زندگی

جذابیت های هیپنوتیزم و راه های انجام آن

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم

 

هیپنوتیزم یک حالت ذهنی مانند خلسه است که در آن افراد توجه، تمرکز و پیشنهاد پذیری بیشتری را تجربه می‌کنند. در حالی که این حالت غالباً به عنوان یک حالت خواب مانند توصیف می‌شود، اما به صورت حالت تمرکز، توجه و تخیلات زنده بیان می‌شود.

افرادی که حالت هیپنوتیزم دارند غالباً خواب آلود به نظر می‌رسند، اما در حقیقت، آنها بیش از حد آگاهی دارند.

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم یک حالت ذهنی مانند خلسه است که در آن افراد توجه، تمرکز و پیشنهاد پذیری بیشتری را تجربه می‌کنند. در حالی که این حالت غالباً به عنوان یک حالت خواب مانند توصیف می‌شود، اما به صورت حالت تمرکز توجه و تخیلات زنده بیان می‌شود. افرادی که حالت هیپنوتیزم دارند غالباً خواب آلود به نظر می‌رسند، اما در حقیقت، آنها بیش از حد آگاهی دارند.

در حالی که افسانه‌ها و باورهای غلط زیادی در این مورد وجود دارد، ولی هیپنوتیزم یک فرایند کاملاً واقعی است که می‌تواند به عنوان ابزاری برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحقیقات متعدد نشان داده شده است که این روش دارای فواید پزشکی و درمانی به ویژه در کاهش درد و اضطراب است. حتی گفته شده است که این حالت می‌تواند علائم زوال عقل را کاهش دهد.

هیپنوتیزم به خودی خود یک روش درمانی نیست، اما می‌تواند ابزاری باشد که به همان روش تزریق دارو توسط سرنگ، درمان را نیز تسهیل می‌کند. این روش درمانی غیرممکن را ممکن نمی‌کند، اما می‌تواند به بیماران کمک کند آنچه را که ممکن است برای آنها ممکن باشد، باور و تجربه کنند.

استفاده از حالت‌های ترنس هیپنوتیزم مانند به هزاران سال قبل برمی گردد، اما هیپنوتیزم در اواخر قرن هجدهم از کار یک پزشک به نام فرانتس مسمر شروع به رشد کرد. این تمرین به لطف دیدگاه‌های عرفانی مسمر شروع بدی داشت.

اما سرانجام با توجه به تغییر رویه به یک رویکرد علمی‌تری تغییر یافت. این روش در اواخر قرن نوزدهم در زمینه روانشناسی اهمیت بیشتری پیدا کرد و توسط ژان مارتین شارکو برای درمان زنانی که آن زمان به عنوان هیستری شناخته می‌شدند استفاده شد. این مطالعات بر روی زیگموند فروید و رشد روانکاوی تأثیر گذاشت.

 

اشتباهات و باورهای غلط رایج درباره هیپنوتیزم

1. هیپنوتیزم جادویی است

 اگر چه درمانی که با استفاده از این روش انجام می‌گیرد بسیار چشمگیر است و به نظر می‌رسد تلاش کمی از طرف فرد مورد نیاز باشد ، اما قطعاً جادویی یا فوق طبیعی نیست.

2. می‌تواند خاطرات گذشته و گمشده را بازیابی کند

 این روش می‌تواند به تقویت خاطرات کمک کند، اما در از دست دادن حافظه یا بازگشت آن نمی‌تواند تأثیری بگذارد. البته باید مراقب بود که به اصطلاح خاطرات کاذب به وجود نیاید.

3. نیاز به بی حرکتی کامل دارد

 باید بدانید که حتی در هنگام حرکت هم، هیپنوتیزم انجام می‌گیرد. برای نمونه دوندگان مسافت طولانی می‌توانند هنگام دویدن خلسه را تجربه کنند.

افرادی هستند که ممکن از در حین این درمان در قسمتی از بدن خود احساس خارش کنند اما به دلیل اینکه می‌ترسند باعث حواس پرتی شود این کار را نمی‌کنند. بهتر است بدانید اگر شما دست خود را برای خراشیدن حرکت ندهید، باعث حواس پرتی می‌شود. بنابراین هر حرکتی مانع انجام این حالت و خلسه نمی‌شود.

4. خود درمانی است

  این روش هرگز خود درمانی نیست. هیپنوتیزم یک مکمل برای درمان یا کمک درمان است.

 

چه افرادی قابلیت هیپنوتیزم شدن را دارند؟

بیشتر افراد تا حدی قابل هیپنوتیزم هستند. تخمین زده می‌شود که 30٪ افراد یک خلسه سبک ، 50٪ خلسه متوسط ​​و 20٪ خلسه عمیق را تجربه می‌کنند. برخی از افراد به یک هیپنوتیزور پاسخ نمی‌دهند اما احتمال این وجود دارد که یک هیپنوتیزور دیگر که با او رابطه بهتری دارند، این کار را انجام دهد.

