پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۳

پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۳

پرسش۱۱:

من داوطلب کنکور سراسری از شهر اراک هستم. البته سال پیش هم کنکور دادم و رتبه ۱۳۲۰۰ آوردم و چون نتوانستم در رشته پزشکی قبول شوم، آن را رها کردم. الآن که برای ‌بار دوم شروع کرده‌ام، به‌خصوص در این روزها، خیلی اضطراب دارم، مدام نگران نتیجه‌ام هستم. لطفا راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ:

گاهی‌اوقات استرس آزمون‌ها و جمع‌بندی مطالب باعث نگرانی کنکوری‌ها می‌شود؛ این استرس بسیار ارزشمند است؛ چراکه موجب مطالعه و تمرکز بیشتر می‌شود.

برای همین اگر نگرانی شما به خاطر استرس این روزهاست، بهتر است بدانید که این اتفاق یک امر طبیعی است؛ پس قدر استرس‌های این روزهایتان را بدانید و با تلاش بیشتر و حل تست‌های آزمون‌های سراسری سال گذشته، خود را آماده‌ کنکور کنید.

ولی اگر اضطراب شما مانع درست خوابیدن یا دقیق مطالعه‌کردنتان شده و به‌نوعی درمانده و غمگین شده‌اید، بهتر است به آن توجه کنید؛ چراکه این نگرانی با استرس متفاوت است..

با اضطرابتان شوخی نکنید

متاسفانه بعضی از افراد به‌اصطلاح متخصص، با اطلاعات کم راجع‌به اضطراب صحبت می‌کنند و آن را یک نگرانی سطحی و بی‌اهمیت تلقی می‌کنند. یادتان باشد بی‌توجهی به اضطراب و دلایل به‌وجودآمدن آن، نه‌تنها موجب کاهش اضطرابتان نمی‌شود، بلکه شما را هر روز نگران‌تر و مضطرب‌تر از قبل می‌کند. در مواجهه با اضطراب بهتر است تمرکز خود را روی دلایل آن بگذارید، نه برروی نحوه‌

 کاهش آن.

دلایل اضطراب خود را مشخص کنید

گام اول پرداختن به اضطراب، بررسی دلایل و ریشه‌ ابی این مسئله است. اینکه شما بدانید اضطراب شما از کجا آمده است، اعم نگرانی شما برطرف می‌شود. به نظرم می‌آید که یکی از دلایل عمده‌ اضطراب شما انتظار بیش‌ازحد از خودتان باشد. شما یک‌بار در کنکور شرکت کرده‌اید، ولی به این دلیل که تنها پزشکی را درنظر دارید، به گزینه‌های دیگر نگاهی نکرده‌اید و اکنون هم درحال تکرار همان سال گذشته هستید، برای همین مدام نگران نتیجه‌اید.

فارغ از اینکه امسال قبول می‌شوید یا نه، چرا باید حتما در رشته پزشکی قبول شوید؟ این‌همه رشته‌ خوب و مناسب در شاخه تجربی وجود دارد و شما هم حتما نباید پزشکی بخوانید تا فرد موفقی به حساب بیایید. چه‌بسا جامعه‌ امروز ما نیازمند متخصصان حوزه‌های‌ دیگر هم باشد.

دقت کنید تا زمانی‌که انتظارهای خودتان را متناسب با واقعیت تلاشتان نکنید، همیشه غمگین و شکست‌خورده خواهید بود؛ پس تمرکز خود را روی درس‌خواندن و کسب رتبه بهتر قرار دهید، نه اینکه راه را بر خودتان ببندید و با اضطراب بیش‌ازحد به خود آسیب برسانید.

در پایان پیشنهاد می‌کنم اگر پیداکردن دلایل اضطراب برایتان دشوار است، به یک روان‌شناس متخصص مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.

پرسش۱۲:

من فارغ‌التحصیل رشته‌ تجربی و ساکن همدان هستم و می‌خواهم حتما امسال رشته‌ مامایی قبول بشوم و البته بار دومی است که کنکور می‌دهم و با شناختی که از خانواده‌ام دارم، می‌دانم که اگر شهر دیگری، حتی تهران، قبول شوم، اجازه رفتن به آن شهر را ندارم.

هنوز خیلی از درس‌هایم مانده و می‌خواهم آن‌ها را یاد بگیرم. به نظر شما شرکت در همایش‌های قبل کنکور برای یادگیری بهتر است یا استفاده‌کردن از دی‌وی‌دی‌های موسساتی که تبلیغ می‌کنند؟

پاسخ:

داوطلب گرامی، قبل از اینکه به سوالتان پاسخ بدهیم، توجهتان را به چند نکته مهم جلب می‌کنم:

هدفتان چیست؟ یادگیری یا جمع‌بندی؟!

بهتر است درابتدا هدفتان  را از شرکت در همایش‌های جمع‌بندی قبل از سال کنکور مشخص کنید؛ چون اگر برای یادگیری کل مطالب یک درس از ابتدا می‌خواهید در همایش‌ها شرکت کنید، بهتر است این کار را نکنید. چون ممکن نیست مطالبی را که در دو سال گذشته یاد نگرفته‌اید، خیلی سریع و در یک روز فرابگیرید!

