پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۲

پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۲

پرسش۶:

دانش‌آموز رشته‌ ریاضی هستم. با وجود توانایی در درک مسائل و هوش کافی برای تحلیل و درس‌خواندن، اراده‌ کافی برای این کار را ندارم و تنبلی می‌کنم و گرچه انگیزه‌ زیادی برای درس‌خواندن دارم، ولی باز همان آش و همان کاسه است.

دوستانم با وجود بهره‌‌هوشی مساوی با من، با استفاده از اراده‌ خود درصد‌های خوبی در آزمون‌ها و نمرات خوبی در امتحانات کسب می‌کنند؛ درحالی‌که من در عمل‌کردن ضعیف هستم، گرچه هدف من نیز مشخص هست. لطفاً بگویید چطور می‌توانم به افکار خودم جامعه‌ عمل بپوشانم؟

پاسخ:

دانش‌آموز گرامی، موضوعی که من متوجه شدم این است که شما با توجه به سطح خوب یادگیری و پردازش اطلاعات، تلاش کمی در درس‌خواندن دارید و مانند دوستانتان در این مسیر موفق نیستید. شما در پرسش خود ذکر کرده‌اید که انگیزه‌ زیادی برای درس‌خواندن دارید، ولی هیچ‌گاه آن را عملی نمی‌کنید. به نظرم منظور شما این است که دوست دارید درس بخوانید، ولی این کار را نمی‌کنید؛ چرا که دوست‌داشتن با انگیزه متفاوت است.

انگیزه

انگیزه به معنای دلیل انجام یک فعالیت است؛ پس زمانی‌که شما می‌گویید انگیزه زیادی برای درس‌خواندن دارم، ولی هیچ تلاشی برای آن نمی‌کنم، درست نیست؛ چون بهتر است بگویید دلم می‌خواهد درس بخوانم، اما نمی‌خوانم. یکی از مهم‌ترین دلایل تلاش‌نکردن شما می‌تواند بی‌انگیزگی باشد و بی‌انگیزگی زمانی معنی پیدا می‌کند که شما با خود فکر می‌کنید که اگر درس بخوانم، چه تفاوتی در زندگی من ایجاد می‌شود؟

فراموش نکنید اگر مدام به‌دنبال دلیلی برای درس‌خواندن و کشاندن خود پای میز درس باشید، یعنی انگیزه ندارید. شما برای فوتبال بازی‌کردن، درس‌نخواندن، تماشای فیلم، رفتن به مسافرت و … دنبال دلیل نمی‌گردید، چه‌بسا مدام در فکر مهیاکردن شرایط آن‌ها هستید؛ چراکه این کار، حال شما را جا می‌آورد و به اصطلاح با آن حال می‌کنید. ولی این حس را به درس ندارید، پس بی‌خیال آن می‌شوید. بنابراین پیشنهاد من به شما این است که انگیزه‌ مطالعه را در درون خود قوی کنید.

چطور انگیزه‌ خود را افزایش دهیم؟

۱. هدف‌گذاری کنید

هدفتان در زندگی چیست؟ آیا به شغل خوب، موقعیت اجتماعی مناسب، درآمد کافی و مؤثربودن در زندگی خود و اطرافیان فکر نمی‌کنید؟ هرچه هدف در زندگی دارید، همین الآن بنویسید.

۲. برای زندگی خود برنامه‌ریزی کنید

آیا واقعا نمی‌دانید که اهداف بالا، مثل شغل خوب و …، نیاز به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری دارد؟ آیا لیونل مسی، پرفسور سمیعی و … یک‌دفعه به این مقام رسیده‌اند یا برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند؟! شما چه برنامه‌ای دارید؟

۳. برای اهدافتان تلاش نکنید، بجنگید

به نظر شما می‌شود فوتبالیستی ۹۰ دقیقه‌ بازی را در کنار زمین دراز بکشد؟ آیا نباید هر فوتبالیستی حداقل در هر بازی (جدای تمرینات) ۹۰ دقیقه بدود؟

پس فراموش نکنید بدون تحمل بی‌خوابی، جان‌کندن و زحمت فراوان نمی‌توان به موقعیت‌های مناسب در زندگی رسید.