البته به یاد داشته باشید که این روش قطعاً برای همه مناسب نیست و ترجیح داده نمی‌شود.  تحقیقات نشان می‌دهد که:

  • بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد خیلی سریع و شدید به این حالت پاسخ می‌دهند.
  • تقریباً ۱۰٪ بزرگسالان، هیپنوتیزم شدن را دشوار یا غیرممکن می‌دانند.
  • کودکان تمایل بیشتری به این عمل دارند.
  • افرادی که می‌توانند به راحتی جذب تخیل شوند پاسخگویی بهتری به هیپنوتیزم دارند.

اگر فرد علاقه‌مند است که هیپنوتیزم شود، باید به این نکته توجه کند که با ذهنی آزاد با این حالت رو به رو گردد.

افرادی که با تفکر مثبت و مثبت اندیشی به این روش و حالت نگاه می‌کنند، واکنش بهتری نشان می‌دهند. همچنین توصیه می‌شود فردی که علاقه مند به هیپنوتیزم درمانی هست، مهم است که به دنبال یک متخصصی باشد که دارای اعتبار و تجربه باشد که از این روش به عنوان یک ابزار درمانی استفاده می‌کند.

 

کاربردهای هیپنوتیزم

کاربرد‌های هیپنوتیزم

هیپنوتیزم می‌تواند تقریباً برای همه مفید باشد، گرچه بعضی از افراد اوقات راحت‌تری نسبت به دیگران دارند. این حالت به طور رسمی به عنوان یک روش درمانی توسط انجمن‌های پزشکی، روانپزشکی، دندانپزشکی و روانشناسی در سراسر جهان تایید شده است.

این روش در آماده سازی افراد برای بیهوشی، افزایش پاسخ دارو و کاهش دوز مورد نیاز بسیار مفید شناخته شده است. در زایمان بسیار مفید است، زیرا می‌تواند ضمن کاهش مصرف مواد بیهوشی که می‌تواند عملکرد فیزیولوژیک کودک را مختل کند، از ناراحتی مادر بکاهد.

هیپنوتیزم درمانی اغلب در تلاش برای جلوگیری از سیگار کشیدن مورد استفاده قرار گرفته است و در مدیریت درد غیر قابل درمان از جمله سرطان بسیار مورد توجه است.

این روش در کاهش ترس معمول از اقدامات دندانپزشکی ارزشمند است. در حقیقت، افرادی که معالجه دندانپزشکان برای آنها دشوار است، به بهترین وجه به این عمل پاسخ می‌دهند.

در زمینه پزشکی روان تنی، از این حالت به روش‌های مختلفی استفاده شده است. به بیماران آموزش داده شده است که در صورت عدم امکان استفاده از خواب آور، تمریناتی را انجام دهند که بر روی برخی از انواع فشار خون بالا، سردرد و اختلالات عملکردی اثرات سلامتی داشته باشد.

اگرچه القای هیپنوتیزم به آموزش کمی و مهارت خاصی احتیاج ندارد، اما در صورت استفاده در زمینه درمان پزشکی، استفاده از آن در افرادی که فاقد صلاحیت و مهارت لازم برای درمان چنین مشکلاتی بدون استفاده از این روش هستند، می‌تواند آسیب زا باشد.

اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، سیگار کشیدن را متوقف کنید، سوء مصرف مواد را کنترل کنید یا بر ترس یا فوبیا از چیزی غلبه کنید، ممکن است هیپنوتیزم درمانی ارزش امتحان را داشته باشد.

اگر از درمان فعلی خود برای زگیل یا سایر بیماری‌های پوستی، آسم، حالت تهوع، سندرم روده تحریک پذیر، فیبرومیالژیا، میگرن یا سایر اشکال راضی نیستید، با دکتر خود در مورد این روش صحبت کنید.

این روش می‌تواند به شما در تغییر نگرش، برداشت و رفتار کمک کند. این می‌تواند در درمان طیف وسیعی از مسائل پزشکی و روانشناختی موثر باشد. بعضی از این موارد عبارت‌‌اند از:

اضطراب

آسم

درد مزمن

ترس و فوبیا

سیگار کشیدن

فشار خون بالا

بی‌خوابی

موارد وحشت زدگی

فشار

میگرن

چاقی

مکیدن شست

مشکلات خواب

مشکلات جنسی

 

مشکلات احتمالی هیپنوتیزم

مشکلات و عوارض هیپنوتیزم بسیار نادر است. در حالی که فراموشی ممکن است در موارد بسیار معدودی رخ دهد، اما مردم به طور کلی هر آنچه را که در هنگام این عمل رخ داده است به خاطر می‌آورند.