درواقع این همایش‌ها بیشتر برای دانش‌آموزانی طراحی شده‌اند که به اکثر مطالب آن درس تسلط دارند و می‌خواهند تکنیک‌های بیشتری فرابگیرند و یا یک‌بار کل مباحث را از زبان دیگری بشنوند و مرور کنند؛ پس اگر با هدف مرور و جمع‌بندی در همایش‌های معتبر اساتید بر جسته شرکت کنید، اشکالی ندارد، ولی اگر به‌دنبال یادگیری مطالب هستید، بهتر است از دی‌وی‌دی‌های موسسات آموزشی استفاده کنید.

DVD‌‌ها را درس به درس خریداری کنید، نه پکیجی!

این مسئله را هم درنظر بگیرید که تمام لوح‌های فشرده‌ یک موسسه آموزشی (برند) مناسب شما نیستند و بهتر است فقط DVD‌های دروسی را تهیه کنید که در آن‌ها احساس نیاز می‌کنید. دقت کنید در انتخاب مجموعه مناسب هر درس، آن را متناسب با دبیری که در آن دیسک‌ها تدرس می‌کند، انتخاب کنید.

به‌طورمثال به‌جای اینکه کل دروس عمومی را از یک مجموعه بخرید، درس زبان را از مجموعه ۱و درس عربی را از مجموعه‌ دیگری تهیه کنید.

یادگیری یا تست؟!

درآخر بدانید که الان زمان تست‌زدن است، نه یادگیری. شما از عید به بعد بهتر است تمرکز خود را روی حل تست‌های کنکور سراسری و سنجش قرار دهید تا با نکات تست‌ها بیشتر آشنا شوید و بتوانید جمع‌بندی بهتری داشته باشید.

پرسش۱۳:

دختری ۱۷ ساله هستم در مقطع پیش‌دانشگاهی انسانی تحصیل می‌کنم و قصد دارم در کنکور شرکت کنم. تا امسال اکثرا معدل‌هایم بالای ۱۹ بوده است و از درسم هم راضی بودم، اما امسال که سال حیاتی است، اصلا انگیزه‌ای برای درس‌خواندن ندارم و می‌دانم به هدفم که این همه سال برایش زحمت می‌کشیدم، نخواهم رسید. در این مدت ترازم در آزمون  ۸۰۰۰ بوده، اما راضی نیستم. لطفا کمکم کنید.

پاسخ:

آنچه من از سوال شما متوجه شدم، این است که شما امسال یک هدف عالی انتخاب کرده‌اید و می‌خواهید در کنکوری که چند ماه دیگر برگزار می‌شود، به آن برسید، ولی از الآن نگران شرایط خود هستید. به نظرم این گفته شماست و عملکرد شما چیز دیگری است؛ چراکه شما درمورد شکست خود به اندازه‌ موفق‌شدنتان تردید دارید و می‌خواهید به ترس از شکست خود غلبه کنید.

شک، تردید و ترس از شکست را از خود دور کنید

بدانید که اگر ترازهای خود را به‌طورتدریجی در آزمون‌ها بالا ببرید و با حفظ روحیه در این مدت باقی‌مانده در آزمون سراسری شرکت کنید، به رتبه‌ خوبی دست پیدا خواهید کرد. انتظار زیادی از خود نداشته باشید. تمام کسانی که به دانشگاه‌های خوب وارد شده‌اند، با همین شرایط کنار آمده‌اند، روحیه خود را حفظ کرده‌اند و درنهایت به هدفشان رسیده‌اند و شما هم می‌توانید یکی از آن‌ها باشید؛ پس تا آخرین لحظه تلاش کنید.

با یک راه‌بلد مشورت کنید

اگر تا الان برنامه‌ریزی منظم نداشته‌اید و با مشاور علمی صحبت نکرده‌اید، حتی یک روز را هم تلف نکنید. هیچ فردی همه‌ مسائل را نمی‌داند. برای همین بهتر است از کسی که به این مسیر مسلط است، کمک بگیرید. از امروز برای تنظیم سرعت مطالعه، نحوه تست‌زدن، تنظیم روحیه و … از یک مشاور مسلط کمک بخواهید تا انرژی و زمان شما بیش از این تلف نشود.

پرسش۱۴:

دختری ۱۸ساله هستم که امسال برای‌بار دوم در کنکور شرکت می‌کنم. رشته من تجربی است، اما علاقه‌ای به ادامه‌تحصیل در رشته‌های مربوط به علوم تجربی ندارم و بیشتر به زبان انگلیسی علاقه‌مندم و مایلم در کنکور زبان شرکت کنم.