۴. در راهتان سمج باشید

آیا می‌شود یک‌شبه به شغل خوب، درآمد کافی و موقعیت اجتماعی مناسب رسید؟ آیا شما می‌توانید در یک روز کل کتاب ادبیات خود را بخوانید؟ نه چون نیاز به زمان و استمرار تلاش در این مسیر دارید.

۵. هر روز به اهدافتان فکر کنید

درواقع شما نمی‌توانید در جاده‌ تهران ـ اصفهان حرکت کنید و انتظار رسیدن به شهر رشت را داشته باشید! شما در هر جاده‌ای مدام حواستان به روبه‌رویتان است و هرلحظه به مقصد خود فکر می‌کنید؛ پس حیف است آرزوها و خواسته‌هایتان را رها کنید و هر روز سرگرم کارهای دیگر باشید.

پرسش۷:

پسری ۱۹ساله هستم و در شهرستان آمل زندگی می‌کنم، امسال قصد دارم برای دومین‌بار در کنکور تجربی شرکت کنم؛ چون سال اول نتیجه‌ خوبی نگرفتم و درضمن می‌خواهم حتما در کنکور سراسری رتبه‌ عالی بیاورم و در رشته دندان‌پزشکی قبول شوم.

متاسفانه سال قبل برای درس‌خواندن خیلی تلاش نکردم، ولی امسال با اینکه قصد دارم بیشتر درس بخوانم، نمی‌دانم برنامه‌ریزی‌ درستی دارم یا نه؛ مثلا نمی‌دانم برای عیدنوروز در اردو شرکت کنم یا در خانه درس بخوانم؟ کدام درس‌ها را اولویت قرار بدهم و هرکدام را چگونه و چقدر مطالعه کنم؟ لطفا راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ:

آنچه من از سوال شما متوجه شدم، این است که شما با توجه به تجربه تلخ کنکور سال گذشته، دوباره درحال تلاش هستید و می‌خواهید امسال حتما به هدفتان برسید؛ از طرفی ترس از شکستِ دوباره و به‌دنبال راه درست‌ گشتن، شما را کمی سردرگم کرده و مضطرب کرده است.

مسیر تاریک برای همه ترسناک است …

شما برخلاف سال گذشته، امسال بیشتر تلاش می‌کنید و این امر، بسیار عالی است، ولی آیا مسیر درست را می‌دانید؟ آیا می‌دانید هر روز چه برنامه‌ای را باید اجرا کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوال‌ها منفی است، بهتر است حتما به یک مشاور علمی و مسلط مراجعه کنید و از نظرات او برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید.

و اما درمورد اردوی عید …

داوطلبی که تصمیم جدی برای مطالعه در عید نوروز دارد، چه در خانه باشد و چه در هرجای دیگر، برنامه‌‌اش را اجرا می‌کند. ولی اگر می‌دانید در خانه به دلیل سروصدا، مهمانی و … نمی‌توانید برنامه خود را اجرا کنید، بهتر است از اردوی‌های موسسات مطمئن که داوطلبان آن، جو علمی دارند، استفاده کنید.

پس قبل از ثبت‌نام، برنامه‌ مطالعاتی در اردوی عید چند موسسه را ببینید و از بین آن‌ها، موسسه‌ای را که برنامه‌ منظم‌تر، آزمون هماهنگ و فضای علمی بهتری برای مطالعه دارد، انتخاب کنید. اگر هم چنین موسسه‌ای را پیدا نکردید، می‌توانید در روزهای غیرتعطیل به کتابخانه بروید و روزهای تعطیل را هم در منزل مطالعه کنید.

