پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۶

پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۶

پرسش۲۶:

دختری ۱۸ساله هستم که امسال برای‌بار دوم در کنکور شرکت می‌کنم. رشته من تجربی است، اما علاقه‌ای به ادامه‌تحصیل در رشته‌های مربوط به علوم تجربی ندارم و بیشتر به زبان انگلیسی علاقه‌مندم و مایلم در کنکور زبان شرکت کنم، اما متاسفانه من به دلیل یک‌سری مشکلات نتوانستم آن‌طور که باید درس بخونم؛ البته مقصر اصلی‌ خودم بودم؛ چون اکثر وقتم را به‌جای درس‌خواندن به گوشی و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اختصاص دادم؛ اما میخواهم حداقل از این وقت باقی‌مانده استفاده کنم و واقعا از این بی‌هدفی و وقت‌تلف‌کردن خسته‌ شده‌ام. نمی‌دانم و آیا اگر از الان شروع کنم، می‌توانم رتبه خوبی کسب کنم یا نه.

پاسخ:

داوطلب عزیز شما برای دومین‌بار است که در این مسیر قدم برمی‌دارید و احتمالا به سختی‌های این مسیر بیشتر از سال گذشته آگاهی دارید. درواقع در هر سالی که اراده کنید در کنکور شرکت کنید، موانع وجود دارند و شما هیچ انسان موفقی را نمی‌بینید که بدون تحمل سختی‌ها و گذشتن از موانع، به هدف خود رسیده باشد. اینکه از امروز به این فکر افتاده‌اید که از وقت خود استفاده کنید، اتفاق خوبی است؛ پس درصورتی‌که مصمم باشید و با استفاده از تکنیک‌های مناسب راه خود را مشخص کنید، قطعا به هدفتان می‌رسید.
روزهای سخت دوام نمی‌آورند ولی انسان‌های سخت چرا …
هرچه زمان به کنکور نزدیک می‌شود، اضطراب داوطلبان نیز افزایش می‌یابد. به دلیل کاهش فرصت باقی‌مانده تا کنکور این اضطراب طبیعی است ولی این عامل جلو برنده (اضطراب) نباید باعث دلسردی و یا بی‌انگیزگی شود. در شماره‌های گذشته درخصوص تنظیم سرعت مطالعه مفصل صحبت کردیم و گفتیم که با درنظرگرفتن زمان و حجم دروس باقی‌مانده، می‌توانید سرعت مطالعه خود را تنظیم کنید. علاوه‌بر آن درمورد عوامل اتلاف وقت و شبکه‌های اجتماعی نیز صحبت کردیم و گفتیم که اگر تصمیمتان برای رسیدن به اهدافمان جدی باشد، به‌راحتی می‌توانید این عوامل را از برنامه خود حذف کرده و در مدت باقی‌مانده، به کنکور فکر کنید.
ولی اگر سردرگم هستید که در کدام گروه کنکور سراسری شرکت کنید، پیشنهاد می‌کنم یک لحظه به موانع موجود فکر نکنید و فقط علاقه خودتان را درنظر بگیرید. واقعا کدام رشته‌های دانشگاهی را دوست دارید؟ آیا انتخاب کنکور زبان در این مدت باقی‌مانده بعد از تجربه سال گذشته به دلیل حجم باقی‌مانده دروس اختصاصی رشته تجربی است یا واقعا به رشته‌های علوم تجربی علاقه‌مند نیستید؛ چراکه خیلی از داوطلبان در روزهای نزدیک به کنکور به دلیل اضطراب زیاد، سعی می‌کنند یا دروسی را برای مطالعه حذف کنند و یا کلا تغییر رشته بدهند که این اقدامات درنهایت به ضرر فرد خواهد بود. پیشنهاد می‌کنم برای گرفتن این تصمیم به یک مشاور مسلط و علمی مراجعه کنید تا بتوانید امسال به هدف خود برسید و از این سردرگمی بیرون بیایید.

پرسش۲۷:

دختری ۱۷ساله و دانش‌آموز مقطع پیش‌دانشگاهی گروه تجربی هستم و برای کنکور درس می‌خوانم؛ چون دو سال از دوران تحصیلی خود را جهشی خوانده‌ام. من از تیرماه شروع کرده‌ام ولی هرچه بیشتر می‌خوانم، نتایج من در آزمون‌ها اصلا تغییر نمی‌کند.

