هویت من کجاست؟

اثر مدیا بر نوجوان

 

صبح زود است و بنا بر عادت همیشگی صفحه شخصیم در اینستاگرام را باز می‌کنم، برایم چندین دایرکت آمده است، در میان آن‌ها پیامی با این محتوا توجهم را جلب می‌کند:

سلام. تو رو خدا به دادم برسید. پسر ۱۵ ساله‌ای دارم، تو این وضع کرونا پاشو تو یه کفش کرده که می خوام برم دستمو تتو بزنم! چند وقت پیش ساعت شش صبح، با صداهای موبایلش از خواب بیدار شدم، می‌بینم داره لایو فلانی و فلانی رو با همدیگه می بینه، هر چی حرف بد و زشته رو توی لایوشون شنیدم

پسرم نگاه کرد و گفت: مامان حوصله نصیحت ندارم، ولم کن..

در اتاق رو بستم و صدای قهقهه پسرم در فضای خانه پیچید..

ما زمان خودمون این چیزا رو نداشتیم که.. اصلاً رومون نمی‌شد جلوی پدر و مادرمون پامونو دراز کنیم، اونوقت پسرم بهم میگه…

پیام این مادر نگران منو به فکر فرو می بره، طی چند سال اخیر این چندمین باره که والدین از فضای مجازی، کار بیش از حد فرزندشان با موبایل و وسایل الکترونیکی، تأثیر بد سلبریتی ها و… شکایت می کنن و دنبال راه حل می گردن.

ما در این مقاله می خوایم درباره نوجوانان، هویت یابی نوجوانان، تأثیر سلبریتی ها بر آنان و راهکارهای موجود براتون بنویسیم.

 

تعریف نوجوانی:

نوجوانی در زندگی هر فرد دوره‌ای است که با پایان کودکی شروع می‌شود و در ابتدای بزرگسالی پایان می‌یابد. می‌توان این دوره را از ۱۲ سالگی تا حدود ۱۸ الی ۲۱ سالگی در نظر گرفت. دوره نوجوانی همراه با تغییرات عمده جسمانی، اخلاقی و اجتماعی همراه است.

در این دوره رشد جسمانی نوجوان کامل شده و از نظر شناختی و هوشی نیز رشد کرده و در پایان از نظر عاطفی نیز با ثبات‌تر می‌گردد. نوجوانی دوره انتقال از وابستگی کودکی به استقلال و مسئولیت پذیری جوانی و بزرگسالی است.

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های دوران نوجوانی، بلوغ است که بر مسائل فیزیولوژیک و روانی تأثیر می‌گذارد. بلوغ فیزیولوژیک شامل تغیرات بدنی است که در فرد اتفاق می افتد و بلوغ روانی با چالشی به نام “بحران هویت” همراه است.

هویت چیست؟

از نظر روان شناسی، هویت یعنی اینکه شما خود را به عنوان یک موجود منحصر به فرد چگونه تعریف می‌کنید. افراد در مرحله نوجوانی می‌خواهند به ماهیت وجودی خود پی ببرند و بدانند چه کسی هستند و از کجا آمده‌اند؟ ارزش‌های اجتماع و فرهنگ چیست و او باید چه جهت گیری ای در مقابل این ارزش‌ها داشته باشد؟ هویت جنسی و ارتباط با جنس مخالف به چه صورتی باید باشد؟ ممکن است پاسخ دادن به این پرسش‌ها سردرگم کننده باشد و حتی چند سال طول بکشد.

انواع شکل گیری هویت در نوجوانان

با توجه به تعداد حوزه‌هایی که فرد در صدد پاسخ گویی به سوالاتش است، هویت‌های متنوعی شکل می‌گیرد. مانند هویت فردی، هویت اجتماعی، هویت جنسی و…

هویت انواع مختلفی دارد که در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

۱: هویت فردی: شامل خصوصیات، توانمندی‌ها و صفات مثبت و منفی فرد.

۲: هویت خانوادگی: جایگاه فرد در خانواده و کیفیت ارتباط او با سایر اعضای خانواده.

