پرسش پاسخ ازدواج بخش۲۲

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

marriageپرسش۱۱۱:

زوج‌درمانی با رویکرد هیجان‌مدار چگونه است؟

پاسخ:

این رویکرد درمانی بر پایه «آنچه احساس می‌کنم، پس همان هستم» بنیان‌گذاری شده است. این نوع درمان در دنیا توسط «سوزان جانسون» و «لزلی گرینبرگ» پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون از متدهای درمانی به‌روز دنیا در حیطه روابط زوجین است. در این مدل درمانی، هیجانات زوجین به‌عنوان محرک اصلی روابط بین آن‌ها قلمداد شده و سعی بر آن است که روش‌هایی مورد‌استفاده قرار گیرند که بتواند به زوجین کمک کند تا هیجان‌های «خشم»، «ترس»، «غم» و «شرم» را مانند هیجانات مثبتی مثل «عشق»، تنظیم و تعدیل کنند. در طول درمان، فرد هم در حیطه خودتنظیمی عاطفی و هم در حیطه دیگر‌تنظیمی عاطفی گام بر‌می‌دارد و زوجین ترغیب می‌شوند به‌جای رنج ناشی از نیازهای تامین‌نشده کودکی، به ابراز نیازهای عاطفی خود بپردازند.

پرسش۱۱۲:

سلام. من ۲۳ سال دارم. حدود سه‌سال پیش با پسری ۲۵‌ساله به من پیشنهاد ازدواج داد؛ اما بعد از یک‌سال به‌خاطر ادامه تحصیل و به‌صورت ناگهانی به خارج از کشور رفت. بعد از رفتن او، تا مدتی از طریق فضای مجازی با هم ارتباط داشتیم، اما یک‌باره این ارتباط قطع شد و من شش‌ماه هیچ ‌خبری از او نداشتم. روزهای سخت و طاقت‌فرسایی ‌را گذراندم تا اینکه ناگهانی از طریق ایمیلی اطلاع داد که ‌هنوز علاقه زیادی به من دارد و قصد دارد ‌مقدمات ازدواجمان را فراهم کند. من دوباره تا مدتی در امید و انتظار به‌سر بردم، اما باز هم بعد از مدتی ناگهان غیبش زد! حالا این رفتن‌و‌آمدن‌های متناوب روح و روانم را آشفته کرده است؛ از طرفی هم به او علاقه‌مندم. لطفا راهنمایی‌ام کنید که باید چه‌ کنم؟

 

پاسخ:

دوست عزیزم‌، به‌نظرم در این رابطه یک خوش‌بینی افراطی کودکانه از طرف شما ‌وجود دارد و این رابطه بیشتر مجازی است تا واقعی و من‌ احتمال می‌دهم‌ که اصلا خارج رفتنی وجود نداشته باشد‌. به‌هر‌صورت، رفتار این آقا منطقی نیست؛ اینکه هر‌وقت دلش خواست به‌سمت شما بیاید و با وعده‌های‌ الکی شما را بلاتکلیف نگه دارد. بهتر است به‌هیچ‌عنوان جوابش را ندهید و اگر واقعا علاقه‌ای دارد، باید از طریق خانواده پیشنهاد رسمی خود را مطرح کند. شما به صلاحتان است که ‌بیشتر از این خودتان را بازیچه‌ او نکنید. هیچ‌کس حق ندارد تا خودتان اجازه ندهید با روح وروانتان بازی کند. عقب‌نشینی کنید تا اگر مرد میدان است، نقش خود را ‌برای قبول مسئولیت زندگی نشان دهد. شما خودتان را ‌درگیر اهداف مهم و جدی زندگی‌تان کنید تا بهترین اتفاق‌ها برایتان رقم بخورد. موفق باشید.

پرسش۱۱۳:

دختری ‌۳۲ساله‌ام و شکر خدا اکنون در اکثر زمینه‌های زندگی‌ام موفق هستم و تنها مسئله من بحث ازدواجم است. به‌تازگی با فردی آشنا شده‌ام که با یکدیگر روابط خانوادگی هم داریم. خانواده او مرا دوست دارند و نسبت به من بسیار ابراز علاقه می‌کنند. من هم متقابلا ایشان را از لحاظ فکری و استقلال شخصیتی تایید می‌کنم؛ اما خانواده‌های ما ازلحاظ فرهنگی بسیار متفاوتند و ایشان در خانواده‌ای سنتی بزرگ شده است و به همین خاطر ایشان می‌گوید مادرشان تصمیم‌گیرنده اصلی در خانواده است و آن‌ها عروسی سنتی می‌خواهند و درضمن مسئله دیگری که وجود دارد این است که من ۵سال از این فرد بزرگ‌ترم. لطفا بگویید چه کنم؟ آیا این درست است که پدر یا برادرم با ایشان صحبت کنند و نظر قطعی را بگیرند که از بلاتکلیفی در بیایم یا خیر؟

 

پاسخ:

