پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۷

پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۷

پرسش۳۱:

امسال پیش‌دانشگاهی هستم و دوست دارم در رشته‌ روان‌شناسی دانشگاه تهران پذیرفته شوم و برای این هدفم هم حاضرم تمام تلاشم را بکنم، ولی نمی‌دانم چرا هربار که تصمیم به درس‌خواندن می‌گیرم، فقط ۲ روز می‌توانم خوب مطالعه کنم و بعد از آن افکاری ذهنم را کاملا درگیر خود می‌کند. این فکر که دانش‌آموزان قوی شهر‌های بزرگ شانس بیشتری برای قبولی دارند، انگیزه‌ام را نابود می‌کند.
ما ساکن یکی از شهرهای کوچک نزدیک اهواز هستیم و دسترسی به مشاور قوی نداریم، ممنون می‌شم اگر من را راهنمایی کنید تا چطور به این افکار غلبه کنم و به هدفم برسم.

پاسخ:

از اینکه هدف عالی برای تحصیل خود انتخاب کرده‌اید، به شما تبریک می‌گویم. ولی همه ما این را می‌دانیم که هرچه هدفمان از ما دورتر باشد، برای رسیدن به آن باید تلاش بیشتری کنیم؛ پس اول هدفتان را تعیین کنید، زمانی شما به این هدف دست می‌یابید که از امروز تا روز کنکور به شیوه درست و اصولی تلاش کنید و برنامه‌ریزی درستی برای رسیدن به آن داشته باشید؛ یعنی هر روز میانگین مطالعه خود را بالا ببرید و آمادگی بیشتری برای کنکور پیدا کنید.
اگر بعد از ۲ روز تلاش مداوم، خسته می‌شوید، ۲ دلیل وجود دارد:
۱. انگیزه‌تان کافی نیست و بیشتر قبول شدن را می‌خواهید، نه سختی‌ها و تحمل مشکلات آن را.
۲. افکار منفی که به ذهن شما می‌آیند، وجودتان را پر از ترس از شکست می‌کنند و انرژی‌تان را به کلی از بین می‌برند.
قبول دارم که دانش‌آموزان قوی در شهر‌های بزرگ‌تر وجود دارند، ولی هر سال شاهد حضور بسیاری از رتبه‌های برتری هستیم که از شهرهای کوچک و با کمترین امکانات توانسته‌اند رتبه‌های خوبی را کسب کنند.
امکانات، مشاور عالی، مدرسه خوب و … فقط تلاش شما را بهتر جهت‌دهی می‌کنند. زمانی که شما تلاشی نکنید و حرکت خود را آغاز نکنید، جهت‌دهی چه فایده‌ای دارد؟!
از طرف دیگر این را بدانید که برنده کنکور کسی است که هدف خود را می‌شناسد، راه رسیدن به آن را پیدا می‌کند و در تمام مسیر دیگر به هیچ چیز جز رسیدن فکر نمی‌کند و هرلحظه تلاش خود را برای رسیدن به هدفش بیشتر می‌کند.
پس با تمام انرژی در مسیر موفقیت در کنکور پیش بروید و خود و توانمندی‌هایتان را باور داشته باشید تا ترس، نگرانی و افکار منفی به‌طور کامل از ذهن شما پاک شوند و انرژی‌تان صرف افکار پوچ نشود.
ترس را کنار بگذارید و درعوض ایمان را انتخاب کنید

پرسش۳۲:

دانش‌آموز سال سوم دبیرستان هستم. آزمون‌های نهایی را اصلا خوب ندادم. با اینکه می‌تونستم نمره‌ بهتری کسب کنم، ولی به‌خاطر نداشتن تمرکز آزمون‌هایم را خراب کردم. می‌خواستم بدانم چطور می‌توانم از الآن برای کنکور درس‌خواندن را شروع کنم که نتیجه‌ خوبی بگیرم و تأثیر ۲۵درصدی آزمون‌های نهایی را کم کنم؟

پاسخ:

با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز، آن‌طور که من از ایمیل شما متوجه شده‌ام، شما به‌خاطر نتیجه‌ نامطلوب در آزمون‌ها تصمیم به مطالعه برای کنکور کرده‌اید و می‌خواهید با شروع‌کردن سریع‌تر، رتبه‌ بهتری نسبت به دیگران دریافت کنید.
به شما تبریک می‌گویم؛ چرا که مسؤلیت‌پذیر هستید و قبول کرده‌اید که نتایج آزمون‌های نهایی را می‌توانید با کنکور بهتر جبران کنید؛ اما توجه داشته باشید که شما تا چند روز یا چند هفته می‌توانید با این انگیزه پیش بروید؟! زمانی‌که بخواهید از دیگران سبقت بگیرید، مدام باید در تلاطم و نگرانی مسیر خود را طی کنید. اما زمانی‌که مقصدی برای خود درنظر می‌گیرید و آن را با سرعت مناسب و البته با تداوم طی می‌کنید، مطمئن‌تر به مسیر خود می‌رسید.
پیشنهاد من به شما این است که پس از چند روز استراحت و تفریح، دوباره تلاش خود را آغاز کنید.
بهتر است تا انتهای خرداد ماه فکر درس را از سر خود بیرون کنید و از ابتدای تیر ماه با برنامه برای هدف خود گام بردارید. مهم‌تر از اینکه چقدر باید تست بزنید یا چطور مطالعه کنید، هدف‌گذاری شما در ابتدای راه است؛ پس مسیر خودتان را مشخص کنید. فارغ از اینکه بقیه چه مسیری را ترجیح می‌دهند، بکوشید بر خواسته‌های خود متمرکز شوید و راه خودتان را با انرژی درونی آغاز کنید.

