پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۱

پرسش پاسخ تحصیل و کنکور بخش۱

پرسش۱:

دانش‌آموز سال سوم هستم، رشته‌ ریاضی و هربار که برنامه‌ریزی می‌کنم اصلا به آن پایبند نیستم و نمی‌توانم آن را اجرا کنم. برای اینکه برنامه‌‎ریزی درسی خود را دقیقا اجرا کنم، چه‌کاری باید انجام دهم؟

پاسخ:

خیلی خوب است که از سال سوم شروع به برنامه‌ریزی کرده‌اید؛ چراکه برنامه‌ریزی یک مهارت است و مغز ما به میزانی که آن را تمرین می‌کند، توانایی بیشتری در برنامه‌ریزی پیدا می‌کند و قدرت آن در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها افزایش می‌یابد.

ولی سوال شما این است که چرا هربار با اینکه برنامه‌ریزی می‌کنید، به آن عمل نمی‌کنید و برنامه‌ دیگری را اجرا می‌کنید یا اینکه ساعات اولیه را مطابق برنامه جلو می‌روید، ولی از اواسط آن، برنامه را رها می‌کنید و بی‌برنامه پیش می‌روید.

عوامل عمده‌ اجرا نکردن صحیح برنامه مواردی است که در زیر بیان می‌کنم، آن‌ها را بخوانید و ببینید کدام عامل بیشترین نقش را در اخلال برنامه‌های شما ایفا می‌کند؟

۱. تمرین نکردن هر روز برنامه‌ریزی

گفتیم که برنامه‌ریزی یک مهارت است و باید تقویت شود. شما تابه‌حال حتی یک روز هم نشده است که نخوابیده یا غذا نخورده باشید، پس چطور روز‌های به این مهمی را بدون برنامه‌ریزی طی کرده‌اید.

فردی که هرچند روز یک‌بار برای خود برنامه می‌ریزد و عموما مغزش به بی‌برنامگی عادت کرده است، نمی‌تواند برنامه‌ای را کامل اجرا کند. پس حتما هر شب قبل از خواب برای روز بعد خود برنامه‌ریزی کرده و خود را ملزم به اجرای آن کنید.

۲. اتلاف وقت

عاملی که خیلی از دانش‌آموزان را از برنامه باز می‌دارد، «وقت‌کشی» یا «اتلاف وقت» است؛ مثلا فردی را در نظر بگیرید که برای خود مشخص کرده است از ۷ عصر تا ۸:۱۵ دقیقه مطالعه می‌کند ولی چون حین مطالعه حواس او جای دیگری بوده و به هر نحوی نتوانسته از زمان خود استفاده کند، مجبور است تا ساعت ۹ پای آن برنامه بنشیند.

همین ۴۵ دقیقه تغییر در برنامه علاوه‌بر خستگی، تمام برنامه‌های بعدی او را به هم می‌زند و برنامه او به‌کل خراب می‌شود؛ پس سعی کنید هرچه زودتر عوامل اتلاف وقت خود را بشناسید و آن‌ها را کاهش دهید.

۳. عدم تعهد و پایبندی به برنامه

عده‌ای از داوطلبان همواره دنبال بهترین برنامه هستند، ولی هیچ وقت حتی ساده‌ترین برنامه‌ها را هم اجرا نمی‌کنند. برنامه‌ خوب برنامه‌ای است که اجرا شود وگرنه چه ارزشی دارد ما یک‌سری کلمه را روی کاغذ بنویسیم و هرگز آن‌ها را اجرا نکنیم.

سعی کنید حتما به برنامه‌ای که طراحی می‌کنید، پایبند باشید و هرطور که می‌توانید آن را اجرا کنید.