گاهی‌اوقات کمی بالا می‌رود و دوباره افت می‌کند. این اتفاق انگیزه مرا از بین می‌برد، بعضی اوقات می‌گویم فرق من با کسی که برای آزمون‌های آزمایشی تلاشی نمی‌کند، چیست؟ سوال من از شما این است که چطور می‌توانم نتایجم را در آزمون‌ها بهتر کنم و این روند را تغییر دهم؟

من شب‌ها به‌سختی می‌خوابم و همواره ترس این را دارم که به اهدافم نرسم. میانگین تراز آزمون‌های من در حدود ۵۵۰۰ در منطقه ۱ است و هر دوهفته یک‌بار در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنم، اما بیشترین ترازم ۶۰۰۰ بوده و می‌خواهم هرطور که شده داروسازی دانشگاه شهید بهشتی قبول شوم. چطور باید درس بخوانم؟

پاسخ:

قبل از اشاره به راهکارهای افزایش تراز در آزمون‌های آزمایشی و یا نکاتی درباره رفع‌اشکال آزمون‌ها می‌خواهم با من همراه شوید و با رویکردی تحلیلی به شما و شرایطی که در آن قرار دارید، نگاه کنیم.
از متن سوال شما و البته سابقه‌ای که از خود گفته‌اید، انگیزه‌ فراوانی را برای پیشرفت تحصیلی و همیشه بهترین‌بودن در شما حس می‌کنم و این انگیزه و تلاش فراوان ارزشمند است ولی نکته‌ای که مرا کمی نگران می‌کند این است که آیا شما برای خواندن سریع‌تر درس‌ها، گرفتن نتایج بهتر در آزمون‌ها و بهترین بودن اجباری دارید یا خیر؟
انگیزه برای سخت‌کوشی همیشه منطقی و ارزشمند نیست. کسی که به دلیل جبر درونی خود و یا فشار اطرافیان سعی می‌کند کاری را انجام دهد، همواره در نگرانی و اضطراب روزهای خود را سپری می‌کند، چرا که باید مدام تلاش کند تا کسی را راضی نگه دارد و ما این را می‌دانیم که هرگز و هرگز در این دنیا به رضایت نمی‌رسیم، مگر اینکه این رضایت درونی باشد.
داوطلب عزیز و سخت‌کوش این را در نظر داشته باشید که منابع رضایت، درون ذهن ما هستند و شما هیچ‌گاه نمی‌توانید آن‌ها را از بیرون خود تامین کنید. می‌خواهم از شما بپرسم چه اجباری برای سریع تمام کردن دوران تحصیل خود و جهشی خواندن داشته‌اید؟ یا به من بگویید چرا می‌خواهید همیشه اوّل باشید، چرا حتما باید بهترین رشته و دانشگاه نصیب شما شود؟ آیا بدون این‌ها ارزش شما تغییری می‌کند و یا دیگر آن‌قدر دوست‌داشتنی نخواهید بود؟!
کمی درباره آن فکر کنید، شما فردی سخت‌کوش و توانا هستید و می‌توانید به هرچیزی که می‌خواهید برسید، ولی حیف است که خود را نشناسید و بی‌گدار به آب بزنید. موارد زیر را در نظر بگیرید و پس از مطالعه آن‌ها، خود را بار دیگر عمیق بررسی کنید.
موفقیت ته ندارد …
این را بدانید حتی اگر بهترین رشته را در برترین دانشگاه ایران پذیرفته شوید هم باز راه درازی در پیش خواهید داشت تا به موفقیت‌های بعدی دست یابید؛ پس برای هیچ کاری عجله نکنید. هیچ پایانی برای موفقیت وجود ندارد، موفقیت مسیری است که باید در آن قدم بگذاریم، نه اینکه قسمتی را با دویدن و بخشی دیگر را با نفس‌نفس‌زدن طی کنیم.
شما مجبور به هیچ‌کاری در این دنیا نیستید …
انگیزه‌داشتن برای دستیابی به موفقیت با تشنه موفقیت‌ بودن، متفاوت است و این را شما بهتر از هرکسی می‌دانید که فرد تشنه نمی‌تواند درست فکر کند و فقط به‌دنبال آب برای رفع تشنگی خود می‌دود؛ پس برای موفق‌شدن در آزمون‌ها و به‌طورکل در تمامی موارد زندگی بهتر است انگیزه داشته باشید، نه اجبار و فشار بیرونی و حتی درونی.
این را بدانید که شما مجبور به اجرای هیچ کاری در این دنیا نیستید، خداوند منان بنده‌های خویش را با اراده و آزاد خلق کرده است، ما همه آزاد هستیم و می‌توانیم انتخاب کنیم.
اگر خواستید، موفقیت را انتخاب کنید. کسی شما را مجبور به این همه تلاش نکرده است که اکنون بی‌خواب شده‌اید.
پیشرفت همیشه تدریجی است …
جهشی رفتن را در زندگی خود کنار بگذارید؛ چون از اینجا به بعد زندگی ممکن است از این دیدگاه خود آسیب ببینید و یا به دیگران آسیب برسانید. همان‌طور که آب در صد درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید و شما قادر نیستید آب خنک را به‌طور طبیعی یک دفعه به آب جوش تبدیل کنید، نمی‌توانید یک‌باره تراز آزمون خود را از ۵۵۰۰ به ۷۵۰۰ افزایش دهید، درحالی‌که رسیدن به این هدف، با پیشرفت تدریجی کاملا ممکن خواهد بود.
برای رسیدن به هدف خود، کافی است در آزمون‌ها آرامش بیشتری داشته باشید و میانگین درصد‌های خود را به‌طور میانگین در هر آزمون تا انتهای سال ۸ درصد افزایش دهید؛ چون در این صورت می‌توانید کم‌کم ترازتان را افزایش دهید.
آخرین توصیه‌ام به شما این است که روند تحصیلی خود را با یک مشاور حرفه‌ای و مسلط پیش ببرید تا بتوانید راهکارهای بیشتری از او دریافت کنید