پرسش۸:

دانش‌آموز سال سوم رشته‌ تجربی هستم و در آمل زندگی می‌کنم. درطی روزهای آینده آزمون‌های نهایی را در پیش دارم. لطفا کمکم کنید و بگویید چطور می‌توانم برای آزمون‌های نهایی آماده شوم؟ البته این را هم بگویم که من در مدرسه غیرانتفاعی تحصیل می‌کنم و معدل ترم اولم ۱۸٫۵۴ بوده است

پاسخ:

همان‌طور که می‌دانید آزمون‌های سال سوم به‌طور مستقیم در تراز کنکور تأثیر می‌گذارند. به همین منظور بهتر است آنچه را در توان دارید، برای این آزمون‌ها بگذارید. گرچه ممکن است در بین آزمون‌ها کمی خسته شوید و یا به فکر استراحت و آمدن تابستان باشید، ولی بهتر است با یادآوری اهدافتان و تلاش بی‌وقفه این دوره‌ مهم را پشت سر بگذارید.

قبل از شروع مطالعه برای هر آزمونی سعی کنید یک‌بار در شرایط استاندارد، یکی از آزمون‌های سال‌های گذشته رشته خود را به‌طور کامل پاسخ دهید و آن را تصحیح کنید و بعد از محک‌زدن اطلاعات و یافتن نقاط قوت و ضعف مطالعه خود در درس موردنظر، مطالعه آن را شروع کنید. در انتها بکوشید حداقل آزمون‌های نهایی ۴ سال گذشته هر درس را، حتی دروسی را که در آن قوی هستید، از خود امتحان بگیرید و بلافاصله اشکالاتتان را رفع کنید.

علاوه‌برآن، سعی کنید در ایام امتحانات جو درسی خود را از دست ندهید. حواستان باشد که قرار نیست بعد از هر آزمون موبایل، Game، بازی با دوستان، چرخیدن در خیابان و چیزهای دیگر چندین ساعت وقت شما را تلف کنند. بعد از هر آزمون زودتر به خانه بازگردید و با حداکثر ۲ ساعت خواب و استراحت، مطالعه برای آزمون بعدی را آغاز کنید.

ممکن است بگویید مثلا در درس زبان قوی هستید و نیازی به ۲ روز مطالعه ندارد، اما بهتر است برای حفظ جو درسی و استفاده بهتر از زمانتان، از این فرصت پیش‌آمده برای تهیه خلاصه درس و یا حل تست‌های کنکور زبان سال سوم بهره ببرید و از همین امسال پایه خود را قوی کنید

پرسش۹:

من داوطلب کنکور رشته ریاضی‌وفیزیک هستم و در شهر سنندج واقع استان کردستان زندگی می‌کنم.اگر ممکن است راهنمایی‌ام کنید بگویید در دوران آزمون‌ها که ما باید تشریحی بخوانیم، چطور برنامه‌ریزی کنیم تا از تست‌های آزمون سراسری جا نمانیم. 

پاسخ:

در پاسخ به سوال شما، بهتر است به آزمون‌های نهایی با این دید نگاه کنیم که هرکدام از این آزمون‌ها حکم ایستگاه جمع‌بندی را برای شما دارند و برای موفقیت در کنکور هم می‌توانند موثر باشند. نحوه

مطالعه تشریحی مفید جهت پاسخ به پرسش‌های چهار گزینه‌ای به شرح زیر است:

۱. پس از اتمام هر آزمون و پس از کمی استراحت زمانی‌که مطالعه آزمون بعدی خود را شروع می‌کنید، سعی کنید ابتدا به یکی از امتحانات سال گذشته و یا نمونه‌سوالات امتحان نهایی پیش‌دانشگاهی آن درس به‌طور کامل پاسخ دهید و آن را بادقت تصحیح کنید.

۲. ابتدا سعی کنید متن تمام کتب درسی را، حتی درسی مثل فیزیک را، حتماً ۲ بار مطالعه کرده و نکات مهم آن را مشخص کنید و درضمن هیچ‌کدام از سوالات، خودآزمایی‌ها و تمارین کتب درسی خود را کنار نگذارید؛ چون ممکن است هرکدام از آن‌ها با کمی تغییر، جزو سوالات آزمون‌ نهایی و یا کنکور امسالتان باشند.

