پرسش پاسخ عشق و دوستی بخش۵

پرسش پاسخ عشق و دوستی بخش۵

پرسش۲۱:

بنده و یکی از بستگانم، پنج سالی همدیگر را می‌خواستیم… به‌خاطر اندکی سطح سواد و نداشتن کار دایمش، پدرم، مخالفت کردند. من با یک نفر دیگر نامزد کردم و بعد از ۲ماه به مشکل برخوردیم و نامزدی تمام شد… و هنوز فامیل‌مان را دوست دارم… و به احتمال۵۰درصد پدرم این‌بار رضایت می‌دهد… ولی نمی‌دانم هنوز مرا می‌خواهد یا نه! متاسفانه پسر خیلی خوبی هم نیست. لطفا مرا راهنمایی کنید. منتظرش باشم یا نه؟ ولی او را دوست دارم.

پاسخ:

می‌شود آدم با کسی خوش باشد ولی خوشبخت نشود؟ خوشبختی زناشویی محصول چند عامل است: رضایتمندی جنسی، حمایت و رضایت خانوادگی، امنیت نسبی شغلی و مالی زن و شوهر، تشابه و تفاهم و تعهد.
با توجه به چیزهایی که نوشته‌ای به نظرم با فامیلتان این بخش‌ها نتواند محقق شود، حتی اگر دوستت داشته باشد، من قویا توصیه می‌کنم درباره نامزدی به‌هم خورده‌ات بیشتر تامل کنی و درهای آن تجربه را در بیاوری تا بتوانی با اعتمادبه‌نفس حاصل از این تجربه برخیزی و از روی ترس و ناامیدی تن به این انتخاب ندهی.

پرسش۲۲:

دختري ۲۰ ساله هستم و تاكنون با کسی رابطه دوستی نداشتم، چون اعتقادی به این جور روابط ندارم. اما چند روزی است برای تقویت زبانم در چت‌روم با یک پسر ایرانی ۳۸ ساله آشنا شدم. او اصرار می‌کند براي اين‌كه يكديگر را بهتر بشناسيم روابطمان بیشتر شود. من از این موضوع ناراحتم و از طرفی بیشتر دوستانِ هم‌سنم یا ازدواج کرده‌اند یا خیلی خواستگار دارند. من دختر بدی نیستم، ظاهر نامناسبی هم ندارم اما از اين‌كه مثل دوستانم نیستم احساس افسردگی مي‌كنم، از طرفي برای این رابطه هم عذاب‌وجدان دارم. من به قسمت و حکمت خدا هم اعتقاد دارم اما باز هم مضطرب هستم.

پاسخ:

این‌که شما نیاز به ارتباط یا ازدواج دارید برایم قابل فهم است. ولی این‌که در اینترنت یک پسر دنبال همسر مناسب بگردد، قطعا زیر بار نمی‌روم، زیرا نمی‌توانم به اينترنت اعتماد کنم. اکثرا افراد بیکار در این چت‌روم‌ها مي‌چرخند، نه آدم‌هاي درست و حسابی که کار دارند یا ورزش می‌کنند یا از فعالیت روزانه خسته هستند.
شما باید دیده شوید، درست هم دیده شوید. در ۲۰ سالگی که آغاز دهه سوم زندگیتان است چه می‌کنید؟ چقدر وقت‌تان را به‌جای زندگی واقعی، در فضای نت حرام می‌کنید؟ فکر کرده‌اید که نکند به چت و اینترنت اعتیاد پيدا كنيد؟
در جایی مناسب، خانواده‌تان باید به این دیده شدن درست و پیشنهادهای واقعی ازدواج کمک کنند. از دوستان متاهلتان بخواهید دوستان مناسب شوهرانشان را به شما معرفی کنند (اگر می‌خواهید ازدواج کنید).
گفته‌اي به قسمت و حکمت خداوند معتقدی؛ آیا خودت با بررسی فلسفی و برهانی به آن رسیدی؟ من حس می‌کنم برداشت تو این‌ است که در انتخاب همسر جبر وجود دارد که اين‌جا دو خطا رخ می‌دهد:
۱- ندانستن این‌که خداوند، اراده ما را در طول اراده خودش قرار داده یعنی خدا اراده کرده انسان‌ها برای زندگی خود (مثل: ازدواج، عاشقی، داشتن فرزند، اشتغال، مهاجرت) تصمیم بگیرند.
۲- سهم خودت را در ساختن زندگی‌ات انکار کردی. الان باید فكر کنی که پسر ۳۸ ساله چه فضای مشترکی با دختر ۲۰ ساله دارد؟ جایی که باید خودت وارد عمل شوي، منتظر هیچ كسي نباش. نظر خدا هم اين است كه بنده خودش حركت كند.