پرسش۲۸:

من دانش‌آموز سوم تجربی هستم و از دوران راهنمایی دفتر برنامه‌ریزی دارم و با برنامه درس می‌خوانم و به‌طورجدی از تابستان شروع کردم و در آزمون‌های یکی از آموزشگاه‌های معتبر کنکور شرکت کرده‌ام و اکثرا ترازهای ۶۶۰۰ و بعضی وقت‌ها ۶۸۰۰ می‌آورم و رتبه منطقه‌ام بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ می‌آید، ولی باز هم احساس می‌کنم کم است هر کاری را امتحان می‌کنم ولی نمی‌توانم از نتیجه خودم کاملا راضی باشم.
قصد عوض‌کردن هدفم را ندارم. شما چه راه‌حل‌های دیگری پیشنهاد می‌کنید؟

پاسخ:

داوطلب عزیز از اینکه از سال سوم و حتی پیش‌تر با برنامه و جدیت مطالعه برای کنکور را آغاز کرده‌اید، به شما تبریک می‌گویم. آنچه من از گفته‌های شما متوجه شدم این است که شما الان در سطح مناسبی قرار دارید و با رشته و دانشگاه‌های درجه ۱ فاصله کمی دارید، اما می‌خواهید سطح خود را ارتقا دهید و باز هم پیشرفت کنید.
یکی از خصوصیات انسان‌های موفق آن است که سعی می‌کنند مدام درحال کسب موفقیت‌های بیشتر باشند. درحقیقت کمال‌طلبی این افراد است که باعث پیشرفت آن‌ها می‌شود، ولی همیشه این کمال‌طلبی به‌نفع شخص نخواهد بود.
زمانی‌که میل به برتری‌جویی کنترل نشود، اهداف جایشان را گم می‌کنند و افراد را سردرگم می‌کنند؛ مثلا زمانی‌که هدف شما تحصیل در رشته و دانشگاه برتر کشور است و برای آن تلاش می‌کنید، هدف خوب و مناسب، اما کمال‌گرایانه‌ای دارید. زمانی‌که عدم‌قبولی در رشته و دانشگاه موردنظرتان به شما حس بی‌ارزشی و شکست بدهد، درواقع هدفتان شما را از بین برده است، نه نرسیدن به آن جایگاه.
پس همیشه این را به یاد داشته باشید که نمی‌توان یک‌دفعه موفق شدغ چون موفقیت یک امر تدریجی است و نیاز به زمان دارد. پس توصیه می‌شود از نتایج خود کاملا راضی باشید، همین تراز را در آزمون‌ها حفظ کنید و تنها تلاشتان این باشد که در آزمون بعدی ۵ % میانگین خود را افزایش دهید. همین مقدارهای کم تا سال آینده باعث موفقیت شما در کنکور می‌شود. فراموش نکنید که بهتر است ذره‌ذره تلاش خود را افزایش دهید و نگران شکست و یا هر چیز دیگری نباشید. پیشنهاد می‌کنم در پایان سال تحصیلی به یک مشاور تحصیلی مسلط مراجعه کنید تا سال آینده را با اطمینان بیشتری شروع کنید.