پرسش۳۳:

دختری ۱۷ ساله هستم در مقطع پیش‌دانشگاهی انسانی تحصیل می‌کنم و قصد دارم در کنکور شرکت کنم. تا امسال اکثرا معدل‌هایم بالای ۱۹ بوده است و از درسم هم راضی بودم، اما امسال که سال حیاتی است، اصلا انگیزه‌ای برای درس‌خواندن از دست دادم و می‌دانم به هدفم که این همه سال برایش زحمت می‌کشیدم، نخواهم رسید. در این مدت ترازم در آزمون ۸۰۰۰ بوده، اما راضی نیستم. لطفا کمکم کنید.

پاسخ:

آنچه من از سوال شما متوجه شدم، این است که شما امسال یک هدف عالی انتخاب کرده‌اید و می‌خواهید در کنکوری که چند ماه دیگر برگزار می‌شود، به آن برسید، ولی از الآن نگران شرایط خود هستید. به نظرم این گفته شماست و عملکرد شما چیز دیگری است؛ چراکه شما درمورد شکست خود به اندازه‌ موفق‌شدنتان تردید دارید و می‌خواهید به ترس از شکست خود غلبه کنید.
شک، تردید و ترس از شکست را از خود دور کنید
بدانید که اگر ترازهای خود را به‌طورتدریجی در آزمون‌ها بالا ببرید و با حفظ روحیه در این مدت باقی‌مانده در آزمون سراسری شرکت کنید، به رتبه‌ خوبی دست پیدا خواهید کرد. انتظار زیادی از خود نداشته باشید. تمام کسانی که به دانشگاه‌های خوب وارد شده‌اند، با همین شرایط کنار آمده‌اند، روحیه خود را حفظ کرده‌اند و درنهایت به هدفشان رسیده‌اند و شما هم می‌توانید یکی از آن‌ها باشید؛ پس تا آخرین لحظه تلاش کنید.
با یک راه‌بلد مشورت کنید
اگر تا الان برنامه‌ریزی منظم نداشته‌اید و با مشاور علمی صحبت نکرده‌اید، حتی یک روز را هم تلف نکنید. هیچ فردی همه‌ مسائل را نمی‌داند. برای همین بهتر است از کسی که به این مسیر مسلط است، کمک بگیرید. از امروز برای تنظیم سرعت مطالعه، نحوه تست‌زدن، تنظیم روحیه و … از یک مشاور مسلط کمک بخواهید تا انرژی و زمان شما بیش از این تلف نشود.

پرسش۳۴:

من فارغ‌التحصیل رشته‌ تجربی و ساکن همدان هستم و می‌خواهم حتما امسال رشته‌ مامایی قبول بشوم و البته بار دومی است که کنکور می‌دهم و با شناختی که از خانواده‌ام دارم، می‌دانم که اگر شهر دیگری، حتی تهران، قبول شوم، اجازه رفتن به آن شهر را ندارم. هنوز خیلی از درس‌هایم مانده و می‌خواهم آن‌ها را یاد بگیرم. به نظر شما شرکت در همایش‌های قبل کنکور برای یادگیری بهتر است یا استفاده‌کردن از دی‌وی‌دی‌های موسساتی که تبلیغ می‌کنند؟

پاسخ:

داوطلب گرامی، از اینکه اطلاعات کاملی را در ایمیل خود ذکر کردید تا بتوانیم به‌واسطه‌ آن پاسخ دقیق‌تری به شما مخاطب محترم مجله موفقیت ارائه دهم، سپاسگزاریم. ولی قبل از اینکه به سوالتان پاسخ بدهیم، توجهتان را به چند نکته مهم جلب می‌کنم:
هدفتان چیست؟ یادگیری یا جمع‌بندی؟!
بهتر است درابتدا هدفتان را از شرکت در همایش‌های جمع‌بندی قبل از سال کنکور مشخص کنید؛ چون اگر برای یادگیری کل مطالب یک درس از ابتدا می‌خواهید در همایش‌ها شرکت کنید، بهتر است این کار را نکنید؛ چون ممکن نیست مطالبی را که در دو سال گذشته یاد نگرفته‌اید، خیلی سریع و در یک روز فرابگیرید!

