همیشه در اوج باشید

همیشه در اوج باشید

سهند حزین / روزنامه‌نگار

 

تصور کنید که یک گوشی بسیار گران‌قیمت خریده‌اید که همه امکانات پیشرفته ممکن را در خود دارد، اما شما دوست ندارید که گوشی‌تان را مدام شارژ کنید و به همین دلیل به علامت‌های آلارم گوشی توجهی نمی‌کنید و فقط در مواقعی که گوشی به‌خاطر نداشتن شارژ خاموش می‌شود، به‌ناچار آن را شارژ می‌کنید. در این صورت چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا طول عمر گوشی‌تان به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و شاید حتی پس از مدتی گوشی گران‌قیمتتان به کلی از کار بیفتد. روحیه انسان نیز بسیار شبیه به شارژ گوشی است. حتی اگر شما قوی‌ترین سیستم‌های نرم‌افزاری را روی روحیه و تفکرتان نصب کرده باشید، بالاخره در طول زمان چیزهایی پیدا می‌شوند که شارژ روحیه شما را کاهش دهند و هر از گاهی حتی آن را به اتمام برسانند.

بالاخره ما در جامعه و جهانی زندگی می‌کنیم که پر از اتفاقات ناخوشایند است و با آدم‌هایی سرکار داریم که مشکلات زیادی در زندگی دارند و مانند ما شیوه‌ مثبت‌اندیشیدن و مثبت سخن‌گفتن را نیاموخته‌اند. ممکن است خواسته‌هایی داشته باشیم که به‌رغم برنامه‌ریزی و تلاش، خارج از حوزه اختیارمان هستند و به دلایلی به آن‌ها دست پیدا نکنیم. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم همیشه در معرض اتفاقاتی هستیم که شارژ روحیه ما را کاهش می‌دهند؛ البته می‌توانیم باتری‌های قوی‌تری را روی سیستم روحیه‌مان نصب کنیم که دیرتر شارژ تمام کنند، اما نمی‌توانیم کاری کنیم که هیچ‌گاه و در هیچ شرایطی شارژ و روحیه‌مان با کاهش یا نوسان روبه‌رو نشود؛ همان‌طور که با یک بار غذا‌خوردن برای همیشه سیر نمی‌شویم و با یک بار دوش‌گرفتن تا آخر عمر تمیز نمی‌مانیم، با یک بار شارژ‌کردن روحیه خود نیز نمی‌توانیم برای همیشه در اوج انرژی و روحیه و انگیزه باشیم و در این زمینه فعلا راهکاری به جز شارژ مداوم و روزانه باتری روحیه و انگیزه خود وجود ندارد.

اما چگونه می‌توان باتری روحیه و انگیزه را مدام شارژ کرد؟ راه‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد؛ از جمله انجام تمام کارهایی که روحیه و انرژی مثبتی به ما می‌دهند، تکرار عبارات تاکیدی مثبت، خواندن مداوم مجلات و کتاب‌های روحیه‌بخش، شرکت در سمینارهای انگیزشی و…

حتی در مواردی که شما چیزی را قبلا شنیده یا خوانده باشید، تکرار دوباره و چند باره آن می‌تواند به شارژ دوباره روحیه و انگیزه شما کمک چشمگیری می‌کند. به طورکلی آموزش‌های موفقیتی از دو جنبه آموزشی و انگیزشی بر زندگی افراد اثرگذاری مثبت دارند. از جنبه آموزشی، ممکن است شما نکته‌ای که از یک استاد می‌شنوید یا حتی یک جمله کوتاه که در بالای صفحه مجله محبوبتان می‌خوانید، برای همیشه در حافظه‌تان باقی بماند و تا آخر عمر به شما سود برساند؛ اما جنبه انگیزشی ماجرا نمی‌تواند به این شکل باشد و چیزی شبیه شارژ گوشی موبایل است که باید بارها و بارها آن‌ها را شارژ کنید تا روحیه و انرژی و انگیزه‌تان همیشه در اوج باقی بماند. فعلا این تنها راه کشف‌شده برای حفظ طراوت زندگی در طول زمان است؛ پس آن را جدی بگیریم و نگذاریم که باتری روحیه، نشاط و انگیزه‌مان از کار بیفتد و ما را دچار فرسودگی و روزمرگی کند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code