پرسش۲۹:

در کنکور سراسری شرکت کردم و چون نتوانستم در رشته پزشکی قبول شوم، مامایی را انتخاب کردم و درحال‌حاضر دانشجوی سال سوم هستم، خیلی پشیمانم؛ چون هدف من قبولی در رشته پزشکی بود ولی چون رتبه خوبی کسب نکردم، به‌ناچار این رشته را انتخاب کردم؛ بنابراین امسال می‌خواهم دوباره در کنکور شرکت کنم. لطفا بگویید چطور درس بخوانم تا این‌بار بتوانم برای رشته پزشکی رتبه بیاورم؟

پاسخ:

شما راهی را آغاز کرده‌اید و تقریبا بیشتر راه را هم طی کرده‌اید، ولی پشیمان هستید و می‌خواهید دوباره تلاش کنید تا در رشته پزشکی قبول شوید. سوال مهم اینجاست که چه انگیزه‌ای در رشته پزشکی موجب می‌شود، راهتان را عوض کرده و دوباره برای قبولی در پزشکی تلاش کنید؟
آیا اگر این رشته، اولویت اکثر داوطلبان نبود هم همین‌اندازه به پزشکی علاقه داشتید؟
درحقیقت نه‌فقط شما، بلکه بسیاری از داوطلبان در برخی موارد تصور غلطی درباره رشته‌های پرطرف‌دار دارند. به این نکته توجه کنید که بیش از ۵۰۰هزار داوطلب رشته‌ تجربی برای رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی با یکدیگر رقابت می‌کنند، در‌صورتی‌که کمتر از ۱درصد آن‌ها شانس قبولی در این رشته‌ها را دارند. همچنین اغلب داوطلبان تصور می‌کنند فقط این سه رشته درآمد و موقعیت کاری مناسب دارد؛ درحالی‌که واقعیت، چیز دیگری است. کمی فکر کنید مگر یک کشور با جمعیت محدود چقدر به پزشک نیاز دارد؟
پس فراموش نکنید که پزشکی تنها راه موفقیت نیست.
زمانی شما به درآمد و موقعیت شغلی مناسبی می‌رسید که بتوانید جزو افراد موفق و مسلط به رشته‌ خود باشید، نه اینکه لزوما دکتر شوید!
پس یک‌بار دیگر اهداف خود را مرور کرده و سعی کنید براساس واقعیت تصمیم بگیرید. درنهایت اگر بازهم نتوانستید فکر پزشکی را از سر خود بیرون کنید، خود را برای رقابت میان ۵۰۰ هزار نفر داوطلب تازه‌نفس گروه تجربی آماده کنید و با دریافت برنامه از یک مشاور مسلط و علمی بیشتر از گذشته تلاش کنید تا به هدفتان برسید.

پرسش۳۰:

دختری ۱۹ ساله هستم و در شهر کرج زندگی می‌کنم. سال گذشته در مدرسه مناسب ثبت‌نام نکرده‌ام و رتبه‌ خوبی هم نیاوردم. بعد از اعلام نتایج تصمیم به خواندن دوباره برای کنکور گرفتم. تا پایان مهرماه و اواسط آبان خوب درس خواندم، ولی انگار انگیزه‌ام برای خواندن دوباره آن حجم عظیم مطالب خیلی کم شده است و مدام اضطراب دارم.