۳: هویت فرهنگی: احساس تعلق به یک گروه با ارزش‌های خاص.

teenager

شکل گیری هویت در نوجوانان

فرد در مرحله نوجوانی با بحرانی روبرو می‌شود که در آن می‌خواهد به سؤال “من کیستم” پاسخ دهد. نوجوان نیاز دارد تا در مورد مسائل ارتباطی، اجتماعی، عاطفی، جنسی و اخلاقی، ارزش‌هایی پیدا کند و به آن‌ها متعهد شود. اگر این کاوش‌ها به نحو مطلوبی به نتیجه برسند منجر به حل شدن بحران هویت می‌شوند و در نهایت هویت شکل می‌گیرد.

افرادی که هویت خود را به نحو مطلوبی شکل می‌دهند، خود را به راحتی می‌پذیرند و خودپنداره قوی پیدا می‌کنند، اهداف روشنی در زندگی دارند، عزت نفس بالایی دارند، می‌توانند به راحتی در زندگی خود تصمیم بگیرند و کمتر دچار تزلزل می‌شوند. این افراد به طور کلی مسئولیت پذیر هستند. ولی اگر نتوانند بر بحران فائق بیایند، دچار مشکلات زیادی در دوره نوجوانی و سپس در دوره‌های بعدی زندگی می‌شوند.

حالت‌های مختلف شکل گیری هویت در نوجوانان

در مسیر تدریجی شکل گیری هویت چهار حالت به وجود می‌آید:

۱: کسب هویت: فرد به راحتی گزینه‌های مختلف را بررسی می‌کند و سپس یکی از آن‌ها را برای خود بر می‌گزیند. این افراد حس می‌کنند که بحران را پشت سر گذاشته‌اند و می‌دانند که ادامه مسیر چگونه است و مقصد کجاست.

۲: وقفه هویت: این افراد در فرایند ایجاد هویت دچار وقفه می‌شوند و ارزش خاصی را برای خود انتخاب نمی‌کنند.

۳: ضبط هویت: این افراد به ارزش‌های قبلی خود اتکا می‌کنند و گزینه‌های مختلف را بررسی نمی‌کنند و عمدتاً ارزش‌های والدین و یا یک سری ارزش‌های قالبی و انعطاف ناپذیر را پذیرفته‌اند و عموماً افرادی متعصب هستند.

۴: پراکندگی هویت: فرد مسیر مشخصی در مورد پایبندی به ارزش‌ها ندارد و به مسائل بی تفاوت است.

عوامل مؤثر در شکل گیری هویت نوجوان

عوامل زیادی در شکل گیری هویت در نوجوانان نقش دارند که به مهم‌ترین آن‌ها شامل: موارد زیر می‌شود:

۱: عوامل شناختی: توانایی‌های ذهنی فرد و قدرت تفکر او از جمله عواملی است که می‌تواند بر شکل گیری هویت تأثیر گذار باشد. هر چقدر که توانایی‌های شناختی وی بالاتر باشد، مسیر رسیدن به هویتِ یکپارچه هموارتر می‌شود.

۲: والدین: روشی که والدین در مورد تربیت فرزند خود پیش می‌گیرند در شکل گیری هویت تأثیر گذار است. اگر روش‌های تربیتی مبتنی بر عدم توجه و طرد فرزند باشد، نوجوان به مشکل بر می‌خورد و غالباً هویت پراکنده‌ای کسب می‌کند. اما اگر روش تربیتی والدین مبتنی بر همدلی، درک متقابل و دادن استقلال به نوجوان باشد، فرد هویت سازگارانه‌ای را کسب می‌کند. تربیت والدین بر دلبستگی و مراحل ایجاد دلبستگی کودکان تأثیر دارد که نوع دلبستگی می‌تواند بر شکل گیری هویت در نوجوانی اثر بگذارد.

۳: عوامل اقتصادی: تحقیقات نشان داده است که تنگنای اقتصادی مانند فقر به طور غیر مستقیم بر شکل گیری هویت تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود فرد نتواند به طور موثری در مسیر ایجاد هویت قدم بردارد.

۴: جامعه و فرهنگ: فرهنگ و جامعه نقش مهمی در شکل گیری هویت دارند. فرد در حین شکل گیری هویت از ارزش‌های جامعه و فرهنگ به عنوان معیار مقایسه‌ای با ارزش‌هایی که برای خود انتخاب کرده استفاده می‌کند.