پرسش۲:

۱۷ سال دارم، ساکن کاشان هستم و امسال قصد دارم در کنکور شرکت کنم. تا الان از مقالات شما بسیار استفاده کرده‌ام و درحال‌حاضر برنامه‌ریزی خوبی دارم، ولی نمی‌دانم بیشتر وقتم را باید به مطالعه اختصاص بدهم یا تست بزنم؟

البته هربار که می‌خواهم تست بزنم، استرس شدیدی می‌گیرم و حتما باید چند ساعتی آن مبحث را مطالعه کنم و بعد به سراغ تست‌ها بروم. لطفا تا زمانم از دست نرفته است، راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ:

داوطلب گرامی، از اینکه مطالب ما در موفقیت تحصیلی شما نقش داشته است، خرسندیم. درواقع پرسش شما در این موقع از سال، جزو سوالات پرتکرار داوطلبان است؛ ولی قبل از پاسخ، بهتر است ابتدا مشخص کنیم که تست‌زدن چه فایده‌ای دارد و اصولا چرا باید تست بزنیم؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت که ما تست می‌زنیم تا:

۱٫ برایمان سوال ایجاد شود

یکی از بهترین تکنیک‌های یادگیری و افزایش تمرکز، تست‌زدن قبل از مطالعه مباحث است. سعی کنید قبل از یادگیری یک مبحث، حداقل ۱۰ تست را با اطلاعات قبلی خودتان حل کرده و حتما در انتهای کار درصد خود را محاسبه کنید و پاسخ تشریحی سوال‌ها را ببینید. تست‌زدن قبل از مطالعه، مغز را برای یادگیری آماده می‌کند و تمرکز را حین مطالعه افزایش می‌دهد؛ چراکه با این کار، مغز با چالش یادگیری آن مبحث مواجه می‌شود. علاوه‌برآن حین مطالعه، تمرکز برروی یافتن پاسخ سوالات و نکات مهم است، نه افکار دیگر!

۲٫ یاد بگیریم

بعضی از داوطلبان یک مبحث را چندبار می‌خوانند، ولی تست‌های آن را رها می‌کنند و فقط در زمان آزمون‌ با پرسش‌های آن مبحث آشنا می‌شوند؛ در‌صورتی‌که بسیاری از مطالب به دلیل فرّار بودن و یا داشتن نکات جزئی، نیازمند تست بیشتر هستند تا مطالعه بیشتر. واژگان زبان انگلیسی، آرایه‌های ادبی، واژگان عربی، قرابت معنایی شعرها، مفهوم آیات دین‌ و ‌زندگی، نکات دروس محاسباتی مانند فیزیک و ریاضی، بخش‌هایی از شیمی، ژنتیک و بسیاری دیگر از بخش‌های دروس مختلف نیازمند تست بیشتر هستند تا مطالعه چندباره.

۳٫ یافته‌های خود را بسنجیم

زمانی‌که تسلط کافی بر مباحث مختلف پیدا کردیم، نوبت سنجیدن آن فرامی‌رسد. داوطلبان زیادی را دیده‌ام که آزمون‌گرفتن از خود را تا یک ماه مانده به کنکور به تعویق می‌اندازند و هر زمان که بحث آزمون می‌شود، می‌گویند به دلیل استرس زیاد فعلا فقط مطالعه می‌کنیم!

درواقع این به تاخیرانداختن، فرار از مواجهه با تست‌ها و آزمون اصلی (کنکور) است. شما دیر یا زود با کنکور مواجه می‌شوید، پس بهتر است زودتر خود را محک بزنید. یادتان باشد که بعد از عید، تست‌زدن اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد؛ یعنی از الان به بعد بهتر است ابتدا مباحث مختلف را با تست‌های دسته‌بندی‌شده کنکور‌های گذشته از خود آزمون بگیرید و ضمن شناسایی اشکالات خود، آ‌ن‌ها را رفع کنید.