۳. پس از مشخص‌شدن نقاط قوت و ضعفتان در آزمون، مطالعه عمیق کتاب و جزوه را شروع کنید؛ سپس به حل چند نمونه آزمون تشریحی دیگر بپردازید.

۴. سعی کنید در حین مطالعه جزوه و کتاب، خلاصه‌ای خیلی کوتاه در حد ۵ صفحه A4 تهیه کنید و در روزهای باقی‌مانده تا کنکور از آن‌ بهره ببرید.

۵. بهتر است دروس اصلی خود را، مانند ریاضی و فیزیک، هر ۲ روز یک‌بار در برنامه خود قرار دهید. دقت کنید که زمان مطالعه دروس ریاضی و فیزیک بیشتر از یک زنگ مطالعاتی نباشد تا بتوانید زمانتان را به مطالعه درس آزمون بعدی‌ اختصاص بدهید.

۶. در انتها پس از اجرای تمامی موارد فوق اگر فرصتی برای شما باقی‌ ماند، سعی کنید ۲ زنگ مطالعاتی خود را در هر روز به تست‌زدن مباحث نیم‌سال دوم پیش‌دانشگاهی خود اختصاص دهید.

پرسش۱۰:

دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی در رشته تجربی هستم. هدفم همیشه قبولی در پزشکی بوده است و از سال سوم دبیرستان واقعا برای آن تلاش کرده‌ام. ترازم در آزمون‌ها خوب است، ولی خیلی تغییر می‌کند و این قضیه مرا نگران کرده.

بعضی‌ هفته‌ها انرژی خوبی دارم و با روحیه خوبی در آزمون‌ها شرکت می‌کنم، ولی زمان‌هایی که تمرکز خوبی ندارم، نتیجه آزمونم به‌شدت افت می‌کند. می‌خواستم بدانم برای بالارفتن تمرکز و حفظ آن در تا روز آخر چه‌کار باید بکنم.

پاسخ:

با توجه به آنچه که من از سوال شما متوجه شدم، ناراحتی و نگرانی اصلی شما عدم‌تمرکز برای جمع‌بندی دانسته‌ها و آماده‌سازی آن‌ها برای کنکور‌های آزمایشی است. از طرفی گفتید که بعضی هفته‌ها تمرکز خوبی برای پاسخ‌ به سوالات آزمون و جمع‌بندی یافته‌های خود دارید و بعضی هفته‌ها نه. بر همین اساس قبل از اینکه به تکنیک‌های افزایش تمرکز بپردازم، از شما می‌خواهم به ۲ سوال زیر فکر کنید و سپس به آن پاسخ دهید:

۱. دلیل بالابودن تمرکز شما در بعضی‌اوقات چیست؟

۲. مهم‌ترین دلایل افت تمرکز شما در بعضی از هفته‌ها چیست؟

عادت مطالعاتی خود را بشناسید

پس از پاسخ‌گویی به ۲ سوال مطرح شده متوجه می‌شوید که بعضی اوقات خاص، تمرکز شما افت می‌کند و ممکن است این افت تمرکز به‌خاطر گرسنگی، خستگی، کم‌خوابی، عصبانیت و یا تجربه تلخ آزمون این هفته و یا هر دلیل دیگری باشد. زمانی‌که شما این دلایل را پیدا می‌کنید، به شناخت بیشتری درباره خودتان دست یافته‌اید.

چراکه هر فردی براساس سیستم شناختی یا عملکرد‌های مغز خود، عادت مطالعاتی خاصی دارد و باید آن را بشناسد؛ مثلا ممکن است شما صبح‌ها بهتر بتوانید زیست‌شناسی بخوانید، درصورتی‌‌که فرد دیگری صبح‌ها اصلا تمرکز خوبی برای مطالعه زیست‌شناسی ندارد و درعوض شب‌ها به آن درس بپردازد.

