وقتي به استقلال رسيديم بچه‌دار شويم!

وقتي به استقلال رسيديم بچه‌دار شويم!

آيا صرفا دوست داشتن بچه‌ها كافي است كه خودمان بچه‌دار شويم؟ آيا به آمادگي روحي، اقتصادي و… نياز نداريم؟ همه مي‌دانيم هر كاري مقدمه‌اي دارد، و بچه‌دار شدن هم از اين قاعده مستثنا نيست. براي اين‌كه بدانيم زمان درست براي بچه‌دار شدن چه زماني است گفت‌وگوي ما را با دكتر مصطفي تبريزي بخوانيد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

۱٫ آيا برای بچه‌‌دار شدن نیازی به آمادگی هست؟ آيا زوج‌ها وقتي تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند باید ابعاد تربیتی، فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و روانی را هم در نظر داشته باشند؟

ما انسان‌ها در میان جانداران نوع کامل‌تری هستیم و یک وجه مشترک ما با آنها زاد و ولد است. اولین هدف، بقای نسل است اما ما انسان‌ها به عنوان موجودی فرهنگی و اجتماعی علاوه بر موجودی بیولوژیک، روان‌شناختی و اجتماعی هم هستیم از اين رو به جز هدف بقای نسل، اهداف فرهنگی دیگری را دنبال می‌کنیم. یکی از این اهداف شخصی است.

می‌خواهیم احساس وجود کنیم این‌که کسی مسیرمان را ادامه دهد، اهدافمان را تحقق بخشد و به زندگیمان معنا بدهد. تازه برای فرزندی که به دنیا می‌آوریم هم اهدافی داریم. حالا آیا آمادگی لازم را برای رسیدن به این اهداف داریم؟ چگونه می‌توانیم اين آمادگی را ایجاد کنیم؟ اولین قدم برای آمادگی، قطع وابستگی به خانواده قبلی است.

یعنی به خاطر گفته دیگران بچه‌دار نشویم، باید به استقلال رسیده باشیم تا با مسوولیت مطلق خود بچه‌دار شویم. بعد ببينيم آیا زوج به رشد کافی روانی رسیده‌اند؟ آيا مرد تنها نان‌بیار خانه است و زن خانه‌دار؟ آیا به عنوان مربی و کسی که می‌خواهیم انسانی را تربیت کنیم آگاهی و دانایی لازم را داریم؟‌‌ همان دانایی که در دوران بارداری به کار می‌گیریم تا فرزند سالمی داشته باشیم.

پس نیاز به دانش لازم داریم. مساله سوم بحث اقتصادی است. آيا می‌توانیم نیازهای مالی از قبيل خوراک، پوشاک و تعلیم و تربیت را برایش فراهم کنیم؟ اگر توانایی نداریم باید تلاش کنیم تا این توانایی را به دست آوریم. اگر هر سه این موارد برآورده شود در اصل هم با خواسته بیولوژیکی خود و هم خواسته‌های اجتماعی و فرهنگی مطابقت داریم و همراهیم.

۲٫ بعضي زوج‌ها وقتي بچه‌دار مي‌شوند تازه مي‌فهمند که اختلاف تربیتی دارند. مثلا پدر سهل‌گیر و مادر سختگیر است. چطور بايد جلوی این پیشامد را گرفت؟

دقیقا از قبل از بچه‌دار شدن زوجین باید زوج‌درمانی کنند و با هم به تفاهم لازم برسند. یک بخش حل مشکل زوج است و بخش دیگر آموزش برای داشتن خانواده‌ای گرم و صمیمی است. تعارضات تربیتی والدین حتما به کودک صدمه جدی می‌زند. مثلا اگر در دعوایی که بین زن و مرد درگرفته مرد ثابت کند که زن نمی‌فهمد و زن هم ثابت کند که مرد نمی‌فهمد بچه وقتی به این نتیجه برسد که هیچ‌کدام نمی‌فهمند از هیچ کدام تبعیت نمی‌کند!

اگر هم یکی از والدین سهل‌گیر و دیگری سخت‌گیر باشد به مرور بچه دچار تعارض می‌شود و دليل بسیاری از بیماری‌های روانی در بزرگسالی است. حتی ناکامی آن‌قدر ایجاد بیماری نمی‌کند که تعارض در اين مساله دخيل است.

۳٫ ‌گاهي زن و مرد به خاطر مشکلات مالی و نداشتن وقت کافی بچه‌دار نمی‌شوند، اگر هم بچه‌دار شوند مادربزرگ و پدربزرگ بچه را بزرگ می‌کنند، با این معضل چگونه می‌توان برخورد کرد؟

در اروپا علاوه بر مرخصی زایمان مادر، برای پدر هم مرخصی در نظر مي‌گيرند تا پدر و مادر در کنار نوزاد باشند تا با بوی بدن، صدا، چهره و احساسات هم آشنا شوند. البته مسایل شخصی و اجتماعی ما با هم تداخل پیدا می‌کنند. مثلا طبیعت می‌گويد باید بدون حساب و کتاب بچه‌دار شوی ولی مشکلات اجتماعی مانع می‌شود. شما وقتی جای زندگی یا غذا برای خوردن ندارید به بچه‌دار شدن فکر نمی‌کنید. برای بچه‌دار شدن باید از نیازهای فیزیولوژیک عبور کرد، باید بتوانيم مایحتاج بچه را فراهم کنيم.