با این حال، این روش می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر حافظه بگذارد. فراموشی پس از هیپنوتیزم شدن می‌تواند فرد را به فراموشی برخی موارد قبل یا هنگام هیپنوتیزم سوق دهد. با این حال، این اثر به طور کلی محدود و موقتی است.

درک مزایا و خطرات احتمالی هر نوع درمان، دارو یا روش دیگری بسیار مهم است. همیشه قبل از استفاده از هر نوع روش درمانی مکمل به پزشک مراجعه کنید.  این روش ممکن است بی خطر باشد و برای دیگران مفید باشد، اما ممکن است بهترین روش درمانی برای شما نباشد.

اگر مبتلا به بیماری‌هایی مثل موارد زیر هستید باید از این روش اجتناب کنید:

  • افسردگی حاد
  • روان پریشی
  • مصرف دارو یا الکل
  • درد مزمن که توسط پزشک واجد شرایط بررسی و تشخیص داده نشده است.

 

در حالی که می‌توان از هیپنوتیزم برای تقویت حافظه استفاده کرد، اما تأثیرات آن در رسانه‌های مشهور به طرز چشمگیری اغراق شده است. تحقیقات نشان داده است که این حالت منجر به تقویت یا دقت قابل توجه حافظه نمی‌شود و در واقع می‌تواند منجر به ایجاد خاطرات کاذب یا تحریف شده شود.

اگر از یک بیماری روانی جدی رنج ببرید (به ویژه روان پریشی، بیماری‌های روانپزشکی ارگانیک یا اختلال شخصیت ضد اجتماعی)، این حالت برای فرد می‌تواند خطرناک باشد. این افراد باید قبل از امتحان با روانپزشک آشنا به هیپنوتیزم مشورت کنند.‌

علیرغم اینکه داستان‌هایی در مورد افرادی که بدون رضایت آنها هیپنوتیزم می‌شوند وجود دارد، ولی باید بدانید که این حالت نیاز به مشارکت داوطلبانه بیمار دارد. با این وجود افراد از نظر میزان هیپنوتیزم شدن و قابلیت قبول پیشنهاد متفاوت هستند.

 

هیپنوتیزم چگونه انجام می‌شود

القا معمولی هیپنوتیزم با پیشنهادهای ساده و بدون بحث و گفتگوی هیپنوتیزور آغاز می‌شود که تقریباً به ناچار مورد قبول همه افراد خواهد بود. در این مرحله، نه سوژه و نه هیپنوتیزور نمی‌توانند به راحتی تشخیص دهند که آیا رفتار آزمودنی به منزله پاسخ خواب آور است یا صرف همکاری می‌باشد.

تکنیک‌های مورد استفاده برای القا هیپنوتیزم دارای ویژگی‌های مشترک هستند. مهمترین ملاحظه این است که شخصی که هیپنوتیزم می‌شود تمایل به همکاری داشته باشد و به هیپنوتیزور اعتماد کند.

برای انجام این کار ابتدا از افراد دعوت می‌شود تا در آرامش و راحتی جسمی و ذهنی قرار بگیرند و نگاه خود را به برخی از اشیا معطوف کنند. سپس هیپنوتیزور کار خود با صدای آرام ادامه می‌دهد، که معمولاً در این شرایط، آرامش شخص افزایش می‌یابد و چشم‌های او خسته می‌شوند.

به همین ترتیب به زودی چشمان فرد علائم خستگی را نشان می‌دهد و هیپنوتیزور پیشنهاد می‌کند که او چشمان خود را ببند و فرد نیز اجازه می‌دهد چشمانش بسته شود و سپس بعد از اینکه چشمان فرد بسته شود علائمی از آرامش عمیق مانند لنگی و تنفس عمیق را نشان می‌دهد.

او وارد حالت خلسه خواب آور شده است. وقتی شخص باور کند که می‌تواند هیپنوتیزم شود، هیپنوتیزور صالح و قابل اعتماد است و این کار ایمن، مناسب و مطابق با خواسته‌های فرد انجام می‌گیرد، بهتر به این حالت پاسخ می‌دهد.

در حالی که به نظر می‌رسد تقریباً هرکسی می‌تواند هیپنوتیزم شود، اما این حالت همیشه نتایج خوبی به همراه ندارد. مشخص نیست که چرا برای همه موثر نیست.

برخی از محققان معتقدند که افراد با ویژگی‌های شخصیتی متولد می‌شوند که اجازه می‌دهد هیپنوتیزم شوند، در حالی که محققان دیگر معتقدند توانایی هیپنوتیزم شدن یک مهارت آموخته شده است.

1 نظر در “جذابیت های هیپنوتیزم و راه های انجام آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code