۴٫ مهارت آزمون‌دادن را تمرین کنیم

هدف نهایی از تست‌زدن، آزمون‌گرفتن و رفع اشکال تست‌ها، موفقیت در کنکور است. افرادی که این مهارت را بیشتر تمرین کنند، در کنکور نیز موفق‌تر خواهند بود. سعی کنید از الآن به بعد مانند روز کنکور تست بزنید؛ یعنی تست‌های هر درس را در زمان مشخص آن حل کنید. برگه پاسخ‌نامه را کنار دست خود بگذارید و جواب را در آن علامت بزنید. با لباس رسمی پشت میز مطالعه خود بنشینید و تمامی شرایط را مطابق کنکور، شبیه‌سازی کنید.

احتمالا زمانی‌که این تمرین را شروع می‌کنید، مضطرب خواهید بود و این اضطراب، کاملا طبیعی است و شما را آماده می‌کند تا در روز کنکور کمتر مضطرب شوید و با تسلط بیشتری به سوالات پاسخ دهید.

۵٫ نسبت را رعایت کنیم

برای تسلط بیشتر بر دروس، بهتر است ترکیبی از مطالعه و تست را در برنامه‌ خود داشته باشید. این نسبت از اواخر فروردین به بعد کمی تغییر می‌کند؛ یعنی۷۰ ٪ از برنامه ما به تست‌زدن و رفع اشکال و ۳۰ ٪ دیگر به مطالعه بخش‌هایی که کمتر بر آن‌ها مسلط هستیم، اختصاص داده می‌شود.

شاید این نسبت برای شما تعجب‌آور باشد و یا بگویید که این کار را به دلیل استرس زیاد نمی‌توانم انجام دهم، ولی بهتر است بدانید که مغز شما اکنون نیاز به بازخوانی اطلاعات دارد، نه یادگیری موضوعات جدید؛ پس بهتر است خود را برای تست بیشتر و مرور نکات حین تست‌ها آماده کنید و از مطالعه کلی و مفصل مباحث خودداری کنید.

داوطلب عزیز، درنظر داشته باشید که مدیریت زمان باقی‌مانده تا کنکور اهمیت بالایی دارد. برای همین نباید این زمان باقی‌مانده را به کارهای حجیم و سنگین اختصاص داد، بلکه باید با تکنیک‌های گفته‌شده در بالا، بیشترین استفاده را از آن برد.‌

پرسش۳:

دختری ۱۷ساله و دانش‌آموز مقطع پیش‌دانشگاهی گروه تجربی هستم و برای کنکور درس می‌خوانم؛ چون دو سال از دوران تحصیلی خود را جهشی خوانده‌ام. من از تیرماه شروع کرده‌ام ولی هرچه بیشتر می‌خوانم، نتایج من در آزمون‌ها اصلا تغییر نمی‌کند.

گاهی‌اوقات کمی بالا می‌رود و دوباره افت می‌کند. این اتفاق انگیزه مرا از بین می‌برد، بعضی اوقات می‌گویم فرق من با کسی که برای آزمون‌های آزمایشی تلاشی نمی‌کند، چیست؟ سوال من از شما این است که چطور می‌توانم نتایجم را در آزمون‌ها بهتر کنم و این روند را تغییر دهم؟

من شب‌ها به‌سختی می‌خوابم و همواره ترس این را دارم که به اهدافم نرسم. میانگین تراز آزمون‌های من در حدود ۵۵۰۰ در منطقه ۱ است و هر دوهفته یک‌بار در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنم، اما بیشترین ترازم ۶۰۰۰ بوده و می‌خواهم هرطور که شده داروسازی دانشگاه شهید بهشتی قبول شوم. چطور باید درس بخوانم؟

پاسخ:

قبل از اشاره به راهکارهای افزایش تراز در آزمون‌های آزمایشی و یا نکاتی درباره رفع‌اشکال آزمون‌ها می‌خواهم با من همراه شوید و با رویکردی تحلیلی به شما و شرایطی که در آن قرار دارید، نگاه کنیم.