۵: تفاوت‌های جنسیتی: انتظارات جامعه از دخترها و پسرها متفاوت است و این مساله عاملی تاثیرگذار در هویت اجتماعی فرد است. معمولاً هویت دختران در جهت همکاری، مراقبت و صمیمت شکل می‌گیرد، اما برای پسران بیشتر مبتنی بر استقلال و خود مختاری است.

اثر مدیا بر نوجوانان

اثر رسانه‌ها بر شکل گیری هویت نوجوانان

تا اوایل قرن بیست و یکم، نوجوانان هویت خود را عمدتاً در مدرسه تعریف می‌کردند؛ اما با گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌توان از عاملی به نام رسانه هم نام برد.

نقش رسانه چیست؟

نقش و جایگاه رسانه‌ها تا حدی است که نمی‌توان زندگی را بی حضور آن‌ها قابل تصور دانست.

رسانه‌ها فقط وسیلهٔ سرگرمی نیستند؛ بلکه در بسیاری از جنبه‌های فعالیت اجتماعی و فردی ما دخالت و نقش دارند.

رسانه‌ها و به خصوص رسانه‌های الکترونیکی، با توجه به قابلیت‌ها و کارکردهایی که دارند، می‌توانند به دو صورت عمل کنند:

الف: در جهت حفظ سلامت و بهداشت روان و به عنوان یکی از عوامل تسهیل کنندهٔ هویت یابی برای جوانان و نوجوانان

ب: می‌توانند زمینه ساز بیگانگی افراد از فرهنگ، ارزش‌ها و باورهای خود گردند.

بنابراین، وسیله و واسطه بودن رسانه‌ها آن‌ها را در معرض کاربردهای دوگانه و گاه متضاد، قرار داده است.

اما این کارکرد رسانه چگونه است؟ به وسیله ارائه الگوهای متفاوت در بخش‌های گوناگون

این الگودهی عمدتاً در برجسته‌ترین نماد رسانه یعنی اینترنت صورت می‌گیرد:

ویژگی‌های اینترنت چیست؟

اینترنت صحنه‌ای است که نوجوان خود را در موقعیت‌های متنوع نقش‌ها و سبک‌های زندگی قرار می‌دهد.

تعاملی که در تکنولوژی ارتباطی مدرنی مانند اینترنت استفاده می‌شود، متفاوت از تعامل چهره به چهره است.

فاکتورهایی از قبیل کمبود علایم بصری (دیداری) و گمنامی شخص، یک شیوهٔ تعامل کامل متفاوت از تعامل چهره به چهره را فراهم کرده است.

در نتیجه: این احتمال هست که هویت‌هایی که در طول تعامل اجتماعی با موفقیت تشکیل می‌شوند، به وسیله تعامل آنلاینی و مجازی متأثر شوند. بعضی از این تغییرات احتمالاً مثبت و بقیه منفی خواهد بود.

اینترنت می‌تواند برای نوجوان این شانس را فراهم کند که:

هویت‌های مختلف را بررسی کنند.

 فرصت‌هایی برای بازی کردن نقش‌های هویتی هست که به طور قابل مقایسه‌ای در تعاملات رو در رو محدود می‌شود، اما این فرصت‌های تازه در اینترنت همیشه موجود است،

هویت مجازی در کنار هویت واقعی با توجه به شرایط جهان مجازی و نوع ساختار روابط در اجتماعات مجازی شکل می‌گیرد و نوجوان در ورود به جهان مجازی اقدام به تعریف خود بر اساس اقتضائات جهان مجازی می‌نماید. البته این امر درنوجوانان مختلف، متفاوت است و در حقیقت تفاوت در هویت یابی مجازی به شرایط و مختصات هویت واقعی فرد و نوع و ساختار روابط او در جهان واقعی بستگی دارد.

هویت و شخصیتی که فرد در جهان واقعی و نقصان آن یا نامطلوب بودن تعریفی که فرد از خود دارد، باعث می‌شود که نوجوان هویت خود را در محیط مجازی تکیمل نماید یا هویتی نامطلوب برای خود ترسیم نماید.

بنابراین نوع هویت مجازی که فرد در این شرایط انتخاب می‌کند، بسته به ساختار هویت واقعی او شکل می‌گیرد. از این منظر، اگر هویت واقعی نوجوان شکل یافته و برای او مطلوب باشد، هویت مجازی که در جهان مجازی ایجاد می‌نماید، کمترین فاصله را با هویت واقعی او داشته و فرد دلبستگی روانی به این هویت پیدا نخواهد کرد.