به نظر می‌رسد تکلیفتان مشخص است. شما در این سن نمی‌توانید و نباید ریسک کنید. برای فهم اوضاع نیازی نیست پدر یا برادرتان را واسطه قرار دهید. بسیار بعید است که ایشان قدمی برای ازدواج با شما بردارد. ازدواج‌نکردن برای یک مرد یا زن، «برهان» می‌خواهد نه «بهانه». دقت کنید که این فرد موانعی بسیار جدی در راه ازدواج با شما دارد؛ از جمله اینکه مادرش باید برای ازدواج او تصمیم‌گیری کند! گاهی‌اوقات مردان بسیار به مادر خود وابسته هستند و با مطرح‌کردن بحث احترام به مادر، عملا وابستگی روانی خویش را پنهان می‌کنند؛ پس تکلیف شما مشخص است. بهتر است فرصت‌های دیگرتان را از دست ندهید یا سعی کنید فرصت‌های جدیدی برای خود بسازید.

 

پرسش۱۱۴:

یکی از خواستگارهایم در کشور هلند زندگی می کند، من بعد از ۹ ماه گفت‌وگوی تلفنی، با خانواده‌ام رفتیم آمستردام برای معاشرت رودررو. همه‌چیز خوب بود، ولی حسی البته ایجاد نشد. آیا این حس ممکن است در جریان زندگی مشترک ایجاد شود؟ یا اینکه بعد از ۹ ماه اگر حسی ایجاد نشد ممکن است خطرناک باشد؟ خواهش می‌کنم کمکم کنید تا درست تصمیم بگیرم.

 

پاسخ:

چه کار خوبی کردید که معاشرت تلفنی را که اساسا معاشرت نیست، ملاک قرار ندادید و رفتید تا او و محیط زندگی احتمالی آینده‌تان را از نزدیک ببینید و به این شکل دو استرس مقابلتان را مدیریت کردید: ازدواج + مهاجرت.
اگرچه یک هفته مدت کمی است برای اظهارنظر نهایی، ولی نکته اینجاست که وقتی یک زن یا مرد بعد از این همه مدت، می‌گوید: «حسی پیدا نکرده» یعنی پیدا نخواهد کرد، علت‌های متعددی می‌تواند در این بین مطرح باشد :
• سلیقه فیزیکی یا رفتاری خیلی متفاوتی مطرح باشد. (ما از نظر ظاهری از چند نوع آدم می‌تواند خوشمان بیاید و اگر با هیچ‌یک از سبک‌های مطلوبمان همخوان نبود، بعید است بعدها نیز اتفاق خاصی برایمان بیافتاد.)
• علاقه‌مندی قبلی به کسی دیگر داریم که حل نشده و هنوز آن را نشخوار ذهنی می‌کنیم.
• تصور ذهنی ۹ماهه پای تلفن با تصور واقعی بعد از دیدار خیلی متفاوت باشد.
در هر صورت شما از نظر اخلاقی نمی‌توانید ادامه بدهید؛ زیرا آن آدم را بلاتکلیف می‌کنید و در ضمن او حق دارد با زنی ازدواج کند که از جانب او مورد پذیرش فیزیکی قرار بگیرد.


پرسش۱۱۵:

جواني ۲۱ ساله هستم، مدتي است که به دختری علاقه‌مند شده‌ام، چندی قبل به خواستگاری او رفتم اما متاسفانه جواب آن‌‌ها منفي بود. مشكل اينجاست كه همه خانواده آن‌‌ها با اين ازدواج راضي هستند؛ جز خواهر بزرگ‌تر خانواده. ما يكديگر را بسيار دوست داريم و اکنون در شرایطی که پیش آمده است، حس می‌کنیم به بن‌بست برخورد كرده‌ايم و در آتش آرمان‌خواهي يك نفر دست‌وپا می‌زنند. لطفا بگویید چه کنم تا شرایط بهتر شود و بتوانم رضایت خانواده ایشان را به دست آورم؟

 

پاسخ:

دوست عزیز، بدانید که تنها دوست‌داشتن یک نفر بدون درنظرگرفتن نظر و خواست اعضای خانواده و مسائل خانوادگی موجب خوشبختی دو نفر نمی‌شود. به نظر من ازدواج برای شما زود است؛ چون سن شما برای مسئولیت‌پذیری ازدواج بسیار کم است؛ پس بهتر است کمی‌ بیشتر صبر کنید؛ البته پایین‌بودن سن شما برای ازدواج به این معنی نیست که صلاحیت‌های دیگری برای رشد و تکاپو را در این سن ندارید. در این سن شما باید به مسائل دیگری غیر از ازدواج فکر کرده و خودتان را برای زندگی آینده آماده‌تر کنید. آنچه من تصور می‌کنم، این است که نگرانی خانواده‌‌ها و علت اصلی مخالفت آن‌‌ها با این ازدواج نیز همان مسائلی است که گفته شد؛ یعنی ازدواج در این سن برای شما زود است.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۸

مقاله های مرتبط :