پرسش۲۳:

خيلي به هم ریخته‌ام و از شما کمک می‌خواهم. یک سال با پسری دوست بودم. رابطه‌مان خیلی‌خیلی خوب بود، تا این‌که برایم خواستگاری آمد. به او گفتم که دارم ازدواج می‌کنم و او خیلی راحت پذیرفت. الان سه ماه از اين ماجرا مي‌‌گذرد و قرار است چند روز دیگر رابطه‌ من با خواستگارم رسمی شود، اما هنوز دوستم زنگ می‌زند و دلم هنوز با اوست. در وضعیت بدي گیر کرده‌ام. خیلی سعی کردم در این چند ماه فراموشش کنم. واقعا کمک می‌خواهم.

پاسخ:

داری کاری خطرناک می‌کنی. در دو جبهه احساسی جنگیدن تو را فرسوده می‌کند.
با وجود رابطه اول که دلی بوده و او هم دوستت دارد ولی نه برای ازدواج، نباید رابطه دوم را شروع می‌کردی. حداقل اگر این‌قدر سریع پیش می‌روی، اولی را تمام كن و با کوله‌باری مناسب‌تر به سفر جدیدت برو. اگر بگذاری تلاطم احساسی قبلی درونت بماند، نفر دوم را به جاي این‌که بشناسی با او مقایسه خواهی کرد.
تو داری رابطه‌ات را رسمی می‌کنی و این قدم بزرگی در زندگی‌ات است پس بايد بدون لغزش باشد.

پرسش۲۴:

دختري هستم ۲۵ ساله، سال ۸۹ با پسري همكار بودم كه از خودم ۵ سال كوچك‌تر بود و با دختري دوست بود و از نظر روابط هيچ محدوديتي نداشت ولي به خاطر مسايلي روابطشان شكرآب شد. من خيلي تلاش كردم تا راهنمايي‌اش كنم. در واقع آن پسر هم از داشتن چنين روابطي ناراحت بود. خلاصه پس از مدتي در حالي كه هنوز با آن دختر رابطه تلفني داشت به من پيشنهاد دوستي داد. برايم خيلي عجيب بود. البته بايد بگويم كه ظاهر اين پسر بيشتر از سنش نشان مي‌داد و رفتاري معقول داشت، ولي چون از من كوچك‌تر بود نمي‌خواستم با او دوست شوم. او مرا از نظر اعتقادات مذهبي خيلي قبول داشت در آخر به خاطر اصرار زياد پذيرفتم، در حالي كه خودم هم خيلي به او علاقه‌مند شده بودم. پس از مدتي هم رابطه‌اش را با دوست قبلي‌اش كاملا تمام كرد و به گفته خودش با خانواده‌اش درباره من صحبت كرده بود. مادرش قبلا من را ديده بود و ظاهرا مادرش مرا دوست داشت. پس از مدتي رابطه‌اش با من سرد شد گفت كه چند ماه از هم دور باشيم تا او بتواند كاملا با خانواده‌اش حرف بزند و بعد ازدواج كنيم. من قبول كردم در حالي كه خيلي برايم سخت بود. چند روز بعد متوجه شدم با دختر ديگري دوست شده. جز گريه كار ديگري از دستم برنمي‌آمد. از او پرسيدم چرا اين كار را كردي گفت او خيلي به من محبت مي‌كرد. حالا يك سال مي‌گذرد و جز خاطرات تلخ چيزي برايم نمانده فقط مي‌خواهم بدانم چرا اين‌قدر براي دوستي با من اصرار كرد و اصلا چطور توانست اين همه محبت مرا نديد بگيرد و با دختري دوست شود كه از نظر اخلاقي واقعا براي هيچ‌كس مطلوب نيست. در او چه ديده؟ واقعا مردها درباره زن‌ها چه فكري مي‌كنند؟

پاسخ:

خیلی متاسف شدم اما سهم خودتان را هم کم نمی‌بینم. ارتباط با پسری كم‌سن و سال یعنی چه؟ آمدی رابین‌هود بازی دربیاوری و فکر نکردی علت دعواهای دختر قبلی خیلی بی‌ربط به شخصیت مساله‌دار این آقا نیست؟
اين پسر تعادل عاطفی ندارد و مثل خروس همه جا نوک می‌زند و آخرش هم که سر عقل بياید به قیمت بدبخت کردن و جراحت عاطفی به افراد زيادي است.
عزت نفستان را حفظ کنيد. کاری کنید که او در محل کارش که این سیاحت‌های عاطفی را می‌کند بی‌هزینه نباشد. بد نيست مادرش هم بداند که ابزار سوء‌استفاده پسرش شده تا اعتماد دخترها را جلب كند.
محکم بایست و خشمت را درونت نريز. اصلا هم سراغ اخباری نرو که حالت را خراب کند و احساس بی‌ارزشی كني. همه مردها بد نیستند. مردهاي باشخصیت زيادي داریم. اگر ساده نباشی گرگ هم به سراغت نمی‌آيد.