در نقطه مقابل، هر چه هویت واقعی جوان ناقص‌تر و با برای او نامطلوب ترباشد، فاصله بین هویت واقعی و مجازی او بیشترخواهد شد و میزان دلبستگی روانی‌اش به این هویت بیشتر می‌شود. در این حالت اینترنت و جهان مجازی به جوان اجازه می‌دهد که روند جستجو برای هویت یابی خود را فارغ از محدودیت‌های جهان واقعی انجام دهد.

نوجوانان افزون بـر آموزه‌های خـود از اتـاقهـای گفتگـو و شبکه‌های اجتماعی، می‌توانند با جستجوی موضوعات گونـاگون در پایگاه‌های علمـی و آموزشـی، اطلاعات و دانش گسترده و متنوعی را درباره حوزه‌ای مختلـف زنـدگی کسـب کننـد و در معـرض ارزشها، باورها و الگوهای فرهنگی غیر بومی دیگر کشورهای دنیا قرار گیرند که این امر به نوبـه خـود نقش قابل توجهی در شکل گیری و تحول هویت آنان ایفا می‌کند.

نقش رسانه‌های جدیـد در فراینـد جهانی شدن و تغییر هویت ملی نوجوانان و جوانان نیز در همین راستا قابل مطالعه و بررسی اسـت. بـا افزایش توجه نوجوانان و جوانان به منابع اطلاعاتی فراتر از خـانواده و محـیط آموزشـی در مقایسـه بـا سال‌های کودکی و سهولت دسترسی به فناوری‌های نوین ارتباطی مانند اینترنت افق‌های مقایس های آنان وسیع‌تر می‌شود، چنان که به مقایسه وضعیت کشور خود با سایر کشورهای جهان می‌پردازند و بر این اساس هویت فرهنگی و ملی خود را بازتعریف می‌کنند.

از سوی دیگر امروزه شبکه‌های اجتمـاعی موجود در اینترنت نقش قابل توجهی در گسیل نوجوانـان و جوانـان پیرامـون اهـداف و فعالیت‌های مشترک دارند که این امر به نوبه خود به تقویت هویت‌های گروهی و اجتماعی آنـان در دنیـای واقعـی منتهی می‌شود.

اما این نکته را نیز نباید از یاد برد که فضای مجازی، فضایی است که در عین داشـتن تهدیـدهـا و محدودیت‌ها، می‌تواند فرصت‌ها و قابلیت‌های زیادی را نیز همراه داشته باشد.

 

اثر سلبریتی ها بر نوجوانان

چهره یا سلبریتی از لحاظ لغوی به شخصی اطلاق می‌شود که معمولاً در زمینه‌هایی مانند موسیقی، ورزش، رسانه، مدلینگ، سیاست، ادبیات و… در یک جامعه یا فرهنگ عامه دارای سرشناسی و معروفیت باشد.

چنین شخصی به راحتی از طریق مردم به ویژه قشر جوان قابل شناسایی است و به رسمیت شناخته می‌شود. چهره‌ها اغلب از طریق رسانه‌ای جمعی به ویژه تلویزیون، سینما و شبکه‌های اجتماعی به سرشناسی‌شان افزوده می‌شود که علت آن پرداختن بیش از حد به موضوعات چهره‌ها در رسانه‌ها برای تغذیه پایگاه‌های خبری است که منجر به درآمدزایی برای آن‌ها می‌شود.

در فضـای مجازی، فرصت‌هایی فراهم می‌شود که نوجوانان می‌توانند هویت‌های گوناگون را امتحان کنند و به ارائه و بیان خودهای متعدد بپردازند. به این ترتیب زمینه و بستر مناسبی برای رشد هویـت آنـان در دنیای واقعی ایجاد می‌شود چرا که دنیای برخط و آفلاین نوجوانان رابطه بسیار نزدیکی دارنـد.

امـا باید گفت که امکان آزمایشگری هویت و ابراز خودهای متعدد تنها یک جنبه از نقش اثرگذار اینترنـت در رشد هویت را نشان می‌دهد. جنبه دیگر اثرگذاری اینترنت در رشد هویت کارکرد آگاهی دهندگی و آموزشی پایگاه‌های اطلاع رسانی آن است.