از متن ایمیل شما و البته سابقه‌ای که از خود گفته‌اید، انگیزه‌ فراوانی را برای پیشرفت تحصیلی و همیشه بهترین‌بودن در شما حس می‌کنم و این انگیزه و تلاش فراوان ارزشمند است ولی نکته‌ای که مرا کمی نگران می‌کند این است که آیا شما برای خواندن سریع‌تر درس‌ها، گرفتن نتایج بهتر در آزمون‌ها و بهترین بودن اجباری دارید یا خیر؟

انگیزه برای سخت‌کوشی همیشه منطقی و ارزشمند نیست. کسی که به دلیل جبر درونی خود و یا فشار اطرافیان سعی می‌کند کاری را انجام دهد، همواره در نگرانی و اضطراب روزهای خود را سپری می‌کند، چرا که باید مدام تلاش کند تا کسی را راضی نگه دارد و ما این را می‌دانیم که هرگز و هرگز در این دنیا به رضایت نمی‌رسیم، مگر اینکه این رضایت درونی باشد.

داوطلب عزیز و سخت‌کوش این را در نظر داشته باشید که منابع رضایت، درون ذهن ما هستند و شما هیچ‌گاه نمی‌توانید آن‌ها را از بیرون خود تامین کنید. می‌خواهم از شما بپرسم چه اجباری برای سریع تمام کردن دوران تحصیل خود و جهشی خواندن داشته‌اید؟ یا به من بگویید چرا می‌خواهید همیشه اوّل باشید، چرا حتما باید بهترین رشته و دانشگاه نصیب شما شود؟ آیا بدون این‌ها ارزش شما تغییری می‌کند و یا دیگر آن‌قدر دوست‌داشتنی نخواهید بود؟!

 کمی درباره آن فکر کنید، شما فردی سخت‌کوش و توانا هستید و می‌توانید به هرچیزی که می‌خواهید برسید، ولی حیف است که خود را نشناسید و بی‌گدار به آب بزنید. موارد زیر را در نظر بگیرید و پس از مطالعه آن‌ها، خود را بار دیگر عمیق بررسی کنید.

موفقیت ته ندارد …

این را بدانید حتی اگر بهترین رشته را در برترین دانشگاه ایران پذیرفته شوید هم باز راه درازی در پیش خواهید داشت تا به موفقیت‌های بعدی دست یابید؛ پس برای هیچ کاری عجله نکنید. هیچ پایانی برای موفقیت وجود ندارد، موفقیت مسیری است که باید در آن قدم بگذاریم، نه اینکه قسمتی را با دویدن و بخشی دیگر را با نفس‌نفس‌زدن طی کنیم.

 

شما مجبور به هیچ‌کاری در این دنیا نیستید …

انگیزه‌داشتن برای دستیابی به موفقیت با تشنه موفقیت‌ بودن، متفاوت است و این را شما بهتر از هرکسی می‌دانید که فرد تشنه نمی‌تواند درست فکر کند و فقط به‌دنبال آب برای رفع تشنگی خود می‌دود؛ پس برای موفق‌شدن در آزمون‌ها و به‌طورکل در تمامی موارد زندگی بهتر است انگیزه داشته باشید، نه اجبار و فشار بیرونی و حتی درونی.

این را بدانید که شما مجبور به اجرای هیچ کاری در این دنیا نیستید، خداوند منان بنده‌های خویش را با اراده و آزاد خلق کرده است، ما همه آزاد هستیم و می‌توانیم انتخاب کنیم.

اگر خواستید، موفقیت را انتخاب کنید. کسی شما را مجبور به این همه تلاش نکرده است که اکنون بی‌خواب شده‌اید.

پیشرفت همیشه تدریجی است …

جهشی رفتن را در زندگی خود کنار بگذارید؛ چون از اینجا به بعد زندگی ممکن است از این دیدگاه خود آسیب ببینید و یا به دیگران آسیب برسانید. همان‌طور که آب در صد درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید و شما قادر نیستید آب خنک را به‌طور طبیعی یک دفعه به آب جوش تبدیل کنید، نمی‌توانید یک‌باره تراز آزمون خود را از ۵۵۰۰ به ۷۵۰۰ افزایش دهید، درحالی‌که رسیدن به این هدف، با پیشرفت تدریجی کاملا ممکن خواهد بود.