بر این اساس سعی کنید با دقت بیشتر برروی عادت مطالعاتی خود، آن را بیشتر بشناسد و برنامه روزانه خود را مطابق با آن طراحی کنید.

همه‌کاره و هیچ‌کاره نباشید

بسیاری از داوطلبان به دلیل اضطراب و یا عدم توان تصمیم‌گیری، مدام برنامه‌‌های خود را عوض می‌کنند و همین امر باعث می‌شود که آن‌ها هرلحظه به فکر برنامه بعدی باشند و تمرکز کافی را برای اجرای برنامه‌های اکنون خود از دست بدهند.

عدم برنامه‌ریزی و یا تغییر مدام برنامه یکی از شایع‌ترین علل افت تمرکز در میان افراد است. زمانی‌که شما برنامه‌ای برای اجرا ندارید و یا هر لحظه به فکر شروع برنامه‌ جدیدی هستید، ظرفیت شناختی موجود در مغز شما به دلیل تصمیم‌گیری‌های متعدد خالی می‌شود (Ego Depleted) و دیگر مغز شما نمی‌تواند توجه خود را بر یک نقطه متمرکز کند.

زمانی‌که سعی کردید همه کاره باشید، احتمالا هیچ‌کاره خواهید شد؛ چون ظرفیت شناختی مغز انسان محدود است و مغز به میزان مشخصی می‌تواند توجه خود را متمرکز کند. بر همین اساس سعی کنید برنامه خود را شلوغ نکنید و از روز قبل برنامه فردای خود را بچینید.

سبک زندگی خود را اصلاح کنید

اگر خیلی کم می‌خوابید و یا برنامه‌ شلوغی دارید، حتما آن را تغییر دهید؛ چراکه مغز انسان برای شارژ دوباره ظرفیت شناختی خود نیازمند حداقل ۶ ساعت خواب پیوسته است. برای همین سعی کنید حتما روزانه ۶ ساعت خواب مفید داشته باشید، حتی اگر به بسیاری از برنامه‌های خود نرسید.

آزمون‌دادن، فکرکردن، حل مسائل، خواندن و نوشتن، همگی نیازمند توجه و تمرکز هستند. برای همین سعی کنید ساعت خواب و بیداری خود را منظم کنید و استراحت‌های کوتاه در میان روز داشته باشید.

عامل مهم بعدی پس از خواب، تغذیه‌ شماست. همان‌طور که می‌دانید سوخت مغز، گلوکز است. برای همین سعی کنید سطح قندخونتان را تنظیم کنید. از طرفی مغز برای پردازش بهتر به ویتامین‌ها و مواد معدنی غنی نیاز دارد. میوه‌ها، سبزیجات، مغز بادام، پسته، گردو، انجیر، کشمش مغز شما را توانمند می‌کنند.

تحرک داشته باشید

یکنواختی برنامه و یا محیط مطالعه می‌تواند باعث خستگی و خواب‌آلودگی شما شود. بر همین اساس سعی کنید حتما روزانه ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید. در زنگ‌های استراحت خود حتما چند حرکت نرمشی انجام دهید و به بدن خود درطول روز تحرک ببخشید. ورزش‌هایی همچون دارت، پینگ‌پنگ و بیلیارد نیز می‌توانند تمرکز شما را افزایش دهند.

ذهن خود را باز نگه دارید.

خیلی از اوقات بدن و مغز شما از آمادگی کاملی برخوردار است و ظرفیت شناختی شما در بیشترین حد خود قرار دارد، ولی افکار متنوع و درهم تمرکز را از شما می‌ربایند. در همین راستا سعی کنید قبل از شروع مطالعه کاغذی را کنار دست خود بگذارید و تداعی آزاد کنید. یعنی هرچه را که به ذهنتان می‌آید، همان‌لحظه یادداشت کنید و به این ترتیب ذهن خود را آزاد سازید.

سعی نکنید مقابل افکار مهم را با تنبیه‌کردن خود و دیگر روش‌های غیر اصولی بگیرید؛ چراکه بعضی از افکار نیاز به آزادسازی دارند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code