درواقع این همایش‌ها بیشتر برای دانش‌آموزانی طراحی شده‌اند که به اکثر مطالب آن درس تسلط دارند و می‌خواهند تکنیک‌های بیشتری فرابگیرند و یا یک‌بار کل مباحث را از زبان دیگری بشنوند و مرور کنند؛ پس اگر با هدف مرور و جمع‌بندی در همایش‌های معتبر اساتید بر جسته شرکت کنید، اشکالی ندارد، ولی اگر به‌دنبال یادگیری مطالب هستید، بهتر است از دی‌وی‌دی‌های موسسات آموزشی استفاده کنید.
DVD‌‌ها را درس به درس خریداری کنید، نه پکیجی!
این مسئله را هم درنظر بگیرید که تمام لوح‌های فشرده‌ یک موسسه آموزشی (برند) مناسب شما نیستند و بهتر است فقط DVD‌های دروسی را تهیه کنید که در آن‌ها احساس نیاز می‌کنید. دقت کنید در انتخاب مجموعه مناسب هر درس، آن را متناسب با دبیری که در آن دیسک‌ها تدرس می‌کند، انتخاب کنید. به‌طورمثال به‌جای اینکه کل دروس عمومی را از یک مجموعه بخرید، درس زبان را از مجموعه ۱و درس عربی را از مجموعه‌ دیگری تهیه کنید.
یادگیری یا تست؟!
درآخر بدانید که الان زمان تست‌زدن است، نه یادگیری. شما از عید به بعد بهتر است تمرکز خود را روی حل تست‌های کنکور سراسری و سنجش قرار دهید تا با نکات تست‌ها بیشتر آشنا شوید و بتوانید جمع‌بندی بهتری داشته باشید.

پرسش۳۵:

چند سال پیش برای اولین بار کنکور دادم و رتبه بالایی هم آوردم؛ اما با اینکه از دانش‌آموزان برتر شهرمان بودم، تصمیم گرفتم یک سال دیگر درس بخوانم. خیلی هم هزینه کردم، اما متاسفانه وقتی سر جلسه آزمون می‌نشستم، مغزم قفل می‌کرد وحتی جمع ۲+۲ را هم نمی‌توانستم پاسخ دهم و همین باعث شد سال پشت کنکورم، با آن همه زحمت، تلف شود.

از آنجایی که تحمل و طاقت یک سال درس خواندن مجدد را نداشتم، تصمیم گرفتم رشته مدیریت پیام نور شهرمان را بخوانم و در حال حاضر دانشجو هستم. من برای این مشکل نزد روان‌شناس هم رفتم و همه گفتند که هر دو نیمکره مغزی‌ام هم‌زمان فعال هستند و با اینکه این ویژگی خیلی منحصر‌به‌فرد است، ولی برای کنکور مشکل بزرگی است. بعد از آن خیلی افسرده شده بودم. من از چند سال پیش با مطالعاتی خودم را ساخته بودم، اما با این اتفاقات دوباره شکستم؛ چون نمی‌توانم مشکلم را بپذیرم. من سعی می‌کنم با تمام مسائل، روحیه ام را حفظ کنم و ارزش خودم را بدانم، ولی حیف که در جامعه وجود خارجی ندارم.

پاسخ:

با توجه به این نکات، عدم وجود تمرکز کافی می‌تواند همه زندگی شما را تحت‌الشعاع قرار دهد؛ از مسائل جزئی تا مسائل بزرگ و قابل‌توجه در زندگی. در ابتدا شما بایستی تمرین تمرکز کرده و حتی اگر نیاز باشد، دارو مصرف کنید تا این مسئله اولیه و اصلی تاثیر منفی‌اش (عدم تمرکز) کمتر و کمتر شود.

زمانی که فرد تمرکز کافی نداشته باشد، ذهنش به هر سمتی سوق داده خواهد شد و حتی امکان دارد که فرد تمایل داشته باشد همه کارها را در یک زمان انجام دهد تا به موفقیت و پیشرفت برسد، ولی به دلیل نداشتن تمرکز کافی موفق نشود و دچار ناامیدی شود.

چند راهکار مفید برای افزایش تمرکز وجود دارد که با انجام آن‌ها به‌صورت متوالی می‌توانید نتیجه بهتری در تصمیم‌گیری و انجام امور روزانه‌تان داشته باشید. مطالعه روزانه و حل جدول می‌تواند به افزایش تمرکز کمک بسیاری کند؛ همچنین چیدن پازل هم بسیار ذهن را به چالش می‌کشد و به صورت قابل‌توجهی در افزایش تمرکز موثر است.

انجام این کارها بایستی به‌صورت روزانه تکرار شود؛ نه فقط یک یا دوبار. به غیر از مبحث تمرکز، شما بایستی تلاش کنید زندگی‌تان هدفمند باشد؛ حتی اگر رسیدن به هدف در دراز‌مدت میسر شود. با وجود شکست‌ها و تاخیرها نباید ناامید شوید و تلاش کنید یک برنامه‌ریزی دقیق برای هر دوره زمانی‌تان تهیه کنید تا بتوانید به آنچه که می‌خواهید، برسید.

در‌نهایت در رابطه با رشته تحصیلی‌تان باید بگویم از تحصیل در این رشته اصلا ناامید نباشید؛ چون اگر این رشته را هدفمند به پایان برسانید، می‌توانید بسیار موفق باشید و شغل مناسبی را پیدا کنید؛ پس امیدتان را از دست ندهید و به روزهای خوب فکر کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code