برای رسیدن به هدف خود، کافی است در آزمون‌ها آرامش بیشتری داشته باشید و میانگین درصد‌های خود را به‌طور میانگین در هر آزمون تا انتهای سال ۸ درصد افزایش دهید؛ چون در این صورت می‌توانید کم‌کم ترازتان را افزایش دهید.

آخرین توصیه‌ام به شما این است که روند تحصیلی خود را با یک مشاور حرفه‌ای و مسلط پیش ببرید تا بتوانید راهکارهای بیشتری از او دریافت کنید.

پرسش۴:

دختری ۱۹ ساله هستم و در شهر کرج زندگی می‌کنم. سال گذشته در مدرسه مناسب ثبت‌نام نکرده‌ام و رتبه‌ خوبی هم نیاوردم. بعد از اعلام نتایج تصمیم به خواندن دوباره برای کنکور گرفتم.

تا پایان مهرماه و اواسط آبان خوب درس خواندم، ولی انگار انگیزه‌ام برای خواندن دوباره آن حجم عظیم مطالب خیلی کم شده است و مدام اضطراب دارم. گاهی این اضطراب نمی‌گذارد درس بخوانم و مدام نگران این هستم که اگر امسال هم مانند سال قبل نتیجه نگیرم، چه می‌شود.

لطفا به من بگویید چه‌کاری انجام دهم تا اضطراب من کم شود و بتوانم مانند سابق درس بخوانم؟

پاسخ:

ای کاش در سوالتان اطلاعات بیشتری درباره خود، شرایط خانواده، رتبه سال گذشته، وضعیت درسی و رشته موردنظرتان می‌نوشتید تا می‌توانستم با اطلاعات بیشتری شما را راهنمایی کنم، ولی براساس فرموده‌های شما، من این را حس می‌کنم که اتفاق سال گذشته را هنوز هضم نکرده‌اید و شکست سال پیش در کنکور، شما را نگران و مضطرب کرده است و به همین خاطر مدام افکار نگران‌کننده و حالت‌هایی از عذاب وجدان به‌خاطر عدم دریافت نتیجه مطلوب، حال شما را دگرگون کرده است و اکنون انگیزه‌ خود را برای تلاش و شروع دوباره از دست داده‌اید. حال می‌خواهید بدانید که چه‌کارهایی باید انجام دهید تا این نگرانی از بین برود و بتوانید دوباره و با قدرت درس بخوانید.

قبل از هر توصیه فنی در زمینه کنکور، می‌خواهم این را به شما بگویم که امسال مثل سال گذشته نخواهد بود، شما یک‌بار تمامی مباحث را خوانده‌اید و قرار نیست با موضوع جدید آشنا شوید و چون یک‌بار هیجان شرکت در کنکور سراسری را تجربه کرده‌اید و ترس شما در رویارویی با آن کم شده است، ولی این باور که اگر سال گذشته شکست خوردم، امسال هم نمی‌توانم موفق شوم، انگیزه شما را به کلی نابود می‌کند و ترس و نگرانی را به شما تحمیل می‌کند.

درصورتی‌که این را می‌دانیم، هیچ‌کس با یک‌بار آشپزی، آشپز نمی‌شود، هیچ فردی با یک‌بار راندن اتومبیل هم، راننده نمی‌شود، هر کاری نیاز به تمرین و تکرار دارد و همیشه بار اول رویارویی انسان با موضوعات برایش دشوار خواهد بود. ولی امسال دیگر این شرایط برای شما تکرار نخواهد شد، چون مطالب را یاد گرفته‌اید و فقط کافی است با تمرکز آن‌ها را بخوانید تا مرور شود و توانمندی‌های خود را در آزمون‌ها تقویت کنید.