رفتار سلبریتی ها نیز می‌تواند جایگاهی برای ارائه کلیه رفتارهای بسیار ساده و پیش پا افتاده، ولی مهم در زندگی خانوادگی یا اجتماعی نوجوانان و جوانان باشد؛ مانند مدل مو و لباس.

تأثیر رفتار سلبریتی ها را می‌توان در چیدمان و رنگ آمیزی منزل، فرهنگ غذا خوردن، مدل مو و آرایش صورت، تفریحات و سرگرمی افراد، روابط عادی روزانه آن‌ها و واژه گزینی‌شان مشاهده کرد.

مطالعات صــورت گرفته بر روی فرهنگ سلبریتی نشان دهندهٔ تأثیرات گستردهٔ این گروه در دورهٔ نوجوانی است. در همین دوره است که نوجوانان در خصیصه‌های هویتی و ســبک زندگی خود ممکن است تحت تأثیر الگوهای ارائه شده از طریق رسانه‌ها و به خصوص سلبریتی ها قرار گیرند. ستاره در هر عصری وجود داشته است.

خاصه قهرمانان و ستارگان ورزشی در هر زمانی چهره‌ها و قهرمانانی وجود داشته‌اند که تبدیل به سمبلی برای ملت خود می‌شده است و محملی برای هم ذات پنداری اعضـای اجتماع خود بوده‌اند و مردم سعی داشته‌اند خود را به قهرمان موردعلاقه شبیه سازند؛ اما با ورود رسانه‌های جدید این پدیده گسترهای به وسعت جهان به خود گرفته است و هم ذات پنداری با این الگوها، ستاره‌ها، سمبل‌ها یا هر چیز دیگری که بتوان نامید محدود به قومیتی خاص یا کشوری مشخص نیست بلکه گستره‌ای جهانی دارد.

استفادهٔ گسترده و مداوم نوجوانان و جوانان از شبکه‌های اجتماعی موجب شــده تا تعامل جدی‌تری میان این قشــر و سـلبریتی ها برقرار شود. آمار بالای نوجوانانی که دنبال کنندهٔ صفحات این افراد هستند و در طول شبانه روز ذیل پستها و در گروه‌های مجازی دربارهٔ سلبریتی مورد علاقه‌شان گفتگو می‌کنند نشانه‌ای از این تعامل است.

امروزه نوجوانان بیش از آنکه چهره‌های تاریخی و نخبگان اجتماعی را بشناسند از زوایای پنهان و آشـکار زندگی شـخصـی بازیکنان فوتبال و خواننده‌های موردعلاقه‌شان آگاه هسـتند. تأثیرپذیری از سـلبریتی ها به حدی رسیده که “هواداری” و انتساب به آن‌ها به عنصری برای هویت یابی مجازی بدل گشته و خرده فرهنگ‌ها و گروه‌های اجتماعی جدیدی را شکل داده است.

نظریه یادگیری مشاهده یی آلبرت بندورا می‌تواند در این زمینه یاری گر ما باشد:

بندورا می‌گوید: مردم می‌توانند از طریق مشاهده یاد بگیرند. او در آزمایش معروف خود به نام «عروسک بوبو» نشان داد که کودکان رفتارهایی را که در دیگران مشاهده می‌کنند، یاد گرفته و تقلید می‌کنند. کودکانی که در آزمایش بندورا شرکت کرده بودند، آدم بالغی را مشاهده کردند که رفتار خشنی با عروسک بوبو داشت. هنگامی که بعداً به کودکان اجازه داده شد تا در یک اتاق دیگر به بازی با عروسک بوبو بپردازند، آن‌ها شروع به تقلید و تکرار رفتارهای خشنی که قبلاً مشاهده کرده بودند نمودند.

بندورا سه مدل پایه از یادگیری مشاهده‌ای را تعریف کرده است:

مدل زنده که مستلزم به نمایش گذاشتن یا انجام یک رفتار توسط فردی واقعی است.

مدل آموزشی کلامی که مستلزم توصیف و توضیح یک رفتار است.

مدل نمادین که مستلزم رفتار نشان داده شده شخصیت‌های واقعی یا ساختگی در کتاب‌ها، فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی یا رسانه‌های بر خط است.