پرسش۲۵:

من يك دختر ۲۵ ساله و داراي مدرك كارشناسي هستم. ۴ سال است از طريق اينترنت با پسري آشنا شدم و چندين بار همديگر را ملاقات كرديم. او با خانواده‌اش در دبي زندگي مي‌كند و در حال حاضر براي دوره فوق‌ليسانس به انگلستان رفته و قصد دارد براي دوره دكتري نيز در همان كشور به ادامه تحصيل بپردازد. با توجه به گفته‌هاي ايشان كه البته براي من به اثبات رسيده پدرشان جراح ارتوپد هستند و به خاطر شرايط شغلي پدرش به دبي رفتند و مقيم شدند. ما به يكديگر خيلي علاقه‌مند هستيم و حتي فكر اين‌كه از دستش بدهم عذابم مي‌دهد و پريشانم مي‌كند.
او در ابتدا از جواب دادن به سوالات مربوط به ازدواج طفره مي‌رفت. من به يك مشاور مراجعه كردم و راهنمايي خواستم اما مشاور زياد موافق ادامه اين رابطه نبود و از من خواست به وي يك مهلت بدهم تا موضوع را براي خانواده‌اش مطرح كند. او موضوع را با مادرش مطرح كرد ولي آنها گفتند كه پسرشان بايد به تحصيلش برسد و بعد به ازدواج فكر كند. به من گفت كه بايد صبر كنم. من با توجه به علاقه شديدي كه به او دارم نمي‌توانم به شخص ديگري فكر كنم و به تازيگي خيلي احساس تنهايي مي‌كنم، هر چند با هم حرف مي‌زنيم اما حدود ۲ سالي است كه همديگر را نديده‌ايم و اين خيلي سخت است. البته تا دو هفته آينده براي ديدنم به ايران مي‌آيد و همديگر را ملاقات مي‌كنيم. من واقعا سردرگم هستم كه چه كنم؟! هم مي‌خواهم او تنها مرد زندگي‌ام باشد هم از اين‌كه دوستانم همه ازدواج كرده‌اند ولي من هر روز تنهاتر مي‌شوم، نگران و ناراحتم. شما بگوييد چه كنم؟ اگر او بگويد صبر كن، بايد صبر كنم يا به خواستگار مناسبي جواب بدهم؟ تمنا دارم به من كمك كنيد تا راحت‌تر بتوانم اين موضوع را براي خود حل كنم.

پاسخ:

سوال شما را خواندم و نظرم این است:
• رابطه از راه دور long distant relationship حداکثر ۶ ماه دوام دارد و حتی بسياري از زن و شوهرهایی که یکدیگر را سال‌ها شناخته‌اند، با تغییر شرایط از هم جدا می‌شوند. دلبستگی در اينترنت با دیدارهای بسیار اندک عملا شناختی سطحی به فرد می‌دهد و نباید احساسات عمقی را روی شناخت‌های سطحی بنا كرد
• او در سنی است که مردان عموما می‌خواهند دنیا را کشف کرده و رشد کنند و امروزه ازدواج را مانع چنین جهان‌گشایی‌هايي می‌بینند. پسرهای هم‌سن و سال او در انگلستان دايم در حال سفر و کشفیات دنیا هستند و این باعث تغییر ذائقه زندگی او خواهد شد.life style change
• در سن ۲۵ سالگی براي تو موقعیت ازدواج کم نيست. تحصیلات هم داری که باعث می‌شود دقیق‌تر به موضوع ازدواج نگاه کنی. من نمی‌توانم بگویم احساساتت را از او پس بگیر زیرا حرفی از سر بی‌تجربگی در عشق است اما همه تخم‌مرغ‌هایت را نیز در سبدی تا این حد نامطمئن نگذار و به موقعيت‌های ازدواجت نیز، نیم‌نگاهی داشته باش. اگر او واقعا راغب بود شاید اقدامی کرد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۵۶

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. jana
  9:11 2020/10/21

  سلام ،درود به شما ، من دانشجو هستم از وقتی بخاطر کرونا کلاس ها مجازی شده من ساعت ۱.۳۰ میخوابم و۹ هم بیدار میشم ،وکلاس هاهم از ساعت ۱۰شروع میشن از این بابت خیلی ناراحتم واصلا نمی تونم صبح زود بیدار شم حتی ساعتمو هم کوک میکنم بازم میخوابم ، به نظرتون چکارکنم ؟

  • movafaghiat
   9:46 2020/10/21

   درود پاسخ خود را در بخش پرسش و پاسخ شخصی و روانی دنبال کنید در هفته آینده