنار بیایند. بچه‌های طلاق در غیبت پدر غمگین و عصبی و در‌نهایت افسرده می‌شوند و به صورت‌های مختلف سرکشی‌ها و لجبازی‌های خود را نشان می‌دهند که حاصل آن در بیشتر دختر‌ها ترک مدرسه و در پسر‌ها اعتیاد و الکلی شدن و انواع بزهکاری است. گری نیومن‌، پاتریشا رمانوسکی.

پرسش۲۵:

دختری ۲۶ساله هستم. پدر و مادرم نسبت به من، خواهر و برادرم مسئولیت‌پذیر نیستند و نسبت به ما که فرزندانشان هستیم، بسیار بی‌توجه و بی‌محبتند. من و برادرم دانشجو هستیم. از اینکه باید مدام به خودم بگویم همه‌چیز درست می‌شود، خسته شده‌ام. خانه ما وضعیت خوبی ندارد و هرلحظه ممکن است بر سرمان خراب شود. اما پدرم نسبت به این موضوع بسیار بی‌توجه است و برایش هیچ‌چیزی جز خودش و نیازهایش اهمیت ندارد. بگویید چه کنم تا بلکه وضعیت زندگی‌مان بهتر شود.

پاسخ:

شما در این سن دو راه دارید؛ یا غرق‌شدن در ترس‌ها و تمرکز برروی نداشته‌ها و یا پذیرفتن این واقعیت که بخش‌هایی از زندگی شما با دیگران متفاوت است؛ اما قرار نیست در میدان زندگی خودتان را ببازید و به این دلیل که چند کمبود در زندگی دارید، همه موقعیت‌های رشدتان را از دست بدهید و چوب حراج به خوشبختی‌تان بزنید. چیزی که هم‌اکنون برای شما لازم است، اشتغال به کار و تقویت حس کارآمدی، سودمندی و تاثیرگذاری در خود است تا نظاره‌کردن این دوران خردکننده. فراموش نکنید بعضی از افراد به کمک تخصصی درمانگران نیاز دارند تا بحران میان‌سالی یا کهن‌سالی خود را با تحمیل هزینه کمتری برای خانواده‌شان بگذرانند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۵

مقاله های مرتبط :