اما متاسفانه من به دلیل یک‌سری مشکلات نتوانستم آن‌طور که باید درس بخونم؛ البته مقصر اصلی‌ خودم بودم؛ چون اکثر وقتم را به‌جای درس‌خواندن به گوشی و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اختصاص دادم؛ اما میخواهم حداقل از این وقت باقی‌مانده استفاده کنم و واقعا از این بی‌هدفی و وقت‌تلف‌کردن خسته‌ شده‌ام. نمی‌دانم و آیا اگر از الان شروع کنم، می‌توانم رتبه خوبی کسب کنم یا نه.

پاسخ:

داوطلب عزیز شما برای دومین‌بار است که در این مسیر قدم برمی‌دارید و احتمالا به سختی‌های این مسیر بیشتر از سال گذشته آگاهی دارید. درواقع در هر سالی که اراده کنید در کنکور شرکت کنید، موانع وجود دارند و شما هیچ انسان موفقی را نمی‌بینید که بدون تحمل سختی‌ها و گذشتن از موانع، به هدف خود رسیده باشد.

اینکه از امروز به این فکر افتاده‌اید که از وقت خود استفاده کنید، اتفاق خوبی است؛ پس درصورتی‌که مصمم باشید و با استفاده از تکنیک‌های مناسب راه خود را مشخص کنید، قطعا به هدفتان می‌رسید.

روزهای سخت دوام نمی‌آورند ولی انسان‌های سخت چرا …

هرچه زمان به کنکور نزدیک می‌شود، اضطراب داوطلبان نیز افزایش می‌یابد. به دلیل کاهش فرصت باقی‌مانده تا کنکور این اضطراب طبیعی است ولی این عامل جلو برنده (اضطراب) نباید باعث دلسردی و یا بی‌انگیزگی شود. با درنظرگرفتن زمان و حجم دروس باقی‌مانده، می‌توانید سرعت مطالعه خود را تنظیم کنید.

علاوه‌بر آن درمورد عوامل اتلاف وقت و شبکه‌های اجتماعی نیز باید بگویم که اگر تصمیمتان برای رسیدن به اهدافتان جدی باشد، به‌راحتی می‌توانید این عوامل را از برنامه خود حذف کرده و در مدت باقی‌مانده، به کنکور فکر کنید.

ولی اگر سردرگم هستید که در کدام گروه کنکور سراسری شرکت کنید، پیشنهاد می‌کنم یک لحظه به موانع موجود فکر نکنید و فقط علاقه خودتان را درنظر بگیرید. واقعا کدام رشته‌های دانشگاهی را دوست دارید؟ آیا انتخاب کنکور زبان در این مدت باقی‌مانده بعد از تجربه سال گذشته به دلیل حجم باقی‌مانده دروس اختصاصی رشته تجربی است یا واقعا به رشته‌های علوم تجربی علاقه‌مند نیستید.

چراکه خیلی از داوطلبان در روزهای نزدیک به کنکور به دلیل اضطراب زیاد، سعی می‌کنند یا دروسی را برای مطالعه حذف کنند و یا کلا تغییر رشته بدهند که این اقدامات درنهایت به ضرر فرد خواهد بود. پیشنهاد می‌کنم برای گرفتن این تصمیم به یک مشاور مسلط و علمی مراجعه کنید تا بتوانید امسال به هدف خود برسید و از این سردرگمی بیرون بیایید.

پرسش۱۵:

من دانش‌آموز سال سوم ریاضی هستم. ۳ماه است که اصلا تمرکز و انگیزه برای درس‌خواندن ندارم و حتی اکنون که امتحانات ترم شروع شده است، تغییری نکردم. زیاد برنامه‌ریزی می‌کنم ولی فقط مدت کمی برطبق برنامه پیش می‌روم. لطفا در این زمینه من را راهنمایی کنید.

پاسخ:

دانش‌آموز عزیز برای ارائه راهکار دقیق برای شما لازم است اطلاعات بیشتری از شما داشته باشم، اما سعی می‌کنم در اینجا از راهکارهایی بگویم که می‌توانند به تمرکز شما برروی درس‌خواندن کمک کنند. درواقع یکی از عوامل اصلی تمرکز، داشتن انگیزه و علاقه‌مندی به موضوع مورد مطالعه است.

احتمالا بارها این مورد را تجربه کرده‌اید که وقتی به موضوعی علاقه‌ دارید، بیشتر و بهتر آن را مطالعه می‌کنید؛ پس می‌توان گفت زمانی‌که تمرکز کافی برای درس‌خواندن ندارید، بهتر است با علاقه درس بخوانید تا تمرکزتان هم بالا برود؛ بنابراین لازم است ابتدا علت کاهش انگیزه خود را پیدا کنید.

آیا این تلاش‌نکردن به‌خاطر ترس از شکست در کنکور است؟ آیا اضطراب و نگرانی از اتفاق خاصی باعث کاهش انگیزه شما شده است؟ و … پس از یافتن دلایل کاهش انگیزه خود، آن‌ها را به کمک مشاور بررسی و برطرف کنید. یادتان باشد انگیزه به‌طور مستمر باعث پیشرفت می‌شود. دنبال انگیزه و حال خوب وقفه‌ای نباشید و مطمئن باشید با تلاش مستمر و تحمل سختی‎‌های این مسیر به هدف خود می‌رسید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code