پس ابتدا پیشنهادم این است که این ترس، نگرانی، عذاب وجدان و یا هر هیجان منفی درون خود را به‌خاطر تجربه سال گذشته از ذهن خود بیرون کنید تا اضطراب شما کاهش یابد و تمرکز و انگیزه به مطالعه شما بازگردد.

دومین پیشنهاد من این است که امسال، اشتباه سال گذشته را تکرار نکنید و حتما زیرنظر یک مجموعه قوی آموزشی و مشاور مسلط و قابل اعتماد روند مطالعاتی خود را پیش ببرید؛ چراکه هر اقدامی باید با کمک متخصص در آن زمینه انجام شود تا نتیجه مطلوب را بدهد.

پیشنهاد بعدی این است که در یک آزمون آزمایشی استاندارد و با جامعه آماری مناسب به‌طورمنظم شرکت کنید تا بتوانید سر فصل‌ها را مطابق با آزمون بخوانید و جمع‌بندی کنید و وضعیت تحصیلی خود را محک بزنید. دیگر فایده این آزمون‌ها این است که به شما انگیزه رقابت و اتمام سرفصل‌ها را می‌دهد و موتور مطالعه شما را گرم نگه می‌دارد.

و درنهایت توصیه من به شما این است که حتما برای تک‌تک روزهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید و برنامه خود را مطابق با اصول گفته‌شده در چند شماره اخیر مجله پیش ببرید. سعی کنید روز بدون درس نداشته باشید و ساعت مطالعه هفتگی شما نیز از ۵۰ ساعت افت نکند.

این را بدانید که امسال فرصت فوق‌العاده‌ای در اختیار دارید تا از هم‌ردیف‌های خود جلو بزنید و با آمادگی بیشتری در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید.

پرسش۵:

دانش‌آموز سال سوم دبیرستان هستم. آزمون‌های نهایی را اصلا خوب ندادم. با اینکه می‌تونستم نمره‌ بهتری کسب کنم، ولی به‌خاطر نداشتن تمرکز آزمون‌هایم را خراب کردم. می‌خواستم بدانم چطور می‌توانم از الآن برای کنکور درس‌خواندن را شروع کنم که نتیجه‌ خوبی بگیرم؟

پاسخ:

با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز، آن‌طور که من از سوال شما متوجه شده‌ام، شما به‌خاطر نتیجه‌ نامطلوب در آزمون‌ها تصمیم به مطالعه برای کنکور کرده‌اید و می‌خواهید با شروع‌کردن سریع‌تر، رتبه‌ بهتری نسبت به دیگران دریافت کنید.

به شما تبریک می‌گویم؛ چرا که مسؤلیت‌پذیر هستید و قبول کرده‌اید که نتایج آزمون‌های نهایی را می‌توانید با کنکور بهتر جبران کنید؛ اما توجه داشته باشید که شما تا چند روز یا چند هفته می‌توانید با این انگیزه پیش بروید؟! زمانی‌که بخواهید از دیگران سبقت بگیرید، مدام باید در تلاطم و نگرانی مسیر خود را طی کنید. اما زمانی‌که مقصدی برای خود درنظر می‌گیرید و آن را با سرعت مناسب و البته با تداوم طی می‌کنید، مطمئن‌تر به مسیر خود می‌رسید.

پیشنهاد من به شما این است که پس از چند روز استراحت و تفریح، دوباره تلاش خود را آغاز کنید.

بهتر است تا انتهای خرداد ماه فکر درس را از سر خود بیرون کنید و از ابتدای تیر ماه با برنامه برای هدف خود گام بردارید. مهم‌تر از اینکه چقدر باید تست بزنید یا چطور مطالعه کنید، هدف‌گذاری شما در ابتدای راه است؛ پس مسیر خودتان را مشخص کنید. فارغ از اینکه بقیه چه مسیری را ترجیح می‌دهند، بکوشید بر خواسته‌های خود متمرکز شوید و راه خودتان را با انرژی درونی آغاز کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code