هشت عامل مشکل‌ساز در زندگی مشترک

هشت عامل مشکل‌ساز در زندگی مشترک

زندگی مشترک نیازمند مهارت‌هایی است که برخی از ما ممکن است دچار این تصور شویم که به همه‌ی ابعاد آن اشراف داریم. برخی یادآوری‌ها در مرور زمان نیاز همه‌ی ما هستند و غفلت از یک بعد از اتفاقات ممکن است زندگی معمول و عادی ما را دچار مشکل کنند.

بعضی مشکلات در رابطه هست که به‌راحتی با کمی فکر و با توافق زوجین حل می‌شود؛ مثلا این مشکل که وقت کمی به خودتان دونفر اختصاص می‌دهید و‌ درگیر بچه‌ها هستید را می‌توانید با استخدام پرستار بچه یا کمک‌خواستن از دوستان یا ‌نزدیکان مورد‌اعتمادتان حل کنید. اما بعضی اختلافات و مشکلات هم هستند که حل‌کردن آن‌ها به این راحتی‌ها نیست. در این مقاله به هشت مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

 

  1. همدیگر را تحقیر می‌کنید

اگر با کلام، رفتار، اشارات بدنی و‌… همدیگر را تحقیر می‌کنید، در اصل دارید تیشه به ریشه زندگی مشترکتان می‌زنید. «جان گاتمن» تحقیر را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی طلاق ذکر کرده است. این رفتار یک فرهنگ را در بین شما دو نفر می‌سازد؛ فرهنگ‌ قطع ارتباط را. «ری کنان» عنوان می‌کند اگر یکی از زوجین یا هر دو نخواهند کلام و رفتار خود را اصلاح و تلطیف کنند و دست از جنگ بر ندارند، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد؛ تا‌جایی‌که راه بازگشتی برای زوجین نخواهد ماند.

 

 

 

 

  1. یکی از شما دو نفر دائم به‌دنبال بحث و جدل است

 

گاهی عقاید شما کاملا متفاوت با همسرتان است و شما ممکن است از این تفاوت کاملا شوکه شوید؛ اما بهتر است فقط موافق یا مخالف باشید، نه اینکه بخواهید حرف خود را به کرسی بنشانید. به‌عنوان یک زوج بهتر است بدانید اگر قرار باشد یک نفر همیشه برحق باشد، هیچ‌کس برنده نمی‌شود. اینکه بحثی را پیش بکشید و بعد به‌دنبال دلایلی بگردید که همسرتان را نبخشید و بخواهید خودتان را اثبات کنید، دردسرساز خواهد شد. چیزی که اوضاع را بدتر می‌کند، این است که وقتی نتوانید او‌ را ببخشید، در‌واقع نمی‌توانید بحث را به سمت و‌ سوی خاصی هدایت کنید و همیشه داستان این بحث و دلخوری در زندگی‌تان باز می‌ماند.

 

 

  1. خیانت‌های مکرر

زندگی با کسی که مدام در حال خیانت است، کار طاقت‌فرسایی بوده و این مشکل یکی از سخت‌ترین بحران‌های زندگی مشترک است. البته ممکن است این رابطه اصلاح شود، اما به‌شرطی که فرد خیانت‌کار مسئولیت اشتباه خود را بپذیرد و مسائل زیربنایی را که منجر‌به خیانت شده، حل کند و پشت سر بگذارد. اگر نه، شکسته‌شدن قلب شریک زندگی او حتمی است. برای حل این مسائل در این مسیر، حتما از روان‌شناس و‌زوج‌درمانگر کمک بگیرید.

 

 

 

 

  1. همسرتان در اوقاتی که دور از خانه یا شهر یا کشور است، خیلی مرموز رفتار می‌کند

در هر رابطه‌ای زمان‌هایی هست که زوجین در کنار هم نیستند؛ اینکه همسر غایب در اوقات فراغتش چه کارهایی می‌کند، نباید به‌صورت یک راز بماند. بین حریم‌داشتن و مرموز‌بودن تفاوت هست و تکرار این رفتار می‌تواند منجر‌به احساس ناامنی در زندگی مشترک شود. مخفیانه کار‌کردن منجر‌به جدایی عاطفی و جسمی می‌شود؛ حتی وقتی زوج در کنار هم هستند! فراموش نکنید که ازدواج نیازمند گشودگی و حریم مشترک است.

 

 

 

 

  1. میزان تمایلات جنسی زوجین با هم بسیار متفاوت است

یک رابطه جنسی رضایت‌بخش از جانب زوجین یکی از عوامل حفظ زندگی مشترک است. اگر همسرتان تمایل بسیار کمی دارد و شما گرایش خیلی بیشتری دارید، این امر در‌نهایت منجر‌به ایجاد حس ناکامی در طرفین می‌شود و اگر زوجین در این زمان از درمانگر کمک نگیرند، این مسئله رابطه‌شان را در خطر می‌اندازد.

 

  1. همسرتان شما را پس می‌زند

هر یک از ما سبک دلبستگی خاصی داریم که رابطه‌مان را با دیگران تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اگر شما با نزدیکی و ‌صمیمیت، احساس راحتی می‌کنید اما همسرتان دوری‌گزین است، همیشه یک شکاف بین شما باقی خواهد ماند. اینکه همسرتان هیچ عاطفه و‌کلام مهربانانه‌ای را به‌کار نبرد و صرفا درگیر یک رابطه جنسی و مکانیکی باشد و صمیمیتی نشان ندهد هم می‌تواند آزاردهنده باشد.

 

 

 

 

  1. همسرتان خودشیفته است

اگر همسرتان دچار اختلال شخصیت خودشیفته است، حفظ زندگی مشترکتان یک چالش تمام‌عیار است. او‌ مدام می‌خواهد شما را به مسیری بکشاند که او را راضی نگه دارید. او شما را تحقیر می‌کند و همه مسائل باید فقط از دریچه چشم او تایید شوند. او ‌اغلب شما را به‌خاطر اینکه زندگی‌اش را خراب کرده‌اید و در حد او‌ نیستید، تحقیر و سرزنش می‌کند.

 

 

 

 

 

  1. نمی‌توانید باهم صمیمی باشید و درددل کنید

شما باید با همسرتان راحت باشید و بتوانید افکار و دغدغه‌هایتان را بدون‌سانسور باهم در میان بگذارید. اینکه یکی از زوجین تودار باشد و هیچ‌وقت چیزی نگوید حتی گله و شکایتی نکند، مشکل‌ساز است. در کل اگر نتوانید احساسات خود را با همسرتان درمیان بگذارید، کم‌کم دچار اضطراب و درماندگی می‌شوید و به او هم احساس بی‌کفایتی را منتقل می‌کنید؛ اگر هم دائما احساساستان نادیده گرفته شود، احساس ناکامی و خشم می‌کنید و فاصله بین شما هرروز بیشتر می‌شود.

البته خبر خوش این است که برای هر یک از این مشکلات راه‌حل‌های موثری وجود دارد که اگر به آن‌ها اهمیت بدهید و به‌موقع از یاری یک زوج‌درمانگر بهره ببرید، می‌توانید خود و زندگی مشترکتان را نجات دهید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

پس از کلیک بر روی اشتراک لطفا صندوق ورودی یا بخش اسپم ایمیل خود را چک کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۱۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code