گاهی این اضطراب نمی‌گذارد درس بخوانم و مدام نگران این هستم که اگر امسال هم مانند سال قبل نتیجه نگیرم، چه می‌شود. لطفا به من بگویید چه‌کاری انجام دهم تا اضطراب من کم شود و بتوانم مانند سابق درس بخوانم؟

پاسخ:

ای کاش در سوالتان اطلاعات بیشتری درباره خود، شرایط خانواده، رتبه سال گذشته، وضعیت درسی و رشته موردنظرتان می‌نوشتید تا می‌توانستم با اطلاعات بیشتری شما را راهنمایی کنم، ولی براساس فرموده‌های شما، من این را حس می‌کنم که اتفاق سال گذشته را هنوز هضم نکرده‌اید و شکست سال پیش در کنکور، شما را نگران و مضطرب کرده است و به همین خاطر مدام افکار نگران‌کننده و حالت‌هایی از عذاب وجدان به‌خاطر عدم دریافت نتیجه مطلوب، حال شما را دگرگون کرده است و اکنون انگیزه‌ خود را برای تلاش و شروع دوباره از دست داده‌اید. حال می‌خواهید بدانید که چه‌کارهایی باید انجام دهید تا این نگرانی از بین برود و بتوانید دوباره و با قدرت درس بخوانید.
قبل از هر توصیه فنی در زمینه کنکور، می‌خواهم این را به شما بگویم که امسال مثل سال گذشته نخواهد بود، شما یک‌بار تمامی مباحث را خوانده‌اید و قرار نیست با موضوع جدید آشنا شوید و چون یک‌بار هیجان شرکت در کنکور سراسری را تجربه کرده‌اید و ترس شما در رویارویی با آن کم شده است، ولی این باور که اگر سال گذشته شکست خوردم، امسال هم نمی‌توانم موفق شوم، انگیزه شما را به کلی نابود می‌کند و ترس و نگرانی را به شما تحمیل می‌کند.
درصورتی‌که این را می‌دانیم، هیچ‌کس با یک‌بار آشپزی، آشپز نمی‌شود، هیچ فردی با یک‌بار راندن اتومبیل هم، راننده نمی‌شود، هر کاری نیاز به تمرین و تکرار دارد و همیشه بار اول رویارویی انسان با موضوعات برایش دشوار خواهد بود. ولی امسال دیگر این شرایط برای شما تکرار نخواهد شد، چون مطالب را یاد گرفته‌اید و فقط کافی است با تمرکز آن‌ها را بخوانید تا مرور شود و توانمندی‌های خود را در آزمون‌ها تقویت کنید.
پس ابتدا پیشنهادم این است که این ترس، نگرانی، عذاب وجدان و یا هر هیجان منفی درون خود را به‌خاطر تجربه سال گذشته از ذهن خود بیرون کنید تا اضطراب شما کاهش یابد و تمرکز و انگیزه به مطالعه شما بازگردد.
دومین پیشنهاد من این است که امسال، اشتباه سال گذشته را تکرار نکنید و حتما زیرنظر یک مجموعه قوی آموزشی و مشاور مسلط و قابل اعتماد روند مطالعاتی خود را پیش ببرید؛ چراکه هر اقدامی باید با کمک متخصص در آن زمینه انجام شود تا نتیجه مطلوب را بدهد.
پیشنهاد بعدی این است که در یک آزمون آزمایشی استاندارد و با جامعه آماری مناسب به‌طورمنظم شرکت کنید تا بتوانید سر فصل‌ها را مطابق با آزمون بخوانید و جمع‌بندی کنید و وضعیت تحصیلی خود را محک بزنید. دیگر فایده این آزمون‌ها این است که به شما انگیزه رقابت و اتمام سرفصل‌ها را می‌دهد و موتور مطالعه شما را گرم نگه می‌دارد.
و درنهایت توصیه من به شما این است که حتما برای تک‌تک روزهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید و برنامه خود را مطابق با اصول گفته‌شده در چند شماره اخیر مجله پیش ببرید. سعی کنید روز بدون درس نداشته باشید و ساعت مطالعه هفتگی شما نیز از ۵۰ ساعت افت نکند.
این را بدانید که امسال فرصت فوق‌العاده‌ای در اختیار دارید تا از هم‌ردیف‌های خود جلو بزنید و با آمادگی بیشتری در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۵۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code