۴٫ مي‌گويند “بچه‌دار شوید خدا خودش روزی‌رسان است” این حرف را چگونه می‌توان ارزیابی کرد؟

خدا به همه کمک می‌کند، اما به واسطه تعقل و برنامه‌ریزی. در قرآن می‌گوید هیچ کاری بدون وسیله انجام نمی‌شود. یعنی من باید تلاش کنم تا شرایط مساعد فراهم شود. خدا ابزار را داده، مغز و زمین و تلاش بر عهده انسان است. با خیالات و گفتن خدا بزرگ است چیزی میسر نمی‌شود و اتفاقی نمی‌افتد.

۵٫ زوج‌هایی که برای بچه‌دار شدن به تفاهم نمی‌رسند و یا می‌خواهند آمادگی لازم را كسب كنند چه باید کنند؟

با مراجعه به مشاوران متخصص، زوج‌درمانی، مطالعه و کسب آگاهی لازم می‌توانند به تفاهم مورد نظر برسند. در این مشاوره‌ها تعارضات زن و مرد و تشابهات و مشکلات باز مي‌شود و در طی جلسات به تفاهم لازم می‌رسند. حتی اگر زوج به جایی برسند که مشکلی نباشد مشاور برایشان پیش‌بینی می‌کند و لیستی از سوالات و مشکلاتی که شاید در آینده با آن مواجه شوند به آنها می‌دهد تا رویش کار كنند و راهکار بيابند.

۶٫ گاهي وقتی زن و شوهر با هم مشکل دارند به آنها توصیه می‌شود بچه‌دار شوند تا پیوندشان محکم‌تر گردد. با این مساله موافقید؟

بچه پیوند را محکم‌تر نمی‌کند اما دلیلی است برای این‌که زوجین را کنار هم نگه دارد. اما پیوند زندگی به تعهد و قبول مسوولیت طرفین ربط دارد. اگر زوجی به خاطر بچه به زندگی ادامه می‌دهند مطمئنا با مشکل جدی مواجه می‌شوند و هم زوج و هم بچه صدمه می‌بینند. باید یا مشکل را حل کرد یا بچه با يكي بزرگ شود تا تعارض پیدا نکند اما به خود زوجین بستگی دارد.

۷٫ برای پیشگیری از این مشکلات چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنید؟

تمام مشکلات بچه‌ها از مشکلات والدین می‌آید، پس اول بايد مشاوره قبل از ازدواج انجام داد که روی خلقیات فرد و انتخابش کار می‌شود، بعد مشاوره بعد از ازدواج که زوج را به مسیری امن برای داشتن خانواده‌ای سالم هدایت کند. این راهکار مقدمه درستی برای بچه‌دار شدن است. ازدواج مناسب و غنی سازی خانواده وروابط زوجین. اگر یاد گرفتیم خواسته‌های غیرمنطقی داشته باشیم حالا بايد یاد بگیریم خواسته‌هایمان را منطقی کنیم. اگر یاد گرفتیم علیه همسرمان مثلث‌سازی کنیم مشکل ایجاد می‌‌شود.

۸٫ آيا والدين بعد از تولد كودك بايد خودشان را فراموش كنند؟

بچه محصول مشترک دو نفر است و احتیاج به توجه، عاطفه و مهر هر دو نفر دارد. بعضي معتقدند وقتی بچه به دنیا آمد ما متعلق به بچه‌ایم و دیگر زندگی خودمان اهمیت ندارد. این تفکر خیلی اشتباه است. همیشه اول زندگی زناشویی والدین اهمیت دارد، اگر والدین شاداب باشند بچه هم شاداب است، اگر آن‌ها الگوی رفتاری درستی داشته باشند بچه هم همین را یاد می‌گیرد.

ما متاثر از سیستم و خانواده قبلی هستیم که باید با آگاهی جلوی این ارثیه غلط را گرفت. يك شیوه درمانی وجود دارد به نام درمان بین نسلی که هر کج‌کاری به سه نسل گذشته مربوط است و اندیشه‌های سه نسل قبل هنوز در ما حاضر است. در اين روش اندیشه‌های قبلی را کنار گذاشته و اندیشه‌های درست خود را پیدا مي‌کنيم يعني اصلاح اندیشه مي‌کنیم و از زیر سایه اسارت افکار گذشتگان بيرون مي‌آييم. بعضی والدین هم به خاطر ناکامی‌هایی که در گذشته داشته‌اند به کودک خیلی میدان می‌دهند و بچه تعیین می‌کند کجا بروند، چه بخورند و چه بکنند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۳۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. ناشناس
    11:59 2020/06/16

    عالی بود