پرسش پاسخ ازدواج بخش۸

پرسش پاسخ ازدواج بخش۸

پرسش۳۶:

اگه امکان داره در مورد چگونگی بیان مشکلات شخصی(بیماری) به خواستگار صحبت کنین

پاسخ:

وقتی طرف را تا حدی پسندیدیم بهتر است بدون حاشیه برایش از مساله مان بگوییم. خوبه در این جلسه والدین شما و ایشان نیز حضور داشته باشند. اگر خیلی سخته ، بدون خانواده اش
طرز بیان باید بالغانه باشه و ارام و با حوصله طرز صحبت شما درباره مساله تون ، تعیین میکنه بقیه چگونه این مشکل را بنگرند

پرسش۳۷:

۲۷ سال دارم، اما به خاطر شرایط سخت زندگی‌ام، تجارب بسیاري كسب كرده‌ام. تقریبا برای همه آچار فرانسه بودم ولی برای رضایت خودم كاري نكردم و دیگر راه برگشتي ندارم چون همه به این اخلاق من عادت کرده‌اند. خواستگارهای زیادی دارم ولی وقتی مي‌خواهم برای زندگی‌ام تصميم بگيرم دقیقا نمی‌دانم چه می‌خواهم. هیچ چیزی در خواستگارها به چشمم جذاب نمی‌آيد. حتی به بعضی‌هايشان بلافاصله می‌گويم “نه”. خانواده‌ام صدايشان درآمده که تو خودت را دست بالا می‌گیری و هیچ کسی را قبول نداری. انگار چیزی در ذهنم به من نهیب می‌زند که نیمه تو هنوز نرسيده. لطفا راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ:

نیمه کاملی وجود ندارد. اگر جايي چنين كسي را پيدا كردي می‌نشینیم و درباره‌اش فکر می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم. الان قصه فرق می‌کند. تو نیازهای روحی و جسمی داری و نمي‌تواني به روی خودت نیاوري. با یک مرد که شایستگی تو را داشته باشه، حس بهتری را تجربه خواهی کرد. در این صورت باید به آنها اجازه دهی جلو بيايند تا تو را بشناسند و تو هم بتوانی آنها را کشف کنی. در حد معاشرت‌های رسمی هم خیلی خوب است.
نكته بعدی این است که طوری به ديگران سرویس نده که ديگر برای خودت انرژی نداشته باشی.

پرسش۳۸:

من ۳۲ ساله و مجرد هستم. به پیشنهاد یکی از دوستان برای این‌که بدانم مانع ذهنی من کجاست با خودم خلوت کردم و یک لیست از مزایای مجرد بودن و مشکلات تاهل نوشتم. دیشب وقتی لیست را نگاه مي‌كردم ديدم يك چیز تکرار شده است! ترس از دست دادن استقلال. من هم از نظر مالی و هم از نظر روحی، دختر مستقلی هستم. ارتباطات خارج از عرفی ندارم، اما چون کار هنری می‌کنم با بعضی از دوستان جنس مخالف در حد راهنمایی و مشورت در ارتباط هستم. به‌شدت از این‌که همسرم آدم بسته، شکاک و خشک‌ذهنی باشد و محدودم کند، می‌ترسم، اما وقتی فکر می‌کنم می‌بینم که مزایای زندگی متاهلی خیلی بیشتر از این ترس بی‌جای من است. آیا راهی وجود دارد تا این ترس و مانع ذهنی برداشته شود؟

پاسخ:

زندگی مجردی و متاهلی از این جهت فرق دارند که ما متوجه می‌شویم باید به تعریفی جدید از مفهوم استقلال برسیم. زندگی مشترک خوب، قطعا فردیت تو را حفظ می‌کند، هرچند مرزهای جدید برای آن می‌گذارد. ممکن است تو قبلا از مطالعه کتاب‌های فتانه‌ حاج‌سیدجوادی و زویا پیرزاد لذت می‌بردی، بسیار خب، اين لذت را حفظ كن، اما این‌که دوست‌ داشتی پاییز هر سال بروی بندرانزلی و کنار مرداب خلوت كني، شاید چیزی باشد که در فضای دو نفره‌تان باید مطرح شود. شوهر تو نیز بخش‌هایی دارد که از زندگی مجردی‌اش به زندگی متاهلی می‌آورد که به تو ارتباط ندارد، مثل مطالعاتش، سلیقه فیلمی، رفتار مذهبی‌اش، شيوه بجا آوردن آداب دینی، طرز مسواک زدن و… اما نمی‌تواند مثل سابق تا ساعت ۱۰ شب در باشگاه بدنسازی بماند چون FITNESS برایش مهم است… او باید طوری تنظیم کند که با همسرش نیز وقت خوبی بگذراند.
البته شوهر خشک و عبوس و حسود را هيچ‌كس دوست ندارد، ولی این‌که بخواهیم سوار قایق ازدواج شویم و تک‌نفره پارو بزنیم اصلا با مفهوم ازدواج سازگار نیست. مردان را با نشان دادن علاقه خود به استقلال، نترسانید. مرد باید حس کند سکاندار است، سکاندار یک زن قوی بودن برای بسیاری از مردان لذت دارد. تو ۳۲ سال داری و باید بدانی وقت زیادی نداری.
ترس از ازدواج یا گاموفوبیا GAMOPHOBIA اصطلاحی است که برای توصیف ترس‌های غیرعادی از تعهد و ازدواج به‌کار می‌رود. دلایلی که می‌توان برای آن برشمرد عبارتند از:
ابهام در تصویر آینده؛ فرد نمی‌داند در ازدواج، با چه چیزی مواجه خواهد شد؛ خانواده جدید و روابط جدید، برای کسی که خلوتی برای خودش داشته (درونگرا یا AVOID-ANT PERSONALITY TRAIT دارای زمینه اجتناب از مردم) کابوس است.
کسی که در مجردی خود در نیمه‌راه پیشرفت است، می‌ترسد با هر تغییری، از جمله ازدواج، از اهداف خود باز بماند. این افراد باید بدانند ازدواج به آنها ارزش‌هاي جدید می‌دهد و چیزهایی را هم می‌گیرد و تنها این‌گونه است که می‌توانند بر ترس خود غلبه کنند.
ترس از صمیمیت: این ترس بیشتر در پسران دیده می‌شود که از نظر روانی نزدیک شدن به زنان در بخش‌هایی از زندگیشان خطا است و اگر از حد بگذرد، برایشان یک کابوس می‌شود. نکته این‌جاست که یک پسر از کودکی در پروسه استقلال روانی خود باید از سد مادر بگذرد، ورود به دنیای مردانه مستلزم این است که از مادر فاصله بگیریم تا پدر و عموها ما را بپذیرند. در این‌صورت پسر ۹ ساله خوشش نمی‌آید مادر بیاید دم مدرسه دنبالش یا مادر جلوی همسن و سالانش او را در آغوش بگیرد و این نوع صمیمیت‌ها را دفع می‌کند. پروسه استقلال از مادر کم‌کم در جوانی یک مرد به استقلال از زنان مبدل می‌شود و این همان نکته مبهم در شخصیت‌شناسی مردان است که زنان را گیج می‌کند. وقتی در صمیميت با یک مرد متوجه شدید جلو نمی‌آید یا عقب‌نشینی می‌کند مثلا تلفن جواب نمی‌دهد یا جایی می‌رود و به شما اطلاعی نمی‌دهد، تقریبا مطمئن باشید او از حد صمیمیت خودش عبور کرده و فرصت می‌خواهد خودش را بازیابی کند.

پرسش۳۹:

گاهي دختر و پسر براي ازدواج تلاش خود را مي‌کنند اما اين ازدواج مثلا به دليل مخالفت خانواده‌ها، يك بيماري يا مشکلات مالی و… سر نمي‌گيرد. به نظر سما سهم تقدیر در بحث ازدواج چقدر است؟

پاسخ:

بخشی از زندگی دست ماست به همان اندازه هم مسوولیم. حالا اگر من بیمار شوم يا اطرافیان نزدیک نامزدم از دنیا بروند، و ازدواج سر نگيرد، تقدير است. در مجموع ما مسوول بخشی از زندگیمان هستیم که براي آن تصمیم می‌گيریم. مخالفت خانواده‌ها خیلی تقدیر نیست ولی سیل و بعضی بیماری‌ها و… از دست ما خارج است.

پرسش۴۰:

در زندگي مشترك، زن و شوهر چقدر مي‌توانند دوستانشان را در نبود همسر به خانه دعوت كنند؟ در طول دو، سه سالي كه ازدواج كرد‌ه‌ام همسرم گاهي كه سر كار يا خريد بودم دوستانش را به خانه آورده است. خيلي آرام مخالفتم را اعلام كردم ولي فايده نداشت. من با رفت و آمد خانوادگي با دوستانش موافقم اما اين‌طوري در حريم خانه‌ام احساس ناامني مي‌كنم. آيا اين احساس من غيرعادي است و من توقع زيادي از همسرم دارم؟

پاسخ:

فی نفسه اشکالی ندارد، برای شما هم اشکالی ندارد ولی شکلش مهم است. بالاخره دو نفر در يك خانه زندگی می‌کنند و خیلی از کارهای خانه از جمله چنین رفت و آمدهایی بايد با تصمیم‌هاي آن دو نفر پیش برود. جنس هماهنگی‌اش هم اجازه گرفتن است، البته نه مثل کسب تکلیف بلکه مي‌توان پرسيد: “امروز مي‌خواهم شبنم/ محسن را دعوت كنم، از نظر تو که اشکالی ندارد.”
این‌طوری حرمت‌ها حفظ می‌شود.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۵

مقاله های مرتبط :