در جامعه، نوجوانان با مدل‌های تأثیرگذار زیادی احاطه شده‌اند مثل والدین در خانواده، شخصیت‌های تلویزیونی، دوستان در گروه همسال و معلمان در مدرسه. این‌ها مثال‌هایی از رفتار برای مشاهده و تقلید فراهم می‌کنند مثل زنانگی و مردانگی، رفتارهای جامعه پسند و ضداجتماعی و غیره.

کودکان به برخی از این افراد (مدل‌ها) توجه می‌کنند و رفتارشان را رمزگردانی می‌نمایند. درنتیجه ممکن است رفتاری که مشاهده کرده‌اند را تقلید نمایند. همچنین آن‌ها ممکن است این کار را بدون توجه به‌تناسب جنسیتی رفتار انجام دهند اما چند فرایند وجود دارد که احتمال بازتولید رفتاری که جامعه برای جنسیتش مناسب می‌داند را بیشتر می‌کند.

نخست، نوجوان به‌احتمال بیشتر به سلبریتی هایی توجه می‌کند که مشابه با خودش درک می‌شوند. متعاقباً، تقلید رفتار مدل گیری شده از افراد هم‌جنس محتمل‌تر است. دوم اینکه، افراد اطراف کودک به رفتار تقلیدشده با تقویت یا تنبیه پاسخ خواهند داد. (مثلاً پیدا کردن افرادی همچون خود که به سلبریتی ایکس علاقه دارند، وجود چند میلیون فالوور گواه این ادعاست)

اگر کودکی رفتار مدل را تقلید کند و پیامدهایش پاداش‌دهنده باشد، کودک احتمالاً انجام رفتار را ادامه می‌دهد.

فرد با مشاهده پیامدهای رفتار فرد دیگر (مدل) یاد می‌گیرد، مثلاً تأیید نوجوان هم‌جنس از جانب سلبریتی، به‌احتمال بیشتر آن رفتار را خودش نیز تکرار می‌کند.

همچنین کودکان مدل‌هایی خواهند داشت که با آن‌ها همانندسازی می‌کنند. این‌ها می‌توانند افرادی در دنیای اطراف، مثل والدین یا خواهر/برادران بزرگ‌تر باشند یا شخصیت‌های خیالی و یا سلبریتی ها باشند. انگیزش برای همانندسازی با مدلی خاص این است که آن‌ها ویژگی‌هایی دارند که فرد دوست دارد داشته باشند.

این فرایند آن‌قدر ادامه می‌یابد که بر فرایند هویت‌یابی نوجوان اثر می‌گذارد.

راهبردها برای والدین:

 1. در برخورد با نوجوان ملایم و منطقی باشید.
 2. نظرات خود را به آنان تحمیل نکنید.
 3. تجارب موفقیت‌آمیز نوجوان را افزایش دهید.
 4. نوجوان را با الگوهای رفتاری مطلوب آشنا کنید.
 5. نسبت به عواطف و احساسات آن‌ها بی‌تفاوت نباشید.
 6. توجه داشته باشید که مشاجرات لفظی در خانه در روحیه و رفتار نوجوان منعکس می‌شود.
 7. به بهانه گفت‌وگو با نوجوانان اهداف خود را به آن‌ها القا نکنید.
 8. تحمل نوجوانان را برای مواجه‌شدن با ناکامی‌های اجتماعی افزایش دهید.
 9. برای پر کردن اوقات فراغت نوجوانان اهمیت بسیاری قائل شوید.
 10. به بحث مهم تفاوت‌های فردی در هریک از نوجوانان توجه داشته باشید.
 11. آسیب‌شناسی استفاده از اینترنت به‌خصوص در نوجوانان به شکل جدی‌تر صورت گیرد.
 12. افزایش آگاهی نوجوانان از نحوه مقابله با تهدیدات و مخاطرات اینترنت افزایش یابد.
 13. کانون مهارت‌های استفاده از اینترنت ایجاد گردد.
 14. انجام تحقیقات میدانی و کاربردی و یافتن مشکلات با توجه به فرهنگ بومی هر استان جهت ارائه راه‌حل‌های لازم در خصوص رفع مشکلات موجود ضرورت دارد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۵۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code